Synthwave - New Retrowave

Ειχα σκεφτει αρκετες φορες να ανοιξω θρεντ για το συγκεκριμενο genre στο παρελθον, αλλα ολο το ανεβαλα, ε καιρος ειναι. Αν εχει θρεντ το Dungeon Synth σιγουρα μπορει να εχει και ενα ειδος που εδω και περιπου 10-11 χρονια εχει αποκτησει αρκετη δημοτικοτητα.

Ο λογος για το Synthwave ή/και New Retrowave, και ολα τα παρακλαδια του, οπως θελει να τα ονομασει κανεις. Chillwave, Officewave, Retropop, Retrodance, και ουτω καθ’εξης. Η λογικη ειναι μια. Αναβιωση ηχων και οπτικων θεματων απο την δεκαετια του 1980, με θεματικη και τιτλους επηρεασμενους απο την ιδια εποχη. Στην ουσια, μοντερνα παραγωγη και ηχοι και παραγωγη, σε στυλ μουσικης της τοτε εποχης, δοσμενα υπο το πρισμα της σημερινης αισθητικης και ενορχηστρωσης.

Παραθετω τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες σε αυτο το ειδος, ωστε να τους ανακαλυψει καποιος που μπορει να εχει ορεξη να ασχοληθει ή που μπορει να εμπνευστει

1. Perturbator - Ο βασιλιας του Synthwave για μενα, πρωτοπορος και εκπληκτικος live


2. Carpenter Brut - Κι αυτος εκ Γαλλιας, απλα φοβερος. Turbo Killer απο τα καλυτερα τραγουδια.

3. Kavinsky - Αυτος που εκανε το synthwave διασημο, πρωτοπορος εννοειται

4. Dan Terminus - 4 στα 4 η Γαλλια… Αγαπημενος ο Dan Terminus.

5. Megadrive - Να ακουσετε το I Am The Program. Dallas, Texas.

6. Power Glove - Απο την Μελβουρνη, μονο 2-3 EP αλλα δυνατοι

7. The Midnight - Los Angeles, California. Δεν τους λατρευω, αλλα εχουν περαση

8. Dav Dralleon - Απο τα πιο φουτουριστικα και σκοτεινα. Γαλλια ξανα.

9. We Are Magonia - Προσφατη ανακαλυψη. Γαλλια ξανα και ξανα.

10. Renegade - Σουηδια. Μονο 3 EP, αλλα το πρωτο μνημειωδες.

Υπαρχουν δεκαδες που ξεχναω αυτην την στιγμη, αλλα κανω το τοπικ για να προσθεσουν κι αλλοι.
Ακουω αυτο το στυλ 10 χρονια πλεον και δεν ειναι για ολες τις ωρες, αλλα ειναι για συγκεκριμενo mood.

7 Likes

Προς το παρόν θα συνεισφέρω με ένα μόνο κομμάτι, το οποίο όμως θεωρώ κορυφαίο.

Παίχτης μεγάλος ο Salvia.

2 Likes

Fuck yeah

Υπερ-Fuck Yeah

“I am the Night” από Perturbator και “Trilogy - EP III” από Carpenter Brut ήταν τα μόνα albums που έπαιζαν αυτό το καλοκαίρι στο αυτοκίνητό μου.

Τσεκάρετε το κανάλι The '80s Guy στο Youtube, ο τύπος έχει τεράστια συλλογή από τη συγκεκριμένη σκηνή.

1 Like

To thread που ΕΠΡΕΠΕ να γίνει. Ξέρω μπόλικα από τη λίστα και προφανώς τους πρώτους 5-6 τους θεωρώ κλασσικούς στο είδος. Υπάρχει αυτός ο οδηγός στο reddit και αυτή η playlist στο spotify για όσους θέλουν να ξεκινήσουν να ψάχνονται.

Υπάρχει και πολύ υλικό από soundtrack παιχνιδιών στο είδος, για παράδειγμα αυτό το soundtrack:

που περιέχει ένα από τα αγαπημένα μου synthwave κομμάτια:

1 Like

Τέλεια! Τώρα έχουμε ειδικό θρεντ να καιγόμαστε με αυτά!

Έτσι είναι ακριβώς το τελευταία περίπου 10 χρόνια έχει ανθίσει το είδος αυτό του Retro Electro ή Synthwave όπως έχει καθιερωθεί να λέμε αυτό το είδος με την 80’s αισθητική που έχει αναγενηθεί με καλογιαλισμένες σύγχρονες παραγωγές και πολλά και διαφορετικά είδη και στοιχεία όπως darkwave, nu disco, chillwave κτλ…
ΟΚ θα βάζω μόνο κάποια ενδεικτικά κομμάτια για να μπούμε στο κλίμα

Perturbator εννοείτε από τους βασικούς παίχτες με Dangerous Days ένα από τα πιο ολοκληρωμένα album τους είδους.

Από το τελευταία του το New Model επίσης εξαιρετικό album σε πιο μυστηριώδες και dark ατμόσφαιρες.

Carpenter Brut μπόμπες παραγωγές και πανέξυπνες συνθέσεις τα δύο πρώτα ep απαραίτητα

Mitch Murder Σουηδία, από τους προτεργάτες του είδους

Power Glove Αυστραλία, με δύο εξαιρετικά soundtrack στο Far Cry

Ένα από τα αγαπημένα και χαρακτηριστικά κομμάτια

To εκπληκτικό remix στο Roller Mobster του Carpenter Brut:

Lazerhawk, πολλά και όμορφα πράγματα, Skull and Shark υπέροχο album

με King of the Streets κλασικό synthwave ύμνο

Hello Meteor, σε πιο ταξιδευτικά μονοπάτια, ο δίσκος The Glowing είναι ίσως στους top3 τους είδους ακούστε το στην κανονική έκδοση (όχι final cut για αρχή, υπάρχει playlist στο youtube)

ενδεικτικά:

GosT επιθετικό horror synthwave, Behemoth ένα απο τα καλύτερά του album

Δεν μπορώ να μην αναφέρω Mega Drive: επίσης ένας από τους παλιούς του είδους

Dan Termimus, Wrath of Code δισκάρα και artwork αριστούργημα

Οκ δε θα κουράζω άλλο θα είμαστε εδώ να τα λέμε. Μπορείτε να ακούσετε επίσης τέτοια όμορφα στο υπέροχο κανάλι μου στο γιουτιούμπι με τα καλύτερα synthwave mix :))) και άλλα διαφορα

Καλή αντάμωση!

5 Likes

Επίσης, μην ξεχνάμε τον μπαμπά όλων αυτών, John Carpenter - ναι, τον σκηνοθέτη - ο οποίος συνέθετε ο ίδιος τα soundtracks των ταινιών του και μετά από πολλά χρόνια αποφάσισε να κάνει καριέρα και ως μουσικός κυκλοφορώντας ήδη 2 δίσκους (Lost Themes και Lost Themes II), με το Lost Themes III να το περιμένουμε μέσα στο 2021.

Ένα πολύ πρόσφατο δείγμα από το Lost Themes III είναι το παρακάτω:
https://www.youtube.com/watch?v=3Ic0Xdpwhl4&ab_channel=SacredBonesRecords

5 Likes

Μεγάλο ρόλο στην όλη αναβίωση έπαιξε προφανώς και το Stranger things που έχει 3 εκπληκτικά soundtrack. Βάζω ενδεικτικά 3 κομμάτια (ένα από κάθε σεζόν):

Την μουσική τη γράφουν οι Kyle Dixon και Michael Stein που έχουν τους S U R V I V E

2 Likes

Μπραβο μπραβο ριχτε προτασεις να φορτωνουμε playlists!

Ειμαι σε φαση που αν βαλω ακυρη playlist στο YT πιο συχνα θα επιλεξω Synthwave παρα κατι σε μεταλ πχ αλλα δυσκολα συγκρατεις καλλιτεχνες με αυτον τον τροπο, Perturbator εχω ψαξει αρκετα και Kavinsky εννοειται.

Επισης μιας και αναφερθηκατε σε OST παιχνιδιων απο τα πρωτα που βγηκανε σε αυτο το στυλ και γαμησε ειναι του FTL απο τον Ben Prunty, εξαιρετικο σε πιο ambient/space μονοπατια.

1 Like

Αφήνω αυτό εδώ

Όσοι ασχολείστε με gaming και δεν έχετε παίξει το παιχνίδι, ψαχτείτε χθες.

3 Likes

Hotline Miami ομορφιές τα soundtrack πολλές ανακαλύψεις εκεί μέσα και όχι απαραίτητα όλα synthwave, ειδικά τo 2 Wrong Number

και εννοείται… ένας και μοναδικός με Lucio Fulci …

1 Like

Καρδουλες σε ολους εννοειται, και συνεχιζουμε!

Εννοειται τον ακολουθουμε εδω και χρονια, οπως και το παρακατω καναλι:

Θα τσεκαριστουν αμεσα, τουλαχιστον το πρωτο γιατι δεν εχω spotify.

Lazerhawk και GosT ηταν τα νουμερα 11 και 12 στην λιστα μου αν ειχα το κουραγιο να γραψω κι αλλα χθες βραδυ πριν λιωσω.

Απιθανος τυπος ε.

Hotline Miami εννοειται γαμω.

Για σημερα σας αφηνω με αυτο, ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ:

2 Likes

Μην ψαχτείς με αυτό το link μόνο γιατί το έβαλα λάθος :stuck_out_tongue:
Αυτό είναι το σωστό.

Κάνω edit και το αρχικό.

1 Like

Το ανοιξα μολις, το εχω δει αυτο το διαγραμμα ξανα, ειναι φοβερο για οσους ξεκινανε οντως.
Κραταω αυτο περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο:

@pantelis79

8 Likes

Βάζω δύο κομμάτια από το επετειακο album γιa 30 χρονια απο το AKIRA,
30 Years Later - An AKIRA Tribute

Aerds

Speed Machine

Επίσης Starfounder εξαιρετικός παίχτης



3 Likes

καρδούλες σε όλους σας. όχι πως έχει σημασία αλλά ο perturbator αγγλάρας είναι, πατέρας του είναι ο nick o kent. @QuintomScenario, sly :heart_eyes:, τρομερό.

1 Like

Γεννημενος και μεγαλωμενος σε Γαλλια ο Περτουρμπατορας και εκει ειναι η βαση του.

Ο πατερας του μπορει να ειναι Αγγλος, αλλα η μανα του? Τι ξερουμε για αυτην?

1 Like

:joy: μην προκαλείς και μεταφερθούν και σε αυτο το τοπικ κουτσομπολιά για μπάντες, σομελιέ, τη γιαγια του perturbator, τις πάνες που φορούσε και δεν ξέρω γω τι άλλο! Επειδή είναι γνωστός ο πατέρας του το πα

2 Likes

Αν ο Carpenter έπαιζε πιο “χορευτικά” πράγματα, θα είχαμε μάλλον κάτι τέτοιο:

Μπαντάρα-δισκάρα.

Edit: Επίσης, καλά τα Stranger Things, αλλά μία είναι η ταινία-εκπρόσωπος του ιδιώματος ως τώρα:

1 Like

Dance with the Dead μια φάση από μόνοι τους, κιθάρες να ροκάρουν με το συνθ εξαιρετικά πράγματα,

Le Matos εξαιρετικοί από τους παλιούς και το soundtrack του Turbo Kid έχει πολλές ομορφιές, πολύ δυνατό αγαπημένο κομμάτι :

Επίσης Lyde από Σουηδία έχει εξαιρετικά θυμίζει σε κάποια σημεία τo horror movie στυλ του carpenter brut

4 Likes

έτσι, επειδή το χω βάλει τώρα να παίζει στο γραφείο :roll_eyes:

3 Likes