Sxetika me to summer rock fest sthn antiparo

[b] Λοιπόν θα διαφωνίσω στα περισσότερα με το παλικάρι που έγραφε το άρθρο. Ο λόγος? Τα πέρισσότερα από τα συγκροτήματα που παίξανε στην αντίπαρο ήταν απ΄λα για κλώτσιές.
1ον. Ο ήχος των περισσότερων “θύμιζε”-να μην πω έκλεβε-τουσ άρχοντες του είδους KYUSS. Και λέω του είδους γιατί το φεστιβάλ κάλιστα μπορούσε και να ονομαστεί summer stone festival. Δεν έχω προβλημα με το συγκεκριμένο είδος μουσικής,ισα-ισα είναι από τα αγαπήμενα και από τα ποιο ελπιδοφόρα της ροκ μουσικής.Σχεδόν το 85% των παιδιών που παίζανε χαρακτηρίζονται ως stoner μπάντες(κατά την γνώμη μου).Είναι πολύ κουραστικό να παρακολουθείς όλα σχεδόν τα συγκροτήματα και να έχουν τον ίδιο ήχο.Δόξα τον Θέο υπάρχουν αρκετά groups στην ελληνική σκηνή δεν χρειάζεται να αναφέρω ποια.Σε ροκ φεστιβαλ πρέπει να υπάρχουν όλα τα έιδη της ροκ μουσικής.
2ον.Οι διοργανωτές του φεστιβάλ:
Όπως όλοι καταλάβαμε ήταν οι LORD 13.Το συγκεκριμένο συγκρότημα το είχα δεί τυχαία στην Λάρισσα(support στους NIGHTSTALKER) και έπαθα πλάκα. Τρομέρα τυπάκια επί σκηνής-με εξέρεση τον μπασίστα-απέδωσαν τα κομμάτια τους άξογα,φοβερό δέσιμο μεταξυ τους,σχεδόν επαγγελματίες.Περίμενα πως και πως να τους ξαναδώ επί σκηνής. Τελικά τους είδα στο φεστιβάλ.Απλά καλοί.Απ’ ότι κατάλαβα είναι συγκρότημα ποιο πολύ για κλειστούς χώρους παρά για ανοιχτούς. Από την αρχή κατάλαβα πωσ την όλη αυτη φάση την είχαν διοργανώσει οι προαναφερθεντες. Κάθε μα κάθε συγκρότημα τους χιλιοευχαριστουσε στην κυριολεξία. Τα παιδια από τους LORD 13 σε κάθε ευκαιρία προσπαθούσαν να κλέψουν τα 15’’ δημοσιοτητας από κάθε μπαντα. Ο μπασίστας-τρομερός ποζερας-να προσπαθει να ανεβει στην σκήνη και όποτε άνέβαινε έλεγε όλο μαλακίες. Νταηλίκια και ποζεριλίκια δεν ανήκουν στην ροκ σκηνή. Δεν ήταν και το ποιο δυσκολο πράγμα του κόσμου να διοργανώσεις μια ροκ συναυλία, ειδικά με ελληνικά συγκροτήματα.Εξαίρεση απο τους LORD 13 αποτελλόυσαν ο κιθαριστας και ο ντράμερ,για τον μοναδικό λόγο ότι δεν προσπάθισαν ούτε μια στιγμη να προβάλλουν τους εαυτούς τους σαν μεσσίες την ελληνικής σκήνής.
3ον. Στο φεστιβάλ πρέπει να παίξανε γύρω στις 20 και περισσότερες μπάντες. Με εξαίρεση τους τέλευταίους-εκτός από τους engine-οι από κάτω ήταν 3 λαλάνε και δύο χορεύουν. Τα συγκροτήματα που άνοιγαν την συναυλία κάθε ημέρα αντίστοιχα έιχαν χάλια ήχο και το κοινό ήταν οι φίλοι τους και οι διοργανωτές.Ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο να παρακολουθήσεις συναυλία μεσα στον ήλιο. Αυτό επίσης που κατάλαβα από τo event αυτό, ήταν ότι είναι πολύ δύσκολο να παρακολούθήσεις ένα φεστιβάλ όταν όλα τα συγκροτήματα που παίζανε έχαν σχεδόν τον ίδιο ήχο. Κάποιεs μικρές αλλαγές με τους GEORGE AND THE…, τους ROCKING BONES,τους POTERGEIST οι οποιοι ήταν και από τους λίγους που έιχαν και προσωπικό ήχο. Τι να πρωτοθυμηθώ τους DIVE οι οποιοι ήταν εντελώς ασυγχρόνιστοι,αλλου το μπάσσο αλλού η φωνή,αλλου για αλλού ο κιθαριστας,ατάκες χωρίς νόημα και χωρίς λόγο και κερασάκι στην τούρτα ότι στο τέλος ρίξανε και ένα φιλικό καυγά νηπιαγωγείου. Οι Εngine παίξανε ένα είδος μουσικής που την συγκεκριμένη ημέρα αλλά και τις προηγούμενες έιχε ήδη κορεστεί. Ήταν που ήταν στραβό το κλίμα έδωσαν και το τελειοτικό χτύπημα με μια διασκευή στο WIZARD με φωνητικά ποιους άλλλους JIMMYS απο τους LORD.Απλά χάλια.Ο κιθαριστας από τους ENGINE το τι έπαιζε μόνο αυτός ήξερε.Μόνο η εισαγωγή μπορεί να θύμιζε λίγο το κομματι, το υπόλοιπο μέρος ηταν για κλάματα και νευρικά γέλια.
Δεν λείψανε και στο τέλος και τα νταηλίκια του είδους “δεν σε βλέπω και καθόλου”,“και ποιος είσαι εσύ?”.Ρε μάγκες λιγη μετριοφροσύνη.Εσεις τα κάνατε όλα οκ, και τώρα τη θέλετε? να σας κάτσουμε κιόλας?Ηρεμία ρεεεεεεεε!
Στα θετικά τώρα.
Οι NIGHTSTALKER απλά ισοπεδώσανε τα κεφάλια μας.Πραγματικά αδικούνται που μένουνε μόνο στην Ελλάδα.Γύρω στις δύο ώρες κατεγιστικού βρώμικου ροκ.Θεοιιιιιιι!ROCKING BONES.Ήθελα σαν τρελλός να τους δώ,γιατί είχα ακούσει τα καλύτερα.Οι ανθρωποι παιξανε όχι όσο θα ήθελα-ο κιθαρίστας είχε πρόβλημα με την κιθάρα του-αλλα οση ώρα παίξανε αποδόσανε τα μέγιστα.Καταλπηκτική η διασκευή του changes από τους sabbath.Τρομερό punk-rock.Aπό τα αλλά συγκροτήματα ωραίοι και οι potergeist.Κατα την γνώμη μου ο κιθαρίστας τους ήταν από τους καλήτερους του φεστιβαλ.
Ο χώρος που έγινε η διοργάνωση άψογος.Οι τιμες του μπαρ αρκετά καλές και το εισητήριο σχετικά φθήνο.Επίσης και το camping ήταν σε γενικές γραμμές καλό.
Τελειώνοντας θα ήθελα να πώ πως δεν είναι σωστό να βρίζουμε μόνο αυτούς που φέρνουνε ονόματα του εξωτερικού και όλα τα άλλα να τα βλεπουμε ώραια και σωστά. Καλό να τα λέμε όλα έτσι ώστε αν ποτέ να τα διαβάσουν να ξέρουν πως υπάρχει και μια αντιθετη γνώμη, η οποια σαν στόχο έχει απλα να υποδείξει τα κακώς κείμενα.
Ελπίζω του χρόνου τα πραγματα να είναι καλύτερα απ΄όλες τις πλευρές.

STAY ROCK!!!

[/b] :lol:

Γεια σου φίλε. Γύρισα από διακοπές πριν λίγο και όπως καταλαβαίνεις δεν είχα τον χρόνο να σου απαντήσω. Πριν γράψω κάποια πράγματα όμως για αυτά που λες, ξεκαθαρίζω πως είναι απόλυτα δεχτές και οι διαφορετικές απόψεις και η όποια κριτική που θα κάνω σε αυτά που γράφεις, είναι καλοπροαίρετη.
Λες πως τα περισσότερα από τα συγκροτήματα της αντιπάρου ήταν για κλωτσιές και πως είχαν κακό και μη πρωτότυπο ήχο. Μάλιστα λες πως 8.5 στις 10 μπάντες έπαιζαν stoner και μάλιστα έκλεβαν τους Kyuss. Ο όρος στόνερ δεν μου αρέσει καθόλου αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό. Ρίχνοντας μια ματιά στην πρώτη μέρα π.χ. βλέπω πως οι Deux x machina,misuse,george and the hustlers, rattlesnake δεν έχουν καμία σχέση με τους Kyuss και τον ήχο τους(άντε λίγα Natas στοιχεία οι misuse). Άρα μιλάμε για 4 από τις 7 μπάντες. Δεύτερη μέρα οι Ludmila, Ducky boys, Earthbound επίσης δεν είναι με την καμία στόνερ(3 από τις 7 μπάντες). Τρίτη μέρα οι Mahakala,Potergeist,Rockin Bones,Low Gravity(4 από τις 7 μπάντες) επίσης ΚΑΜΙΑ σχέση με στόνερ… . Και επίσης τονίζω πως ούτε οι Dive είναι στόνερ.
Όπως καταλαβαίνεις είσαι μάλλον υπερβολικός όταν λες πως το 85% από τις μπάντες ήταν στόνερ. Τώρα βέβαια δεν ξέρω πως έχεις στο μυαλό σου το στόνερ. Συμφωνώ πάντως μαζί σου σε αυτό που λες πως σε ένα φεστιβάλ πρέπει να εκπροσωπούνται αρκετά είδη μουσικής. Πάντως εγώ προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος(σε πρώτη φάση) από την ποικιλομορφία.
Παρακάτω τώρα σε αυτό που λες για τους Lord 13. Αυτοί διοργάνωσαν το φεστιβάλ ναι, αυτοί μπήκαν μέσα και έχασαν λεφτά, αυτοί δούλεψαν για να γίνει το φεστιβάλ και αυτοί έκαναν τις όποιες ποζεριές τους. Αυτά που γράφεις είναι η άποψη σου και επειδή δεν έχει άμεση σχέση με την μουσική, αλλά με την προσωπικότητα των μελών της μπάντας δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Το ίδιο ισχύει και για αυτά που γράφεις για Engine. Όσον αφορά το μουσικό σκέλος αυτών που γράφεις τώρα, πιστεύω πως έχεις απλά μια διαφορετική άποψη. Σε εμένα π.χ. αρέσουν οι Engine. Σε εσένα όχι. Τέλος.
Ο ήχος στο φεστιβάλ δεν ήταν ο καλύτερος δυνατός, αλλά δεν νομίζω πως όταν γίνεται μια τέτοια προσπάθεια για πρώτη φορά στην χώρα μας θα επικεντρωθώ μόνο εκεί. Μίλησες πριν για rock n roll ποζεροατάκες κλπ. Για μένα rock n roll ήταν αυτό που έζησα στην Αντίπαρο. Ωραία μουσική, κρύες μπύρες, γέλιο, χαβαλές και κυρίως πολύ πάθος και συναίσθημα από τις εμφανιζόμενες μπάντες.
Αυτή φίλε είναι η άποψη μου. Άντε cheers
8)

οταν διάβασα την κριτική σου για το φεστιβάλ κάτι με έπιασε… δεν ξέρω τι ακριβώς αλλά σίγουρα δεν ήταν κάτι ευχάριστο. το γεγονός οτι μέσα σε όλα τα αρνητικά που αναφέρεις κάνεις ειδική αναφορά στους dive σημαίνει οτι πράγματι σου αφήσαμε πολύ ,μα πάρα πολύ κακή εντύπωση. η αλήθεια είναι οτι η καλύτερη κριτική είναι η αρνητική κριτική…
μέχρι σήμερα είχα την ψευδαίσθηση οτι είχαμε ‘‘αποδόσει’’ καλά πάνω στην σκηνή αλλά αυτό που διάβασα μπορώ να σου πω οτι κάπου με έκανε να δω το όλο θέμα και από άλλη σκοπιά…
δεν προσπαθώ να μας δικαολογήσω αλλά σε τέτοιες καταστάσεις συνήθως βάζεις στην άκρη και το κάλό παίξιμο και τους σωστούς χρόνους και λοπούς ‘‘κανόνες’’ και κοιτάς να περάσεις καλά…
ελπίζω να μας δώσεις μια 2η ευκαιρία και να παρεβρεθείς σε κάποιο από τα επόμενα live μας… σου υπόσχομαι οτι όλοι μας θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό

Υ.Γ: όσον αφορά τις ατάκες προφανώς θα αναφέρεσαι σε αυτά που έλεγε ο γιάννης ανάμεσα στα κενά… κοίτα, μέσα σε όλα αυτά που αναφέρεις για το rock ένα καθοριστικό στοιχείο του είναι και αυτό που κάνει τον άλλο να σκέφτεται και να ψάχνει ή και να ταξιδεύει (νοερά πάντα). εγω θα σε συμβούλευα το συγκεκριμένο βιβλίο να το διαβάσεις δεν έχει τίποτα να χάσεις

Υ.Γ2:το ξύλο στο τέλος είναι κάτι που εμείς τουλάχιστον δεν είναι οτι το’χαμε προγραμματίσει… ο τυπάς που ανέβηκε στην σκηνή ανέβηκε καταρχήν γιατί είναι πολύ καλός μας φίλος και ακόμα επειδή το συγκεκριμένο κομμάτι του αρέσει πολύ… έτσι γούσταρε έτσι έπραξε και αυτό μέσα στο rock ανήκει!!! και ειδικά από τον συγκεκριμένο τύπο έχεις να μάθεις πολλά για το τι ακριβώς σημαίνει ‘‘είμαι rock’’

bye :wink: