Sweden : Old School Death Metal vs. N.W.O.S.D.M

Aφιερωμενο http://www.youtube.com/watch?v=R3UHfA5dCAw

Προσωπικοι αγαπημένοι με τεράστια διαφορά οι Dark Tranquillity … αλλα ειναι μελωδικό death και δεν ειναι και πατέρες :stuck_out_tongue:

Εntombed και Hypocrisy έχω ακούσει μόνο τα τελευταία τους και δεν μ ενθουσιάσαν … Deathster , ποια cds προτείνεις απ τους 2 … ?

Παντως τους Entombed και τους Dismember , θεωρουν οι περισσοτεροι …δεν ξέρω… :roll:

Dark Tranquillity

:bow2:

Δεν ξερω κατα ποσο εισαι του ηχου,που μαλλον δεν εισαι προφανως.
Και οι 2 μπαντες ειχαν μπολικες αλλαγες στον ηχο τους.
Οι Entombed απο τα ξεκαθαρα σουηδικου death metal 2 πρωτα αλμπουμ στο
επονομαζομενο και death ‘n’ roll του Wolverine Blues (το οποιο και προτεινω ως πρωτη επαφη)
αλλαξαν μετα παρα πολυ και παιξανε απο Motorhead (Uprising) εως τιγκα Slayer στα επομενα δυο τους
μεχρι και το τελευταιο τους που ειναι μια προσπαθει επιστροφης σε παλιους ηχους.
Τα ενδιαμεσα μεταξυ Wolverine και Uprising δεν μου πολυαρεσουν.

Οι Hypocrisy ξεκινησαν ως αμερικανικης σχολης death metal στα πρωτα 2 αλμπουμ,
στoυς πειραματισμους του επομενου και στις υπεροχες μελωδιες απο το
Abducted και στα μετεπειτα αλμπουμ παιζωντας ενα μελωδικο death metal
με απειρα εξωγηινα στοιχεια στους στιχους και στην μουσικη.Ειχαν κανα
2 αλμπουμ που σαν εχασαν λιγο τον δρομο τους Catch-22 & The Arrival αλλα
επανηλθαν δυναμικα με τα 2 τελευταια.

Και οι 2 μπαντες εχουν threads στο Groups & Artists παντως.Ψαξτα γιατι λεμε
μπολικα ενδιαφεροντα εκει.

παρολο που εχω σταματησει να ακουω ντεθ εδω και πολυ καιρο, το συγκροτημα που με εκανε να ασχοληθω με το συγκεκριμενο ειδος ηταν οι at the gates και το slaughter of the soul.

Τώρα πια οι Dark Tranquillity:):!:

1.Εntombed
2.At the gates
3.Edge of Sanity

Οι In flames παιζουν μπαλλα αλλού πλεον…(πλην πετυχημενα…)

σιγουρα. το come clarity ηταν ενα πολυ . . κακο αλμπουμ, και μετα το sountrack to escape επεσαν πολυ

δυσκολο…
θα ελεγα οι in flames γιατι εκαναν το σουηδικο death metal γνωστο αναμεσα στους μεταλ κυκλους και επηρρεασαν οσο δεν γινεται την αλλη μερια του ατλαντικου με αποτελεσμα το γνωστο σε ολος μας metalcore.

προσωπικά μου αρεσουν ολα τα album τους και η αλλαγη υφους μετα το reroute ηταν πετυχημενη…απλα ξεφυγαν απο το death metal…

δυσκολο…
θα ελεγα οι in flames γιατι εκαναν το σουηδικο death metal γνωστο αναμεσα στους μεταλ κυκλους και επηρρεασαν οσο δεν γινεται την αλλη μερια του ατλαντικου με αποτελεσμα το γνωστο σε ολος μας metalcore.

+10 εγω μαζι σου!!

προσωπικά μου αρεσουν ολα τα album τους και η αλλαγη υφους μετα το reroute ηταν πετυχημενη…απλα ξεφυγαν απο το death metal…

+10 και για σενα!

Oχι ρε παιδες.Οι In Flames δεν παιζανε ποτε σουηδικο death metal.Ασχετο οτι
παιζανε γαματα.Τωρα για το μεταλκορ δεν νομιζω οτι οι IF ειναι τοσο μεγαλη επιρροη
για τις αμερικανικες μπαντες μιας και τωρα τελευταια κανουνε ανοιγμα εκει.

Κι όμως, αν και το ύφος των IF εναλλάσεται από άλμπουμ σε άλμπουμ και ο ίδιος ο Bjorn, όταν ρωτήθηκε τι μουσική παίζουν, απάντησε πως δεν ξέρει ούτε ο ίδιος (προσθέτοντας ότι παίζουν “aggressive metal, but extremely melodic”, που νομίζω ότι τους χαρακτηρίζει απόλυτα), έχουν άλμπουμ με καθαρά melodeath χαρακτήρα, όπως τα Jester Race και Whoracle. Σίγουρα είναι πρωτοπόροι στον ήχο του Gothenburg.

Από εκεί και πέρα, όντως το είδος ξεκίνησε από τους At The Gates (που δε μου αρέσουν και ιδιαίτερα), αλλά υπάρχουν πλέον πολλές μπάντες με διαδρομή που το ανέδειξαν, πχ Soilwork, Amon Amarth, Dark Tranquillity.

Εγώ πάντως, πιστεύω ότι οι IF ανέδειξαν τη σκηνή σαν ξεχωριστό ρεύμα.

Οι Θεοι Αt the gates την χαρακτήρισαν ως ήχο και οι In flames την καθιέρωσαν ως σκηνή

Ρε παιδες εδω μιλαμε για σουηδικο death metal.Οι At The Gates,In Flames,Dark Tranquillity
ειναι ΝWOSDM.Το σουηδικο death metal το κερατο μου ειναι οι Entombed,Grave,Unleashed,
Dismember και λοιποι ρομαντικοι.
Ακουστε για παραδειγμα αυτα (κλικαρετε πανω στα ονοματα)

Entombed - But Life Goes On
Dismember - Dreaming in Red
Unleashed - Before The Creation Of Time

και βρειτε μια ομοιοτητα με τους IF εκτος της κοινης καταγωγης.

χμ,εχεις καποιο δικιο.Αν δεις ομως οι επιλογες στο poll ειναι του NWOSDM.Και για να σου πω την αμαρτια μου οταν ακουω τον ορο’‘σουηδικο death metal’’ ο νους μου πηγαινει κατ’ευθειαν στο μελωδικο death metal

εντιτ:oυπς λαθος για το πολ.Ομως απο τις πρωτες απαντησεις ολοι ελεγαν συγκροτηματα του nwosdm

Δεν διαφωνώ φυσικά αλλά η επιρροή τους στην σκηνή αν και μεγάλη δεν ήταν ανάλογη των at the gates in flames που έκαναν αυτο τον ήχο δημοφιλή μέχρι την άλλη πλευρά του ατλαντικου. Κακα τα ψέμματα τους παραπάνω πολυ τους έμαθαν όταν έγιναν τεραστιοι οι in flames.

οταν ακουω τον ορο’‘σουηδικο death metal’’ ο νους μου πηγαινει κατ’ευθειαν στο μελωδικο death metal

θα συμφωνησω με τον κυριο απο πανω μου .γιαυτο και νομιζω και οι περισσοτεροι αναφερουν ονοματα οπως at the gates,in flames,dark tranquility

Ρε δεν με ενδιαφερει που παει το μυαλο σας.Οι In Flames δεν παιζουν death metal και οποιος
εμαθε τους In Flames πρωτα και μετα τους Entombed με συγχωρειται αλλα δεν ξερει απο death
metal.

Οι In Flames δεν παιζουν πλεον death metal, το ότι κάποιοι έμαθαν πρωτα αυτούς και μετα τους Dismember δεν εχει να κάνει μόνο με την όποια αγαπη για το death αλλα και με την ηλικία. Όταν εμφανίστηκε το περίφημο NWOSDM ήταν που η Σουηδία ξαφνικά ακούστηκε για την σκηνή της στον χώρο και πολλοί έμαθαν και λάτρεψαν τους grave, entombed και τα ρέστα.

by the way η πρωτη σουηδίλα που άκουσα ήταν το like an everflowing stream απο Dismember :stuck_out_tongue: