The Beatles Remasters (09-09-2009)

Στις 9 Σεπτεμβρίου επανακυκλοφορούν όλα τα άλμπουμς των Beatles μετά από 20+ χρόνια. Η άποψη που κυριαρχεί καθολικά για τις παλιές εκδόσεις είναι ότι το remaster που είχε γίνει είναι χάλια , ενώ όσοι έχουν ακούσει τις καινούργιες λένε ότι τώρα έγινει φοβερή δουλειά. Τέλος πάντων αυτά θα τα μελετήσουμε εκ των υστέρων.

Στις 9 Σεπτεμβρίου λοιπόν θα βομβαρδιστούμε από Σκαθάρια , αφού και τα 13 studio άλμπουμς τους θα επανακυκλοφορήσουν σκέτα (εννοώ το καθένα μόνο του) συν τη συλλογή Past Masters (θα ναι διπλό Cd που θα περιέχει και τα 2 volumes) αλλά θα υπάρχουν και 2 box shits. Το ένα θα χει mono ήχο , ενώ το άλλο stereo,ενώ και τα 2 θα περιέχουν τους 16 δίσκους για να χεις σχεδόν τα πάντα.

Επίσης για κάποιο σύντομο χρονικό διάστημα (για μερικές χιλιάδες αντίτυπα δηλαδή) στα άλμπουμς θα υπάρχουν και videos-dockumentaries από το Studio την ώρα των ηχογραφήσεων ή/καια συνεντεύξεις.

Εγώ σκέφτομαι να πάρω το box set με stereo. Αλλά στο amazon που κοίταξα έχει καμιά 200αριά δολλάρια και είπα να περιμένω λίγο να πέσει καμιά τιμή.

Καλό ακούγεται για τα box-sets νορμάλ μου φαίνεται η τιμή κάπου στα 150e αν κατάλαβα καλά:!:

Ωχ! όσον αφορά το box set με την mono έκδοση έκανα λάθος. Είναι 12 cd συνολικά αυτό το κουτί αφού το Yellow Submarine, Abbey Road & Let It Be δεν ειχαν ηχογραφηθεί σε stereo έκδοση.

Αντε ρε παιδια, δεν τα χει τσεκαρει κανεις; Ο μπητλομανικος λαος απαιτει ενα ριβιου!

[SPOILER]The Beatles in Mono is a box set compilation comprising the remastered mono recordings by The Beatles. The set was released on 9 September 2009, the same day the remastered stereo recordings and companion The Beatles Stereo Box Set were also released, along with The Beatles: Rock Band videogame. The remastering project for both mono and stereo versions was led by EMI senior studio engineers Allan Rouse and Guy Massey

Videogame? 8O [/SPOILER]

Χθες που ήμουν στο φνακ περνάω απο το τμήμα με τη μουσική και πέφτει αυτόματα το βλέμμα μου σε κάτι ωραία μακρόστενα κουτιά. Τα κοιτάω και βλέπω πως περιλαμβάνουν όλα τα άλμπουμ των Beatles, remastered, κοιτάω στο καπάκι και την τιμή και απο την πολλή χαρά τη διαβάζω λάθος: αντί για 220 διάβασα 22 euros… :stuck_out_tongue:

Ευτυχώς εντός ενός λεπτού είχα συνειδητοποιήσει τη διαφορά, γιατί θα χαμε γίνει ρόμπα… (θα πήγαινα στο ταμείο με το κουτί και το 20ευρω στην τσέπη :lol:)

Το box set των 220 ευρω, σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μου το κανω δωρο:p… φοβερο πακετο και σε καλη τιμη για αυτα που δινει

Αυτό που λες είναι με τα mono ή με τα stereo?

Mε τα στερεο… 16 CDs και ενα DVD αν δεν κανω λαθος

Τώρα με τα Remasters παίζει να φτηνύνουν οι παλιότερες εκδόσεις;
Για μας που δε θέλουμε να σκάσουμε τόσο πολλά;
Ή είναι τόσο απαράδεκτες όσο λένε;

Επειδη το εψαξα παντως οι φανς φαινεται να δειχνουν προτμηση στη mono edition.

Ο λογος πανω κατω αυτος:

“According to Beatles historian Kevin Howlett, NPR reports that John, Paul, George, Ringo and producer George Martin put the most care into their mono mixes. The greatest example of a song differing between the stereo and mono is on Sgt. Pepper ?She?s Leaving Home.? The two versions have a significant change in pitch, the mono version being the one the Beatles intended to be heard. Same goes for ?Lucy in the Sky With Diamonds”. Howlett points out that Lennon?s vocals on the mono mix have much more flange than on the stereo mix. In fact, George Martin once said, ?You?ve never really heard Sgt. Pepper until you?ve heard it in mono."

“According to Howlett, if you want to listen to what the band intended you to hear, then mono is the way to go. Sound wise, stereo recordings may sound more dynamic, but the songs do slightly change, no difference greater than in the case of Sgt. Pepper.”

Κι εδω η διαφορα mono-stereo για οσους δε τη πολυηξεραν(λαικ μι)

“Both mono and stereo have different advantages and limitations. Ultimately which is better comes down to personal preference. A basic way to describe the differences without getting into the technical stuff is imagine listening to the Beatles with headphones on. In mono, the listener hears one constant, identical sound stream in both ears. In stereo, there are two sound streams, perhaps consiting of vocals and drums playing in the left ear while guitar and bass jangling in the right. This is the major difference for the listener and what you will have to decide you prefer. If you have a hearing loss in one ear like I do, the answer is simple, mono. If you are into a more sonic experience then stereo may be your thing.”

Κοιτάχτε όπως το χω δει εγώ, αγοράζω το Stereo Box set και μετά άμα δε με καλύπτει κατεβάζω το Mono Box Set (ηδη πριν μιαμιση βδομάδα κατέβασα μερικά τραγούδια, σύγκρινα , και είναι ακριβώς αυτό που έχει δημοσιεύσει στην απάντηση του ο pumpkin). αλλά 220 είναι πολλά γμτ…

Νταξ, εδώ το εξηγεί κάπως απλουστευτικά: Γιατί σε μία στέρεο μίξη κάποια βασικά πράγματα που “πρέπει” να ακουστούν από τον κάθε ακροατή βρίσκονται στο “κέντρο” της μίξης (τα ακούς και από τα δύο ακουστικά). Επειδή ακριβώς οι άνθρωποι που μιξάρουν δίσκους επαγγελματικά καταλαβαίνουν την ύπαρξη θεμάτων σαν αυτό που αναφέρει (διαφορά ακοής ανάμεσα στα δύο αυτιά).

αγόρασα τα remaster των abbey road , revolver και sgt pepper’s , σιγά σιγά θα τα πάρω όλα ελπίζω…

από αυτά είχα μόνο τ pepers στο παλιό cd του 87 (και αρκετά αλλά κομμάτια στα 1962-1966, 1967-197) και η διαφόρα είναι τρομερά αισθητή. Με λίγα λόγια τα remasters δν εκαναν τη μουσική καλύτερη (δν γίνεαται αυτό ετσι και αλλιώς - το τελειο να γινει τελειότερο:p) αλλά τα κομμάτια ακούγονται πιο φρέσκα, πιο ζωντανά, το μπάσο του macca πρέπει να ναι ενισχυμένο, πιο πάνω στο mix και αυτό δίνει νέα δυναμική στα κομμάτια. Με λίγα λόγια, ένα κομμάτι που μπορεί να το 'χεις ακούσει 3.000.000 φορές (τ Eleanor Rigby για παράδειγμα) το ξαναακούς και είναι (σχεδον) τόσο φρέσκο όσο την πρώτη φορά

α και το artwork πολύ ωραίο με καλές και ευστοχες σημειώσεις και ενδια΄φεροντα mini documentaries με σχολιασμό από τους fabs!

Tο θεμα ειναι ποσο limited ειναι τα boxsets,γιατι αμα ξαφανιστουν σε 2-3 μηνες μετα στο ebay και σ’αυτα μονο φθηνοτερα δε θα ναι:(

Παντως απο οτι διαβασα απο το stereo box μπορεις να αγορασεις και μεμονωμενα τα cds(βεβαια ακομα δε το χω πετυχει καπου αυτο)ενω το mono set πωλειται μονο ολοκληρο.Οποτε το ιδανικο θα ταν mono boxset+YS,AR και LIB ξεχωριστα(αυτα που δεν εμπεριεχονται στο mono δηλαδη).

Αυτή τη στιγμή μπορεί να βρεθεί με 146 ευρώ στο amazon.com.
Όχι άσχημα για 16 CD και 1 DVD των Beatles.

Για τα stereo μιλάω πάντα.

Guys, μια βοήθεια. Λοιπόν αυτή τη στιγμή το box-set στο amazon έχει 175.49USD, δηλαδή 119 Ευρώ… Τα Έξοδα Αποστολής + και γω δεν ξέρω τι άλλα έξοδα, ποια είναι, ώστε ένα τέτοιο box set να φτάσει Ελλάδα (για το Amazon πάντα) ?

Εdit : if you give a fuck, το μποξ-σιτ ζυγίζει 1,8κιλά απρόξιματλι.

νομίζω πως όλα αυτά τα λέει με λεπτομέρειες στο site του amazon. Ψάξε λίγο γιατί κάθε πράγμα έχει διαφορετικές κοστολογήσεις.


Now playing: Gamma Ray - Real World
via FoxyTunes

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν έχω λογαριασμό εκεί (ούτε πιστωτική/paypal για να δημιουργήσω) και το ψάξιμο που έκανα δε με διαφώτισε.

Αυτό που θέλω να μου πει κάποιος είναι αν είναι να πληρώσω 50-60 ευρώ παραπάνω για τα έξοδα αποστολής τότε 119+60 = 179.

Από Αmazon.com πληρώνεις (εκτός από το κόστος του προϊόντος) :

1)ΦΠΑ
2)Δασμούς και Τέλη
3)Μεταφορικά
4)Εξοδα Εκτελωνισμού

?
Αν πληρώνω όλα αυτά , και το ποσό φτάσει τα 190 ευρώ, τότε δε λέει αν μπορώ να το αγοράσω από δω 10 ευρώ παραπάνω.

Επειδή πήγαμε πολύ οφφτόπικ (το λιγουρεύομαι όμως, τι να κάνω?):

μιλαμε για βιντεο προπαγανδα…
αντε μετα να μην το ονειρευεσαι το box…

έχει δύο εβδομάδες που μου ήρθε το mono boxset.

παιδιά νταξει δεν υπάρχει, χαλάλι τα ευρά…όχι ότι το σκέφτηκα καν. έκανα σαν μικρό παιδί όταν το ανοιγα το κουτί…

όσον αφορά ήχο, σκίζ και παει. το κυριότερο, έτσι οι ίδιοι οι beatles ήθελαν να ακούγονται, οπότε εμένα μου περισσεύει.