The Darkness - Permission To Land

Διαβασα τη κριτικη σας για το album και ομολογω οτι ισως ειναι η πρωτη φορα που καλυφθηκα τοσο πολυ. Επι του προκειμενου… “Ναι μεν αλλα…” Γενικοτερα βρισκω οτι γενικοτερα το HARD ROCK αντιμετωπιζει το προβλημα που επισημαινετε… Ελλειψη ταυτοτητας!!! Αναμασηματα 10 groups του παρελθοντος, με διαφορα ανακατεματα του σημερα, που τα ονομαζουμε εξελιξη. Το συγκεκριμενο δισκακι μου ειναι αρκετα ευχαριστο, κυριως λογω της “περιεργης” φωνης του τραγουδιστη, ωστοσο ξερω οτι σε κανενα μηνα δεν μεινει στο ραφι και δεν θα ξανακουστει. λειπει αυτη η μαγικη συνταγη που θα με κανει να τ’ ακουω και να το ξανακουω. Θυμαμαι πως ενοιωσα οταν πρωτοακουσα το APPETITE FOR DISTRUCTION για πρωτη φορα. Ημουν ενστικτωδως σιγουρος οτι προκειται για κατι μεγαλο κι ας μην φαινοταν ξεκαθαρα οτι πρωτοτυπουσε!!! (Παρεπιπτοντως ημουν κι εγω στην συναυλια του 93’ και απ’ οτι θυμαμαι, ολοι ελεγαν για 40 με 50 χιλιαδες κοσμο). Τελος παντων, επειδη αγαπω το ιδιωμα και νομιζω οτι ειναι ισως το πιο δυσκολο στον ευρυτερο “μεταλ χωρο” αφου οι οποιες τεχνικες αδυναμιες δεν ειναι δυνατον να κρυφτουν πισω απο πολυ σκληρες κιθαρες, νομιζω οτι οντως ο κοσμος νοσταλγει τα 70’s και τα 80’s τοτε που το HARD ROCK ειχε κλεισει ολα τα αλλα σπιτακια (ευτυχως εγω εζησα αυτη την ηδονη) και για αυτο το λογο οι DARKNESSε ιχαν τοσο μεγαλη επιτυχια!!!

Loipon,akousa ki egw to album twn The Darkness,kai nai,mu akugetai arketa euxarista,kai kata th gnwmh mou einai polu kalutero kai pio alithino apo olous tous upoloipous mainstream rock diskous pou kukloforisei mesa sto 2003-vlepe Nickelback,Evanescence- alla exete dikio,tipota sugklonistiko.Den tha mporouse na einai allwste,kata th gnwmh mou…Pane na anaviwsoun kati,ara tipota kainourgio den prokeitai na akousoume,pu den exoume akousei kalutera apo palia hard rock sugrotimata

Ti na pw twra re file telisvas pou eimai mono 14,erwtefthka tous Led Zeppelin(megaleio!Nuff said!)kai den uparxei periptwsh na tous dw live…Exw euxhthei kamposes fores na zousa sta 70s-80s…

Paidia, eida tous Darkness live stin Nea Yorki ton Ianouario.

Pistepste me, oi anthropoi den paizontai. An sas tyxei eukairia min tous xasete.

Tous gnorisa, pira kai autografa sto cd ap’olous.

Einai ekpliktiko sygrotima. Se osous edeiksa to video apo tin Nea Yorki xazepsan.

Den tha ksexastei toso eukola auto to sygrotima…

__Πες τα, πες τα! Δε τους έχω δει live αλλά την πρώτη φορά που είδα το video clip του I believe in a thing call love, κάτι μου έκανε. Είπα… “λες;” Είχα πολύ καιρό να δω μια τόσο ωραία και πολλά υποσχόμενη μπάντα. Και εκτός ότι ψηφίστηκαν και τους βράβετσαν σαν τη πιο σκληρά εργαζόμενη μπάντα για το 2003 (το να ξεσκίζεσαι στα live, κάτι λέει, για να παίζεις 24/7 σημαίνει ότι κάτι κάνεις -για να έρχονται να σε βλέπουν), απ΄όσα έχω ακούσει και “ψιλο-δει” οι τύποι δε παίζονται!!

__Για το δίσκο τώρα. ( έχει συζητηθεί και εδώ το θέμα: http://www.rocking.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=87 )
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένας καλός δίσκος. Τα i believe in…, get your hands of my woman, growing on me και το love is only a feeling είναι πραγματικά καλά κομμάτια. Γενικά και εγώ είχα περισσότερες ελπίδες, αλλά σαν σύνολο είναι πολύ καλό και ΜΗ ξεχνάτε, ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΥΣ.

__Γιατί για τους βλάκες τους Coldplay (βρίζω γιατί πήρα ένα DVD τους περιμένοντας ότι θα είναι πολύ καλύτερο), που απο τους δύο δίσκους που έχουν βγάζει μόνο 3-4 τραγούδια λένε κάτι και δεν είναι κλεμμένα (η μάλλον είναι) και διαφέρουν απ’ τα υπόλοιπα που είναι ιδια, του κάναμε θεούς. Και όχι μόνο αυτούς. Οποια μπάντα βγάζει ΕΝΑ καλό single, στο πρώτο δίσκο είναι ξαφνικά η νέα ελπίδα του rock. Εδώ -με τους Darkness- νομίζω πως απλά περιμέναμε πολλά απ’ αυτούς εξ’ αρχής, ή αυτά που είχαμε ακούσει μας είχαν ενθουσιάσει πέραν του δέοντος.

__Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι Darkness έχουν μπροστά του όλο το μέλλον για να μεγαλουργήσουν ή… οχι. Είδωμεν. Πάντως εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να τους δω στο Rockwave π.χ.

Xlomo giati ap’oso gnorizo tha einai se periodeia stin Ameriki…

Pane gia na spasoun ta synora…

Παντως σ’ ενα σημειο εχετε δικιο. Ενα συγκροτημα εν’ πολλοις κρινεται απο τα live. Κατευασα απο το WINMX το get your hands off my woman (Live βιντεακι) πραγματικα οι τυποι μαμανε…

Εμένα πάλι δεν μου άρεσαν και ειδικά τον τραγουδιστή τον αντιπάθησα…Δεν με τρέλλανε το songi τους…Τι να πω?!!Γούστα είναι αυτά… :roll:

Για το “I Believe In A Thing Called Love” που γίνεται τόση κουβέντα, δε το βρίσκω κάτι το συνταρακτικό. Βέβαια αυτό είναι απλώς η άποψη μου (όπως λέει και η QuietNiagara). Δεν ξέρω, εμένα δε μου φαίνονται να “αναβιώνουν” τον παλιό ροκ ήχο, έτσι όπως λέγεται δηλαδή από πολλούς. Και η ερώτηση μου: Γιατί να προτιμήσω κάποιους καινούργιους (στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτούς) για να ακούσω “old stuff” και να μην πάρω κάποιο cd από παλιούς στην κυριολεξία;

Τέσπα, με μια ακρόαση και μόνο του cd δε μπορώ να εκφέρω πλήρη άποψη. Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι στα live, όπως λέει και ο axlgreece, μπορεί όντως να σπέρνουν.

Έχω δει μονάχα το video που έχουν για το κομμάτι “I Believe In A Thing Called Love” και μου φάνηκαν τραγικοί… δηλαδή αυτή η φωνή… δεν μπορώ να καταλάβω πως πουλάνε τόσο…

Πέστα…Πέστα… :stuck_out_tongue:

Τελικά αν εξαιρέσεις τα όσα έχουν ειπωθεί γι’ αυτούς και αυξάνουν τις προσδοκίες δεν πιστεύω ότι ακούγονται δύσκολα. Δηλαδή άνετα θα μπορούσα να τους ακούσω εάν βγω έξω. Απλώς πιστεύω ότι δεν άρεσαν σε πολλούς επειδή είχαν ακουστεί πολύ μεγάλα λόγια, τα οποία δε νομίζω να ισχύουν. Ιδίως εκείνο το “οι νέοι Zeppelin” (δε θυμάμαι αν το είχα ξανααναφέρει) ήταν κωμικοτραγικό. Σε γενικές γραμμές πάντως τους βρίσκω φρέσκους και ανανεωτικούς. Ας δούμε και τον επόμενο δίσκο και θα κρίνοιυμε καλύτερα.

__Ο Kourou έχει δίκαιο σε μεγάλο βαθμό. Εγώ π.χ. πιστεύω πως είναι πολύ καλή μπάντα (κι έχω ακούσει ότι στα LIVE μαμάνε!). Βασικά είναι και λίγο θέμα αν θα γουστάρεις το παλιό αλλά μοντέρνο επιθετικό και χαβαλετζίδικο στιλ τους,την τρέλα και τη μαγκιά τους, ή θα τα μισήσεις. Μόνο και μόνο για τη μούρλα και την ενέργεια που βγάζουν εγώ τους παραδέχομαι.

__Ενας φίλος (μεγάλος, του χώρου και με ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις και πείρα) είχε πει για τους RedioHead πάνω σε μια συζήτηση: “Ρε 'σεις. Μη τα μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Οι Radiohead είναι πολύ καλοί αλλά όχι τόσο. Εντάξει είναι μια μπαντάρα, αλλά την έχουμε μεγαλοποιήσει γιατί δεν υπάρχουν πολλά τόσο πολύ αξιόλογα γκρουπ σήμερα. Πριν απο δύο δεκαετίες -το πολύ- θα ήταν μία πάρα πολύ καλή μπάντα, μιά απο τις πολλές πραγματικά καλές μπάντες. Σήμερα έχουμε πίξει στις μαλακίες. Τρώμε τα έτοιμα, τα άνοστα και τα fast food και δε μας λένε τίποτα. Ενώ οι άνθρωποι φτιάχνους ξανά παστίτσιο! Παλιά όμως τρώγαμε πατσίτσιο κάθε μέρα…”

__Νομίζω λίγο πολύ το πιάσατε το στιλάκι. Δε βάζω στο ίδιο επίπεδο Darkness και Radiohead, παραδείγματος χάρην το ανέφερα το παραπάνω. Λίγο πολύ όμως πιστεύω ότι ισχύει. Τα άτομα παίζουν καλή μουσική. Ιδιόμορφη και όχι τόσο στην εποχή της /μπροστά απο την εποχή της (όπως των RadioHead). Ομως ξαφνηκά πέσαν όλοι πάνω τους. Είχαμε καιρό να δούμε μιά τέτοια καλή μπάντα (εδώ φτάσαμε να ακούμε Coldplay και να νομίζουμε ότι ακούμε “Pink Floyd” λόγω ξηρασίας, κάτσε να βγαίναν τότε οι Coldplay και να βλέπατε τι κλάσιμο θα τρώγαν -τώρα που δεν έχουμε beatles χειροκροτούμε την κάθε απομίμηση). Ολοι όμως πέσαν πάνω του και περιμένουν το Μεσσία (κυρίως των πωλήσεων…). Τους νέους Zeppelin, τους νέους Queen. Και μετά ερχόμαστε και λέμε “τι αυτοί είναι οι νέοι τάδε, σκατά στα μούτρα τους!”. Κάτι παρόμοιο δεν είχε γίνει παλιά με κάτι Verve, Blur και Oasis; Ολοι θέλανε να βρούνε τους νέους Beatles και διαδόχους της Αγγλικής σκηνής! Βρε αφήστε ήσυχους τους ανθρώπους. Αφήστε τις λίγες καλές μπάντες να παίξουν και να γράψουν μουσική και μη τους φορτώνετε με βάρη που δεν είναι δικά τους…

__Μιά καλή (που έχει τα φόντα να εξελιχθεί σε πολύ καλή στο μέλλον) μπάντα είναι οι Darkness. Σε κάποιο μέρος κοινού θα αρέσει πολύ σε κάποιου όχι και σε πολλού θα περνά “χαλαρά”, “ά οι Darkness, ναι καλό συγκρότημα” ή “οι Darkness είναι; χεστήκαμε”. Μερίδα κόσμου θα υπάρχει πάντα για να αντιπροσωπεύει την κάθε γνώμη. (εδώ ο άλλος δε γουστάρει Deep Puple, Black Sabbath και Led Zeppelin! -ονόματα δε λέμε! :twisted: ,δε θα βρεθούν άτομα που δε γουστάρουν τους Darkness;). Ειδικά όσο κάποιοι τους θεοποιούν.

__Αποψή μου; Μετά απο ΠΟΛΥ καιρό, είδα τυχαία μπάντα στην τηλεόραση και εθουσιάστηκα. Είχαν κάτι. Είναι και το στιλ της μουσικής που το γουστάρω, είναι και το στιλάκι τους που μ’ αρέσει, είναι και ότι μοιάζουν να έχουν σχετικά μεγάλη αποδοχή για νέο rock συγκρότημα. Περιμένω και άλλα πράγματα απ’ αυτούς. Τους χαρακτηρίζω ως μία καλή μπάντα (μέχρι εκεί για την ώρα), ένα κράμα Queen και Ζeppelin. OXI όμως σα τους νέους Queen και Zeppelin!

Κοίταξε Shadowcaster, συμφωνώ σε ορισμένα από αυτά που λες αλλά πιστεύω ότι υπάρχει και ένα δείγμα υπερβολής. Εννοώ, πως μπορούμε να είμαστε τόσο απόλυτοι για την ποιότητα ενός group έχοντας αυτό βγάλει μόνο ένα δίσκο; Και όπως και να 'χει, εγώ, και φαντάζομαι και άλλοι αρκετοί, θα κρίνουν με βάση αυτό που ακούν, όχι γενικά από το όλο στυλάκι.

Τους παραδέχομαι για το ότι κάνουν κάτι σχετικά πρωτότυπο, τουλάχιστον εγώ δεν είχα ακούσει κάτι παρόμοιο τον τελευταίο καιρο (ίσως και παλιότερα). Απλώς δε μου φέρνουν τόσο σε “rock”, συγκρίνοντας τους πάντα με άλλα groups.

Θα συμφωνήσω απόλυτα αλλά θέλω να προσθέσω ότι μερικά συγκροτήματα δε τα κρίνεις πάντα αντικειμενικά…Δηλαδή εγώ όταν άκουσα 4-5 τραγούδια από Sonata Arctica τους θεώρησα με την μία φοβερή μπάντα και αυτή η άποψη δύσκολα αλλάζει(σίγουρα υποκειμενική διάκριση ε?)

Εμενα παντως αρχιζουν και μ’ αρεσουν παρα πολυ… Ενταξει αυτα που λεγονται περι Zeppelin ειναι ιεροσυλια, αλλα ειναι και αδικια σε καθε νεο γκρουπ που προσπαθει να φτιαξει την προσωπικοτητα του να μπαινουν τετοιες ταμπελες… Εχω κατεβασει απο το Internet καποια Live τους και μπορω να πω οτι τους συμπαθησα ακομα περισσοτερο… Τουλαχιστον ειναι γνησιοι…

Στα live είναι όντως πολύ δυναμικοί.
Κατέβασα μια ολόκληρη συναυλία σε audio και η απόδοση είναι αρκετά έως πολύ καλή. Κυρίως ήθελα να δω εαν θα μπορεί να βγάζει τα φωνητικά αυτά ο τραγουδιστής… Τελικά μπορεί.