The 80's thread (No heavy metal included)

Katopin entolis tis ROCK AND ROSES (8) )edo anoigetai gia oso kairo anteksei thread gia syzitisi peri tis dekaetias tou 80. Htan mapa? Htan xrysi? Kati sto endiameso? Onomata pou sas aresoun? Oxi heavy metal epanalambano. To exete eksantlisei to thema…8)

Οποία τιμή
Τώρα για το τι ήταν αν ήταν χρυσή ή χαμένη θέλει μεγάλη συζήτηση δοθέντως ότι ώρα Ελλάδος 00.15 πράμα που σημαίνει το τέλος μιας κουραστικής εβδομάδας εις αύριο τα σπουδαία
Πάντως στυλιστικά σίγουρα ήταν ότι χειρότερο πέρασε ποτέ και θυμάσαι τι λέω έτσι?:wink:

GUNS N ROSES, WHITESNAKE, DEF LEPPARD, RESPECT. Απο τις καλυτερες δεκαετιες. Η κορυφωση προμηνυοταν απο τα '70. Αλλα νομιζω πως στα '80 ξεσπασε το κυμα της ροκ. Αρχιζει και το heavy metal να αναπτυσεται περισσοτερο. Metallica κλπ

[QUOTE=ROCK AND ROSES;397016]Οποία τιμή
Τώρα για το τι ήταν αν ήταν χρυσή ή χαμένη θέλει μεγάλη συζήτηση δοθέντως ότι ώρα Ελλάδος 00.15 πράμα που σημαίνει το τέλος μιας κουραστικής εβδομάδας εις αύριο τα σπουδαία
Πάντως στυλιστικά σίγουρα ήταν ότι χειρότερο πέρασε ποτέ και θυμάσαι τι λέω έτσι?:wink:/[QUOTE]

Ναι! θυμαμαι τον Dickinson με κοκκινο στενο παντελονι8O

H timi dikia mou…Kala den to syzitao…TO slyling !!! :lol:

Oute ayta included (an kai to Hysteria itan pop :stuck_out_tongue: ). Tipota se Madonna exeis? 8) Anything with heavy guitars…out!

Χοχοχο, το άνοιξες τελικά! Ειδικά αυτή η παρένθεση τα σπάει! 8)

Τι να πω εδώ που δεν έχω πει πολλάκις αλλού στο φόρουμ? Έχω ανοίξει θρεντ για Cure και Depeche Mode, έχω μιλήσει ουκ ολίγο για τους New Order και τους Pixies (αναφέρω απλά μερικά αγαπημένα μου bands της εποχής), ενώ φυσικά ήταν και η εποχή που καθιερώθηκε το gothic rock… Να μη μιλήσω και για την καθαρά ποπ μουσική, που ανέδειξε είδωλα όπως ο Michael Jackson, ενώ η disco των late 70s πήγε ένα βήμα παραπέρα χαρίζοντας μας ορισμένα απο τα κλασικότερα ποπ χιτς όλων των εποχών (τύπου Modern Talking, Pet Shop Boys κλπ). Και φυσικά ήταν μια πολύ σημαντική δεκαετία για την ελληνική ροκ μουσική, με ανάδειξη ονομάτων όπως ο Άσιμος, ο Σιδηρόπουλος, οι Κατσιμιχαίοι…

Γενικά τα '80ς ήταν η πιο αντιφατική ίσως δεκαετία, ένα πραγματικό μουσικό όργιο απο κάθε άποψη. Απο τη μία είχαμε τους Venom, απο την άλλη τη Cindy Lauper να τραγουδάει Girls Just Wanna Have Fun! Αντίφαση υπήρχε ασφαλώς και στα '70ς, και στα '60ς ακόμα, αλλά θεωρώ πως στα '80ς οι αντιφάσεις έφτασαν τα άκρα και ουσιαστικά καθιέρωσαν τη μουσική βιομηχανία όπως την ξέρουμε σήμερα.

Η ποπ μπολιάστηκε “επικίνδυνα” σχεδόν με κάθε μουσικό είδος.Το βλέπουμε αυτό σε καλλιτέχνες όπως ο Mike Oldfield, ή οι Camel π,χ, που απο τα prog όργια των '70ς έβαλαν ουκ ολίγα ποπ στοιχεία στον ήχο τους στα ‘80ς. Τίθεται θέμα βέβαια κατά πόσο η θέληση για εμπορικότητα έβλαψε τις δημιουργικές πλευρές της μουσικής γενικώς, κάτι που πιστεύω ισχύει για κάποιους, όχι όμως για άλλους. Συγκροτήματα όπως οι Cure πάντως κατ’ εμέ μπόρεσαν να συνδυάσουν αρμονικότατα το ποπ στοιχείο με την δημιουργικότητα. Άλλους η θέληση να γίνουν περισσότερο εμπορικοί τους έβλαψε.

Ήταν η εποχή που έπαιζε και περισσότερο ρόλο σε σχέση με παλιά αυτό που λέμε “image”. Το οποίο image βέβαια σίγουρα βρίσκεται στην κορυφή της κλίμακας του “κιτς” σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες μουσικές δεκαετίες, είτε μιλάμε για μεταλλάδες, είτε για pop-idols! Και παράλληλα το MTV έκανε την εμφάνιση του και οι καλλιτέχνες αναδεικνύονταν μέσα απο τα βίντεοκλιπ - κάτι που δεν υπήρχε σε τέτοιο βαθμό παλιότερα. H μουσική δεν ήταν “μουσική” απλά - καλώς ή κακώς, αλλά ερχόταν να αποτελέσει μέρος του κόσμου του θεάματος, κατ’ ανάλογο τρόπο με τον κινηματογράφο.

Τι ειναι το thread και πως γινεται?ειμαι κενουργιος

sugarcubes ρε

απο cure το head on the door εχω και το γουσατρω
απο σμιθς ενα μπεστ οφ αλλα περα απο 3-4 κομματια δεν εχω φαει κανα κολλημα
και απο pixies το surfer rosa και ειναι γαματο

δηλαδη απο 80’ς εκτος του μεταλ εχω μαυρα μεσανυχτα

Η κρυφαια δεκατια της ροκ. Μονο μερικα ονοματα που ξεπηδησαν απ τα 80s: Bon Jovi, Guns N’ Roses, Def Leppard, U2, Motley Crue, Europe, Red Hot Chili Peppers και πολλες πολλες αλλες μπαντες
Υπηρχαν ομως και καποια γκρουπ των 70s που την επομενη δεκαετια απογειωθηκαν:Whitesnake, Aerosmith, AC/DC, KISS, Van Halen, Queen, Scorpions, Judas Priest οπως και αρκετα αλλα
Νταξει απο στυλιστικη αποψη ηταν δραμα αλλα αφου περασε μπορουμε τωρα χαρουμενοι να κοροιδευουμε ολους οσους ακολουθησαν την τοτε μοδα:D
Μακαρι να ειχα την ευκαιρια να ζησω τα 80s παντως. Rock παντου!!! Πρεπει να γινοταν πραγματικα χαμος! Δυστυχως το μονο που μπορω να κανω ειναι να φανταζομαι πως ηταν και να κλαιω τη μοιρα μου που γεννηθηκα μια δεκαετια αργοτερα:(

τον τιτλο τον διαβαζετε πριν ποσταρετε?

Γιατι το λες αυτο???

Ονόματα που λατρεύω και με τα οποία έχω ταυτίσει τα '80s:

Cure, Bauhaus, Siouxsie, Dead Can Dance, Cocteau Twins, Duran Duran (το Wild Boys ένα από τα κομμάτια με τα οποία χτυπιέμαι ακόμα και τώρα στα γεράματα :stuck_out_tongue: ), Cyndi Lauper (Time after Time μέγα άσμα), Stevie Nicks, Sandra, Samantha Fox. Αυτά προς το παρόν, θα θυμυθώ κι άλλα στην πορεία.

Στα '80s πέρασα τα εφηβικά μου χρόνια, και όπως όλα τα παιδιά, ξεκίνησα με τα πιο ‘‘εμπορικά’’ και ‘‘εύκολα’’ ακούσματα και προχώρησα έπειτα στα πιο ‘‘δύσκολα’’ και ‘‘ψαγμένα’’.

Όλα τα λατρεύω, όλα τα ακούω ακόμη όποτε ευκαιρώ.

‘Ολες μου οι βινυλιακές αγορές από τότε είναι ακόμη σε σχεδόν άψογη κατάσταση, καθ’ ότι πολύ προσεκτικός και ‘‘μίζερος’’, κατά το κοινώς λεγόμενον, με πράγματα που εκτιμώ και τα νιώθω δικά μου και κομμάτι του εαυτού μου και των αναμνήσεών μου. :smiley: :smiley: :smiley: 8) 8) 8)

Η εξόρμηση των μεταλλάδων, σε κάθε σημείο και γωνιά του φόρουμ!!! :lol: (φαντάσου να μην υπήρχε και η διευκρίνιση στην παρένθεση)

απ’ τα 80’ς ειναι αυτοι?
μπαντα απ’τις λιγες

Έχω δισκογραφία τους, ολόκληρη σε βινύλια. Λατρεία σκέτη. :smiley: :smiley: :smiley: 8) 8) 8)

ΕΡΤ, εκπομπή Μουσικό Καλειδοσκόπιο και προβολή -παίζει να ήταν και για πρώτη φορά στην Ελλάδα- βιντεοκλίπ από Duran x2 το “Wild Boys”. Σοκ και δέος με το a la Mad Max background, οπότε…

ΣΑΗΜΟΝ ΛΕ ΜΠΟΝ - ΜΠΟΝΟ: ΑΣΟΣ (1) ΞΕΡΟΣ!

http://www.youtube.com/watch?v=gCWyYOOS8FQ

:bow: :bow: :bow: :bow:

Μερικά απο τα κλασικότερα ποπ τραγουδάκια όλων των εποχών αναδείχτηκαν τότε! Όπως για παράδειγμα:

Alphaville - Big In Japan
A-Ha - Take On Me
Bad Boys Blue - Come Back And Stay
Bananarama - Venus & Cruel Summer
Belinda Carlisle - Heaven Is A Place On Earth & Laluna
Bonnie Tyler - Total Eclipse of The Heart
το soundtrack του Flashdance
Cindy Lauper - Girls Just Wanna Have Fun & Time After Time
Duran Duran - Come Undone
Kim Wilde - You Keep Me Hangin On & Cambodia & Kids In America
Madonna (πολλά και διάφορα) & Kylie Minoque
Modern Talking - Cherry Cheery Lady & You’re My Heart You’re My Soul
OMD - Enola Gay
Sandra - Maria Magdalena & In The Heat Of The Night
Tears For Fears - Shout
Pet Shop Boys - It’s A Sin
Wham - Careless Whisper

Ήταν επίσης η δεκατία που καθιέρωσε τα μουσικά live- aids, τύπου We Are The World κλπ…

Θα επανέλθω γραπτώς…