The Best Punk Group

ela tora…xereis oti tha eimai panta i skila sou… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

kata th proswoikh moy apopsh oi ramones k oi clash

ntaks ramones prwtoi giati tous agapaw arketa… :oops: k tpt dead kennedys meta, sex pistols clash poly pio xamhla imo :smiley:

Εγω πάλι νομίζω ότι οι Sex Pistols ήταν ο ορισμός του punk! Σίγουρα δεν είχαν την τέλεια τεχνική, φωνή, συμπεριφορά(!!!), μεγάλη διάρκεια, μεγάλη δισκογραφία αλλά όλα αυτά δεν συνθέτουν την απόλυτη punk εικόνα; ‘Οταν άκουσα πρώτη φορά μου έκανε εντύπωση η επιθετικότητα τους: ούτε σαν αυτή που βγάζει η metal ούτε η η “ψαγμένη” επίθεση και κριτική οπως π.χ. των Pink Floyd. Όλη τους η στάση (και της punk γενικότερα) είναι ααν να σου λέει "θα κάνω ότι γουστάρω είτε σ’ αρέσει είτε όχι κι αν σου τη σπάσω τόσο το καλύτερο!" Κι αυτό βγαίνει με την extreme εμφάνιση, την προκλητική συμπεριφορά και τον ωμό τους ήχο…

Νομίζω ότι λείπουν οι dead kennedys?
Τέλος πάντων εγώ ψήφισα ramones γιατί νομίζω ότι ήταν φοβερό γκρουπάκι και καθαρό punk. Βασικά και οι ClaSH μου αρέσουν…Όσο για τους sex pistols δεν αμφιβάλλω ότι έχουν μείνει στην ιστορία αλλά ο ήχος τους γενικά είναι ο ίδιος χωρίς εναλλαγές και εμπλουτίσεις με αποτέλεσμα όλα τα τραγούδια να μοιάζουν…

Uncle Floyd:

“Ladies and Gentlemen The Great Ramones!”

ΕXPLOITED-BARMY ARMY :twisted:

gg allin,the germs,dead boys :twisted: :twisted:

ανεξάρτητα από διάρκεια-επιροή-ποιότητα κια γενικά οποιοδήποτε τυπικό κριτήριο γουαστάρω ramones & dead kennedys μακραν από τους υπόλοιπους…

clash και ramones ειναι τα μονα punk συγκροτηματα που ακουω και πιστευω πως ειναι πολυ περισσοτερο απο ανωτερα. οι pistols μου την βαρανε αγρια

Επαναφέρω/βγάζω απο τον λάκκο αυτό το thread για να παρουσιάσω/προπαγανδίσω έναν απο τους σημαντικότερους δίσκους στην ιστορία της ροκ (και όχι μόνο) μουσικής. Ένα άλμπουμ που συνδυάζει θανατηφόρους στίχους και ερμηνείες με punk, rock ‘n’ roll, reggae, jazz, pop και hard rock, και ίσως και κάποια ακόμα που τώρα μου διαφεύγουν. Ένα απο τα σπουδαιότερα κεφάλαια της μουσικής στην οποία είναι αφιερωμένο αυτο το site. Τελεία.

υπερτατο αλμπουμ, απο τα αγαπημενα μου, και οι Clash ειναι γαμω τα γκρουπ 8)

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο, πανκ και πανκ ροκ δεν ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα? Απλα το φωναζουν για συντομια παν? Οποιον ρωταω μου λεει οτι πανκ ροκ ειναι αυτα τα “νεα” πανκ :-s

sex pistols και τα μυαλα στα καγκελα!

@ellanor: :thumbup:

on topic:
[SIZE=“4”]Ramones for ever![/SIZE]

Η punk είναι παρακλάδι της ροκ μουσικής, απλά. Punk & punk rock, το ίδιο πράγμα. Τώρα αν πια σήμερα έχουν διαχωρίσει ακόμα και αυτούς τους όρους μεταξύ τους, τι να πω, δε νομίζω πως έχει νόημα.

Sex Pistols και μετα Clash.

[SIZE=“7”]ΧΑΣΜΑ![/SIZE]

Από τα παραπάνω σίγουρα οι Ramones. Tραγουδάρες με τρομερή ενέργεια που σου φτάχνουν τη διάθεση…
Επίσης πολλά γκρούπ που συνδέθηκαν με το πανκ κίνημα λόγω της δραστηριοποίησης τους εκείνη την εποχή όπως οι Talking Heads, Blondie κ.α

The Sex Pistols.