The Beatles

Βασικά ο σωστός τρόπος να κάνεις ένα κομμάτι να παίζει μπακγορντς είναι αυτός

κανονικό

ανάποδα

αγαπημένη μπάντα αν και τους σνόμπαρα αρχικά άκουσα το abbey road απο ενα θείο μου απο βινύλιο και μετά αγόρασα το cd έχω και το μεγάλο ΔΙΣΚΟ που λέγεται White Album ειναι οι πατριάρχες του ροκ ηλεκτρικού ήχου αν και για πολλούς ειναι ΠΟΠ, εγώ θεωρώ οτι ήταν ΡΟΚ όπως και οι WHO που έφεραν το ροκ ήχο πιο γνωστό
για αυτο respect
ΥΓ
Αγαπημένο σκαθάρι φυσικά ο George

50+ χρόνια τις ίδιες πίπες συζητάτε.

Όποιος γουστάρει μπορεί να κάνει ένα λάικ

https://www.facebook.com/thebeatlestruefans

μπράβο ρε φίλε και βαριόμουν να ψάξω

http://www.thebeatlesonline.co.uk/thebeatles/thebeatles/The-U-S-Albums-13-CD-Boxset/2SPA0000000?back=

49 χρονια απο την τελευταια φορα που επαιξαν ζωντανα…
beatlesrooftop_2806704b

4 Likes

Υπήρξα κι εγώ επιφυλακτικός απέναντι στους Beatles. Λίγο η σημαντική χρονική απόσταση που μεσολάβησε από την εποχή που μεσουρανούσαν μέχρι την δική ενασχόληση σαν ακροατής, λίγο η πανταχόθεν αποθέωση που διέγειρε την αντιδραστική μου φύση, δεν ήθελε και παραπάνω…

Μεγαλώνοντας, σταδιακά συνειδητοποίησα πως όχι μόνον οι Beatles ήταν, είναι, και πιθανότατα θα εξακολουθήσουν στο μέλλον να είναι, το μεγαλύτερο συγκρότημα από άποψη μεγέθους στη σύγχρονη μουσική μακράν του δευτέρου, αλλά και το ότι στην καριέρα τους πειραματίστηκαν πάνω κάτω με όλα τα υποείδη με (ίσως όχι τόσο εμφανές εκ πρώτης όψεως) αποτέλεσμα το “DNA” τους να βρίσκεται παντού σε ότι ακολούθησε μετά.

Δεν έχει νόημα να αραδιάσω κάποιες από τις πάμπολλες δηλώσεις θαυμασμού από επιφανέστατους συναδέλφους τους.
Θα αρκεστώ να μεταφέρω μια φράση που είχα διαβάσει παλιότερα και κάθε φορά φαντάζει όλο και πιο ακριβής: “Όποιος απορρίπτει τους Beatles δεν πολύαγαπάει κατά βάθος την μουσική”

5 Likes

Και εγω ειχα την νοοτροπια οτι ηταν pop φλωροι και ολα τα σχετικα αλλα οταν ακουσα το Stg Pepper’s μου εφυγε το σαγονι κανονικα μετα απο αυτο κολλημα αρχισα να τους ψανχω να αγοραζω τους δισκους να διαβαζα ολο και πιο πολυ για αυτους… Ξεκινησαν τα παντα αυτοι οι τεσσερεις τυποι . Τους εχω για μια απο τις μεγαλυτερες μπαντες οχι η μεγαλυτερη για εμενα τεραστια μπαντα με δισκους που δεν νομιζω να ξαναβγουν ποτε

3 Likes
1 Like

Χρόνια πολλά στο θρύλο της μουσικής Paul McCartney

4 Likes

Πω, όταν αναβιώνουν κάτι ξεχασμένα threads, σκέφτεσαι με το που το βλέπεις “ποιος πέθανε;” ειδικά όταν είναι και στις… ευπαθείς ομάδες οι εναπομείναντες εν ζωή!

Ευτυχώς ήταν για επέτειο, χρόνια πολλά λοιπόν στον Paul!

2 Likes

από το ραδιόφωνο το έμαθα ότι έχει γενέθλια το "σκαθάρι " . Όταν άκουσα τραγούδι του και αναφορά σε αυτόν ( δεν ήμουν συγκεντρωμένος στο ραδιο ) κακές σκέψεις έκανα κι εγώ μέχρι να πει ότι έχει γενέθλια

1 Like

Ας γίνω κι εγώ λίγο Ευανθια, 51 χρονια από αυτή την ιστορική υπερδισκαρα

8 Likes

Όντως ιστορική υπερδισκάρα, άλλη μια από το μεγαλύτερο συγκρότημα όλων των εποχών στην pop μουσική (με την αρχική, κυριολεκτική έννοια pop, εκ του popular) και δυστυχώς η τελευταία πριν διαλυθούν έχοντας προηγουμένως βέβαια επιτύχει σε επτά χρόνια όσα όλοι οι υπόλοιποι μαζί δεν μπόρεσαν ούτε να ονειρευτούν.
Και άλλο ένα τεκμήριο ότι κακές διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ των μελών ενός συγκροτήματος δεν συνεπάγονται κατ’ ανάγκη μέτριους ή κακούς δίσκους!

3 Likes

Σαν σήμερα πριν από 40 ολόκληρα χρόνια δολοφονήθηκε ο John Lennon…
…και τετριμμένες εκφράσεις όπως “τέλος εποχής”, “τεράστια απώλεια” απέκτησαν στην περίτπωση του κυριολεκτική σημασία

5 Likes

Ε άντε, μιας κι έγινε το bump, να εξομολογηθώ κι εγώ ότι εδώ και λίγους μήνες έχω βαλθεί να ακούσω ολόκληρη τη δισκογραφία των Beatles, πράγμα που δεν είχα κάνει τόσα χρόνια μιας και τα γνωστά pop hit-άκια τους με απωθούσαν και τα έβρισκα υπέρ του δέοντος φλώρικα για τα γούστα μου… Και να λοιπόν που βρέθηκα μπροστά σ’ ένα σκασμό από απίστευτα τραγούδια που απορώ πώς και δεν τα είχα ακούσει έστω και τυχαία τόσα χρόνια, και δεν καταλαβαίνω γιατί να έχουν επισκιαστεί τόσο πολύ από τα single-άκια τους (ή, τέλος πάντων, αυτήν την εντύπωση έχω). Για να μην αραδιάζω τίτλους, να πω μόνο ότι λάτρεψα “A hard day’s night” που έχει κάποια μελαγχολικά κομμάτια που τόσο πολύ ταιριάζουν στα γούστα μου και δεν το περίμενα (αυτό το άτιμο το “And I love her” παίζει να είναι και το προσωπικό αγαπημένο μου από Beatles μέχρι στιγμής) και το “Help!”, αλλά το ζουμί μάλλον βρίσκεται από το “Rubber soul” και μετά όπου πραγματικά παθαίνω πλάκα με κάθε album, και να φανταστεί κανείς ότι δεν έχω φτάσει καν στο “White album”!

Παίρνω πίσω, λοιπόν, όλα τα “μα τι pop φλωριές είναι αυτά” που τους κατέβαζα αδικαιολόγητα τόσα χρόνια.

7 Likes

στο White Album μέχρι και metal μπορείς να ανιχνεύσεις μέσα :stuck_out_tongue:

5 Likes

lennon-hm-pic

6 Likes

Same here, μιλαμε για μια καταπληκτικη μπαντα που μεχρι και τα 35 μου σνομπαριζα, ευτυχως διαπιστωσα ποσο μεγαλο λαθος εκανα

Ειχε φαση πως ο πρωτος ολοκληρωμενος δισκος τους που ακουσα ηταν το abbey road το οποιο εγινε το soundtrack της ζωης μου για 1-2 μηνες (fun fact: στο γαμο μου μπηκαμε με ozzy και μετα χορεψαμε το something :slight_smile: ). Ακομα δεν τα εχω ακουσει ολα, abbey road, revolver και white album ομως ειναι μεγαλες δισκαρες. Οι πιο ειδημονες στο θεμα, με ποιο να συνεχισω την εξερευνηση?

1 Like

Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band ρεεεεε :stuck_out_tongue:
και καπάκι Rubber soul

2 Likes