TerraVibe Festival 2007

proswpika me afhnei adiaforo to live twn pumkins…[-X

εγώ θα είμαι Ελλάδα εκείνες τις μέρες, και θα ήθελα να παω για Pumpkins, αλλά εάν επρόκειτο για την αυθεντική σύνθεση, τώρα νταξ, δεν ξέρω αν θα πάω…re-union με 2 απο τα 4 μέλη είναι λίγο μούφα:p

  1. Το πρόβλημα ρε παιδιά είναι το όνομα; Δηλαδή αν δεν το έλεγαν Terra Vibe Festival θα ήταν όλα καλά;
  2. Τα χρήματα που παίρνουν τα ελληνικά συγκροτήματα σε τέτοια φεστιβάλ είναι από λίγα έως μηδενικά. Το ότι δεν βάζουν τέτοια γκρουπ (αν και φαντάζομαι ένα θα μπει στην προκειμένη) ίσως και να έχει να κάνει με το ότι δεν πατάει κανείς πριν πάει η ώρα 7-8. Οπότε να το βάλεις μέσα στον ήλιο για να παίξει σε 400-500 άτομα δεν έχει και πολύ νόημα για μένα.
  3. Το εισιτήριο είναι ακριβό, όμως οπουδήποτε και αν βλέπαμε να συγκροτήματα αυτά ξεχωριστά θα δίναμε παραπάνω.
  4. Εάν κάποιος κάνει από εδώ και στο εξής post σε συναυλία απλά για να πει “Με αφήνει αδιάφορο”, “Δε με νοιάζει” χωρίς να αιτιολογήσει (όπως αιτιολόγησε πχ ο Ulver) θα του το σβήνω. Έλεος πια. Αν δε σας ενδιαφέρει μη γράφετε τίποτα.

Kαλα μη βαρας.

  1. Οταν λες οτι κανεις φεστιβαλ, κανεις φεστιβαλ με πολλα ονοματα και με διαφορα “καλουδια”… Και φυσικα αν δεν το ελεγαν φεστιβαλ, δεν θα δικαιολογουταν ο χωρισμος σε 70 και 50 ευρω. Σιγα μην τολμουσε η Didi να βαλει 70 ευρω εισιτηριο σε απλη συναυλια (γιατι τετοια ειναι)…

  2. Αρα φταιει το κοινο. Συμφωνω, δεν μπορω να πω… Παντως αρκετοι πανε απο νωρις, απο οσο θυμαμαι απο το προπερσινο Rockwave… Αλλα και στις 5 αμα ξεκιναγε το φεστιβαλ, απο 30’-45’ σε καθε συγκροτημα δεν ειναι ασχημα… Επισης ας το κοιταξει η didi να χωρεσει καπου και 2ο stage… Ετσι στηνεις φεστιβαλ, οχι με τα λογια…

  3. Φυσικα θα διναμε παραπανω αφου θα επρεπε να γινουν δυο τελειως ξεχωριστα στησιματα για τη σκηνη, τον ηχο και ολα τα παρεπομενα… Τα 50 ευρω ειναι ΟΚ για αυτα τα συγκροτηματα, τα 70 ειναι κλεψια και το εβαλε μονο και μονο επειδη θεωρει τη συναυλια φεστιβαλ…

  4. Σε αυτο συμφωνω απολυτως…

Κατσε ρε Κωστη, απαγορευεται να λεμε τη γνωμη μας?? Μηπως γινεσαι λιγο υπερβολικος?

  1. Ναι, γιατί διαφημίζεται ως φεστιβάλ ενώ δεν είναι. Αυτό λέγεται παραπλάνηση του καταναλωτικού κοινού.
  2. Δεν έχω πάει ποτέ στη Μαλακάσα για να ξέρω. Πάντως αν υπάρχουν λεωφορεία, που σε πηγαίνουν στο χώρο κ σε παίρνουν οργανωμένα και τα ονόματα τα Ελληνικά ενδιαφέρουν τον κόσμο μπορεί κ να πάει.
  3. Ακριβό και το 50ευρω. Μιλάμε για συναυλία σε ανοιχτό χώρο… Για τα pitch a,b ασχολίαστο. Εδώ στο Graspop το ημερήσιο εισητήριο που βλέπεις 25 μπάντες έχει 70…
  4. Το ίδιο δεν είναι όταν γράφει κάποιος ΥΕΑΗ EΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ METALLICA, ΤΡΕΞΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ χωρίς να αιτιολογεί το γιατι?

Μα αυτό ακριβώς λέω. Ότι ΔΕΝ λέτε τη γνώμη σας. Πετάτε ένα “Δε με ενδιαφέρει” και τέρμα. Σκέψου σε κάθε συναυλία να έμπαιναν 500 άτομα για να γράψουν “Δε με ενδιαφέρει”…

Κ.ο.Α., έχεις ένα δίκιο, η διαφορά είναι λίγο λεπτή αλλά όμως σημαντική και νομίζω δε χρειάζεται να στην εξηγήσω για να την καταλάβεις. Το ένα ακουμπάει στα όρια του spam, το άλλο είναι μήνυμα ενθουσιασμού και χαράς. :wink:

Συμφωνω σε αυτο… Αλλα δεν νομιζω οτι οι προηγουμενοι ειπαν ενα ξερο “δεν με ενδιαφερει”… Αυτο που σχολιασαμε ειναι για τις τιμες κλπ… Προσωπικα εμενα πραγματι δεν με αφορα το συγκεκριμενο λαιβ, αλλα ηθελα να σχολιασω αυτα που συμβαινουν στην Ελλαδα τον τελευταιο καιρο…

Διαφωνώ, δεν είπε κάτι άσχετο με το τόπικ ούτε έκραξε κάποια μπάντα. Τώρα στο ότι δεν τεκμηρίωσε τη θέση του συμφωνώ μαζί σου, αλλά εν τέλει ο καθένας εκτίθεται από τα γραπτά του! :wink:
Με το να σβήνεις πόστ όμως δεν κερδίζεις κάτι, ίσα-ίσα πού θα προκαλέσεις και αντιδράσεις!

Τέλος πάντων. Ένα post στο συγκεκριμένο topic με εκνεύρισε, αλλά έχει γίνει επανειλημμένως σε αρκετά άλλα.
Το κλείνουμε εδώ. Απορίες, ερωτήσεις, αντιρρήσεις…pm! 8)

αυτά είναι…!!!
με 50 ευρώ αυτά τα συγκροτήματα είναι μια χαρά…

ενω αν το ελεγαν συναυλια θα εκανε καμια διαφορα; πληρωνεις να δεις τα ονοματα και οχι απλα να πας σε ενα φεστιβαλ. ο ορος εχει μικρη σημασια. ιδεολογική κυριως, πραγμα που δεν επηρεάζει λογω ελληνικών δεδομένων αφου πραγματικα φεστιβαλ για ανταγωνισμο δεν υπαρχουν.

συμφωνω αν τα ελληνικα ονοματα ειναι καλα και αναλογα του υφους. π.χ. γουσταρω battleroar αλλα σε καμια περιπτωση δε θα μου εκανε κεφι να τους δω αν πηγαινα amon amarth…

συμφωνοι. η τιμη όμως δεν ειναι τόσο τραγική. ακριβο ναι, αλλα οι pumkins ειναι μπαντα που λογω προσφατου reunion παιζει σε πολλα μεγαλα festival. μη το ξεχνας αυτο.

για τα πιτς οντως ασχολιαστο.

το φεστιβαλ εξωτερικου ομως ειναι τραγικα αστειο παραδειγμα. μιλας για ενα απο τα καλυτερα φεστιβαλ στην ευρωπη αυτη τη στιγμη. αν ηταν κατι λιγοτερο τυπου metalcamp, ισως υπηρχε περιπτωση να μη μαζεψει τα απαραιτητα εσοδα. ο ελληνας μεταλλας εγινε γκρινιαρης και ειναι ικανος να πιει τα λεφτα του σε καφεδες αντι να παει σε μια σωστη διοργανωση.

για μενα ειναι το ιδιο. τι παει να πει χελ γιέα; απο τη στιγμη που το θεμα ειναι η εν λογω συναυλία, οκ, εκδηλωσε τη χαρα σου, αλλα πες και κανα σχόλιο, επιχειρημα, κατι ρε αδερφε. εχω δει π.χ. ατομα σε φορουμ που το 90% των ποστ τους ειναι ειτε off topic, είτε εκδηλώσεις τυπου που ανεφερες, ειτε “δε γουσταρω”. απλα μονολεκτικα σχολια με smileys. δυσκολα τους θεωρω σοβαρους users.

επειδη θελω να πιστευω πως ειμαστε ανθρωποι και οχι humanoid spambots, καλό ειναι να εχουμε κατι να πουμε οπως π.χ. ο Ulver πριν, από το να λεμε μονολεκτικα σχολια. το 99% των τοπικ απο στατιστικης πλευρας και μονο “πεθαίνει” όταν η κουβεντα καταληγει σε τετοιο σημειο.:wink: αν ειναι να γραφει κανεις μονο και μονο για να ανεβαινει το post count…ε, ειναι λιγο αστειο…

sorry re se4is…tipota allo…

Για να μη στέλνω πμ στον Cozy, τα λέω εδώ.

Και εμένα δε μου αρέσει καθόλου να διαβάζω σε τόπικς που κανονικά θα με ενδιέφεραν κάθε μέρα 2 σελίδες με τα εξής ποστς

“Δε μου αρέσει κανένας”
“Up the irons”
“Την τάδε ημερομηνία θα περάσουμε γαμάτα!!!”
“Πωωω, δεν μπορώ να περιμένω”
"

“Πωωω, δεν μπορώ να περιμένω”
+1"

και να περιμένω πότε θα βρω κάποιο ποστ που θα έχει κάτι να μου πει. Και εγώ το έχω κάνει κατά καιρούς, αλλά μερικές φορές αυτό παραγίνεται εδώ μέσα. Αποτέλεσμα? Καταλήγω σε τόπικς που με ενδιαφέρουν να πατάω “mark as read” και να χάνω πολλές φορές ουσιώδη κείμενα. Και αυτό συμβαίνει και σε πολλούς ακόμα χρήστες του forum που δεν ποστάρουν τόσα ποστ όσα εμείς. Στο τέλος ξενερώνουν και δεν ασχολούνται ξανά…

Το ότι μέχρι σήμερα υπήρχε ανοχή, δε σημαίνει ότι και ο καθένας μας θα πρέπει να ποστάρει ότι του κατέβει στην κούτρα μόνο και μόνο για να δηλώσει παρών σε μία συζήτηση. Χεστήκαμε αν δηλώνει παρών. Προτιμώ να δηλώνει κάτι ουσιώδες για το θέμα της συζήτησης. Και εγώ είδα το ποστ στο οποίο αναφέρεται ο Cozy και τον καταλαβαίνω. Θερμή παράκληση προς όλους, κάντε λίγο κράτει στο τι ποστάρετε. Δεν είναι ανάγκη να συμμετέχετε σε κάθε τόπικ, ειδικά όταν δε σας ενδιαφέρει. Ο χώρος του ροκ είναι πολύ ευρύς και δε μπορεί να μας ενδιαφέρουν τα πάντα και να έχουμε (έστω έγκυρη) άποψη για τα πάντα.

Το θέμα τελειώνει εδώ και από εμένα. Όποιος θέλει κάτι ας επικοινωνήσει μαζί μας.

Πολύ όμορφη μέρα. Πολύ ακριβή μέρα. Ανάλογα με το ποιο θα είναι το κόστος παρακολούθησης της (παραμονές εξεταστικής μου μοιάζει η περίοδος) θα αποφασίσω αν θα πάω. Smashing Pumpkins τρομακτική επιτυχία στα 90ς, 3ωρες συναυλίες κλπ. Manic Street Preachers από αγαπημένα συγκροτήματα και Kasabian για τρελό κέφι από ότι ξέρω και έχω δει… Αυτούς τους To Be Announced νομίζω τους έχω ξαναδεί κάπου!:stuck_out_tongue:

Πρόβα τζενεράλε το Rockwave. Θα δούμε πόσο οργανωμένο θα είναι και τι ήχο θα έχουν τα 50αρια και ανάλογα θα αποφασίσω τι αξίζει:wink:

Μεγάλα και αγαπημένα ονόματα!!!:rockon: :band:

karvou thanx kai gia thn apadhsh sto pm…
pragmatika sorry mono kai ono pou to oti eksefrasa kati anaitiologhta synetelese sto na dhmiourgh8ei ayth h diamaxh…

pragmatika an kati tetoia kanei to forum vareto idiaitera gia tous mods tote ok…padws 8ewrhsa to na aitiologhsw parapera to giati me afhnei adiaforo isws 8a ksinize merikous…damn!!1 egine to adi8eto

den exw kati me pumkins padws…einai ok…:slight_smile:

Θα`θελα πολύ να δώ Pumpkins αλλά λόγω τιμής του εισητηρίου και αφραγκιών δεν παίζει…:frowning:

To εισητήριο είναι ακριβό αλλά αν το συγκρίνουμε με άλλες συναυλίες τότε βγαίνει το συμπέρασμα ότι είναι πάμφθηνο. Εδώ ρε παιδιά έχουν οι Μοtorhead στο Principal 48ευρώ. Την προηγούμενη φορά έχασα pumpkins αλλά τώρα δεν τους χάνω με τίποτα. Και Μanic Street Preachers; Μιλάμε για το πιο τρελό πακέτο του καλοκαιριού. Σχεδόν δεν το πιστεύω. Όσο για τους Kasabian για opening act είναι τέλεια επιλογή. Τώρα για το αν είναι φεστιβάλ ή όχι στα τέτοια μας. Πείτε το όπως θέλετε ρε παιδιά. Θα δείτε αυτά τα γκρουπ με αυτή τη τιμή. Τόσο απλά. Όσο για το αυθεντικό line up μη τρελαθούμε τελείως. Οι Smashing Pumpkins ήταν είναι και θα είναι ο Βilly Corgan και το πιο αξιόλογο παλιό μέλος είναι ο Jimmy Chamberlain ο οποίος είναι εδώ.

Αν θες να λεγεσαι ΦΕΣΤΙΒΑΛ, να εισαι και ΦΕΣΤΙΒΑΛ…

Τα φεστιβαλ της Didi, η μονη σχεση που εχουν με αυτα ειναι οι τιμες…

Πω πω έχει να γίνει της πουτάνας