The Beatles

Μερικες Σκορπιες Σκεψεις Επι Τοπου

  • Περαν της ποιοτητας τους , νομιζω οτι τους αγαπαω τοσο πολυ τους fab 4 γιατι οποτε βαλω να ακουσω beatles , παω πισω οταν ημουν 5 κ βρηκα κ ακουγα σε κασεττα το ‘red album’ 1962-66 . Η 2η μουσικη μου αναμνηση (η 1η ειναι 3 ετων στο αμαξι να βαζει η μητερα μου μαρινελλα)

  • Μεσα σε 7 χρονια πηγαν απο το love me do στο i want you(she’s so heavy).Τελος.

  • Ουτε ιντερνετ , ουτε hype , ουτε γυμνες εμφανισεις , ουτε σπασιμο ενισχυτων , ουτε ποζεριες , ουτε αβανταδορικες δηλωσεις , ουτε αλαζονικα υφακια κ παπαριες.Μονο Η μουσικη τους εφτανε για να τους ακουμπησει στο εβερεστ.

  • Το εξωφυλλο του abbey road ειναι αυτο που ειπε ο φλουντ.Το περασμα απο τα 60s στα 70s.Εμεις τελος, ειστε on your own πλεον.

  • Ατομο που δεν εχει ακουσει beatles , δεν μπορω να τον λαβω σοβαρα υποψιν. Αν εχει ακουσει κ τους θεωρει (συμπληρωστε οτιδηποτε αρνητικο χαρακτηρισμο) δεν πιστευω οτι εχω να πω κατι ουσιωδες μαζι του.

Καποια στιγμη θα κανω ποστ-σεντονι για το abbey road και τι μου βγαζει το καθε τραγουδι καθως το ακουω. Αλλα αν ειναι να γινει , πρεπει ναναι [SIZE=“6”]σεντονι.[/SIZE]

Το dear Prudence έχει γραφτεί για αυτό που λες με την αδελφή της Φάροου, αλλά απλά έγραψα τι κουλή εικόνα μου δημιουργήθηκε. Βέβαιια δεν είναι απόλυτα σωστό γιατί προς το τέλος που δυναμώνουν τα όργανα, αποκτάει μια αισιοδοξία το τραγούδι, ότι πράγματι η Prudence βγήκε κι έπαιξε μαζί τους…

ελα αφου θες να την πεις την μαλακια σε βλεπω , με το ζορι κρατιεσαι :lol::lol::lol:

Θες να μου πεις ότι δεν μπορείς να φανταστείς τον Lennon να χρησιμοποιεί το τετράστιχο:
the sun is up
the sky is blue
it’s beautiful
and so are you

ως την σήμα κατατεθέν-πεσιματική του ατάκα;

βαλτε τσανελ 9 :stuck_out_tongue: ΤΩΡΑ!

Τι εχει για οσους δεν πιανουν?:stuck_out_tongue:

ειχε αφιερωματακι beatles,τωρα εβαλε για doors :stuck_out_tongue: :smiley:

Kαλο!!!:slight_smile:

Εγώ μόλις έβαλα Beatles.Revolver λέει…Πωωωωωωωω…Μαγεία ρε γαμώτο οι τύποι…

Μεχρι το Tomorrow Never Knows σε βλεπω ξυπνιο…:smiley:

Η επιρροή στο Here,There and Everywhere από Beach Boys είναι τόσο προφανής που γουστάρω τη ζωή μου!

Fo’ Real? Να μου έλεγες κάποιο από τα πιο ροκαμπιλάδικά τους θα το καταλάβαινα αλλά το HTaE; Από την άλλη μόνο τα σερφ των Beach boys έχω ακούσει οπότε υποθέτω πως αναφέρεσαι σε άλλη τους περίοδο…

Ναι,αν ακούσεις τις μελωδίες στο Pet Sounds θα το καταλάβεις.Καμία σχέση με σερφ.:wink:

http://www.youtube.com/watch?v=hz7hPArVUqM

Εγώ λατρεύω αυτό πολύ.


Αλλά όλο το Pet Sounds είναι κορυφαίο,ειδικά το χειμώνα το απολαμβάνω συχνά.Μπορεί να μην κατάφεραν να ξεπεράσουν με αυτό(το πιο φιλόδοξο εγχείρημά τους μέχρι τότε)τους Beatles όπως ήθελαν αλλά είναι από τα καλύτερα pop άλμπουμ που βγήκαν ποτέ.Εύκολα.

αφου πιασαμε το pet sounds

εμενα μου αρεσει πολυ αυτο το κομματακι

οποτε το ακουω , με φανταζομαι ερωτευμενο στα 50s να βγαινω απο την καντιλακ,μπριγιαντινη στο μαλλι κ να τσιμπαω την κοπελια που κραταει τα βιβλια της κ κανει κολπακια με την τσιχλα

(ad1stt εσυ θα φανταστεις κανα porky’s :lol::lol::lol::lol: )

Τι δισκάρα και το Magical Mystery Tour…Πραγματικά,η δεύτερη περίοδός τους δεν πρέπει να έχει κακό κομμάτι.

Eγω λατρευω επισης αυτο…:slight_smile:

Πρωταρχικο συστατικο του υφους των σκαθαριων ηταν σαφως οι φωνες του Τζων και του Πωλ,που,οπως ακριβως και οι χαρακτηρες τους,ηταν εντελως διαφορετικες αλλα κατα ενα καταπληκτικο τροπο αλληλοσυμπληρουμενες.Του Πωλ καθαρη,ψηλη και διαφανη,μελωδικη και του Τζων ενρινη,τραχια,βαθυτερη,προκλητικη και τεταμενη.

‘‘Καταραμενοι,αναθεματισμενοι μπασταρδοι,να τι ηταν οι Beatles.Πρεπει να εισαι μπασταρδος για να πετυχεις’’ John Lennon

‘‘Κανενας απο μας δε θα τα χε καταφερει μονος του.Ο Πωλ δεν ηταν αρκετα δυναμικος,εγω δεν ειχα το σεξ-απηλ που θα επρεπε,ο Τζωρτζ παραηταν ηρεμος και ο Ρινγκο ηταν ο ντραμερ.’’

‘‘Στις τελευταιες περιοδειες μας εφερναν συνεχεια τα παιδια τους στα καμαρινια να τα κανουμε καλα και η μανα ενος αγοριου μας ειπε καποτε κατι τετοιο:‘Εμπρος φιλησε τον,ισως του ξαναδωσεις το φως του’ Τοτε θελαμε να τρεξουμε μακρια,να αδειασουμε τις τσεπες μας και να ουρλιαξουμε’’

‘‘Συναντηθηκαμε ολοι και συμφωνησαμε πως ηταν κουτο.Υστερα φαινοταν μερος του παιχνιδιου που παιζαμε…’’

Ακουγοντας το please please me απο το πρωτο τους αλμπουμ,οι φωνες τους γυριζουν σε φαλτσετο προδιδοντας ετσι την εφηβικη αφελεια και σφοδροτητα του ποθου.Το ιδιο πραγμα χρησιμοποιουν και σε αλλα τραγουδια τους οπως το from me to you.
O Λεννον στο you can’t do that πραγματευεται για πρωτη φορα το συναισθημα της ζηλειας του ‘‘I’ve got sth to say that might cause you pain,if I catch you talking to that boy again I’m gonna let you down and leave you flat because I’ve told you before you can’t do that’’ ενω συνεχιζει με το run for your life ‘‘Well I’d rather see you dead, little girl than to be with another man’’. Αργοτερα αφιερωσε το jealous guy στη Yoko.

Aργοτερα αρχισαν τα κωδικοποιημενα τραγουδια για τα ναρκωτικα,ενα πραγμα που ειχε ξεκινησει λιγο νωριτερα ο Ντυλαν τραγουδωντας τις εμπειριες του με τα ναρκωτικα και σοκαροντας το τοτε σεμνοτυφο κατεστημενο της αριστερας.Για τον Τζων δεν ηταν ιδιαιτερα δυσκολο το να γραφει τετοιου ειδους τραγουδια.Το lucy in the sky with diamonds και το a day in the life ειναι σιγουρα τετοια τραγουδια μολονοτι ο Λεννον δε δεχτηκε ποτε οτι περιειχαν τετοια μηνυματα.Ενα αλλο επισης εξυπνο που του αρεσε να κανει ηταν το κολλαζ λεξεων οπως στο I am the walrus, hapiness is a warm gun, come together,across the universe.

H δηλωση του Τζων γυρω στα '64 '65 οτι οι beatles ηταν δημοφιλεστεροι απο τον Χριστο αποτελεσε αφορμη για ξεσπασμα θρησκευτικης υστεριας.Ο μανατζερ του συγκροτηματος Epstein πιεζει τον Τζων να δωσει καποια προσωπικη εξηγηση.Εκεινος δηλωνει οτι αν ειχε πει πως η tv ειναι δημοφιλεστερη απτους ιδιους τοτε η δηλωση του θα ειχε θεωρηθει πετυχημενη και οτι ειπε αυτο που ειπε και ο κοσμος το εξελαβε λαθος.Τοτε ο τυπος τον πιεζε να ζητησει συγνωμη και εκεινος τους απαντησε ‘‘Δεν ειμαι αντιθεος,αντιχριστος ή αντιθρησκος.Δεν ισχυριζομαι οτι ειμαστε καλυτεροι ή μεγαλυτεροι.Πιστευω στο Θεο οχι ομως σαν ενα πραγμα αλλα σαν ενα γερο που ζει στον ουρανο’’ και αυτο το εξελαβαν παλι ως βλασφημια και τοτε ο Λεννον αναγκαστηκε πλεον να πει ‘‘Ζητω συγνωμη αν αυτο σας κανει ευτυχισμενους’’
Ο Τζων ποτε δε ξεχνουσε αυτη τη δημοσια ταπεινωση και αργοτερα ανεπτυξε τη στρατηγικη να εκμεταλλευεται τη δημοσιοτητα που ειτε το ηθελε ειτε οχι απολαμβανε,για να περασει τα πολιτικα μηνυματα του.

Το τραγουδι tomorrow never knows περιεχει μια προσκληση για ενα ‘‘ταξιδι’’ με lsd διασκευασμενη σε στιχους οι οποιοι ειναι παρμενοι απο τη θιβετιανη βιβλο των νεκρων.
Απογειο και καταληξη των ψυχεδελικων πειραματων των σκαθαριων ηταν ο μεγαλος τους δισκος sergeant pepper’s lonely hearts club band.Ελευθεροι πια χωρις τις πιεστικες υποχρεωσεις των περιοδειων αποφασισαν να γραψουν ενα αυστηρα δομημενο αλμπουμ οπου ολα τα τραγουδια συνδεονται θεματικα μεταξυ τους.Το θεμα θα ηταν η παιδικη και εφηβικη ηλικια τους στο Λιβερπουλ-μια ιδεα που επανερχεται στο μελαγχολικο in my life.
Το ακριβο εξωφυλλοτου δισκου παριστανει το στολισμενο με λουλουδια ταφο των beatles περιτριγυρισμενο απο φυτα μαριχουανας και ενα θλιμμενο πληθος-αναμεσα τους οι ιδιοι ως κερινα ομοιωματα φτιαγμενα στο εργαστηρι της μανταμ Τισω-ο Στιουαρτ Σατκλιφ,ο Μπομ Ντυλαν,Μεριλιν Μονρω,Λωρελ και Χαρντι,Στοκχαουζεν,Γιουνγκ,Καρολος Μαρξ,Αινσταιν και αλλοι πολλοι.

Στο τελος του καλοκαιριου του 1967 ο Λεννον σταματησε να παιρνει ναρκωτικα.
‘‘Δεν ηταν παρα ενας επιπλεον καθρεπτης…δεν ηταν κανα θαυμα.Ηταν πολυ περισσοτερο μια οπτικη εμπειρια και μια θεραπεια,ενα ειδος αυτοσυνειδησιας.Και ηταν αποτελεσματικο.Αλλα δεν ηταν αυτο που εγραφε τη μουσικη.Εγω γραφω τη μουσικη ανεξαρτητα απο τις συνθηκες οπου βρισκομαι,ειτε δηλαδη παιρνω ναρκωτικα ειτε βρισκομαι μεσα στο νερο’’

Παιδια κουραστηκα.Ελπιζω να μην εγραφα τζαμπα τοση ωρα και να βρεθει κανεις με αντοχες να τους ριξει μια ματια. :stuck_out_tongue:

εγω μολις το διαβασα…πολυ ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις :slight_smile: