Tι pizza τρωτε?

Ζαμπόν-τυρί-μπέικον, σπιτική όμως με ανοιγμένο φύλλο, απλά κορυφαία…

Από τις αλυσιδάτες, η Dominos είναι καλύτερη.
Η Fan πολύ “ετοιματζίδικη” μου φάνηκε, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

dominos!! οι αλεσ δεν ειναι τοσο ωραιεσ… ειδικα η pizzaFan…ειναι πολυ αισχοσ

τα ιδια λεμε… χεχε:p

ψιτ φιλαρακι…λιγα εσυ ε!:lightsabre::lightsabre::lightsabre::lightsabre::lightsabre:

Pizza Lingoto 8) (xωρις μανιταρια!)

roma pizza κανονικη χωρις μανιταρια και πιπεριες,καμια φορα με ελεις

Πίτσα 0,80, τι ερώτηση είναι αυτή :slight_smile:

Πάντα με γκούντα και λαχανικά!

μαργαριτα παντα διπλο τυρι, αντε καμια φορα και λιγι κρεμμυδι…ετσι να το φχαριστιεσαι το τυρι…οχι γυφτικη με 700 ιστοριες πανω (μπεικον, πιπεριες, μανιαταρια κλπ ) να μπερδευεσαι απτις γευσεις…τυρι και μονο…:stuck_out_tongue:

με παστουρμα. τα σπαει.
και με τονο και αντζουγιες επισης

Kαι ποσες μερες κραταει η μυρωδιά μετά?

μυρωδια που?

Βανγκέλις, αυτή προλαβαίνεις να τη φάς ή η φύση σε καλεί κάπου στην 6η μπουκιά? :?

γιατι? οχι ολα αυτα μαζι ετσι? με παστουρμα παει μαζι με λιαστη ντοματα και αμα απο κει που παιρνω ειχε καλυτερο ψωμακι (πιο λεπτο) θα ηταν η καλυτερη που εχω φαει

α και επισης με καυτερη πιπερια

Πανω σου…:lol::stuck_out_tongue:

μονο στο κατουρο να κρατησει μυρωδια ο παστουρμας. ισως και στο σμπερμα αλλα αυτο δεν το ξερω. αν το ξερει καποιος/καποια ας μας πει.

Ωραιος ο παστουρμας αλλα ρε φιλε η μυρωδιά δεν φευγει ουτε με αερα 11 μποφωρ…:lol:

οποτε εφαγα σε πιτσα η σε πιτα (που επισης τα σπαει) δεν καταλαβα κατι τετοιο (ουτε οι γυρω μου). ισως αμα τον φας σκετο να μυριζει τοσο

Πριν πολλά, πολλά χρόνια, έχω φάει στα Χανιά πίτσα με γέμιση μακαρόνια με κιμά!!! Η ονομασία της … “το λάθος του μάγειρα” !!
Καλύτερη από αλυσίδες η Domino με διαφορά και 2η η παραδοσιακή ταψιού ROMA.

εμενα μου αρεσει με φέτα, σιταροπουλλα(sweet corn) , peperoni, και πολυ πολυ τυρι…
αχχχχχχχχ θελωω ΤΩΡΑ! :vibrate: