The Beatles

Μπράβο Angel of Death !!! =D>

Όμορφο το γιγα-ποστ σου! Άξιζε τον κόπο που έκανες.
Έμαθα διάφορα ενδιαφέροντα που δεν ήξερα.
Μεγάλη αγάπη οι Beatles !

Επίσης, ωραίο κομματάκι από την εποχή που τριγυρνάγανε στις Ινδίες είναι το παρακάτω:

“The Inner Light”

Κυκλοφόρησε ως b-side στο Lady Madonna και είχε ηχογραφηθεί στη Βομβάη!
Α, και το είχε γράψει ο George. Όταν ήθελε έγραφε κάτι κομματάρες κι αυτός…

Σας ευχαριστω! :smiley: Οντως το inner light ομορφο τραγουδι και πολυ ιδιαιτερο.Σε ταξιδευει στην Ανατολη…φλαουτο,σιταρ,αρμονιο,ταμπλα και ενα καρο ινδικα οργανα

Nice post Angel of death. Ωραίες πληροφορίες…
Το αγαπημένο μου quote όμως από τον Λέννον είναι: Anything you say may be used in Everton against you.

Άλλωστε στο ΚΟΡ συνήθιζαν να τραγουδάνε Beatles αντί για συνθήματα http://www.youtube.com/watch?v=L7jcB_v5inc YNWA

εως τωρα ad1stt και angel of death εχουν κερδισει το υπερτρελο vinyl rip του abbey road με βαση τα ποστ-σεντονι τους.

μιας κ πιασαμε τις ‘ψυχοτροπες’ ουσιες (ναρκωτικα ειναι η μπαλα,τα λεφτα,η θρησκεια,η πολιτικη… :wink:)

παντα γελαω οταν θυμαμαι το σκηνικο το 1965

που ‘σκανε’ τον μπαφο μεσα στις τουαλετες του βασιλικου ανακτορου περιμενοντας να παρουν το MBE απο την βασιλισσα

ποσο θεος/στα @@ σου πρεπει νασαι για να κανεις κατι τετοιο ?

επισης , αυτος που τους κερασε τον 1ο μπαφο ηταν ο dylan το 64 στην αμερικη (οντας τοτε μεγας μπαφακιας) με αποτελεσμα να εχουν πεσει κατω στο πατωμα στη σουιτα του ξενοδοχειου απο τα γελια

ενω κ το τραγουδι dr robert ειναι εμμεσος φορος τιμης σε ενα γιατρο-γνωστο τους(ονοματι roobert fisher αν θυμαμαι καλα) , ο οποιος τους ειχε ριξει κρυφα lsd στο τσαι με αποτελεσμα να τα δουν ολα στερεο και να μη ξερουν που πατουν :lol::lol:

οσον αφορα τη σχεση μουσικης κ drugs , το οτι εγραψαν το (για μενα παντα) καλυτερο αλμπουμ τους abbey road διχως ‘ουσιες’ αποδεικνυει οτι αμα εισαι μαγκας κ το ‘εχεις’ γραφεις παπαδες πινοντας 7up.

εγω, γιατι ειχα διαβασει καπου οτι ο Lennon το 67-69 ειχε αρχισει τις ηρωινες? Στο ιντερνετ το χα διαβασει, αλλα ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ θα σας γελασω μαγκιτες

[SIZE=“4”]το κραταω αυτο,ε![/SIZE] :stuck_out_tongue:

Oσο για τα ναρκωτικα,εγω ξερω οτι τους τα εδιναν σε μορφη χαπακιων στις αρχες της δεκαετιας του 60 χωρις οι ιδιοι να ξερουν τι ακριβως ειναι αυτα.Κι εκεινοι τα επαιρναν για να εχουν αντοχες.Οταν επαιζαν στο indra club, κατα τη διαρκεια της ημερας κοιμουνταν πισω απο την οθονη του γειτονικου κινηματογραφου.

‘‘Πηγαιναμε αργα για υπνο και την επομενη μερα ξυπνουσαμε απο το θορυβο της προβολης.Προσπαθουσαμε πρωτα απ’ολα να παμε στις γυναικειες τουαλετες που ηταν πολυ καθαρες αλλα μπροστα μας συνωθουνταν ενα σωρο χοντρες γριες Γερμανιδες.’’

‘‘Τραγουδι,πιοτο,κοριτσια…που να βρισκαμε χρονο για υπνο;’’

Ηταν αδυνατο να αντεξουν χωρις καποια βοηθεια με τετοια εξοντωτικη ρουτινα,ετσι στο αλκοολ προστεθηκαν τα διαιτητικα χαπια preludin τα οποια περιειχαν μπεντζεντρινη,αυτα τους εξασφαλιζαν την ενεργεια που χρειαζονταν για να τα βγαλουν περα.

Μετα ενσωματωσαν τον Ρινγκο ως ντραμερ και απεκτησαν τον Επσταην,ο οποιος τους εβαλε στα καλογυαλισμενα κουστουμακια τους.

‘‘Ειμασταν πολυ λιγδιαρηδες.Ειχαν τη γνωμη πως μοιαζαμε με γκανγκστερικη συμμορια.Ηρθε λοιπον η στιγμη που ο Επσταην μας ειπε:Προσεξτε αμα φορατε κουστουμια’’ Ενα κομψο καλοφτιαγμενο μαυρο κουστουμι διαολε…Μας αρεσαν τα τζηνς και τα δερματινα αλλα θελαμε ενα καλο κουστουμι.Μεχρι και κανα αναθεματισμενο αεροστατο θα φοραγα αν με πληρωνανε.Δεν ειμαι δα και ερωτευμενος με τα δερματινα.’’

Απο το '64 ως το '66 που ηταν στη κορυφη του κοσμου,beatlemania κι ετσι,εκαναν καθε χρονο 3 περιοδειες κατα τη διαρκεια των οποιων επισκεφτηκαν 50 πολεις των 4 ηπειρων.Επισης,ηχογραφουσαν κατα μεσο ορο 2 μεγαλους και 4 μικρους δισκους το χρονο-το διανοειστε;-συν τα φιλμς που γυριζαν εκεινη τη περιοδο a hard day’s night και help,συν και αρκετες ραδιοφωνικες και τηλεοπτικες εμφανισεις.

‘‘Επαιρνα χαπια,ναρκωτικα,ναρκωτικα ισχυροτερα απο το χασις.Καποτε χρησιμοποιουσα ναρκωτικα για να επιβιωσω.Αλλα και οι αλλοι εκαναν το ιδιο.Εγω ομως επαιρνα ολο και περισσοτερα,περισσοτερα χαπια απ’οτι οι αλλοι,πιθανον επειδη ημουν και ο πιο τρελος’’ Lennon

ο Λεννον εγραψε πολλα τραγουδια κατω απο την επιδραση του Ντυλαν τα οποια εκφραζουν σκεψεις και αποψεις-αναμεσα τους μερικα απο τα καλυτερα του-οπως το revolution ή το imagine.Ωστοσο παντοτε γνωριζε πως ο δικος του τομεας βρισκεται αλλου.Νομιζω παντως πως καπου ειχα διαβασει οτι ηταν σε ενα παρτυ οπου ο Dylan εδωσε στους beatles να δοκιμασουν σκληροτερα ναρκωτικα.Το ‘66 και ‘67 ειναι αισθητη η επιδραση του lsd σε ολες τις συνθεσεις του Lennon.’‘Πρεπει να εκανα χιλιαδες ταξιδια’’.Ακουγοντας το strawberry fields forever τρομαζεις με την χροια της φωνης που αλλαζει.Εδω σατιριζεται η μαγκικη,περα απο καθε κανονα,γλωσσα της γενιας τους ‘‘I mean, that is, you know, its all right, I think’’ αυτες οι ανευ νοηματος φρασεις που κολλανε μεταξυ τους, τονιζουν την ελλειψη στοχων των ωραιων αυτων ανθρωπων με τα λουλουδια στα μαλλια.

‘‘Κατεστρεφα το εγω μου και πιστευα οτι δεν ημουν ικανος για τιποτα και αφηνα τους αλλους να κανουν ο,τι ηθελαν…και δεν ημουν τιποτα απολυτως,ενα σκατο ημουν’’

To διαστημα '67 με το sergeant peppers lonely hearts club band μεχρι και τη διαλυση τους,δινουν την αισθηση οτι εχουν ξεφυγει απο εκεινη τη παλια τους απελπισια.Για το αν ηταν εντελως καθαροι, εγω προσωπικα πολυ αμφιβαλω,ειχαν βρει ωστοσο μια ισορροπια να δαμασουν τη τρελα που υπηρχε γυρω τους.
Ξερω παντως σιγουρα πως στις αρχες της δεκαετιας του 70 οπου και ξεκινησαν ολοι τους σολο καριερες,συνεχιζαν να παιρνουν να ναρκωτικα.Χαρακτηριστικο ειναι το τραγουδι cold turkey του lennon που αναφερεται στην προσπαθεια του να απεξαρτηθει.Ωστοσο κατι τετοιο θα το πετυχει μονο το 1975 οπου και γεννηθηκε ο δευτερος γιος του.Ο Πωλ ειχε συληφθει το 1980 στο αεροδρομιο της Ιαπωνιας επειδη τον επιασαν να μεταφερει μια τσαντα με μαριχουανα.Εγω παιδια λεω πως ο σκατογερος ακομα μπαφιαζει :wink:

Σε μία συζήτηση που είχα με τον αδελφό μου για την ποσότητα της δουλειάς που βγάλανε, φτάσαμε στο συμπέρασμα πως επειδή τίποτα απ’ότι έκαναν δεν είχε ακουστεί πιο πριν συν την καλλιτεχνική ελευθερία που κέρδισαν, δεν χρειάζονταν να σκέφτονται για το αν θα κρατούσαν ένα τραγούδι ή όχι. Ό,τι ιδέα τους κατέβαινε την ηχογραφούσαν… Φαντάζομαι ότι τα συγκροτήματα σήμερα περνάνε πολλές ώρες λέγοντας “δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε, ακούγεται πολύ σαν μετάλλικα, μέηντεν κλπ…”

Όπως έχετε καταλάβει σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι οι Beatles δεν είναι το μεγαλύτερο-καλύτερο συγκρότημα του 20ου αιώνα (και του 21ου…), απλά είχαν παρθένο έδαφος μπροστά τους, ανεξερεύνητες περιοχές που τους περίμεναν… Θα επανέλθω με ποστ που θα προσπαθήσω να απαριθμήσω τα είδη μουσικής που έπαιξαν στα 8 χρόνια ουσιαστικής δισκογραφίας τους…

Πωω πολύ όμορφα ποστς έχουν γραφτεί τις τελευταίες ημέρες για τα Σκαθάρια.
Να σημειώσω κάτι όμως.
Το ότι οι Beatles είχαν παρθένο έδαφος πραγματικά δεν είναι τόσο σημαντικό σε σχέση με άλλα που είχαν μπροστά τους.
Μιλάμε για τα 60s έτσι.Συγκροτήματα όπως οι Stones και οι Beach Boys δεν είναι και λίγα.
Ειδικά όταν ο Wilson επιστρατεύει ότι υπάρχει για να βγάλει ΤΗΝ ΔΙΣΚΑΡΑ Pet Sounds και βλέπεις μετά ότι οι Beatles βγάζουν το Revolver.Ο Wilson χρειάστηκε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ άτομα για να βγάλει το Pet Sounds ενώ οι Beatles βγάλανε το Revolver μόνοι τους.Άντε το πολύ πολύ κάποια φωνητικά για το Yellow Submarine και λίγο ο George Martin.
Σκεφτείτε λίγο τον όγκο των τραγουδιών που είχαν!!Μιλάμε τώρα ότι τα άτομα καθόντουσαν σε πιάνο ενός ξενοδοχείου και έβγαζαν κομμάτια ενός δίσκου σε μία μέρα!
Σημειώστε επίσης το ότι ήταν αλλόκοτο για τα μέτρα της εποχής να εμφανίζονται 4 νεαροί,να παίζουν την δικιά τους,ολοκαίνουρια μουσική στις αρχές των 60s.Όλοι οι single καλλιτέχνες που εκείνοι θαύμαζαν και τους είχαν σαν πρότυπα τους μισούσαν επειδή τους κατατρόπωναν πλέον!Μιλάμε για εποχές όπου το να βγει εξώφυλλο με χρώμα και να εικονίζει 4 χαμογελαστά αγόρια αποτελούσε καινοτομία και δεχόταν κριτική από τις δισκογραφικές!
Ήταν ορόσημο για μία εποχή.
Περπατούσα χθες το βράδυ στο Θησείο και έβλεπα διάφορα κοριτσάκια με φαρδιά ανατολίτικα ρούχα(ένα στυλ χίπικο ξέρετε) και έλεγα από μέσα μου" Α ρε Harrison μεγάλε".Άμα δεν ήταν αυτός να ανοίξει την πόρτα της Ανατολικής Φιλοσοφίας και να υιοθετήσει ένα στυλ,που με την σειρά τους υιοθέτησαν όλοι οι άλλοι ύστερα,αυτά τα κορίτσια δεν φορούσαν αυτά ρούχα!Προσπαθούσα να σκεφτώ το αντίκτυπο αυτού του συγκροτήματος.
Όταν τραγουδούσε ο Λένον “Help!” τo 1965 μειωνόταν η εγκληματικότητα στην Αγγλία!!!:lol::lol::lol:
Άντε γεια ρε!!

και οταν τραγουδησαν live απ’την τηλεοραση το all you need is love τους ειδαν 400.000.000 ανθρωποι :stuck_out_tongue: εκει να δεις μειωση της εγκληματικοτητας
ή οταν ο Lennon προετρεπε το κοσμο να make love,not war και ειπε αν καθομασταν 1 βδομαδα σπιτια μας και καναμε sex,θα μειωνοταν δραματικα η βια :stuck_out_tongue: αλλα εφυγαν εκεινες οι τρελοεποχες…

Προφανώς φώναζε “Help” o άνθρωπος γιατί σοκαρίστηκε: ξαφνικά βρέθηκε από το πουθενά στο 1695:p

Ωραίο ποστ:thumbup: So true όσα λες!

ασε…μεσαιωνικες εποχες :stuck_out_tongue:

Πείτε τα ρε παιδιά να 'ουμ!!!

ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ!!!

Κι επειδη φιλε floydized μου θυμισες κατι με αυτη σου τη τελευταια προταση,τωρα κολλαει αυτο το video:
http://www.youtube.com/watch?v=JwqTrtri1J0
που μονο down δεν ειναι 8)

πολυ ωραια τα λετε ολοι παιδια αλλα ειναι τοσο λιγα αυτα για τους beatles…
με ενα φιλαρακι μολις ξεκιναμε κ μιλαμε για Beatles στα 2 λεπτα εχουμε σταματησει κ εχουμε βαλει καποιο δισκο να παιζει κ απλα ακουμε.

Τώρα το πήρα πρέφα!!!αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!

Πάντως όπως λέει και ο bluezlick μόνο τους δίσκους αρκεί να ακούσεις.
Έπεσαν στα χέρια μου πρώτες εκδόσεις του The Beatles και του Abbey Road και τα έλιωσα στο πικ-απ!!

Οσα χρονια κι αν περασουν το αγαπημενο μου θα ειναι το Eleanor Rigby :!:

:lol: μη μου ταραζεσαι floydized.Αν το φιλοσοφησεις,στο 1695 επεσαν ξαφνικα,γιατι οι ορδες θαυμαστριων τσιριζαν σαν απολιτιστα ζιζανια :stuck_out_tongue:
Συμφωνω οτι η μουσικη μιλαει για ΟΛΑ απο μονη της,απλα μιας και υπαρχει το thread ειπα να το γονατισω στο postαρισμα μεχρι να με κανει καποιος ban :stuck_out_tongue:
το Eleanor πανεμορφο…απ’τα πιο καταθλιπτικα τους θα ελεγα.Αυτο και το Julia με γεμιζουν μελαγχολια :frowning: αλλα γλυκια μελαγχολια

floydized
angel of death
faid85

κανονιστε ποτε θελετε να σας δωσω το ριπ του abbey road

μιληστε αμα ειναι μεταξυ σας με pm κ ενημερωστε με…

μαζι δωρο κ mfsl rip για το dsotm (αν δεν καταλαβατε απο τα 5 γραμματα για ποιο αλμπουμ μιλαω,δεν ειστε αξιοι να το παρετε :stuck_out_tongue: )

:bounce::bounce::bounce::bounce::bounce: [SIZE=“6”]ΣΟΒΑΡΑ;[/SIZE]:bounce::bounce::bounce:

δεν ειμαι αξια για την κινεζικη βερσιον που προανεφερες :frowning:
ΟΚ θα τα κανονισουμε :wink:

ΦΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!![/SPOILER][SPOILER]Πρωτη φορα λεω λεω λεω για τα σκαθαρια και παιρνω και δωρακι αντι να μου πουν ‘‘σκασε πια!’’

ρωσικο ειναι το ριπ , οχι κινεζικο :lol:

θα φερω κ το anthology να δειτε τι υπερ-βιβλιο ειναι

(κ μετα θα τρεχετε να το αγορασετε)

απλα δεν προκειται να σας κυνηγαω,μιληστε οι 3 σας βγαλτε μια ημερα/ωρα κ ενημερωστε με