System Of A Down

Είμαι μεταξύ του Toxicity και του Mesmerize με το Hypnotize να ακολούθεί σε απόσταση αναπνοής…

Θεωρώ πως είναι μεγάλο κομμάτι της ιστορίας της σκληρής μουσικής αυτά τα album.

Κάτι σαν Appettite και τα 2 Illusion των GNR.

Όπως ποτέ πραγματικά δεν θα αποφασίσω ποιο από τα 3 GNR μου αρέσει περισσότερο έτσι μάλλον δεν θα τα καταφέρω και για τους SOAD.

Δεν βρίσκω και μεγάλο νόημα στο να το κάνω.

Το μόνο σίγουρο είναι πως πρόκειται για ΤΕΡΑΣΤΙΟ GROUP.

Mesmerize ontos me mikri diafora apo ta perisotera…

μάλλον toxicity… έχει μερικά υπέροχα κομματια που δεν νομίζω ότι μπορούν να τα φτάσουν άλλα του mesmerize(2ο)

emena de mou aresei kanena tous album 8) …mlkies einai ola kai oi soad mazi…

Μετα απο λυωσιμο ολων:

  1. Mezmerize
  2. Toxicity
  3. Hypnotize
  4. Steal this album
  5. System of a down

Το Mezmerize ειναι με διαφορα το καλυτερο, και οπως ειπε και καποιος παραπανω:

To Toxicity έκανε το μεγαλύτερο “μπαμ” αλλά το Mezmerize είναι ένα “κλικ” καλύτερο πιστεύω.

tote min apantas re kathisterimene.

μου αρεσει το mesmerize διοτι περιπλεκονται με πολυ ωραιο τροπο πολλα ειδη μουσικης και φυσικα εχουν τον χαρακτηριστικο ηχο των S.O.A.D…

+1
τα δικά μου αγαπημένα:

  1. Mesmerize
  2. Toxicity
  3. Steal this album
  4. Hypnotize
  5. System of a down

Τοxicity χαλαρά.Ολα τα τραγούδια είναι ένα και ένα (με αποκορύφωμα το Chop suey και ΑTWA).

Συμφωνώ, αλλά δεν τους μίσησα κιόλας. Απλά από το Steal This Album και μετά άφησαν τη σοβαρή θεματολογία και γράφουν στίχους για 15χρονα. Και μιλάμε για τρομερή διαφορά. Στο ντεμπούτο και το Toxicity οι άνθρωποι λένε πράγματα που στις ΗΠΑ απαγορεύεται να τα πεις.

Toxicity, ο δισκος των 00’s.

ρε, μη μιλησουμε για στιχους τωρα γιατι τα μισα (ίσως και παραπανω) απ’ όσα ακουμε (όχι πως ακουμε ακριβως τα ιδια) έχουν ηλίθιους στιχους. χρειαζονται και αυτα τα τραγουδια. οι slayer πχ, αν και μου αρεσουν παρα πολυ εχουν χαζους στιχους. ας πουμε το angel of death, αν και τραγουδαρα δεν λεει απολυτως τιποτα.

… οι slayer πχ, αν και μου αρεσουν παρα πολυ εχουν χαζους στιχους. ας πουμε το angel of death, αν και τραγουδαρα δεν λεει απολυτως τιποτα.[/quote]

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πως φαίνεται ότι είσαι βλάκας και δεν καταλαβαίνεις αυτά που ακούς. Οι στίχοι του Angel of Death δεν λένε τίποτα λοιπόν? Καλό και αυτό. Το μόνο πραγματικά αξιόλογο στιχουργικά τραγούδι των Slayer δεν λέει τίποτα. Ε ρε τι άλλο θα ακούσουμε σ αυτό το φόρουμ!

Το angel of death δεν μιλαει για τον Μεγκελ?

Οσο για τους soad, νταξει, συμπαθητικοι αλλα ως εκει. Δε με συγκινουν ιδιαιτερα. Καποιοι στιχοι τους ειναι καλοι, καποιοι οχι. Λιγο ειρωνικοι, αλλα ουτε ηλιθιοι, ουτε φοβεροι.

Eγω εχω ακουσει οτι μιλαει για το Αουσβιτς…
Ποιος ειναι ο Μεγκελ? :oops:

Ενας Ναζι γιατρος που εκανε πειραματα σε αιχμαλωτους πολεμου. (Εκανε και στο Αουσβιτς πειραματα, γι’αυτο ακουσες οτι μιλαει γι’αυτο.)

Μπραβο, αυτο ακριβως ειχα ακουσει. Ναι, αυτος ειναι ο Angel Of death. Αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει αν το τραγουδι τον επικροτει ή οχι…

Ε δε νομιζω να τον επαινει κιολας.

Εγω παλι δεν το βρισκω καθολου απιθανο.Μεσα στην ολη “ιδεολογια” τους,περα απο το να χρησιμοποιυν τον αντιχριστιανισμο,ειναι και η χρηση ναζιστικων συμβολων και εκφρασεων(slaytanic wehrmacht…).
Αρα πολυ πιθανο να εβγαλαν και ενα τραγουδι που να επαινει τον συγκεκριμενο “ανθρωπο”.
Ειμαστε εντελως off topic.

Led είσαι σωστός. Για τον Μέγκελ μιλάει. Αν και απ όσο γνωρίζω ο Μέγκελ δεν ήταν στο Άουσβιτς, εκεί απλά στέλνανε τα αποτυχημένα πειραματόζωα του και γενικά όσους θέλανε να “εξαφανίσουν”. Ίσως και να κάνω λάθος βέβαια.
Therion το τραγούδι δεν επαινεί τον Μέγκελ πιο πολύ αφηγηματικό θα λεγα ότι είναι. Ο Hanneman άλλωστε έχει πάθος με τον Β’ ΠΠ. Ναζί πάντως δεν τους λες.