Tarja Live In Athens 10/10/2009

Υπάρχουν πραγματικά άνθρωποι που δίνουν 30 για να δουν Tarja;

Υπαρχουν ανθρωποι που δινουν >200 ευρω για να πανε με τραβεστι.

Εδω ο άλλος πήγε στους Μunicipal Waste, και έδειρε και τον τραγουδιστή ! :lol::lol::lol::lol:

Πολλους αληθινους μεταλλαδες μαζεψε το παρον θρεντ.Παρα πολλους.

Οι γυναικειες φωνες,τα πληκτρα και οι μελωδιες δεν ειναι ευπροσδεκτα στο μεταλ

Χωρίς πλάκα τώρα για nightwish τα είχα δώσει τότε και ήταν και πιο πολλά, αλλά για σκέτο δεν μου λέει απολύτος τίποτα…το πρώτο album το άκουσα μια φορά και δεν μου έκανε το click που λέμε…


Now playing: Amorphis - The Orphan
via FoxyTunes

Κατα τον προηγουμενο φιλο δεν υπαρχει ενδιαμεση λυση απο το “Αληθινος μεταλας” και το “Ποιος δινει 30 ευρω μονο για Ταργια”
Ναι γουσταρουμε Ταργια με Nightwish.
Μονη της και προσκληση στο σπιτι να μου στειλει δε παω να την δω
Με ισπανικη ομως το ψηνω

ε που θα παει θα γυρισει. αφου να την ακουσουν πανω απο 10 ατομα (κι αυτα ναιτγουις φανς) δεν προκειται.

Άποψη που έχω ακούσει πάρα πολλές φορές. Ο κολλητός μου λέει το ίδιο. Εγώ διαφωνώ πλήρως. Τα πλήκτρα δίνουν στο metal μια τελείως διαφορετική διάσταση, (μην βαράτε οι trashάδες:p) αλλά και πάλι είναι ανάλογα το τι αρέσει στο αυτί του καθενός. Επίσης είναι και ανάλογα την περίπτωση. Έχω ακούσει “metal” κομμάτια που τα πλήκτρα ακούγονται τελείως παράταιρα… Α, και 30 ευρώ για Tarja χωρίς Nightwish είναι όντως αλμυρά… Αλλά και τι δεν είναι σ αυτή τη @#$ χώρα… :smiley:

Ναι… καλά τα γυναικεία και ακόμα πιο καλά όταν πρωτο-μπήκαν στο μέταλ ήχο, αλλά, πλέον κάτι Ταργια, ΚΑΙ κάτι άλλες Ολλανδικης προέλευσης μπαντες, πλέον δεν μου κάνουν καθόλου για metal/goth/rock και έγω δεν ξέρω τι άλλο, έμενα πλέον ΟΛΑ αυτα που ακούγονται σαν ΠΟΠ.

Οτι και να λες οι Ροξετ χωνουν!

Οι Ροξετ είναι γκρουπάρα ρε !! Ένιγουέις, καλα να περάσετε στη συναυλία και τα 30 ευρώ δεν είναι τίποτα μπροστα στη πόρωση.

Μάλλον δεν ήσουν στο Fuzz την προηγούμενη φορά που ήταν γεμάτο για αυτό τα λες αυτά… :wink:
^ Ευχαριστούμε

Ευχαριστούμεεε… :smiley:

Δεν μπορεί να γυρίσει στους NW για κάτι τέτοιο πάντως, 1ον γιατί solo όλο και ανεβαίνει και ανεβαίνει, ενώ οι NW δυστυχώς το αντίθετο… μάλλον αυτοί την χρειάζονται, 2ον δεν έφυγε μόνη της, κάποιος θεώρησε ότι ουδείς αναντικατάστατος.

Διαφωνώ, δε νομίζω ότι ανεβαίνει και ανεβαίνει, το αλμπουμ της ήταν επιεικώς αδιάφορο για μένα… Άσχετα το πόσο τη σέβομαι σα φωνή… Νομίζω ότι και οι 2 χάνουν, αλλά μ φαίνεται ότι η Tarja χάνει περισσότερο κακά τα ψέμματα… Θέλουμε όντως τρελά επανένωση και δίσκο-live μαζί, δεν το βλέπω όμως…:frowning:

Ίσως είναι υποκειμενικό αυτό, το λέω από την οπτική του ότι αν κι εγώ σέβομαι τις υπέροχες συνθέσεις του Tuomas, με μία εντελώς μέτρια φωνή νομίζω ότι κάνει ζημιά στους “Nightwish”. Η Tarja από την άλλη δεν είχε κάποια ιδιαίτερη αναγνωσιμότητα μόνη της ως “Tarja” -μπορεί να ήταν ως frontwoman η πιο αναγνωρίσιμη, αλλά και πάλι ήταν στα πλαίσια των NW- και καταφέρνει να παίρνει τα πάνω της ως solo. Είτε αυτό μεταφράζεται στα τραγούδια, που φαίνεται να βελτιώνονται συνέχεια -παράδειγμα το Enough και φαίνεται να είναι υποσχόμενο το νέο της album What lies beneath- , είτε στην τεχνική της, είτε στις πωλήσεις…

Όπως και να ‘χει και για μένα μαζί είναι ασύγκριτοι απ’ το καθένα ξεχωριστά και θα ήθελα απεγνωσμένη μια tour μαζί. :frowning: Αλλά μόνο tour, αν δεν έχουν καλές σχέσεις δεν κάνει καλό σε καμιά απ’ τις 2 μεριές να συνεργάζονται…

Ας ξεθαξω το thread μιας που πλησιαζει το live.

Προσφατο setlist

Muffathalle, Munich, Germany Setlist on October 2, 2009

Enough
She is my sin
Lost northern
Damned and Divine
Over the hills and far away
Poison
I walk alone
Oasis
Sleeping Sun
Ciarans Well
My little Phoenix
Sing for me
If you believe
Wisdom/Boy/Divide/Grace
Encore:
Deep Silent Complete
Die alive

2 days left! :smiley:

2 ημέρες μόνο!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Όσο για το setlist είναι φοβερό, μερικές φορές αντί για Sleeping Sun & Damned and Divine λέει Minor Heaven & The Seer.

Μερικές πρώτες εντυπώσεις… Πολύ καλή μου φάνηκε η Tarja και πολύ κεφάτη, δεν έβγαζε απλά την υποχρέωση, μου έδωσε την εντύπωση ότι και η ίδια το διασκέδαζε… Εγώ πήγα έχοντας ακούσει λίγα τραγούδια από το δίσκο της, αλλά πέρασα αρκετά καλά… Φωνή εξωπραγματική όπως συνήθως.

Από τραγούδια, με εφτιαξέ πολύ το Wishmaster και ειδικά το Over the Hills που δεν το περίμενα. Αν είχε πει και το Sleeping Sun αντί του πρώτου τραγουδιού του encore, θα ήταν ακόμα καλύτερα για μένα… Αυτό ήταν και το μόνο σημείο που με χάλασε λίγο και συμφωνώ με τον τύπο που φώναζε “σλίπινγκ σαν” στο τέλος :stuck_out_tongue: Αναμένω και ακριβές σετλιστ για να τσεκάρω 2-3 κομμάτια π δν ξέρω και μ αρέσανε πολύ… Αυτααα… :smiley: 8)

Άσχετο μου φάνηκε ότι παίχτηκε κάτι με κάποιον που δεν ένιωσε καλά… Αν ξέρει κάποιος περισσότερα ας πει. Περαστικά πάντως…