The Beatles

αχαχχααχ ολοι το ιδιο μου λενε =Ρ:lol:
αφου διαβαζονται δν διαβαζονται?? :-s:?

οι αιωνιοι αγαπημενοι μου! :smiley:

Τι να πεί κανείς για τους Beatles? Aν σας βγάλει ο δρόμος σας στο Liverpool, οπωσδήποτε να κλείσετε για Magical Mystery Tour! Είναι Tour με λεωφορείο, όπου θα πάτε σε όλα τα μέρη της πόλης που έχουν σχέση με τα σκαθάρια!! Penny Lane, Strawberry Fields κτλ.

Επίσης, οπωσδήποτε επίσκεψη στο θρυλικό Cavern!!!

29 χρόνια πέρασαν χωρίς τον John Lennon… Θα ζεί για πάντα στις καρδιές μας!!! Miss you!!! :frowning:

Και του χρονου να σαι καλα, να ξαναποσταρεις:p

Δεν χρειαζονται πολλα λογια για να περιγραψεις τα σκαθαρια…Απλα τεραστιοι,μαγικοι και πανω απο ολα αθανατοι…

Ανετα το σημαντικοτερο συγκροτημα ολων των εποχων.Ειτε σας αρεσει ειτε οχι. 8)
Το αγαπημενο μου συγκροτημα απο ολες τις αποψεις.Τους λατρευω οχι μονο σα μουσικους αλλα εαν μελετησει εις βαθος κανεις τους χαρακτηρες των σκαθαριων, ειναι πολυ ενδιαφερον.Και ναι,εχουν επηρεασει οσο κανεις αλλος ΟΛΟ το φασμα απο αυτο που ονομαζουμε μουσικη.Καθε μερα,καθε κατασταση,καθε συναισθημα μπορω να το συνδεσω με καποιο τραγουδι των μπητλς,παντα!Αυτο δε μου ξανασυμβαινει.Ο,τι κι αν ψαχνεις θα το βρεις εκει.Και μπορει να εχουν γραψει πολλα χαζοχαρουμενα τραγουδια…γιατι να το κρυψουμε;Και οι ιδιοι το παραδεχονται.Αλλα οταν η δισκογραφικη σε πιεζει να βγαζεις 2 και 3 δισκους το χρονο καθε χρονο,λογικο ειναι να γραψεις και καμια σαχλα προκειμενου να γεμισει ο δισκος.Αλλα εαν τα βαλεις κατω, απο το '65 και μετα εχουν γραψει ανυπερβλητα κομματια.Τι να πρωτοπεις…1Εχουν γραψει και εκατονταδες.Εχω ολη τους τη δισκογραφια,(ακομα και τα πιο σπανια απο τοτε που επαιζαν ως Quarrymen και τοτε που τραγουδουσαν με τον Τονι Σερινταν,παιδια 17-19 χρονων),ολα τα dvds που εχουν κυκλοφορησει,ανθολογιες κλπ
Αγαπημενα κομματια: Eleanor Rigby,Happiness is a warm gun,Julia,Girl,Norwegian wood,here comes the sun,while my guitar gently weeps,a day in the life,I’m the walrus,don’t let me down,Lucy in the sky with diamonds,Yer blues,across the universe,get back,strawberry fields forever,ticket to ride,help,a hard day’s night,papperback writer,all you need is love,lady madonna,because,come together,helter skelter,hey jude,i saw her standing there,i want you(she’s so heavy),i should have known better,if i fell,i’m only sleeping,lovely rita,she’s leaving home,something,the fool on the hill,things we said today,tomorrow never knows,two of us,you ve got to hide your love away,yesterday,let it be…αυτα τα ολιγα μου ρχονται τωρα :stuck_out_tongue:

ναι…σαν προχτες τον σκοτωσε ο βλαμμενος ο Τσαπμαν(που κακο ψοφο να χει!!!) :!:

αλλα ακομα και 30 ολοκληρα χρονια μετα,ειναι ζωντανος οσο ποτε. :bounce: παντως εκεινη η φωτογραφια που χει βγαλει να του υπογραφει το αυτογραφο ειναι ακρως ανατριχιαστικη…αδιανοητο!:frowning:

  • 1 :thumbup: @ Angel of Death

Φυσικα τραγουδια οπως τα Baby It’s You, It Won’t Be Long, She Loves You, Please Please Me, All My Loving,Till There Was You, Love Me Do, Twist and Shout μονο χαζοχαρουμενα δεν τα λες απλα φαινονται απλοικα σε σχεση με τα επη που ακολουθησαν.
Επισης να συμπληρωσω οτι ολα τα μελη τους με εξαιρεση τον Ringo (εκανε επιτυχια μονο το ντεμπουτο του) ειχαν μια εξαιρετικη σολο καριερα με τραγουδια σταθμους που σημαδεψαν την μετα-Μπητλς εποχη.Αυτο αποδεικνυει οτι ολοι τους ηταν ισχυρες προσωπικοτητες με τεραστιο ταλεντο που απλα δεν μπορουσαν να ειναι αλλο μαζι κι επρεπε ο καθενας να κανει τα δικα του πραγματα στη μουσικη.

μωρε γω το ξερω οτι κανενα τους τραγουδι δεν ειναι απλοικο…απλα οσοι δεν τους ξερουν,στο πρωτο ακουσμα αυτο λενε. :wink: Τι μου θυμισες τωρα με το twist and shout?..:stuck_out_tongue: τους ειχαν καλεσει να παιξουν στο παλατι και στο twist and shout ο Lennon ειχε πει το κορυφαιο:οσοι εχουν τις φτηνες θεσεις πισω ας χειροκροτησουν και οσοι ειναι στις μπροστινες ας κουδουνισουν τα κοσμηματα τους. :lol:
Οντως ειχαν κανει μεγαλες καριερες μετα τη διαλυση.Τα λογια ειναι περιττα. :slight_smile:

Το Dear Prudence ποσο ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ ειναι???8O8O8O
To λατρευω αυτο και μαζι με τα Julia, While My Guitar Gently Weeps, Happiness Is a Warm Gun, Helter Skelter, I’m So Tired, Blackbird, Glass Onion ειναι απο τα αγαπημενα μου μεσα απο το The Beatles (The White Album).

ω ναι!Συγκεκριμενα το dear Prudence το εγραψε ο Λεννον το '68 για την αδερφη της Mia Farrow, που την ελεγαν prudence, κατα τη διαρκεια διακοπων που εκαναν με εκεινον τον γκουρου τροπο τινα…τον Μαχαρισι.Η Prudence ηταν λιγο μελαγχολικη εκεινες τις μερες και ο Λεννον της εγραψε αυτο το τραγουδι.Γλυκιτατο! :smiley:
Θα μπορουσα να μιλαω ΟΛΗ την ωρα για τους Beatles!Οσοι με ξερουν μπορουν να το επιβεβαιωσουν.Στη πρωτη λυκειου μας ειχαν παει εκδρομη στον Παρνασο και μειναμε στο ιδιο ξενοδοχειο που ειχε φιλοξενησει τους Μπητλς οταν ειχαν ερθει Ελλαδα(μαλλον το 1968 ) και ειχα πιασει κουβεντα με τον ιδιοκτητη που φυσικα τωρα ειναι γερακος. :stuck_out_tongue: αχ!

τυχερη!!!
κοβω φλεβα για μπιτλς.για μενα ειναι απο τα υπερτατα των υπερτατων των τιτανοτεραστιων συγκροτηματων. Θα γραψω περισσοτερα αυριο γιατι κλεινουν τα ματια μου.
τελος, επιτρεπεται το θρεντ για τους BEATLES στο ματαιο τουτο φλωρουμ να ειχε μονο 5 σελιδες ενω αντιστοιχα των manowar και κολοκυθα vs μακαροναδα να εχουν 50 και βαλε?!

αρχιστε να μιλατε μην παρω φορα και γεμισω 100 σελιδες μονος μου :p!!!(angel θα με βοηθησεις?)

Τι ωραια κι εγω το ιδιο!!! Ειναι απο τα λιγα συγκροτηματα που δεν βαριεμαι ποτε να ακουω και να βλεπω (σε DVD εννοειται:lol:).Μεχρι προχτες βρηκα στο ιντερνετ την 30λεπτη εμφανιση τους στο Palais De Sports στο Παρισι το 1965 και πραγματικα το ευχαριστηθηκα αν και απρομαυρη ηταν μοναδικη.Πραγματικα ΑΘΑΝΑΤΟΙ!!!:bow:

count me in! 8)

θα επιστρέψω αύριο με περισσότερα!

asyftae μην ανησυχεις!Και κανενας να μη γραφει,θα γραφω εγω μονη μου συνεχεια :stuck_out_tongue: :lol: ΝΑΙ!faid85,ετσι ακριβως ειναι.Δε τους βαριεμαι ποτε!Ειναι οι μοναδικοι.Γιατι καθε φορα ολο και κατι νεο ανακαλυπτω.Εστω μετα απο 8-9 χρονια που τους ακουω…εστω κι αν εχω κυριολεκτικα χιλιοακουσει ενα κομματι τους,καθε φορα συγκλονιζομαι και απορροφαμαι απο το μεγαλειο τους.Θελω να προσθεσω οτι δεν εχουν επηρεασει μονο την μουσικη.Σκεφτειτε ποσες ταινιες σχετιζονται με αυτους.Παρα πολλες πραγματικα! I am Sam, Forest Gump, και σε αλλες πολλες παιζονται τραγουδια,εμφανιζονται εμμεσα παντου.Θυμαμαι μεχρι και στο ‘σ’αγαπω-μ’αγαπας’ τους εχουν βαλει σε 1-2 επεισοδια, στα φιλαρακια και … και… παντου!

Βασικα το απιστευτο μ αυτο το συγκροτημα ειναι οτι δεν εχουν , καλα αδυναμο album, αλλα αδυναμο τραγουδι!απ τα 190 ποσα ξερω τραγουδια τους που χω ακουσει ελαχιστα ειναι αυτα που δεν εχουν κατι να πουνε…

εν τω μεταξυ οτι διαθεση και να εχω, και down οσο παει να ειμαι, αν βαλω οποιοδηποτε album της προ-rubber soul εποχης αρχιζουν τα χαμογελα…

εν τω μεταξυ το rubber soul μιας και το ανεφερα…δενει τοσο τελεια τις folk επιρροες τους με το κλασσικο 50s rock n roll στοιχειο…και σηματοδοτει μια στροφη στην καριερα τους που δεν νομιζω να περιμενε κανενας εκεινη την εποχη και με τους δισκους που ειχαν προηγηθει απο αυτους…στα 10 αγαπημενα μου albums χαλαροτατα…

Φοβερο κι εγω ξεκινησα να τους ακουω απο το 2000!!! Πρωτα πηρα τα Best of (Κοκκινο και Μπλε) επαθα την πλακα μου και στο καπακι το προσφατο τοτε 1 και στη συνεχεια οποιο cd ειχε επανω το ονομα THE BEATLES!!!:lol::lol::lol:

χαχαχα!!!κι εγω τοτε ξεκινησα.Και το πρωτο που ειχα παρει ηταν ‘‘1’’ που περιεχει οσα τραγουδια τους εχουν φτασει στο νουμερο ενα.Και δεν ειναι λιγα.Ειναι 27:!: μετα αρχισα να παιρνω ενα ενα ολα τους τα σιντια.Εκει επενδυα το χαρτζιλικι μου :stuck_out_tongue: σα παιδι κι εγω…Και εννοειται οταν λατρευεις κατι θες να χεις οριτζιναλ πραμα…οχι αντιγραμμενο. :stuck_out_tongue:
Νοσταλγικες εποχες.

Και τωρα τα τελευταια χρονια με το ιντερνετ δεν εχω αφησει ντεμο για ντεμο που να μην εχω στη συλλογη μου.Τετοια αγαπη μιλαμε!!!:stuck_out_tongue: