Tarja turunen @ gagarin 205 (31/10/2014) - principalclub theater (1/11/2014)

Αθήνα, 31 Οκτωβρίου 2014 @ Gagarin 205
(Λιοσίων 205)
Η προπώληση εισιτηρίων θα αρχίσει σύντομα από: Viva.gr, 11876, Public, Παπασωτηρίου, Ιανός, SevenSpots, No Remorse Records (Γαμβέτα 4, 10678), Sirens Records (Νικηταρά 14, 10678), Metal Era (Εμμ. Μπενάκη 22, 10678), Ticket House (Πανεπιστημίου 42, εντός της στοάς) και 123tickets.gr.
Τιμές:
25 ευρώ (για περιορισμένο αριθμό εισιτηρίων)
28 ευρώ (προπώληση)
30 ευρώ (ταμείο την ημέρα της συναυλίας)

Θεσσαλονίκη, 1 Νοεμβρίου 2014 @ Principal Club (Ανδρέα Γεωργίου 56, 57627)
Η προπώληση εισιτηρίων θα αρχίσει σύντομα από: Viva.gr, 11876, Public, Παπασωτηρίου, Ιανός, SevenSpots, Nephilim (Πατρ. Ιωακείμ 17, 54248) και Musicland (Μητροπόλεως 102, 54621).
Τιμές:
25 ευρώ (προπώληση)
30 ευρώ (ταμείο την ημέρα της συναυλίας)

ενδιαφερον :slight_smile:

Περισσότερες πληροφορίες:

Θα τιμήσω λόγο μουνοθύελλας.

Λογικά εκει θα μαστε. Φωνάρα και τα λαηβ της είναι σταθερά δυνατά. Το εισιτήριο είναι αρκετά τσιμπημένο, αλλά τι να κάνεις.

Οι Crimson Blue είναι το συγκρότημα που θα ανοίξει τις συναυλίες της Tarja Turunen στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη. Η πολλά υποσχόμενη νεοσύστατη metal μπάντα έρχεται από τη Ρωσία και φιλοδοξεί να κερδίσει το ελληνικό κοινό και να αποτελέσει την ιδανικότερη εισαγωγή σε 2 βραδιές που κανείς δεν πρέπει να χάσει!

Crimson Blue official facebook page:

Crimson Blue ? L.M.A. (Official Video)

TARJA TURUNEN
Opening Act: CRIMSON BLUE

Αθήνα, 31 Οκτωβρίου 2014 @ Gagarin 205
(Λιοσίων 205)
Προπώληση εισιτηρίων: Viva.gr, 11876, Public, Παπασωτηρίου, Ιανός, SevenSpots, No Remorse Records (Γαμβέτα 4, 10678), Sirens Records (Νικηταρά 14, 10678), Metal Era (Εμμ. Μπενάκη 22, 10678), Ticket House (Πανεπιστημίου 42, εντός της στοάς) και 123tickets.gr.
Τιμές:
28 ευρώ (προπώληση)
30 ευρώ (ταμείο την ημέρα της συναυλίας)

Θεσσαλονίκη, 1 Νοεμβρίου 2014 @ Principal Club (Ανδρέα Γεωργίου 56, 57627)
Προπώληση εισιτηρίων: Viva.gr, 11876, Public, Παπασωτηρίου, Ιανός, SevenSpots, Nephilim (Πατρ. Ιωακείμ 17, 54248) και Musicland (Μητροπόλεως 102, 54621).
Τιμές:
25 ευρώ (προπώληση)
30 ευρώ (ταμείο την ημέρα της συναυλίας)

εντυπώσεις κανείς???

To gagarin σχεδον γεμάτο (καμιά 800-900αριά άτομα, αν κ δεν είμαι καλός στο να υπολογίζω το πόσοκόσμο είχε.).
Η συναυλία ήταν πάρα πολύ καλή (η Tarja όντως φωνάρα)
Ωραίοι ήταν κ οι Crimson Blue στην αρχή, ζέσταναν τον κόσμο
Ο ήχος ήταν από τους καλύτερος που έχω ακούσε σε live (δε βουίζανε αυτιά στο τέλος!!)

Έπαιξαν κ από Nightwish: I Wish I Had An Angel, Over The Hills And Far Away

Gary Moore είναι το Over the Hills…

Καλό live ήταν, αλλά επειδή την έχω δει και τις δύο προηγούμενες φορές που ήρθε πιστεύω ότι ήταν καλύτερη στα παλαιότερα live.
Μέτριος θα έλεγα ο ήχος, ίσως κάποιος που δεν ήξερε τα τραγούδια να άκουγε μια ελαφρά βαβούρα.
Επίσης δε μου άρεσε ότι σε πολλές από τις κορώνες η tarja τραγούδαγε τη δεύτερη φωνή ενώ η πρώτη ήταν κονσέρβα.
Τέλος ήθελα να ήξερα ποιος μπαγλαμάς σκέφτηκε τα φώτα πίσω από τις μουσικούς που στραβωναν τον κόσμο όποτε άναβαν…
Αυτό που μου άρεσε ήταν ο κόσμος κάθε ηλικίας, είδα από πιτσιρίκια μέχρι 60αρες γυναίκες!

p.s. περίμενα να δω και τον Mike Terrana, αλλά δεν…

Πολύ δυνατή η συναυλία της Αθήνας. Πολλά κέφια από την Tarja και τη μπάντα, εξαιρετικά διαλεγμένο σετλιστ και το κοινό αρκετά τίμιο σε γενικές γραμμές. Αν και το Gagarin το έχω δει και πολύ πιο φίσκα, δε λέω τίποτα γιατί τουλάχιστον μπορούσες να κουνηθείς σαν άνθρωπος. Από τον ήχο επίσης δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα, δυνατός και αρκετά καθαρός, χωρίς να τιγκάρει. Μόνο ίσως ότι θα μπορούσαν να είχαν λίγο χαμηλότερα τα πλήκτρα για να χαιρόμαστε περισσότερο τσέλο, αλλά λεπτομέρειες. Για επίπεδα απόδοσης δε νομίζω ότι μπορούμε να πούμε πολλά, η Tarja είναι η Tarja, ο Lilja λατρείας, οι υπόλοιποι αναμενόμενα καλοί και ο ντραμμερ στάθηκε αρκετά καλά για πρώτο λαηβ, αν και σε κάποια σημεία σα να το παράκανε με τα δίμποτα.

Δυνατότερο σημείο της συναυλίας μάλλον το σερί Little Lies/ Falling Awake/ I Walk Alone/ Anteroom of Death στην αρχή μαζί με το προγραμματισμένο ενκορ με Victim of Ritual, Wish I Had an Angel και Until My Last Breath. Και πολύ αγάπη στο Mystique Voyage. Και στο Over the Hills εννοείται.

Οι Crimson Blue μέσα στην awkwardοσύνη τους ήταν αρκετά συμπαθητικοί και ο χρόνος τους κύλησε όμορφα. Κέρδισαν και πόντους από τις επανεκτελέσεις, μια προφανή σε Ev και μια όχι-και-τοσο-προφανή σε Shinedown (!), αλλά γενικά όχι κάτι το συγκλονιστικό.

Υγ: αυτό για τα προηχογραφημένα φωνητικά ισχύει, τις κανα-δυο φάσεις που το παρατήρησα μου χτύπησε άσχημα. Έχω βέβαια την εντύπωση ότι προηχογραφημένα ήταν τα δεύτερα, αλλά και πάλι