Texas Summer Festival 2009 1-26/7

Γνώμη για αυτά που είδα ε; Λοιπόν… Soulless δε βγήκαν ποτέ, δεν ξέρω για ποιό λόγο. Γενικά η βραδιά είχε ανωδική πορεία σε επίπεδο διασκέδασης. Necrorgasm καλοί, Incineration ΠΟΛΥ καλοί, Human Rejection καυλωτικοί και groovaτοι. Dominate δεν έκατσα να δω αφ’ενός γιατί τους έχω ξαναδεί και αφ’ετέρου για να προλάβω το μετρό. Pure death metal βραδιά, με γουρουνίλα απο Human Rejection και βοθρίλα απο τους υπόλοιπους. Εγώ μια χαρά τα πέρασα, ικανοποιητικό ήχο είχε, 10 euro με μπύρα… Όλα καλά. Δεν υπήρχε καλύτερος τρόπος να περάσω ένα βράδυ Τρίτης!

Eγω ψηνομουν για το προχτεσινο με Human Rejection κλπους αλλα κυριως για την Κυριακη και για την αλλη Παρασκευη.Αλλα δυστυχως οι αφραγκιες παντα με νικανε.:frowning:

Πηγε κανεις παρασκευη 10/7? Και αν πηγε θελω γνωμες για Third Horde επειδη ειναι απο το σχολειο μου και θελω να δω αν ειναι να τους κανω καζουρα :stuck_out_tongue: Πολυ με Ιμμορταλ μοιαζουν παντως

phga stis 10/7 kai htan polu kaloi oi third horde vsk itan oi kaluteroi ths meras apla einai apokadtiotikh h proseleush tou kosmou re gmt :confused: Kati prp na ginei me authn thn katastash

To καλύτερο που έχει να γίνει είναι απλά να πηγαίνουμε σε όσες περισσότερες μπορούμε, σύμφωνα με τα λεφτά και το χρόνο που μπορούμε να διαθέτουμε.

Μεθαύριο δευτέρα λοιπόν Celebrate-Poem-Mother of Millions. Mέχρι στιγμής έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον οι εξής καμένοι:

Red Rum
Gracchus Babeuf
Potofgold

Για να πληθαίνουμε…

Red Rum
Gracchus Babeuf
Potofgold
Forkboy

Ας δηλώσει συμμετοχή κι άλλος ένας, κι ύστερα ψάχνουμε γι’ αντιπάλους!

πωπω ψηνόμουνα άγρια γιά blustery caveat αλλά παίζουν τη μέρα που φεύγω γιά το λαηβ στα χανιά… κρίμας

Σήμερα, όσοι πιστοί…

όπα, λάθος ποστ και τέτοια.

εγώ είμαι για τις 16, ποιός άλλος.

Tρελο hard rock party την Κυριακη 19. Σας περιμένουμε!

To STRIP, το μεγαλύτερο θεματικό rock party της πόλης, αποχαιρετά την πρώτη και απόλυτα πετυχημένη χρονιά του με ένα LIVE party στο νέο χώρο του SIN CITY club (πρώην TEXAS Necropolis) με τέσσερα από τα καλύτερα και ανερχόμενα συγκροτήματα της ελληνικής hard rock-glam-rock n’ roll σκηνής.

Bands:

SSIK (myspace.com/ssikgreece)
THUNDERDOLLS (myspace.com/thunderdolls)
WILD KITTEN (myspace.com/wildkittenxxx)
VERUM SECTA (myspace.com/verumsecta)

SIN CITY club - Θεμιστοκλέους & Γαμβέτα 5, Αθήνα

Έναρξη 20:00
Eίσοδος 10 ευρώ με μπύρα

περισσότερα:


(Διαβολο)Δευτέρα χτες και το μενού έλεγε Cellebrate-Poem-Mother of Millions. Η ώρα έναρξης 8, και το λάιβ πρέπει να ξεκίνησε κατά τις 21:30-45. Tα συμπεράσματα δικά σας. Οι Mother of Millions είναι μια 5μελής (πλήκτρα-κιθάρα-μπάσο-ντραμς-φωνή) νεανική μπάντα, που παίζουν κάτι που ηχητικά βρίσκεται κοντά αυτό που εγώ προσωπικά αποκαλώ μοντέρνο μέταλ, αυτό που παίζεται δηλαδή από τις περισσότερες μπάντες που αποκαλούν τον εαυτό τους έτσι (και που έχει airplay σε τηλεοπτικές εκπομπές). [Το λέω αυτό γιατί πολλές από τις μπάντες που παίζουν μέταλ σήμερα δεν αποκαλούν τον εαυτό τους έτσι, και αυτές οι μπάντες συνήθως παίζουν καλύτερα από αυτές που αυτοπροσδιορίζονται ως τέτοιες. Αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα, γι’ αυτό κλείνω εδώ την παρένθεση]. Λοιπόν παίζουν μοντέρνα, με κύρια σημεία αναφοράς μπάντες σαν τους Μεσούγκα ή τους Biomechanical, δηλαδή το βαρύ και σύνθετο ήχο, τον οποίο διανθίζουν με πολλά πλήκτρα. Πραγματικά ο πληκτράς τους ίσως είναι και το κέντρο της μπάντας, μαζί με τον εκπληκτικό ντράμερ. Πραγματικά μπόλικα συγχαρητήρια στο παιδί, που έπαιζε πολύ απαιτητικά θέματα και κατάφερνε να τα βγάλει εις πέρας, δίνοντας πολύ groove στα τραγούδια τους. Λογικά θα ήταν από τα πρώτα τους λάιβ, και μου φάνηκαν ως ένα βαθμό ψαρωμένοι, κάτι που έφυγε σταδιακά. Είχαν και το κοινό τους από κάτω, πιτσιρικαρία κυρίως, που ήξερε ένα προς ένα τα κομμάτια, κάτι που είχα καιρό να δω σε ελληνική συναυλία. Αν και η μπάντα αυτό που παίζει είναι διαφορετικό από τα γούστα μου, μπορώ να πω ότι εν κατακλείδι μου άφησε θετικές εντυπώσεις.

Mετά το διάλειμμα, κατευθείαν για τσιγάρο στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του μαγαζιού. ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ. Ο ειδικά διαμορφωμένος χώρος λοιπόν είναι φοβερά διαμορφωμένος, και ώ θεοί, όλως τυχαίως είναι εκτός του μαγαζιού. Οποία σύμπτωση…Και καλά τώρα, στις συναυλίες του χειμώνα θα υπάρχει πρόβλημα. Σέβομαι και κατανοώ τα δικαιώματα των μη καπνιστών, αλλά εδώ φαίνεται πως ο νέος νόμος τους καπνιστές τους έχει γραμμένους στα παπούτσια του. Τέσπα, το αφήνω αυτό. Α, και επί τη ευκαιρία να πω πως πρώτη φορά βλέπω Texas Summer Festival στο Sin City (ναι, καλά καταλάβατε, το Τέξας πάλι άλλαξε όνομα).

Ύστερα το μενού έλεγε POEM. Tα έχω πει πολλές φορές και θα τα ξαναλέω, μια από τις καλύτερες και πιο φορμαρισμένες εγχώριες μπάντες αυτή τη στιγμή. Έπαιξαν πάνω κάτω μια ώρα, τα τραγούδια από το δίσκο τους. Αν και στα πρώτα λεπτά (2-3’) της εμφάνισής τους ήταν μουδιασμένοι, μετά όλα κύλησαν ρολόι. Ο ήχος στην αρχή ήταν λίγο μουντός, με πολύ ψηλά το μπάσο, αλλά μετά έστρωσε και τους άφησε να παίξουν μπάλα. Η μπάντα σε πολύ μεγάλα κέφια, το καταδιασκέδαζαν και οι 4 αναμφισβήτητα, και τους βοήθησε να αποδώσουν ακόμα καλύτερα από την προηγούμενη εμφάνιση στο Greek Gods στον ίδιο χώρο πριν λίγο καιρό. Ειδικά στα 2 τελευταία τραγούδια τα έσπασαν! Νομίζω οι παραπάνω λεπτομέρειες είναι περιττές, ας σταθώ τουλάχιστον σε κανά δυό σημεία έτσι για συμπλήρωμα. Είναι πολύ θετικό που οι Poem, κι ας παίζουν ένα σύνθετο στυλ με απαιτητικά κομμάτια, ξέρουν και τα διαφοροποιούν πανέμορφα επί σκηνής, δίνοντας κάθε φορά κάτι διαφορετικό σ’ αυτόν που έχει πάει να τους ακούσει. Αυτό έγινε ιδιαιτέρως αισθητό μεταξύ άλλων και σε κάποια ωραία ιντερλούδια που έχωσαν μεταξύ των κομματιών τους, αλλά και στη καλή διασκευή Defones (από τη δισκάρα White Pony!) που έκαναν δώρο στο χτεσινό κοινό. Αυτά τα ωραία μέχρι την επόμενη φορά, και ένα μπράβο στα παιδιά.

Σετλιστ (η σειρά στο περίπου):
Traitor
Eagerly Await
Against me
Pillow Sickness
Insinct
I will put Chaos into forteen lines
Change (deftones cover)
Giant
End of Season

Και κάπου εκεί, κοιτάζοντας το ρολόι που έγραφε 12 και χωρίς να έχουν ξεκινήσει ακόμα οι Cellebrate τελείωσε η συναυλία για μας τους άμοιρους που εργαζόμαστε τις καθημερινές, γιατί άν καθόμουν να δω τους Cellebrate (παρότι το ήθελα), θα έχανα και χρόνο από τον ύπνο (πολύτιμος) και χρήμα (εντάξει, αν η μπάντα αξίζει αυτό υποφέρεται, η μουσική μετράει στην τελική). Kρίμα και για τα παιδιά δηλαδή, αλλά όλο και κάπου θα τους ξαναδούμε.

Ένα ατέρμονο χέηλ στη φορουμοπαρέα του χτεσινού λάιβ. Ξέρετε ποιοι και πόσο ρεμάλια είστε ε. :lol:

Εγω 8α πω για τους γαμαουα της ελληνικης χαρντκορ τους Eden Demise.Τι να πω?Τοσα χρονια μπαντα, τοσα σαπορτ εχουν παιξει, τοσα μπουλετιν κανανε για το γκιγκ κ παλι παιξανε μπροστα σε 15 ατομα.ΞΕΦΤΙΛΑ!! Αποδειξανε τα παιδια για αλλη μια φορα οτι ΔΕΝ εχουν κα8ολου οπαδους αλλα στο myspace να κανουν μπουλετιν τυπου “fuck you wonnabes” κ να μαλωνουν με διοργανοτες συναυλιων επειδη δε τους πληρωσε την ταριφα τους οταν παιξαν λαιβ μαζι του.Και παλι 8α πω ΞΕΦΤΙΛΑ για τους τσαμπα μαγκες τους Eden Demise. Καλα εκανε ο Κυριακιδης κ τους σουταρε.

Για μένα το live τελείωσε στους Eden Demise λόγω ώρας (εεε,οοο, στις δώδεκα η ώρα κλείνει το μετρό ρε ζώα, γιατί η συναυλία ξεκινάει με καθυστέρηση μιας ώρας;;;), αλλά και λόγω ξενέρας, καθώς το hardcore δε βρίσκεται στα ακούσματά μου και μου τη σπάνε και οι τύποι με τα hip-hopάδικα καπελάκια. Τα παρασκήνια δεν τα ξέρω και δε με ενδιαφέρουν, αλλά νομίζω οτι ήταν ένα γενικά τίμιο live απο όλες τις μπάντες. Προσωπική επιλογή της βραδιάς οι Raw In Sect. Μπράβο τους, με κέρδισαν και live. Καλοί και οι Insane Court και σωστή κίνηση να μοιράζουν promo.

καλα ναι γενικα το live ηταν μεταλαδικο και οι Eden Demise ήταν καπως guests…Αυτο βεβαια με τα hip hop καπελακια ειναι αστειο.Τι παει να πει;Το να μην σου αρεσει το hardcore ειναι θεμα γουστου,αυτο με την εμφανιση δεν έχει να κανει κατα τη γνωμη μου.

οσον αφορα κατι αλλα που διαβαζω πιο πανω δεν νομιζω να πεφτει λογος σε κανεναν τι κανει μια μπαντα στις συνεργασιες της και στις επιλογες της για τις συναυλιες.
τετοιου ειδους σχολια δεν βοηθανε…και ειδικα μεσω πληκτρολογιου…

οποια μπαντα να ηταν το ιδιο θα ελεγα…

Ρε προφανώς και δε στέκομαι στα καπελάκια, αλλά στα hip hop στοιχεία που εντάσσουν στη μουσική τους! Μην τρελαθούμε τελείως!!!

Λοιπόν ποιούς θα δω αύριο;

Ποιο το προβλημα?

Αμα το γουσταρουν καλα κανουν και τα συνδυαζουν.Δε μιλαμε δα και για καμια πρωτοπορια(μη τρελαθουμε) αλλα τους βγαινει ενταξει ο συνδυασμος.Αμα δε σου αρεσει το Hip Hop αυτο δεν εχει να κανει,ειναι θεμα γουστου που λεει σωστα κι ο αποπανω.

οχι ενταξει απο τη στιγμη που ο φιλος λεει οτι δεν κολλαει εκει απλα ηταν παρεξηγηση…:wink:

Το “μην τρελαθούμε” κολλαέι στο ότι δε στέκομαι στα καπελάκια, όχι στο αν είναι πρωτότυποι ή όχι. Και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, στην τελική είναι θέμα γούστου και απλά δε γουστάρω τη συγκεκριμένη μπάντα κρίνοντας απο το live τους. Ελπίζω να λύθηκε το θέμα:wink: