The Doors

Μοναδικοί.

Κορυφαιά μπάντα με έναν αξεπέραστο δημιουργό και ερμηνευτή(Morrison) και έναν από τους κορυφαίους πληκτράδες(Manzarek)…People are strange, when you’re a stranger…

Toυς βαριέμαι, έχουν κάποια καλά κομμάτια αλλά δεν τους ακούω σπίτι μου, μόνο σε κάνα ροκάδικο που αναγκαστικά τους παίζει.

Μorrison=Doors χωρις τον Τζιμακο, οι Doors θα ηταν απλα μια καλη μπαντα της εποχης(το πολυ).Ο Morrison εδινε σωμα και ψυχη και ηταν ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ και ανεπαναληπτος.Ποιητης,τρελος,ροκ ζωη μεχρι τελους.Δεν ηξερε που να σταματησει και πιεζε τοσο τα ορια του μεχρι που εφυγε για παντα απο κοντα μας.Ηταν αναποφευκτο…και μας λειπει πολυ. :slight_smile: Οταν τον ακους να τραγουδαει σιγουρα μιλαει στη ψυχη σου και σε σημαδευει για παντα.Οι Doors ηταν ειναι και θα ειναι απο τα μεγαλυτερα συγκροτηματα ολων των εποχων:D

οι ντορςειναι ενα ιστορικο συγκροτημα με καποια σπουδαια τραγουδια,ενα σπουδαιο μουσικο(manzarek),εναν σπουδαιο φροντμαν αν και ελαφρως τρελο,ενα συγκροτημα που σημαδεψε τη γενια του αλλα και μεταγενεστερες.παρολα αυτα υπαρχουν πολλα καλυτερα

Εγω θελω να πω οτι οι Doors ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα και απο τα πρωτα που αρχισα να ακουω.Ναι,ηταν σιγουρα μοναδικοι.Δεν χωραει αμφιβολια.Και μαλιστα ο ιδιος ο Ρει Μαντζαρεκ που ξεκινησε το γκρουπ,ειχε καποτε δηλωσει:Ημασταν πραγματικα παραξενοι.Ενας κιθαριστας του φλαμεγκο,ενας ντραμερ της τζαζ,ενας κλασικος κιμπορτιστας και ενας οραματιστης ποιητης.Δε θα μπορουσε να υπαρξει ποτε χειροτερος συνδυασμος για ενα ροκ εντ ρολ συγκροτημα. Κι ομως,οχι απλα κατορθωσαν να υπαρξουν ως συγκροτημα,οχι μονο ως πετυχημενο αλλα ως ενα απο τα ελαχιστα που θα μεινουν στην ιστορια της μουσικης.
Μπορει ο Μαντζαρεκ να ηταν ο μουσικος,εκεινος που ηταν πιο οργανωτικος και συκγεντωμενος,ο Τζιμ ομως ηταν μια φωτια,μια ζωντανη φωτια που φλερταρε με τα ορια.Τα ορια των αλλων αλλα ακομη περισσοτερο με τα δικα του ορια.Τοσο ωσπου περασε στην αλλη μερια της οχθης.Ηταν παντα υπερβολικος,παντα παιδικος,επαναστατικος,αντιδραστικος,αληθινος,ψυχεδελικος…τρελος.Μαλλον αντικατοπτριζοταν πανω του τα ταραγμενα χρονια εκεινης της εποχης(πολεμος του Βιετναμ).Και οπως ο πολεμος ηταν επικινδυνος,ετσι εγινε και το ροκ εν ρολ στο προσωπο του Μορισον.Ηταν ενας επικινδυνος,νουμερο ενα δημοσιος κινδυνος το 1968-69.
Για οσους δεν το ξερουν και αναρωτιουνται για το πως αποφασισαν να παρουν το ονομα τους (The Doors)εχω να πω οτι ειναι εμπνευσμενο απο εναν στιχο του Γουιλιαμ Μπλεικ ‘‘Αν οι πορτες της αντιληψης ανοιγαν,ολα θα φαινονταν οπως ειναι,απειρα.’’

αγαπημενα τραγουδια: Spanish caravan,Alabama song,people are strange,waiting for the sun,when the music’s over,riders on the storm,the unknown soldier,the end. :slight_smile:


προσεξτε παρακαλω τι ειναι γραμμενο στον ταφο του

R.I.P Jim :slight_smile:

:smiley:

:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Εντάξει, δεν παίζει αυτή η εικόνα, μπήκε από μόνη της, τα γέλια μου ακούγονται στον αποπάνω όροφο. Ευτυχώς λοιπουν όλοι αεπ τη δουλειά…:lol3:

:expressionless:
Για μια στιγμη νομιζα οτι με κατεκλισε μια σεξομανικη ταση και ειδα αρχιδια στον ταφο του μορισον.
Τι συμβαινει.:expressionless:

ΕPIC FAIL όμως ε! :lol::lol::lol:

χαχα χακ?8O:D

:lol::lol::lol::lol::lol:
τι παιζει ρε???

που ειναι το αστειο? :-k

Ε μαλλον δεν επιτρεπουν λινκς…<

αλλα οπως και ναχει ενα γελακι τοριιξα :stuck_out_tongue:

εδιτ. εηντζελ, δες λιγο την τελευταια εικονα του ποστ σου :expressionless:

ρε βασικα δεν τα ειχε δειξει σε μια συναυλια??? αλλα με φοντο παραλια? :-k

:lol::lol::lol::lol::lol: σε αυτη την φωτογραφια φοραει την μασκα του παπαροκεφαλου ?? 8O

ναι…τι εχει? εχει κατι που δεν το βλεπω? :oops:

ναι τα εδειχνε συχνα σε συναυλιες και τον συλαμβαναν για δημοσια αιδω :stuck_out_tongue:

Επαιζε στη σκηνη το 'Η θαλασσα μεσα μου".

Και κοιτούσα αυτή την τελευταία φωτό, την ξανακοιτούσα, δε ταιρίαζει με τη σοβαρότητα του ποστ σκεφτόμουν… :lol:

Angel of Death, βλέπεις στη φωτό αυτό που βλέπουμε και μεις?? :stuck_out_tongue:

8O παιδια…τωρα το ειδα…:oops: