The Beatles

ευγε καμαρι μου! 8) (τι ωραια να γραφω εδω και να μη μου λενε οτι τους πρηζω:p)

:D:D:D πολυ ωραια…

τι να πουμε, θεοι.υπερτατοι. λιγοι αφησαν τετοιο στιγμα στη μουσικη, και μαζι με λιγους αλλους ηταν αυτοι που διαμορφωσαν τη μουσικη βιομηχανια οπως την ξερουμε σημερα.
αυτοι εκμεταλευοταν τη βιομηχανια και οχι το αντιθετο, οπως συμβαινει σημερα.
ειναι το μονο ροκ συγκροτημα που εχει ακουσει και η θειτσα μου στο χωριο, αυτο απο μονο του δειχνει το μεγαλιο τους. επισης ειναι φοβερα διαχρονικοι!

(με τιμαει που στο θρανιο μου πριν κανα μηνα εγραψα ‘‘all you need is love’’ με τεραστια γραμματα και ενα λουλουδακι απο κατω?:oops:)

επισης, ολα μα ολα τα τραγουδια τους ειναι τοσο ιδια μεταξυ τους αλλα και τοσο ξεχωριστα, ολα ειναι τελεια

Τι εννοείς?:-k

__Εγώ το εξέλαβα κάτι σαν “όλα είναι Beatles”, τόσο διαφορετικά κι όμως τόσο “ίδια”, τόσο αναγνωρίσημα ως Beatles κομμάτια… και το ότι έχουν γράψει τόσο διαφορετικά κομμάτια το κάνει ακόμα πιο απίστευτο.

__Νομίζω έχει να κάνει με την χημεία, τη μουσική ιδιοφυία και τις τεράστειες μουσικές προσωπικότητες που ο κάθε ένας κουβαλούσε (και να μην ξεχνάμε και το πέμπτο σκαθάρι… :wink:). Ολα είχαν “κάτι”, “τη σφραγίδα” τους. Ηταν όλα αυτά τόσο δυνατά και ήταν και η μίξη τόσο καλή που σε όλες τους τις εποχές και φάσεις, ξεχείλιζαν όλα τα τραγούδια τους από “άρωμα beatles”.

Αυτό το δέχομαι.

__Αsyftaos, σε ξελάσπωσα -χρωστάς καφέ στου Τόλκη… :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

[QUOTE=Shadowcaster;767905]__Εγώ το εξέλαβα κάτι σαν “όλα είναι Beatles”, τόσο διαφορετικά κι όμως τόσο “ίδια”, τόσο αναγνωρίσημα ως Beatles κομμάτια… και το ότι έχουν γράψει τόσο διαφορετικά κομμάτια το κάνει ακόμα πιο απίστευτο.QUOTE]

+1 :smiley:
ισχυει! Ενα δευτερολεπτο ν’ακουσεις μπητλοτραγουδο,καταλαβαινεις με τη μια οτι ειναι δικο τους.Κι ομως αυτο δε τους μειωνει σε τιποτα επειδη συναμα ειναι εντελως κατι αλλο!Προς τιμην τους ειναι κατι τετοιο 8)

ποσος κοσμος αληθεια δεν εχει ακουσει ποτε του ενα white album κ ενα abbey road

κ εντουτοις θεωρει 'αριστουργημα΄το καθε σκουπιδακι του 6μηνου…κριμα.

μιας και ειπες abbey road…αυτο ακουω τωρα!8Oκαι συγκεκριμενα ΤΗΝ τραγουδαρα: http://www.youtube.com/watch?v=Ne6ZZTfiQAw

Εμενα ειναι το αγαπημενο μου απο το δισκο, σε καθηλωνει…:respect:

ολο το abbey road ειναι δισκαρος που σε καθηλωνει

αλλα ειδικα αυτο το κομματι

ειναι μελωδια απο τον παραδεισο

http://www.youtube.com/watch?v=WORK8vxW740

και αυτες οι αρμονιες…8O

:lol:τωρα το ειδα αυτο.
εννοειται, οταν ανεβω αθηνα τρεις στασεις θα κανω
1.τολκι, 2.νεο μουσειο, 3.καραϊσκακη

γνωμη ειναι πως πολυ υποτιμημενος δισκος ειναι το rubber soul (λες να φταει το εξωφυλλο?)

Σιγα…Ολα τους τα εξωφυλλα δεν ειναι και κανα υπερθεαμα.Με εξαιρεση το sgt.pepper lonely hearts club band (ουφ το πα ολοκληρο) Γιατι λες οτι ειναι υποτιμημενος δισκος; :-k εχει κομματαρες μεσα (norwegian wood, nowhere man, Michelle, girl, in my life) :bow2:

__Πήγαινες να τη γλυτώσεις ε;;! :lol:

__Ε, δε νομίζω να φταίει το εξώφυλλο… Ηταν τόσο δημοφιλείς οι Beatles που κανείς (ακόμα και τότε που αγόραζες κάτι γιατί σου άρεσε το εξώφυλλο π.χ. και είπες να το τσεκάρεις) δε θα κολλούσε στο εξώφυλλο… :wink:

__By the way τα remaster μετράνε πολύ… θα τσεκάρω αναλυτικά τι αξίζει να πάρει κάποιος (δηλαδή ποιά mono και ποιά stereo) και θα επενδύσω. 8)

Εξαρτάται πως το εννοείς…Πάντως εξώφυλλο με τόσο νόημα που απλά απεικονίζει τέσσερις τύπους να διασχίζουν μια διάβαση δεν ξαναβγαίνει…Μία διάβαση περάσανε και απλά για μένα εκεί κορυφώνεται και φωτογραφίζεται μία ολόκληρη δεκαετία…Τα 60s

Ε εντάξει όλοι καταλάβατε γιατί ακριβώς μιλάω…

Ναι πολυ υποτιμημενο το rubber soul στη λιστα του rolling stone με τα 500 καλυτερα αλμπουμς ολων των εποχων βγηεκε ΜΟΛΙΣ 5ο:p

Το Rubber soul ήταν και η έμπνευση για τους Beach Boys για να δημιουργήσουν το μνημειώδες Pet sounds
Το Pet Sounds από την άλλη επηρέασε τους Beatles για να δημιουργήσουν ένα Sgt. Peppers
Στη γλωσσολογία το λένε αντιδάνειο αυτό :stuck_out_tongue:

Το Here,Τhere and Everywhere χαρακτηριτικό παράδειγμα.

βασικα οι beatles ειναι τα παντα ολα