Sweden : Old School Death Metal vs. N.W.O.S.D.M

Κατα σειρά προτίμησης:

At The Gates (μου αρέσουν σχεδόν όλα μέχρι και το Slaughter Of The Soul. Θα τους χαρακτήριζα thrash/death πάντως)
Entombed (μέχρι το Wolverine Blues, το οποίο μάλλον μου αρέσει περισσότερο)
Carcass (για το Heartwork)

Ότι εμφανίστηκε μετά το 1995 δεν μου αρέσει.

Οι Carcass είναι Βρετανοί ίσως… :roll:

Είχα την εντύπωση πώς είχαν ρίζες κι από Σουηδία… μάλλον έκανα λάθος…

Βρετανοί grind-αδες ήταν, από το Liverpool. Μετά το γύρισαν στο death metal και κάναν μεταγραφή τον Amott που έπαιζε τότε στους Σουηδούς Carnage.
Ο Amott btw είναι Αγγλο-Σουηδός αν θυμάμαι καλά.

Entombed
At The Gates
In Flames

Τότε, αν σκεφτείς ότι είπα μόνο για το Heartwork έστω και σε ένα μικρό ποσοστό ευσταθεί :slight_smile:

Φανταστικοί μοντς αν μπορείτε αλλάξτε τον τίτλο στα ελληνικά γτ έτσι είναι για κλωτσιές!

Ναι δεν έχεις και πολύ άδικο. Ο καλύτερος δίσκος μελωδικού death για μένα ever.
Κρίμα είναι που έγινε η Σουηδία γνωστή από τις μελωδικές πίπες και όχι από τις πραγματικά καλές τις μπάντες όμως. Καταραμένο marketing.

:wink:

Ξερουμε ομως οτι αυτοι που εφτιαξαν το σουηδικο Death ηταν οι Entombed, Grave, At The Gates κλπ

Το Σουηδικό death το έφτιαξαν οι Nihilist που αργότερα μετονομάστηκαν σε Entombed. Οι Grave, οι Unleashed και οι Dismember που ακολούθησαν απλά αντέγραψαν τον ήχο των Nihilist στους πρώτους δίσκους τους.
Οι At The Gates είναι φοβεροί αλλά δεν έφτιαξαν τίποτα. Ξεκίνησαν το 91 με το Gardens of Grief EP και δεν έμοιαζαν σε τίποτα μ αυτό που εξελίχθηκαν. Έπαιζαν και αυτοί στο πιο τυπικό death μοτιβο, απλά ήταν λίγο πιο τεχνικοί. Σταδιακά άρχισαν αν προσθέτουν μελωδία και thrash-ιες στον ήχο τους.
Αν κάποιοι μπορούν να θεωρηθούν από τους πρωτοπόρους στο μελωδικό/prog death αυτοί είναι οι Edge Of Sanity.

μια χαρά τα πες, αυτό τι το θελες :stuck_out_tongue:

Γιατί είναι η αλήθεια. Όσο και να μου αρέσουν πρέπει να είμαι και αντικειμενικός. Και αντικειμενικά οι At The Gates δεν πρωτοπόρησαν ιδιαίτερα σε τίποτα. Απλά με ότι και αν ασχολήθηκαν ήταν πάντα απ τους καλύτερους.

το slaughter of the soul δεν ήταν πρωτοποριακός δίσκος για σένα? τα βιολιά στο πρώτο άλμπουμ
(για να το πω χοντρικά) δεν ήταν πρωτοπορία? :stuck_out_tongue:

To Slaughter… ένας death/thrash δίσκος είναι. Σιγά την πρωτοτυπία.
Όσο για τον πρώτο δίσκο, ήταν μπροστά αλλά δεν ήταν οι μόνοι. Αλλά εντάξει, μαγκιά να χώσεις βιολί στον πρώτο δίσκο σου! :stuck_out_tongue:

δεν είπα ότι ήταν οι μόνοι. Αλλά άνηκαν από τότε στους πρωτότυπους. Μαζί με κάποιους άλλους. Και το “Slaughter…” είναι πολλά παραπάνω από ακόμα ένας death-thrash δίσκος…μερικές δεκάδες γκρουπ που το αντέγραψαν στα επόμενα χρόνια το αποδεικνύουν…

Δεν απαξιώνω την προσφορά των At The Gates, ούτε την αδιαμφισβήτητη επίδραση που είχαν στα νεωτέρα γκρουπ. Απλά δεν τόσο πρωτοπόρους όσο θέλουν να τους παρουσιάζουν.
Όσο για το “Slaughter…” μπορεί να είχε μεγάλο αντίκτυπο, κυρίως σε πιο mainstream μπάντες βέβαια, αλλά αν το συγκρίνεις με το “The Red…” ας πούμε τότε είναι δέκα επίπεδα πιο κάτω σε ποιότητα. Απλά είναι ο πιο ευκολοχώνευτος δίσκος τους.

:? :?
Ίσα ίσα, εγώ όσα αφιερώματα/αναφορές για το σουηδικό death metal έχω διαβάσει, κυριαρχεί πάντα η αποθέωση των Entombed (και καλά κάνουνε), και από την άλλη η μόνη αναφορά που γίνεται στους At The Gates είναι για το Slaughter…, σωστή η αναφορά του βέβαια, αλλά ούτε κουβέντα για το πόσο μπροστά είναι οι 2 πρώτοι δίσκοι
Τώρα, ως προς το Slaughter φυσικά και είναι ο πιο ευκολοχώνευτος δίσκος τους, αλλά δεν βλέπω που είναι το κακό σε αυτό. Έθεσε νέα στάνταρντς με πάρα πολλά πράγματα που έχει εκεί μέσα. Ακόμα και με την εξωφρενική για την εποχή του παραγωγή…Μουσικά τον έχει αντιγράψει η μισή Σουηδία και η μισή Αμερική.
Δεν είναι πιο κάτω σε ποιότητα σε σχέση με το πρώτο (αν και εγώ το πρώτο έχω ως αδυναμία), απλά είναι διαφορετική μουσική. Το πιο ευκολοχώνευτος δεν σημαίνει και λιγότερο ποιοτικός. Κάνανε σχολή τώρα με αυτό το δίσκο τι να λέμε…

Μα δεν το είπα για κακό ότι είναι ευκολοχώνευτος. Γενικά συμφωνώ σ αυτά που λες.
Να εξηγήσω τη φράση που έκανες quote. Όταν λέω: “Απλά δεν τόσο πρωτοπόρους όσο θέλουν να τους παρουσιάζουν.” εννοώ αυτό ακριβώς που είπες παρακάτω. Ότι όλοι τους εκθειάζουν για το “Slaughter…” και ξεχνάνε ότι έχουν βγάλει άλλα τρία φοβερά album.
Για το στυλ μουσικής του το “Slaughter…” δεν είναι ιδιαίτερα πρωτοποριακό. Εννοείτε όμως ότι ισχύουν αυτά που λες για τα στάνταρ που έθεσε.
Όσο για το θέμα της ποιότητας… ε εντάξει όταν έχεις βγάλει ένα “The Red…” και ένα “Terminal Spirit Disease”, το “Slaughter…” είναι απλοποίηση μπροστά τους.

Και επειδή η ώρα Ελλάδος είναι 4 πάω να ξεραθώ γιατί δεν θα σηκώνομαι το πρωί. :stuck_out_tongue:

entaksei ennoeitai entombed itane oi prwtoi
alla kai oi at the gates sigoura ksexorizane apo tous ypoloipous
skepsou oti grave,unleashed kai dismember miazane san ixos pio poly me entombed para me at the gates
opws legane etsi kai alliws gia ta prwta album twn at the gates itane miksi slayer me king crimson
skepsou akoma oti sto with fear i kiss the burning darkness, sto kommati primal breath oi stixoi proerxontai apo ena poiima mias filis ithagenwn!me liga logia “melopoiisan” se death metal kommati ena poiima.episis pare kommatia san to the burning darkness entelws ksexoristo kommati gia to styl pou epikratouse mexri tote.
oso afora to slaughter of the soul…eleos!!!to epixeirima tou efkoloxoneftou einai entelws akiro.
skepsou to eksis…
draconian times pio efkoloxonefto apo ta proigoumena album twn paradise lost.ti paei na pei afto oti den exei aksia?i oti einai ipodiestero?kai afto me ti seira tou epirease pio mainstream mpantes?e kai?
yparxei kaneis pou mporei na amfisvitisei tin aksia tou?theoreitai isws to kallitero album twn paradise lost,ena apo ta kalitera album tis dekaetias tou 90,kai ena apo ta kalitera sto xwro tou.
otan krinoume ena album,to krinoume antikeimenika,oxi ypokeimenika me to an mas aresei i oxi.
opote to slaughter of the soul to krinoume me vasi standar kritiria.
paragogi - korifaia,apsogi (polloi prospathisane na tin petixoune,kaneis den to katafere)
epidrastikotita - opoia neosouidiki mpanta kai neoamerikaniki na koitakseis tha exoune kopiarei to ligotero ena tragoudi kai to perissotero olokliro to disko
sintheseis\empnefsi - apsegadiastes, se parasernoun, mesa stis allages
foreva riffs
fovera leads
kai afti i eisagogi
aksexasti
we are blind to the worlds withins us…
waiting to be born… kai parta meta

etsi apla

“Okay, sir, my final offer: half a shekel for an old ex-leper?”