The Byrds

Mπάντα των δεκαετιων '60 και '70, πειραματίστηκε σε διάφορα είδη της ροκ, φυσικα με επιτυχια :smiley: Κρίμα που η καριέρα τους ως γκρουπ κράτησε λίγο. Κάποια μέλη συνέχισαν ως σόλο, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν κατάφεραν αυτό που κατάφεραν όλοι μαζί στους byrds.
Ακούω απόψεις.

Λοιπόν, απ’ όσα έχω ακούσει η περισσότερο “country” πλευρά των Byrds δε μου αρέσει τόσο όσο η περισσότερο “ποπ-ροκ” τους (στο στυλ των Beatles ας πούμε), αν και τις περισσότερες φορές το ένα στυλ αναμειγνυόταν με το άλλο. Απλά γιατί δεν ήμουν ποτέ πολύ φίλος της country. Ωστόσο αρκετά απο τα τραγούδια τους είναι πραγματικά πολύ ωραία. Απαραίτητη προυπόθεση για να γουστάρει κάποιος Byrds είναι να του αρέσει πάντως η μουσική της εποχής.

Στα συν οι πολύ ωραίοι στίχοι τους, χαρακτηριστικοί και του όλου πνεύματος των '60ς…

60’s love hippy!
ωραιες μουσικες!
:hippy: :hippy:

mr tambourine man επικη διασκευη!:wink:

[B]The Complete Album Collection[/B] (Number of Discs: 13)

A 13 CD set that features the albums: Mr. Tambourine Man, Turn! Turn! Turn!, Fifth Dimension, Younger Than Yesterday, The Notorious Byrd Brothers, Sweetheart of the Rodeo (2 CDs), Dr. Byrds and Mr. Hyde, Ballad of Easy Rider, (Untitled)/(Unissued) (2 CDs), Byrdmaniax and Farther Along

[B]£28.99[/B]