Tabs στο internet

Για αυτούς που ενδιαφέρονται μπορούν να βρουν ταμπς στα σάιτς:

www.ultimate-guitar.com
www.mxtabs.net
www.rockmagic.net
www.taborama.com
guitartabs.cc

Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κανένα αντίστοιχο site με ελληνικά ταμπς (όχι συνχορδίες, αν γίνετε). Εννοώ τάμπς για ελληνικά συκροτήματα γιατί δεν βρίσκω τίποτα γαμώτο… :evil:

On top

για οσους ψαχνετε! 8)

Ισως το kithara.gr σου φανει καλο. Εχει συγχορδιες για παρα πολλα ελληνικα τραγουδια!

Παιδες το www.911tabs.com λινκαρει ολα οσα εχετε πει και ειναι το πιο ευχρηστο που εχω βρει.
Τσεκαρετε το :wink:

Ναι!Εχεις δικιο!!
Ουσιαστικα λειτουργει σαν μηχανη αναζητησης σε ολα τα sites με σχετικο περιεχομενο :smiley:

Ρε παιδες καλυτερο site ελληνικα τραγουδια ποιο ειναι?

www.kithara.vu

Ευχαριστω ρε

Θα συμφωνήσω με τον Tolkki. To 911tabs.com είναι ότι καλύτερο έχω βρεί μεχρι στιγμής.:smiley:

[FONT=“Comic Sans MS”]Ούτε στο 911tabs.com δεν κατάφερα να βρω ταμπλαδούρα για το Chimera των Tea Party :frowning: .
Ούτε πουθενά βασικά… και έψαξα πάρα πολύ… και είναι κρίμα γιατί είναι πολύ ωραίο τραγούδι. [/FONT].

Βασικα γιατι να βρεις παιζεις κιθαρα? απο ποτε?

[FONT=“Comic Sans MS”]όχι,παίζει όμως κάποιος που ξέρουμε και εσύ και εγώ και κάνω μια εξυπηρέτηση…
δηλαδή προσπαθώ… αλλά δεν τα καταφέρνω :frowning: [/FONT]

Καταλαβα ποον λες. Εγω εχω να προτεινο guitar pro η power chord. Αλλα κατσε να ψαξω να δω αν το εχω γιατι ενας φιλος μου εδωσε 55000 tablatures

Aτυχησε εχω tea party αλλα οχι αυτο το κομματι

Βγάλτο με το αυτί:D

Λίγο χλωμό… :lol:

και για ταμπλατουρες απλες αλλα ΚΑΙ για ταμπλατουρες του γκιταρ προ, το καλυτερο ειναι ενα

www.911tabs.com :smiley:

εδιτ: ακυρο, το εχει πει ηδη ο τολκκι -.-

ρε παιδες ψαχνω να βρω ευκολα κομματακια απο σαιτς στο νετ αλλα καπου με μπερδευουν!
πχ θελω να μαθω το cold απο static x και σαυτο το σημειο μπερδευομαι.
D |------------------------------------------------------------------|
A |------------------------------------------------------------------|
F |—7-------6–10–9—13–12------12—7-----6–10–9—13–12----|
C |—X-------X—X–X----X—X--------------------------------------|
G |—5-------4—8–7—11–10------10—5-----4—8–7—11–10----|
C |—0-------0------------------------------------------------------|

ξερω οτι το χ σημαινει οτι δεν χτυπας την χορδη αλλα δεν λεει με ποιο τροπο πρεπει να παιζεις.
βασικα ειμαι αρκετα αρχαριος.φανταζομαι πρεπει να ρυθμισω και την κιθαρα καταλληλα αφου η σειρα των χορδων ειναι
e
B
G
D
A
E

αν καποιος εχει να μου δειξει καποιο κομματι(γνωστο) που να παιζεται ευκολα και να μπορω να καταλαβω πως να πιανω τις χορδες θα το εκτιμουσα!

στο συγκεκριμενο ριφφ ο κιθαριστας παιζει οκταβες.

δλδ την ιδια νοτα 2 φορες η μια πιο ψηλα κατα μια οκταβα

για το συγκεκριμενο πραγματακι αφηνεις τον δεικτη σου (που παταει λα χορδη με βαση το κλασσικο κουρδισμα) να ακουμπισει την χορδη ακριβως απο κατω χωρις ομως να παταει με δυναμη στο ταστο ετσι ωστε οταν παιζεις το σχημα αυτο να μην ακουγεται η χορδη αυτη αλλα μονο οι δυο χορδες που πρεπει να ακουστουν.

απο εκει και περα το συγκεκριμενο ναι ειναι διαφορετικο κουρδισμα. Drop - C. τετοιου ειδους κουρδισμα βολευει να παιζουμε τις 5ες (η power chords οπως επικρατησε) στην πιο μπασσα χορδη με ευκολια με ενα δαχτυλο για πιο γεματο ηχο, ογκο κτλ κτλ. μεταλλαδικα πραγματα :stuck_out_tongue:

το να κουρδισεις την κιθαρα σου ομως τοσο χαμηλα θα εχει ως αποτελεσμα οι χορδες σου να μην ειναι πολυ τεντωμενες με αποτελεσμα να μην ακουγεται τοσο καλα ο ηχος και διαφορα αλλα που θα καταλαβεις εαν το κανεις. δεν λεω οτι δεν γινεται αλλα καλυτερο αποτελεσμα θα εχεις εαν βαλεις πιο χοντρες χορδες (υποθετω οτι η κιθαρα σου εχει περασμενες 9αρες. με 10αρες η 11αρες παιζεις πολυ καλυτερα σε χαμηλα κουρδισματα).

ελπιζω να σε βοηθησα και να μην σε μπερδεψα κι αλλο…

οσο για κομματια δεν ξερω τι να σου προτινω…

Όταν κουρδίσεις τις χορδές χαμηλότερα κούρδισέ τις ελαφρώς…flatted…πιο χαμηλά δηλαδή, γιατί με την πίεση αλλάζει ο τόνος τους αρκετά.

Συγκεκριμένο κομμάτι δεν έχω υπόψη μου αλλά γενικά στο funk το τραβάνε απ’τα μαλλιά, οπότε ψάξε για κάτι σχετικό…