Sweden : Old School Death Metal vs. N.W.O.S.D.M

Άρα λοιπόν συμφωνείς ότι είναι “περισσότερο” πρωτοπόροι από όσο θέλουν να τους παρουσιάζουν. Γιατί τους απονέμονται τα πρέποντα credits για το Slaughter, αλλά όχι για τα προηγούμενα. Αν και η πρόταση σου άφηνε να εννοηθεί ότι είναι ακόμα λιγότερο πρωτοπόροι από όσο τους παρουσιάζουν.
Πιστεύω το πρωτοποριακό στοιχείο στην μουσική του Slaughter έγκειται στην μοναδικότητα με την οποία δένουν thrash, death και hardcore (λιγότερο) σε συνδυασμό με τα τελείως προσωπικά φωνητικά του Lindberg. Είναι απλοποίηση (= πιο ευκολοχώνευτο), αλλά και πάλι, δεν καταλαβαίνω γιατί σε πειράζει τόσο αυτό. Με βάση το ύφος που το λες, το εκλαμβάνω ότι το εννοείς ως κάτι αρνητικό.
Τεσπά δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε περισσότερο, τις υπεραναλύσεις μέσω των φορουμ τις βαριέμαι απίστευτα…:stuck_out_tongue:

Χμμ… signal-05 αν απαντάς σε μένα μάλλον δεν διάβασες ή δεν κατάλαβες τα προηγούμενα ποστ μου. Αυτά που γράφεις τα ξέρω και δεν θυμάμαι να είπα πουθενά ότι δεν μ αρέσει το “Slaughter…”. Από κει και πέρα στη συζήτηση που είχα με τον Ulver ήμουν πολύ σαφής (θέλω να πιστεύω) για τις απόψεις μου περί At The Gates.
Καληνύχτα.

Υ.Γ. Ulver συνεχίζουμε την κουβέντα αύριο. Απλά επισημαίνω ότι η “απλοποίηση” που είπα δεν έχει αρνητική χροιά. Απλά κάνω μια άτυπη σύγκριση με το δισκογραφικό παρελθόν του γκρουπ.

koita aplws afto pou lew egw einai to eksis
to slaughter antikeimenika einai to kalitero tous
vazeis katw ta kritiria kai sigkrineis
paragogi
desimo tis mpantas
ektelestiki ikanotita
sintheseis
stixoi
ypokeimenika vazeis oti theleis
afto
to slaughter einai to kalitero tous album gia tous perisotero antikeimenika logous
afto ithela na pw
latrevw kai ta 4 album tous
ta akouw ola se idia sixnotita
sigoura goustarw oti ta 2 prwta einai pio ksexorista,pio “progressive”,pio underground,pio “mavra” alla
eipame krinoume me epigxeirimata

afta

“Okay, sir, my final offer: half a shekel for an old ex-leper?”

ναι ρε νταξει, αφού ξεκαθαρίζεις ότι δεν είναι κάτι αρνητικό η απλοποίηση της μουσικής τους κατεύθυνσης, ε δεν νομίζω ότι διαφωνούμε και σε κάτι, όπως είπες και με προηγούμενο ποστ σου

At The Gates.Τέλλλλος.

Soilwork.Τουλαχιστον σημερα κυριαρχουν.love or hate μπαντα βεβαια
Ειδικα το Natural Born Chaos ειναι ενα αριστο δειγμα συνδυασμου μελωδιας και επιθετικοτητας

Entombed, Dismember, Dark Tranquillity, At The Gates

Αt The Gates,Entombed,Dark Tranquility,In Flames,Αrch Enemy!

Για Soilwork δεν θα συμφωνησω!!μια κοπια των In Flames ειναι και τιποτα παραπανω!

entombed
at the gates
in flames logw ths epityxias tous

twra to slaughter of the soul 8ewreitai protoporo epeidh syndiase death kafrila me melodikothta kai ayto to adegrapsan pollaaaaaaaaaa sygrothmata meta…htan to pio xarakthristiko deigma aytou tou syndiasmou an 8elete th gnwmh mou…

Αν μιλάμε μόνο για NWOSDM τότε τους At The Gates και τους Dark Tranquillity. Αν μιλάμε για death genik;a τότε μαζί με αυτούς και Entombed.

in flames χωρις δευτερη ουτεκαν πρωτη σκεψη :stuck_out_tongue:

Ηypocrisy κανεις? :-k:-s

Eγω ! :bounce:
Τρελαινομαι γι’αυτη την μπαντα.
Εχω 6-7 αυθεντικα τους και τα περισσοτερα τα εχω πολυ καιρο. :stuck_out_tongue:

Καλο θα ηταν black tulip τους In Flames να τους αφησεις εξω απο αυτο
το θρεντ γιατι το Jester Race ειναι πολλαααα χρονια πισω.

Oι αδιαμφισβητητοι ηγετες ηταν οι Εntombed.
Ο ηχος αυτος πλεον δεν υφισταται για μενα.Ναι μεν υπαρχουν καποιοι που
προσπαθουν αλλα το τι εβγαινε τοτε με τωρα δεν ειναι να μπαινουν σε συγκριση.

οκ τοτε περα απο in flames θα πω,Hypocrisy, At the gates, Entombed

δεν εχω ασχοληθει και παααρα πολυ με το σουηδικο death γιατι ποτε δεν μου εκανε κλικ…θα συμφωνησω με deathster και γω πρωτοπορους θεωρω τους entombed… oi at the gates νομιζω το εκαναν ακομα πιο γνωστο στα μεσα 90’ς και μετα λογο κυριως κυκλοφοριας slaughter… μαζι και οι dark tranquility…οι in flames εχουν πολυ μεγαλυτερη επιτυχια απο ολους τους ισως οχι τοσο στην Ελλαδα αλλα εξωτερικο ειναι απτα top ονοματα…αλλα δεν τους θεωρω και death… ας μπουν σε αλλη κατηγορια…

in flames ειναι melodic death metal και για μενα απο τις αγαπημενες μου μπαντες (και σουηδικη)

σουηδικη προφανως και ειναι… death ομως ειναι??? αντε στο παρελθον να ηταν πιο κοντα στον ηχο αλλα και παλι…

ναι ειναι death.που το βρισκεις το περιεργο?? (αρκει να εξερεσεις τον τελευταιο δισκο:p:p)

Ρε Black Tulip,καλοι χρυσοι οι IF αλλα εχουν παψει να ειναι death metal απο το Jester Race.
Μελωδικο σιγουρα.Death Metal ουτε με σφαιρες.

Unleashed!:bow2: