The Decemberists-The Hazards Of Love

Άλλη μια κυκλοφορία για να προσπαθήσει να χτυπήσει δεκάδα σε μια πολύ καλή χρονιά

O δίσκος είναι κονσεπτ, με τη μουσική να ακολουθάει την ερωτική ιστορία της Μάργκαρετ στα δάση όπου την αιχμαλωτίζουν μάγισσες κτλ μέχρι να βρει την αγάπη της. Υπάρχουν μελωδίες που επαναλαμβάνονται σε διαφορετικά τραγούδια ως συνεκτικός δεσμός και γενικά σαουντρακική αισθητική, αφού οι τραγουδιστές ερμηνεύουν ο καθένας τον ρόλο του στην ιστορία. Συμμετέχει εκτός των άλλων και ο τραγουδιστής των My Morning Jacket. Οι άλλες 2 τραγουδίστριες μου ήταν άγνωστες, αλλά τα σημεία με τα γυναικεία φωνητικά είναι εξαίσια.

Τι θα ακούσετε; Indie folk άλλοτε γλυκανάλατο, άλλοτε μελαγχολικό, άλλοτε σκοτεινό και άλλοτε παραμυθένιο. Δε θα λείψουν περαστικές αναφορές σε πιο grunge μονοπάτια ή σε 70s ήχους με τη χρήση ακόμα και mellotron σε μια φάση, όλα όμως σε έναν ομοιογενή ήχο, λίγο πιο σκληρό απ’ ό,τι φαντάζεστε.

Δε φτάνει τα επίπεδα των περσινών shearwater και fleed foxes, αλλά πλησιάζει κάπως.

Κυρίως όμως, πρέπει να ακουστεί αυτή η κομματάρα

The wanting coming comes in waves

το κομματι ειναι πολυ ομορφο μανος! μολις παω θεσσαλονικη θα κατεβασω και το δισκο σιγουρα.

Φένια αν δεν έχεις ακούσει γενικά Decemberists να το κάνεις ξεκινώντας με το Picaresque.
Και την επόμενη φορά να μου δώσεις ένα φιλί.

Μπήκα στο θρεντ με βεβαιότητα ότι πόσταρες για να διορθώσεις το “μάγισσες”.χεχε

Να τον ακούσεις όλο, ναι, θα σ’ αρέσει.

εντιτ: Να ακους και αυτά που λέει ο μπαν και να τον φιλάς γιατί είναι αγαπούλης.

WAIT WHA–

Ο δίσκος είναι απίστευτος, τον ακούω αρκετό καιρό και σίγουρα είναι από τους καλύτερους της χρονιάς.

Απίστευτη η sludgeίλα σε αρκετά τραγούδια.

αχαχαχ μανο το προσεξα αλλα δε θα σε διορθωνα εδω μεσα, στο μσν θα σου ελεγα να κανεις εδιτ. :stuck_out_tongue:

Μπαν μολις παω σαλονικα να μου θυμισεις να το κατεβασω πλιζ γιατι θα το εχω ξεχασει. Και θα σου δωσω ενα φιλι αν μου αρεσει. Αλλιως το πουλακι.

Εγώ, να πω την αλήθεια, το βαρέθηκα τόσο που δεν το άκουσα καν ολόκληρο. Το προηγούμενο κι εκείνο δεν ήταν μπόμπα από την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά είχε κάποια ψιλοτέλεια τραγούδια. Για επίπεδο πικαρεσκ δεν συζητάμε καν.

Το Picaresque μου άρεσε πολύ τότε, αλλα δεν τους έχω ακούσει στη συνέχεια. Θα το κάνω όμως, έχει αρκετό ενδιαφέρον αυτο το γκρουπ…

Φέτος τους γνώρισα από το hazards of love, έχω ακούσει μερικές φορές το the crane wife αλλά αυτό το The Bagman’s Gambit από το Picaresque είναι απιστευτικό :!:

ρε το παραμυθι απο πισω ειναι καταπληκτικο ρε

Ο δισκος εχει καμια σχεση με τα αλλα απο Decemberists ?
Αν ναι να μην τον ακουμπησω :stuck_out_tongue:

στον τερνερ σου εσυ.

Σωπα λιγο ρε συ , διαβασα μολις τωρα οτι αλλαξαν στυλ , για να δουμε.