Tι προτεινετε/συστηνετε απο

Από Gentle Giant ξεκινάω με Octopus?Και για Marillion όποιος ξέρει.Thanks!

από morgana lefay μην αφήνετε απ’έξω το S.O.S.
γιά μένα μπορεί να είναι και καλύτερο του maleficium

marillion προτείνω την fish περίοδο και κυρίως τα misplaced childhood, fugazi και script for a jesters tear (τα 3 πρώτα δηλαδή)

Αυτό το έχω ακούσει από πολλούς αλλά δεν παίζει μιας και το ντεμπούτο Nevermore κυκλοφόρησε με διαφορά κάνα μήνα από το Sanctified και δεν είμαι και σίγουρος αν ήταν ένα μήνα μετά ή ένα μήνα πρίν.

οι morgana lefay γαμανε!!!

παμε και το χιτακι!!

@bilzzoras

τσεκαρε και american nervoso

γκρουπαρα οι botch

Επιτελους μου απαντησαν ελεινοι πουερμετσαλαδες.Ty signal !

εγώ πάντως από μποτς, τη δισκογραφία τους την πήρα ανάποδα. Δλδ πρώτα το anthology of dead ends, μετά we are the romans, και τέλος το Nervoso…

Yπαρχει thread στο Groups & Artists.Λενε εκει τα παιδια.
http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5407
42 posts εχει!

@Ιsis : Σου εχω απαντησει για Marduk αλλα οι παουεραδες κανανε παλι το θαυμα τους !
Τσεκαρε : http://rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=642423&postcount=48

Ευχαριστώ όσους απάντησαν για Μarillion:).Αν κάποιος μπορεί ας πει και για Gentle Giant.

Διαβάζοντας προ αρχαιοτάτων χρόνων σε περιοδικό κριτική για τις επανακυκλοφορίες των Gentle Giant, πρότειναν το Octapus.

Με το οποίο θα αρχίσω να τους ψάχνω και γω. Όταν βρω χρόνο, με τόσα ακούσματα που με κατακλύζουν.

Ναι, το Octopus και το ομώνυμο

για Marillion ντάξει, είναι πολλά αλλά σίγουρα ξεκινάς με τα εξής:
από τη Fish era:

  • Script For A Jester’s Tear
  • Misplaced Childhood

από τη Hogarth era:

  • Brave
  • Marbles (η τελειότητα)

τα παραπάνω είναι τα “απαραίτητα”, από κει και πέρα έχουν και άλλα αξιολογότατα έως φανταστικά άλμπουμ και το περσινό (Happiness Is The Road) είναι εξίσου πανέμορφο.

Για Gentle Giant, αφού αναφέρουμε το πόσο γαμάτη μπάντα είναι, πρέπει να τσεκαριστούν τα εξής ΕΠΗ:

  • Gentle Giant
  • Acquiring The Taste
  • Octopus
  • Free Hand

και γενικώς ό,τι ηχογράφησαν από το '70 μέχρι το '75 είναι προτεινόμενο. Δίνεις βάση βέβαια στο Octopus.

Να ο ανθρωπος.

Τα πας με αυτη τη σειρα:

A Burnt Offering for the Bone Idol
The Wayward Sons of Mother Earth

Τα δυο πρωτα ειναι τα καλυτερα. Και μετα:

Prince of the Poverty Line
Irrational Anthems
The Answer Machine?
Oui Avant-Garde a Chance

Και τελος τα Jonah’s Ark και Vintage Whine.

Και Fugazi να προσθέσω εγώ

εδιτ: Και μιας και το 'φερε η κουβέντα, από Fugazi τι ακούμε;

Λοιπόν. Από Fugazi εγώ ξεκίνησα με το Red Medicine.
Αλλά όλοι οι δίσκοι τους είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Και το Repeater, που θα πρότεινε ο Surfer Rosa.

Πάντως η κλασική συνταγή, είναι να πάρεις τη δισκογραφία ενός συγκροτήματος με τη σειρά. Για να δεις και την εξέλιξή του. Συχνά το πρώτο άλμπουμ είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό. Επίσης, καλό είναι να ψάχνουμε και λίγο στο ίντερνετ ή σε κανένα περιοδικό! Πώς φάγαμε τα νιάτα μας εμείς;

Ε και αυτοί που ρωτάνε στο φόρουμ, στο ίντερνετ ψάχνουν επί της ουσίας :Ρ

Ρε παιδια να σας ρωτησω κατι…Εστω και οτι ανακαλυπτω ενα συγκροτημα ή αποφασιζω να ασχοληθω με εναν καλλιτεχνη. Υπαρχει καποιος τροπος που να μπορω να μαθω ποια CD του ηταν επιτυχημενα, ετσι ωστε να ξεκινησω απο καπου συγκεκριμενα?

Υ.Σ. Δεν λεω μια χαρα το τοπικ αλλα θα ηθελα να εχω και εναλλακτικη λυση :stuck_out_tongue:

Δοκιμάζεις…

Ψάχνεις άρθρα για το συγκρότημα κτλ. Μπαίνεις στο site του ή στο myspace. Κάνεις αναζήτηση στο φόρουμ…

Misplaced Childhood αγοράσθηκε!Thanks!

Εγω κοιταζω πολυ και το www.metal-archives.com … πιστευω παρα πολυ καλη πηγη πληροφορησης για τα μεταλ δρωμενα …:slight_smile: