The Bassist's Thread

εδώ και μια εβδομάδα εχω φάει ένα κολλημάτακι με το υπέροχο μουσικό όργανο, το μπάσο , μ’αρέσει τρομερά αλλά χωρίς να ξέρω το γιατί!! επειδή είμαι ,πως να το πω?, εντελώς άσχετη με τα μουσικά όργανα θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά…
ερωτησεις:
1 υπάρχει περιορισμός στα τραγούδια που μπορώ να παίζω? (έχω ακούσει ότι δεν μπορώ να παίξω πολλά κομματ5ια επειδή δεν έχουν μπάσο)
2 τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει το μπάσο που θα πάρω??
3 είναι εύκολο?- πόσο θα μου πάρει περίπου να μάθω τα βασικά έτσι ώστε να μπορώ να παίξω κανα εύκολο τραγούδι χωρίσ να προκαλλώ ηχορύπανση…
4 είναι καλύτερη η ηλεκτρική κιθάρα? γιατί?
5 γιατί σε όσους το έχω πει με κοιτάζουν περίεργα?? (λεσ και δεν υπάρχει άλλο όργανο απ΄την ηλεκτρική κιθάρα??)
6 είναι απαραίτητο να πάρω ενισχυτή?

και οτιδήποτε άλλο γνωρίζετε…

Κοιτα προσωπικα παιζω κιθαρα και δεν γνωριζω πολλα για το μπασο. Θα σου πω καποια πραγματα που γνωριζω επειδη κανει ενας πολυ καλος μου φιλος.

Γενικα το μπασο ειναι ευκολο οργανο. Πολυ πιο ευκολο απο την κιθαρα. Οποτε αν σε ενδιαφερει το πσο γρηγορα θα μπορεσεις να παιζεις τραγουδια τοτε επελεξε το μπασο. Προσωπικη μου γνωμη.Βεβαια η αληθεια ειναι οτι αν παιζει μονο του το μπασο δεν καταλαβαινει καποιος ποιο τραγουδι ειναι. Ετσι μου χουν πει… :?

Τωρα λογικο μου φαινεται αν ενα κομματι δεν εχει μπασο να μην μπορεις να το παιξεις αν και συναμα λιγο δυσκολο μου φαινεται ενα κομματι να μην εχει μπασο… :? Οσο για τον ενισχυτη προσωπικα πιστευω οτι ειναι απαραιτητο…

Υπαρχουν δυο ειδων μπασα. Αυτα με τις 4 χορδες κι αυτα με τις 5 χορδες… Δεν ξερω ποια ειναι η διαφορα, οποτε ας πει ενας πιο σχετικος…

Προσωπικα διαλεξα κιθαρα(κι εγω το χα σκεφτει το μπασο πριν αρχισω ηλεκτρικη) γιατι παιζεις μονος σου και καταλαβαινεις ποιο τραγουδι ειναι, πιστευω οτι ζητηται περισσοτερο κι επειδη εχω μργαλη πορωση με αυτο το οργανο…

Ελπιζω να βοηθησα καπως…

Το καλό με το μπάσο έναντι της κιθάρας είναι ότι επειδή μπασίστες δεν υπάρχουν πολλοί, θα μπορείς να παίξεις με πολύ κόσμο…

Den einai apolito auto alla kapou to eixa akousei se mia sizitisi mousikon…Tis perisoteres ginaikes tis travaei to mpaso kai einai kathara organiko to thema.Oi xamiles sixnotites prokaloun talantoseis kai oi talantoseis einai kati pou mporei na exitarei to soma mias ginaikas xoris na to kanei se tetoio vathmo oste na to katalavei.Apla sas travaei kai den xeretai giati…Kai auto den einai apolito vevaia…

Se kanena mousiko organo den iparxei periorismos…Kai mpaso na min exei ena kommati (spanio nomizo) mporeis poli apla na “vgaleis” tis melodies tou kommatiou kai na tis paixeis kai se ena mpaso.Oi notes alloste pantou idies einai

Den PREPEI na exei kati sigekrimeno.Pigaine se magazia me mpasa, pes tous na sou dixoun merika sta lefta pou thes na doseis.Piasta sta xeria sou na deis diafores, prospathise na paixeis ligo an mporeis gia na deis pio se voleueis pio poli…kai an sou fenetai oti den katalaveneis diafores pare apla ena pou sou aresei emfanisiaka.Nomizo alloste den exei noima na mpoume se taxnika themata…Ena ftino mpasaki thes apla na matheis kapoia vasika pragmata kai meta vlepeis ti tha kaneis…

An den exeis idea, kanena organo den einai eukolo…alla gia na mporeis na paixeis vasika pragmata den thelei poli kairo…apo esena exartate kai to poso poli asxolise kai an to kaneis me sosto i lathos tropo.
Oso gia tin ixoripansi…kai auti oraia einai…:stuck_out_tongue:

Kalitero einai auto pou theoreis esi…Den iparxei antikimeniki apantisi gia auto…

Giati eisai ginaika kai den dialexes na paizeis kithara.Aplo…

Praktika den einai.Kai etsi mporeis na kaneis askiseis na ftiaxeis ta daxtila sou px alla to thema einai to ousiastiko kai oxi to praktiko.An den akous oraia auto pou paizeis kai den goustareis, sintoma tha to paratiseis…Opote perno kati kainourio gia tin kithara tin liono sto paiximo meta giati m’aresei pio poli o kainourios ixos px…!!!

Gia mena to mpaso einai vasiko organo…To mpaso gemizei ton xoro me sixnotites pou analoga ton sindiasmo tous, se vazoun se sigekrimeno mood…einai poli simantiko organo kai an asxolitheis mazi tou einai polla parapano apo to “paizo oti paizei i kithara gia na akougomaste oraia”

Elpizo na voithisa ligo kai na min se mperdepsa kiallo…

Cheers

__Νομίζω πως για αρχή σε έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες. Βασικά όμως θέλω να σε ρωτήσω το εξής: Πόσο χρονών είσαι; Ρωτάω γιατί έχει σημασία. Αν θες μη μου απαντάς, έχε όμως στο νου σου πως," όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα", αλλά και πως “ποτέ (ΜΑ ΠΟΤΕ) δε είναι αργά”. Ακούγεται αντιφατικό; Δεν είναι! Το κλειδί και στις δύο περιπτώσεις είναι το πόσο ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ. Ακόμα και 30 χρονών να είσαι, μεγαλοστέλεχος εταιρίας που τρέχει όλη μέρα, μπορείς να εξελιχθείς σε εξαιρετική μπασίστρια ΑΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ και του ΑΦΟΣΙΩΘΕΙΣ. Γιατί ακόμα και 12 χρονών να είσαι (πού είναι πιο εύκολο να “μάθουν” τα δάχτυλά σου) με “άπειρο” ελεύθερο χρόνο, ΑΝ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ, μην περιμένεις πολλά… ΛΑΘΟΣ -μη περιμένεις τίποτα. :smiley:

__Εσύ “απλά”, βεβαιώσου ότι το αγαπάς, ότι το γουστάρεις, ότι θέλεις να το ψάξεις, ότι έχεις (τουλάχιστον για τώρα) οπωσδήποτε καταλήξει σ’ αυτό το όργανο και κανένα άλλο και ότι θα του αφιερώσεις πολλές ώρες μελέτης, εξάσκησης και φυσικά αυτοσχεδιασμού και διασκέδασης (αν δε σε γεμίζει ΜΗ το κάνεις). :wink:

__Ας συμπληρώσω τις απαντήσεις σε κάποια ερωτήματά σου τώρα.

1.
__Ο Doom τα είπε όλα. 8)

2.
__Αρχίζουμε απο “τα βασικά”… ΠΟΣΟ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ; (σκέψου το αυτό σε συνάρτηση με το πόσο αποφασισμένη αλήθεια είσαι να μάθεις αυτό το όργανο -θα είναι κρίμα να το παρατήσεις μετά απο 3-4 μήνες, αλλά θα είναι ακόμα περισσότερο κρίμα να έχεις ξοδέψει και 2.000 ευρώ για το πρώτο σου -απίθανο μεν, αλλά αχρείαστο δε- μπάσο). Η άποψή μου είναι η εξής: Λένε ότι ο αρχάριος καλύτερα να πάρει ότι πιο φτηνό… Διαφωνώ. Αν το όργανο είναι “μάπα”, ο ήχος είναι μέτριος και το όργανο δύσκολο να το χειριστείς, είναι πολύ πιθανό να τα παρατήσεις γρήγορα -όποιο όργανο κι αν είναι. Οπότε, σκέψου όλα αυτά που σου έχω πει και δώσε όσα περισσότερα χρήματα μπορείς, με όσο δυνατόν καθαρότερη συνείδηση (να μη λες, “ρε γαμώτο, έδωσα πολλά;” ούτε “μήπως έδωσα λίγα;”). 8)
__Ωραία, τώρα αποφάσισες ότι θα δώσεις “Χ” λεφτά. Σ’ αυτήν την κατηγορία τιμής και μόνο, δες τι κατά τη γνώμη μου πρέπει να προσέξεις. Πρώτον -όσο αφελές κι αν ακούγεται!- να σε εμπνέει εξωτερικά. Να το γουστάρεις. Να το κοιτάς και να λες “τι κουκλί είναι αυτό; δε βλέπω την ώρα να το πιάσω στα χέρια μου και να σκιστώ, να μη το αφήσω” -ΒΟΗΘΑ (ενθαρρύνει είναι η σωστότερη λέξη) πολύ! ΦΥΣΙΚΑ, αυτό δεν πρέπει να είναι το σημαντικότερο κριτήριο! Απλά, είναι κι αυτό σημαντικό, αν είναι να επιλέξεις (έχεις καταλήξει) ανάμεσα σε δύο και δεν ξέρεις πιο να πάρεις, πάρε αυτό που σε εμπνέει. 8)
__Πρέπει να προσέξεις πολύ το ήχο του! Σου αρέσει; Σου “λέει” κάτι; Εδώ ακολούθησε το ένστικτό σου (είσαι και γυναίκα). Φυσικά καλό είναι να συγκρίνεις το ήχο ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ και ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ. Παίξε μαζί τους για ώρα (ΜΗ ΝΤΡΑΠΕΙΣ, δοκίμαζε ήχους, μη “ψαρώσεις” που δεν ξέρεις να παίξεις και απλά θα χτυπάς μία τις νότες για να δεις αν σου αρέσει η χροιά). Καλό είναι ακόμα, να έχεις μαζί σου κάποιο φίλο /φίλη που να ξέρει μπάσο για να σου παίζει λίγο (ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ) σε κάθε μπάσο, να δεις πως ακούγεται το κάθε ένα. Αλλιώς, ίσως μπορέσει να βοηθήσει ο πωλητής παίζοντάς σου κάτι (συνήθως είναι μουσικοί οι πωλητές). Τέλος, ΜΗ ντραπείς να δοκιμάσεις πολλά όργανα, σε πολλά καταστήματα και για πολύ ώρα. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να κάνεις, τα λεφτά σου θα δώσεις. Βέβαια, αν θες να πάρεις ένα μπάσο των 100 ευρώ… ε, μη το πολυζορίζεις το πράμα… όλα σχεδόν τα ίδια χάλια είναι, πάρε το πιο όμορφο… :stuck_out_tongue:
__Ακόμα, δώσε μεγάλη βάση στο μανίκι (το τάστο). Αν είναι πολύ χοντρό θα σε δυσκολέψει αρκετά (ως γυναίκα μάλλον θα έχει και μικρότερα χέρια, οπότε είναι ακόμα πιο δύσκολο). Οσο πιο λεπτό, τόσο πιο καλά (αλλά και πιο ακριβά συνήθως).
__Ενα άλλο σημαντικό στοιχείο είναι το βάρος και το πώς κάθεται στο σώμα σου (βέβαια, καλό θα είναι να ξέρεις και πώς το κρατούν το όργανο).
__Αυτά λίγο πολύ… Γενικά, η τιμή είναι ένας μπούσουλας -εκτός απο τις περιπτώσεις special μοντέλων που κοστίζουν πολλά λόγω, “συλλεκτικότητας” (λίγα κομμάτια ανά τον κόσμο, υπογραφή του “τάδε” κλπ), ειδικού χρώματος κλπ. . Οσα πιο πολλά δώσεις τόσο καλύτερο όργανο θα πάρεις, οπότε δίνεις όσα περισσότερα θες και μπορείς και μετά συγκρίνεις Σ’ ΕΚΕΙΝΗ μόνο την κατηγορία τιμής τις μικροδιαφορές στην κατασκευή, τις σημαντικές διαφορές στον ήχο και φυσικά στην εμφάνιση. Γενικά σε ίδια κατηγορία τιμής, στο πρώτο, την ποιότητα κατασκευής δηλαδή, δεν υπάρχουν συνήθως μεγάλες διαφορές.
__Α, καλό είναι να ξέρεις περίπου σε τι είδος μουσικής θα κινηθείς και να το πεις στον πωλητή (και σε κάποιο βαθμό να το λάβεις υπ’ όψιν σου, όμως μη φοβηθείς να πάρεις κάτι διαφορετικό αν εσένα σε εμπνέει). Υπάρχουν όργανα που είναι καταλληλότερα για Metal μουσική, ή για κλασσική ή για Jazz κ.ο.κ.

6.
__Στην αρχή (ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ 'Η ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΕΣ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΑΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΚΙ ΕΝΑΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ), μπορείς να πάρεις μόνο το μπάσο. Αλλωστε πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνεις και πολλές κουραστικές /βαρετές ασκήσεις τους πρώτους 3-4 μήνες μέχρι να σπάσουν τα δάχτυλά σου και να μάθεις κάποια βασικά θεωρητικά πράγματα -τα αγαθά αποκτιούνται με κόπους, θέλει λίγο υπομονή και ΕΠΙΜΟΝΗ στην αρχή κούκλα. Αν σε ενδιέφερε μάλιστα το ακουστικό μπάσο (το λατρεύω, αλλά αν θες να παίζεις metal ή αρκετά δυνατά -ξέχασέ το, τουλάχιστον για /ως πρώτο και μόνο σου μπάσο), τότε θα σου ήταν ακόμα λιγότερο απαραίτητος ο ενισχυτής. Ομως έχε στο νου σου πως στο μέλος θα πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσεις έναν. Αλλωστε, όπως έχει ήδη αναφερθεί, ελλοχεύει ο κίνδυνος να “ξενερώσεις” απο αυτό που θα ακούς και καλό είναι να έχεις και έναν ενισχυτή για να ευχαριστιέσαι τον ήχο σου και να αναζωπυρώνεις το ενδιαφέρον σου για εξάσκηση /ενασχόληση με το μπάσο. :wink:

__Αυτά τα λίγα… :lol: Και μην ξεχάσεις, όλοι όσοι σε βοηθήσαμε σ’ αυτό το μήνυμα, θέλουμε να λάβουμε πρόσκληση στην πρώτη σου συναυλία!! :smiley:

Σα πρωην μπασιστας θα σου πω οτι το μπασο ειναι η βαση της μπαντας.Εκει παταει ολο το θεμα.Ολα τα τραγουδια εχουν μπασο νομιζω.Ειναι το οργανο που γκρουβαρει καλυτερα.Και εκει συνηθως παταει και η αρμονια.Ενταξει δε μπορεις παντως να αναψεις φωτιτσα στην παραλια και να διασκεδασεις τους φιλους σου.Αλλα ειναι μεγαλο σκαλωμα που αμα το φας θα γινεις καλυτερη σε λιγοτερο καιρο.Πρεπει να καταλαβεις το ρολο σου μεσα στην μπαντα ή και μονη σου.Οσο περισσοτερο του δινεις τοσο περισσοτερο σου δινει και αυτο.Παρε μπασο να γουσταρεις και ακου τον doomed.

Το μπασο ειναι ενα απιστευτο οργανο με παρα πολες δυνατοτιτες! Ο Doomed τα λεει παρα πολυ καλα!!! Να ξες οτι ειναι ομως αρκετα πιο μεγαλο κ βαρυ οργανο σε σχεση με την κιθαρα!Το ποσο δυσκολο ειναι σε συναρτηση με τη εσυ θες να παιξεις! Μπορεις να θες να παιζες απλα κατι που μπορει να γινει γρηγορα αλα εσυ μπορει να εχει βλεψεις να γινεις ο θυλικος Patorius η marcus Miller:D κατι δλδ που θα σου παρει χρονια μελετης!
Καλη Τυχη κ να ξες οτι εκανες μια πολυ καλη επιλογη!!! :smiley:

καταρχάς thanks για τις αναλυτικότατες απαντήσεις…
βασικά είχα κάποιες αμφιβολίες… αλλά τώρα νιώθω πιο σίγουρη και θα το βάλω μπρος το θέμα…
πληροφοριακά είμαι 16, σκοπεύω να διαθέσω 400-500 ευρώ, κυρίως θέλω να παίζω συγκροτήματα όπως nirvana, off spring, red hot chilly peppers , dream theater κ.ο.κ.(δηλαδή τα αγαπημένα μου)

οσο για τις προσκλήσεις… ελπίζω να μην περιμένετε πάρα πολλά χρόνια…

Εγω στην θεση σου θα ψαχνα για fender… Μιας και πιστευω οτι ειναι η καλυτερη στα μπασα. Προσωπικη μου γνωμη.

egw vasika kithara paizw kai epeidh mou aresei poly to mpasso san organo to kalokairi apekthsa kai mpaso…pira ena squier p-bass pou i timh tou einai kapou 300 euro kai ews oras eimai euxaristhmenos…to kalitero pou exeis na kaneis vevaia einai na pas se ena magazi kai na vreis poio sou tairiazei :smiley:

Min vazeis oria sto ti thes na paixeis…Oso pio poli paizeis tosa pio polla diaforetika pragmata tha thes na akous.Einai sigouro auto.Alloste exeis xronia mprosta sou gia na katalixeis na akous kati, kai mono auto…
xekina na psaxneis mpaso apo megala magazia me poikilia opos nakas, music productive, kai 2-3 akoma stin akadimias sto ipsos tou rock city (apo athina eisai?):stuck_out_tongue:

Cheers

Εμενα μου αρεσουν τα warwick παρα πολυ αλλα γιαυτα που λες οτι θες να παιξεις ο ηχος των fender πιστευω οτι ειναι ο ιδανικος αν και εχουν περιεργη ταστιερα για μενα.Μη σε πειραζει ομως αυτο.Ειναι θεμα practice.

λοιπον eleni καταρχας γεια. ως προς το θεμα του τι bass να παρεις,θα σου προτινα ενα καλο φθηνο ibanez με μανικι μαλακο ελαφρυ.θα σε βολεψει πολυ.δεν εχεις τπτ να χασεις αν δοκιμασεις.τα αλλα που ακουστηκαν warwick (πανακριβο) fender μαλον πολυ βαρυ και σκληρο για σενα, ακομα και για μενα ειναι που παιζω μπασο.

οσο αναφορα το :θα παιζω κομματια και αν θα ακουγεται καλα απο μονο του επιδη η μουσικη που ειπες βασιζεται στην κιθαρα και το μπασο ειναι καθαρα δευτερευον οργανο για να γεμιζει τον ηχο(εκτως dream theater) μαλλον δε θα εισε ικανοποιημενη σ’αυτο.

το μπασο ειναι ισαξιο οργανο με την κιθαρα και μην ακουσ τι λενε καποιοι οτι το μαθενεις ευκολα (slash7).kai την κιθαρα το ιδιο ευκολα την μαθαινεις απλα οι κιθαριστες μαθαινουν απο την αρχη να κανουν σολο και τετοια γιατι το χει η μουσικη που ακουνε (rock metal,alternative κτλ)μπορεις κι εσυ να δοκιμασεις το ιδιο και στο μπασο μετα απο ενα διαστημα αφου το συνηθισεις λιγω και μη σου φαινεται περιεργο.πως νομιζεις οτι μαθαν ολι να παιζουν.παιζαν τα σολο καποιου αλλου.

εκει που θα δυσκολευτεις ειναι με τις συγχωρδιες που ειναι πιο δυσκολο να τις πιασεις και δεν θα ακουγεται σαν την κιθαρα.αλλα ειμαι σιγουρος πωσ αν ακουσεις το τι μπορει να κανει ενα μπασο θα θελεις να ασχοληθεισ πολυ παραπανω με αυτο.

αλλα με τη μουσικι που θες προς στιγμη να παιξεις δε θα στο προτεινα.αντιθετα με μια κιθαρα θα σουν καλυτερα και στη συνεχεια αν θες να παιξεις και με αλλους μπορεις να παιξεςι και το μπασο σ’αυτα τα κομματια.λιγη συνηθεια θελει.

αν θελεις κατι να ρωτησεις κατι εδς ειμαι.

1ον camelspotter καλωσηρθες.
2ον Εγω ξεκαθαρισα οτι δεν παιζω μπασο κι οτι ειπα ειναι απο ατομα που ξερω και τα οποια παιζουν.

Δεν ειχα σκοπο να σε θηξω μ’αυτο που ειπα ουτε το ειπα με κακια αν φανηκε ετσι.απλα ηταν λανθασμενη η αποψη (αυτου που το ειπε) και το ανεφερα :slight_smile:

Λοιπόν,από μπάσο δν είμαι expert ούτε και εγώ αλλά ξέρω μερικά πράγματα.
Πρώτον,πρέπει να χεις μεγάλα δάχτυλα,που θα σου πάρει πολύ χρόνο να συνηθίσουν.(Ειδικά για αυτούς που πριν έπαιζαν κιθάρα).
Εμένα μου αρέσει πολύ σαν όργανο,και ήμουνα στο μεσόστρατο να πάρω κιθάρα η μπάσο.
Τελικά επέλεξα κιθάρα για τους λόγους που ανέφεραν και οι άλλοι.
Γενικώς,το κάθε όργανο έχει τη χάρη του…
Μπάσο παίζω (ανκαι δν έχω δικό μου) και μπορώ να πω ότι δν το καταφέρνω εύκολα…
Όσον αφορά μάρκες:
Έχω δοκιμάσει τρία μοντέλα Ibanez.Τρομερά μπάσα,ειδικά τα πιο φτηνά δεν συμβιβάζονται εύκολα με την τιμή.
Το Squier που χω δοκιμάσει μου ερχόταν βαρύ,με άτσαλη ταστιέρα και όχι-και-τόσο-καλό ήχο.
Ελπίζω να βοήθησα.

egw pisteyw san mpasistas oti poio teloio organo einai to mpaso sygkekrimena to kontra mpaso(thelw na mathw kapoia stigmh).twra ayta poy lene oti einai poio eykolo einai pipes…k ta lene oi asxetoi poy paizoyn kana trimhno…synexise na paizeis mpaso kai tha deis oti mporeis na kaneis polla pragmata mayto torgano :twisted: 8)

Οχι οχι.Αυτο ειναι μεγαλο λαθος.Δεν εχει σημασια το μηκος των δαχτυλων.

παιζοντας μπασο πανω απο 3 χρονια θα σου πω τα εξης
1.δν υπαρχει περιορισμος
2.αυτα που λεγονται οτι δν καταλαβαινεις το τραγουδι αμα ακους το μπασο ειναι μεγιστες αηδιες
3.απλα θυμισου οτι o steve harris εχει κανει πανω απο 70κορυφαιες συνθεσεις μονο με το μπασο του
4.οποσδηποτε πενταχορδο
5.το μπασο βγαζει μια μελωδια που το διαφοροποιει απο την κιθαρα και που ειναι ακρως ελκυστικη
6.πρωτα πρεπει να μαθεις κιθαρα(ακουστική) και μετα να μεταπηδησεις στο μπασο.θα διευκολυνθεις απιστευτα
7.εγω θεωρω τον ενισχυτη απαραιτητο

προς τα εκεί το βλέπω τελικά… τώρα ψάχνω καθηγητή για ακουστική , να κάνω κανα χρόνο, και μετά θα πάω για μπάσο… εν το μεταξύ τρυγυρίζω στο νάκα με μία ‘‘δαμάστρια του μπάσου’’ και όλο και κάτι μαθαίνω… το πιάνω μιλάμε και ξεφεύγω…
πάντως η ακουστική πρώτα… όσους έχω ρωτήσει αυτό έχω καταλάβει

thanks again για τη συμπαράσταση