Talking Heads

Eψαξα κ ειδα οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα ! Πειτα την γνωμη σας για το συγκροτημα! Παλια ειχα λιωσει μερικα τραγουδια τους κ ειδικα την κομματαρα psycho killer

Γαματοι ειναι. Αγαπαμε '80 και πανκ ροκ. Τους ανακαλυψα απο ενα σιντακι σε εφημεριδα και το psyco killer ειναι απο τα αγαπημενα μ. ευκαιρια να ασχοληθω παραπανω.:stuck_out_tongue:

Το Psycho Killer είναι διαχρονικός ύμνος. Περισσότερο κοντά βρίσκονται στο post-punk πάντως παρά στο καθαυτό πανκ, όπως επίσης βρίσκονται κοντά στην pop και στο funk… Πολύ χαρακτηριστικός ‘80ς ήχος επίσης, απο ένα γκρουπ που απ’ όσο ξέρω έκανε μεγάλη επιτυχία.

Δεν έχω ακούσει πολλά ωστόσο, απλά μια συλλογή. Που είχε επίσης διαχρονικά κομμάτια όπως το Once In A Lifetime, And She Was, και το πολύ πολύ αγαπημένο μου, Road To Nowhere.

Once In A Lifetime http://www.youtube.com/watch?v=EYbUCvz1LYE

And She Was http://www.youtube.com/watch?v=MA3ZE3mb7DU

Road To Nowhere http://www.youtube.com/watch?v=sQXsuAey-NE

Mία από τα ίδια…
Το psycho killer είναι μεγάλο κόλλημα και σε αυτό οφείλεται και το nickname στο msn!:stuck_out_tongue:
Η αλήθεια όμως είναι ότι δε με έχει τρελάνει κανένα άλλο δικό τους τόσο πολύ…

Το προσωπικό αγαπημένο μου:

Toυς εκτίμησα περισσότερο μετά τη δεκαετία του '80 γιατί τότε με αυτόν τον ήχο δεν τα πήγαινα και τόσο καλά.
Πολλές σύγχρονες μπάντες (ακόμα και κάποιες που δεν θα το περίμενε κανείς :roll:) αναφέρουν πως έχουν επηρεαστεί από αυτούς.

καπου θυμαμαι οτι ειχα διαβασει οτι σχετιζωταν μαζι τους και ο adrian belew

ξερει κανεις τιποτα??

Ήταν sessionας στο Remain In Light (κατά πολλούς ο καλύτερος δίσκος τους). Γενικά πάντως ο Byrne έχει περισσότερες επαφές με το experimental rock κύκλωμα (βλέπε συνεργασίες με Eno) και την world μουσική παρά με το Punk/New Wave.

Βump!

Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκρότημα αυτό;
Τι έχετε να πείτε για τον Byrne,μία από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες της γενιάς του;
Γενικά αυτό που λέει ο Mandrake από πάνω,έστω και προ διετίας(!),με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.
Ίσως πάρα πολλοί τους δίνουν εύκολα τον χαρακτηρισμό ο οποίος σχετίζεται με το Punk_κάτι καθώς δραστηριοποιήθηκαν μία εποχή όπου ήταν ο αναγνωρίσιμος ήχος.
Παρόλα αυτά όμως εύκολα θαρρώ πως μπορεί να καταλάβει κάποιος,ακόμα και αν κοιτάξει την σόλο πορεία του Byrne,πως είχαν άμεση σχέση με πιο experimental καταστάσεις κτλ.

A!Και οι συνεργασίες του Byrne με τον Eno,είναι φοβερές!8)

Α,Α!Και ο Byrne είναι ο μεγαλύτερος ψυχάκιας!:p8)

Μην μπερδευεσαι.

Χωρις να εχω ακουσει τοσο Talking Heads, πρεπει να πουμε οτι δεν τους δινουν το χαρακτηρισμο “Punk_κάτι”, αλλα το χαρακτηρισμο post-punk, ο οποιος προερχομενος βεβαια απο το punk, αναφερεται σε μπαντες που ειχαν τεραστια σχεση με τις πιο experimental καταστασεις που αναφερεις.

Και στην τελικη, το συμπερασμα πως “punk --> κατι απλοϊκο” ειναι πολυ αυθαιρετο.

Oλα αυτα, βεβαια, τα αναφερω γενικα, επειδη οπως αναφερω δεν εχω ασχοληθει τοσο μαζι τους για να ξερω τι ακριβως ειναι η μουσικη τους.

Ωραιος για το bump, παντως, μπας και φιλοτιμηθω να ακουσω σοβαρα. :smiley:

Καλά,ίσως να έχεις δίκιο,αλλά είναι περισσότερο θέμα ορισμού και δεν κάνουμε θεωρητική φιλοσοφία εδώ μέσα,κατάλαβες πως ήθελα να το περάσω!

:yes:=D>:thumbup:

είχα εξηγήσει κάποια στιγμή σε έναν τύπο ότι η πιο experimental και progressive μουσική που παίχτηκε στα 80’ς, στο 80% των περιπτώσεων, ανήκει στην ταμπέλα ποστ πανκ και με κοίταγε λες και ανακάλυψε την φωτιά.

Ήταν ακριβώς αυτό που έλεγε ο John Peel, για τις progressive μπάντες των 70’ς “they didn’t progress”…

το remain in light ειναι πολυ μεγαλος δισκος

Μιά απ’τα ίδια και 'δώ :?
Αν και έχω ακούσει αρκετά κομμάτια, ποτέ όμως ολόκληρο αλμπουμ και γενικώς δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με τους κυρίους.

Πάντως το παρακάτω κομμάτι είναι τεράστιο κόλλημα (και εννοείται οτι είναι κομματάρα έτσι; )

Να παρέμβει κάπου εδώ ο Awake παρακαλώ πολύ.
Ευχαριστώ

Μουνακι φλουντ , καηκες κ εσυ μαζι τους ε ? Το ξερα γι’αυτο σε επρηζα :stuck_out_tongue:

[B]το remain in light ειναι για μενα ο καλυτερος/αγαπημενος μου ροκ δισκος απο τα 80s.[/B]

Πολυ μεγαλη μπαντα - παιχταραδες - ΤΡΟΜΕΡΟ groove.

Ο Belew σαν 2ος κιθαριστας στο RiL κανει [B]ΠΑΠΑΔΕΣ[/B].

Πανεξυπνοι καριοληδες ( ο byrne εντωμεταξυ ειναι δεξιοχειρας αλλα παιζει κιθαρα με το αριστερο - η το αναποδο ολο το μπερδευω)

Βλεπω οτι το 99% του κοσμου εχει την αποψη ’ μεγαλη μπαντα αλλα δεν εχω ακουσει τπτ’

Να ακουσετε.Αλμπουμ τους.Οχι συλλογες κ σιγκλ.

ξεκινηστε με το remain in light και μετα [B]fear of music[/B].

μπραβο σε βαγκελη για το σχολιο του για το ριμειν. σωστοοοοοοοοος 8)

Kαι όλοι ξέρουμε όταν οι θεοί King Crimson έγραφαν τη μουσική για το άλμπουμ τους Discipline ποιο συγκρότημα είχαν στο μυαλό τους:D

Ενταξει τωρα για να λεμε την αληθεια,αυτη ειναι η δισκαρα τους!!

Κατα τ’αλλα,δεν τρελαινομαι,αλλα ειχαν ιδιαιτερο ηχο και ο Byrne ειναι μορφη!!!
Μεχρι και ο Σαββοπουλος με Αλκινοο Ιωαννιδη εχει διασκευασει το ‘‘Once In A Lifetime’’,δυστυχως στα ελληνικα!!!

Η αγαπημένη μου post punk μπάντα. (οι joy division εκτός συναγωνισμού, οι Cure παιδική αγάπη και οι sonic youth είναι post-post-punk (<–μα τι γράφει ο μαλάκας?)) Μεγάλοι πειραματιστές και γενικά “ανήσυχοι” μουσικοί. Αφού αναφέρατε τις δισκάρες, να πούμε και για το πιο στρωτό αλλά πανέμορφο little creatures.

Bump!:smiley:

Byrne πες μας πόση πλακίτσα κανεις σε όλα τα γκρουπ των 80s,πες μας.