System Of A Down

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΑΝΤΑ… ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ! ΣΥΝΔΥΑΖΟΥΝ ΠΟΣΑ ΕΙΔΗ, ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΡΥΘΜΩΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΑΡΙΕΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΑ ΣΠΑΝΕ!!!

S O A D

Eίναι θέμα γούστου βέβαια, αλλά τους βαριέμαι απίστευτα. Και τους βρίσκω λίγο χαζοχαρούμενους. Οι στιχοι τους είναι παντελώς ηλίθιοι. Ακόμα και οι δήθεν “πολιτικοποιημένοι”. Συνδυάζουν όντως διάφορα είδη αλλά όσο για εναλλαγές ρυθμών… χμμμ… μάλλον τα ίδια και τα ίδια αναμασούν. Σίγουρα γράφουν μουσική “νέας γενιάς”, αλλά η καλλίτερη μπάντα σίγουρα δεν είναι. Η ιστορία θα δείξει.

Διαφωνώ.Μπορει να φα’ινονται έτσι εκ 1ης όψης,αλλά δεν είναι καθόλου ηλίθιοι(οι στίχοι).
Γενικά μου τη δίνει που πολλά συγκροτήματα λένε “Οι στίχοι μας είναι τέτοιοι που ο καθένας μπορει να τους εκλάβει και να τους κατανοήσει διαφορετικά”.Με τους SOAD ισχύει όμως.Και αυτό γιατί είναι γραμμένοι τόσο έξυπνα ώστε να να μπορείς να ερμηνεύσεις κάποια κομμάτια τους τελείως διαφορετικά,ή έστω κάποιια σημεία των κομματιών τους.
Πχ το Cigaro θα μπορούσες να πεις ότι τα χώνει στους διάφορους μεγαλοκαρχαρίες των μεγάλων εταιριών και στην αλαζονεία τους,αλλά θα συμφωνούσα και με κάποιον αν μου έλεγε οτι απλά λέει για τα αρνητικά του καπνίσματος(with a feeling so pure,it’s got you screaming back for).

Δεν είναι κακό να έχουν πολλαπλές ερμηνείες οι στίχοι ενός σχήματος. Κακό είναι να “ανακαλύπτουμε” ερμηνείες σε στίχους κενούς σε περιεχόμενο. Όπως αυτοί των SOAD. :smiley:

βγαζω αυτο Σίγουρα γράφουν μουσική “νέας γενιάς”, αλλά η καλλίτερη μπάντα σίγουρα δεν είναι και συμφωνουμε απολυτα

Ντάξει οκ,δε διαφωνώ γενικά με το 1ο που λες,αλλά νομίζω οτι σχετικά με τους SOAD,δεν έχεις διαβάσει τους στίχους πρσεκτικά.
Απ΄την άλλη οκ,έχουν 3-4 κομμάτια σε κάθε δίσκο που δεν παίζει να βγάλεις νόημα,αλλά να μην είμαστε και απόλυτοι. 8)

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν το παίζω ποιητής, ούτε με απασχολεί πολύ να χει πάρει νόμπελ λογοτεχνιας ο Χ, Υ που γράφει στην Χ, Υ μπάντα (δεν μιλάω μόνο για τους SOAD). Κι εγώ ας πούμε γουστάρω τρελά μπάντες που οι στίχοι τους δεν λένε τίποτα, η μιλάνε για μυαλά, συκωταριές και άλλα ηλίθια.
Με τους στίχους των SOAD όντως δεν έχω ασχοληθεί εκτενώς, αλλά αρκετά κομμάτια που έχω διαβάσει είναι εντελώς παιδικά. Και δεν μιλάω για αυτα τα χαζοχαρούμενα που υπάρχουν (καναδύο) σε κάθε δίσκο. Ακόμα και αυτά που πάνε να περάσουν κάποια “μηνύματα” το κάνουν με ένα εντελώς “αφελή” τρόπο που δεν σε βοηθά για να τους πάρεις στα σοβαρά.

Εντάξει,νομίζω δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε άλλο για τους στίχους των SOAD,εξάλλου είμαστε στο άλλο άκρο,οπότε δεν θα βγει και καμια άκρη :slight_smile:

Polla dinato sigkrotima…
Oi anthropoi exoun tragoudares…
Fonara…

Άποψη μου: Η metal και γενικά η rock μουσική τραβάει μια τρομερή κρίση. Αν συγκρίνεις τώρα το τι βγαίνει σε σχέση με παλιότερα θα απογοητευτούμε πλήρως. Για μένα οι SOAD και οι Tool είναι τα γκρουπ που κρατάνε τη metal ζωντανή. Δεν συγκρίνονται με άλλα γκρουπ σήμερα.

Nα προσθέσω και Isis,Neurosis(και όχι μόνο).
Ίσως να μην κρατάνε τη metal ζωντανή όσο αυτοί που ανέφερες,σίγουρα όμως την οδηγούν σε άλλα μονοπάτια.

Βασικά Isis, Mastodon, Neurosis είναι που κρατάνε το metal ζωντανό και όχι μόνο το οδηγούν σε άλλα μονοπάτια, αλλά του προσθέτουν πρωτοτυπία και ζωντάνια. Ασε που είναι και κλάσεις (πολλές :smiley: ) ανώτερα από δήθεν σχήματα σαν τους SOAD & Tool, σε όλα τα επίπεδα.

Τα πάντα μπορεί να πει κανείς για τα δύο παραπάνω σχήματα,πάντως όχι ότι είναι και δήθεν όμως.Φαίνεται,ούτως η άλλως.

Aνάλογα με τις προτιμήσεις είναι αυτά ρε παιδιά! Εμένα από τις μπάντες πού αναφέρετε μου αρεσουν οι: [size=7]Tool[/size] System of a Down Mastodon

den ksexnaw kanena e? pantos nomizw oti to kalitero einai to Steal This Album kai to xeirotero to Hypnotize.

Καλύτερο μάλλον το Toxicity (ή το Mezmerize) και χειρότερο το Steal This Album.

Για μένα:

  1. Mezmerize
  2. Toxicity
  3. Hypnotize
  4. System Of A Down
  5. Steal This Album!

To Toxicity έκανε το μεγαλύτερο “μπαμ” αλλά το Mezmerize είναι ένα “κλικ” καλύτερο πιστεύω.

  • 1

toxicity asfalos.
ta ipolipa pou vgikan meta me ekanan na misiso tous soad.