The Beatles

Επισης η ταινια Across The Universe :

[/

βασιζεται σε κομματια των Beatles που μεσα απο αυτα διαδραματίζετε και η ιστορια της.

εβαλαν τα θεμελια για πολλα συγκροτηματα…
πρωτοτυπησαν για την εποχη τους…
δεν ειναι τυχαιο οτι εμειναν στο χρονο τα τραγουδια τους…
:slight_smile:

Άκριβως αυτό… Δεν διαφωνώ πως στην εποχή τους ακόμα και τα πρώτα άλμπουμ τους ίσως να ήταν πρωτοποριακά. Πλέον όμως είναι απλά διασκεδαστικά και τίποτα παραπάνω. Η δεύτερη περίοδός τους όμως, η ψυχεδελική ήταν το κάτι άλλο. Πραγματικά αριστουργηματική. Αν δεν έκαναν εκείνη την στροφή τότε, σήμερα ίσως και να μην είχαν το μυθικό όνομα που έχουν τώρα. Επίσης το ότι οι Beatles ήταν μεγάλο συγκρότημα δεν σημαίνει πως πρέπει να απαξιώνουμε άλλα, επίσης μεγάλα συγκροτήματα όπως οι Rolling Stones και οι REM. Δηλαδή έλεος. Εκφράσεις όπως “κάποιοι REM” και “κάποιοι ταλαίπωροι, κακόμοιροι άνθρωποι ονόματι Stones” είναι τόσο αστείες όσο το να πει κάποιος “οι Βeatles είναι για πέταμα”.

Φίλε μου, εμένα αυτή επακριβώς ήταν ανέκαθεν και εξακολουθεί να είναι η άποψή μου για αυτό το ο Θεός να το κάνει – και επίσης σε υπέρτατο βαθμό υπερεκτιμημένο – συγκρότημα και σε όποιον αρέσει. Δεν υποχρεώνω κανέναν να την αποδεχθεί, αυτό που εκφράζω δεσμεύει μόνο εμένα. :!: :!:

Όπως θες. Εγώ προσωπικά διαφωνώ και μάλιστα θεωρώ πως ξεπέρασαν τους Beatles ακόμα και όταν μεσουρανούσαν και οι δύο. Όποια και αν είναι πάντως η άποψή σου για αυτούς το σίγουρο είναι ένα. Μια μπάντα που συνεχίζει να υπάρχει εδώ και 40 χρόνια παραμένοντας ενεργή και όχι απλά κάνοντας συναυλίες με παλιά τους κομμάτια ή βγάζοντας δίσκους που ούτε οι φανατικότεροι μπορούν να ακούσουν αλλά ακριβώς το αντίθετο, τότε ένα τέτοιο συγκρότημα κακόμοιρο και ταλαίπωρο σίγουρα δεν το λες. Υπερεκτιμημένο μπορείς να το πεις αν εσύ το πιστεύεις.

κ οι Beatles k oi stones k oi Who ειναι απο τα σημαντικοτερα groups των 60ς!
απλος οι Beatles ηταν οι πρωτοι!
οι stones στιριξαν την εμπνευση τους αλλα κ τον τροπο που γραφανε τραγουδια στο blues.
oi Beatles ξεφυγανε κ στο θεμα της συνθεσης αλλα κ στον τροπο ηχογραφησης!

καλυτερος για μενα δεν ειναι κανεις.
στην ουσια πιστευω οτι ειναι δυο εντελως διαφορετικα Group!

Καλά για εμένα το μεγαλύτερο συγκρότημα της δεκαετίας του '60 ήταν οι Velvet Underground αλλά λέμε τώρα…

συμφωνω

Ε ναι, καλύτεροι όλων είναι οι Pink Floyd! :smiley: :smiley:

Αυτό… Χωρίς οποιαδήποτε σύγκριση με οποιοδήποτε άλλο γκρουπ, όποιος λέει οτι οι Beatles ήταν υπερτιμημένοι ή χαζοχαρούμενοι ή δεν ξέρω γω τι άλλο είναι απλώς ιερόσυλος…δε πάει να ακούει και σκυλάδικα…

Edit:

Οι Pink Floyd δεν υπάρχουν… Είναι σε άλλο συμπαν…

αλλη συγκροτηματαρα…

Οι Βeatles, οι Who, οι Floyd, οι Stones, KAI οι Velvet Underground ανήκουν όλα στην κλίμακα του μεγάλου ως κολοσσιαίου απο άποψη προσφοράς και επιδραστικότητας…

Για τους Beatles ειδικά θεωρώ οτι ξεφεύγουμε απο τα πλαίσια της ίδιας της μουσικής και μπορούμε να μιλάμε για πολιτισμικό ορόσημο. Και σ’ αυτό συμπεριλαμβάνονται για μένα και οι πρώτες τους ποπ/ροκ εν ρολ μέρες (τότε ήταν που ξέσπασε και η beatle-mania εξάλλου…). Μπορεί μετά να μεγαλούργησαν μουσικά με τους πειραματισμούς τους και τις δισκάρες που άφησαν εποχή (Sgt Peppers, Abbey Road, White Album, κλπ) αλλά εγώ γούσταρα πάντα και τους πιασάρικους - και τόσο διαχρονικούς - ρυθμούς ενός Help για παράδειγμα, ή ενός All My Loving … 8)

Προσωπικά θεωρώ τους Stones αρκετά υποδεέστερους απο τα υπόλοιπα συγκροτήματα που αναφέρθηκαν, αλλά δεν παύω να αναγνωρίζω πως έβαλαν κι αυτοί το λιθαράκι τους στην μουσική ιστορία. Πάντως υπάρχει και θέμα Beatles vs Stones στο φόρουμ, αν είναι συνεχίζουμε εκεί γι’ αυτό ειδικά.

κακος!:stuck_out_tongue:
ηταν το πρωτο αλητικο Group!
αυτο που λεμε rock n roll ειναι συνονημο με τους Stones:p

OK, δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα, αυτά που θα ήθελα να πώ έχουν ήδη γραφεί… with a little help from my friends 8)

Απλά τέλειοι.
Ό,τι έκαναν από το “Rubber Soul” και μετά, απλά αποτελεί μνημείο της μουσικής.
Abbey Road.-

Σημερα συπληρωνονται 28 χρονια απο την δολοφονια του John Lennon. Ενα επαναστατικο πνευμα με ονειρα, ιδεες και ιδανικα που τρεφουν τις ελπιδες και τις προσδοκιες πολλων μεχρι σημερα. Αναζητησε την επανασταση, ζητησε την ειρηνη και εζησε μεσα στην αγαπη.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/7770865.stm

χωρις τους μπητλς η μουσικη που ακουμε και αγαπαμε δηλαδη η ροκ θα ηταν διαφορετικη και ισως να μην υπηρχε.ειδικα η δευτερη περιοδο τουσ ειναι φοβερη.μπορει να μην ειναι οι κορυφαιοι σιγουρα ομως ειναι οι επιδραστικοτεροι:rockon:

ΣΩΣΤΟΣ…τοσο καιρο αυτο φωναζω και εχουν πεσει ολοι να με φανε!!!Επιδραστικοτεροι ναι, μεσα στους κορυφαιους ναι, αλλα ΟΙ κορυφαιοι οχι!!!

απο 5 χρονων ακουω beatles (ή οπως τους ελεγα μπητλιζ)εχω μεγαλωσει μ αυτους!!:stuck_out_tongue:

ειναι απριγραπτο τ ποσο υπεροχο συγκροτημα ειναι …απλα…δν ξρ πσ ν τ περιγρψω… ειναι…beatles…!!

οσο γ τν απο πανω (βρανδον) τ πιο συγκροτημα ειναι ΤΟ κορυφαιο ή οχι ειναι τελειως υποκειμενικο οποτε…

Με σύμφωνα και φωνήεντα :stuck_out_tongue: