The Doors

συμφωνω απολυτα με hokam και maiden

και με βαση αυτο που πε ο Maiden
χωρις να θελω να φανω κλισε
αλλα η γενια του μεταλ,δηλαδη η γενια που ξεκινησε με μεταλ και οχι με ροκ
δεν τους εχει σε εκτιμηση

ισως ειναι και η μηδαμινη τους επιδραση πανω στο μεταλ.

Sorry signal, αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου. Και γω στην ίδια “γενιά” ανήκω, καθώς κυρίως μέταλ άκουγα στα 18 μου, και έπαιρνα κάθε μήνα το hammer και θυμάμαι πόσο θάψιμο έριχναν κάποιοι συντάκτες στους Doors. Θάψιμο που απευθυνόταν στον Morrison κυρίως. Και όταν οι Amorphis είχαν διασκευάσει το Light My Fire, ε ρε να αρχίζουν οι ερωτήσεις “πως και το κάνατε αυτό?” κλπ. Έλεος δηλαδή.

Τι με νοιάζει εμένα τώρα αν οι Doors είχαν επίδραση και πόση ήταν αυτή στη μέταλ σκηνή. Πιστεύω καταλαβαίνεις και ο ίδιος πως απο ένα σημείο και έπειτα οι διαχωρισμοί “ροκ/μέταλ” κλπ δεν έχουν και ιδιαίτερο νόημα. Προσωπικά αν μου κάθεται καλά κάτι στο αυτί μου, το ακούω, είτε είναι ροκ, είτε μέταλ, είτε φλαμένκο (σοβαρά μιλάω). Όπως και δε με απασχολεί αν ήταν καλοί μουσικοί ή όχι, ή αν ο Μόρισον ήταν μαλάκας.

Και όπως έγραψα και πίσω. Μου αρέσουν τα τραγούδια τους, απλά, όπως μου αρέσει και η φωνή του Jim Morrison. Για μένα αυτό μόνο έχει σημασία. Δε χρειάζεται να περιγράψω “γιατί” θεωρώ κομματάρα το Riders on the Storm ή το People Are Strange, να γράψω ίσως και τη μαθηματική εκείνη εξίσωση που “αποδεικνύει” γιατί αυτά είναι καλά τραγούδια. Απλά μου αρέσουν, σκέτο, είναι τελείως υποκειμενικό. Απο κει και πέρα, το πόσο άρτιοι μουσικοί είναι, κλπ, λίγο με ενδιαφέρει. Αλίμονο αν άρεσαν και σε όλους κιόλας, είναι λογικό να μη τους γουστάρουν οι πάντες, όπως αυτό συμβαίνει με κάθε συγκρότημα στην τελική.

ok εχεις δικιο
ημουν υπερβολικος

απλα το ειπα γιατι κακα τα ψεμματα μεσα απο το μεταλ ανακαλυπταμε τα ροκ γκρουπ που επηρεασαν τα μεταλ.
και οταν εβλεπες οτι ολο γινωταν λογος απο τα γκρουπ και τα μιντια για led zepellin,deep purple,rush,kiss,pink floyd κλπ κλπ και πουθενα για doors,ειναι λογικο να μην εχουνε την ιδια εκτιμηση.
εδω δεν μιλαω για την αξια τους,αλλα γιατι πιστευω οτι ενα μεγαλο κομματι οπαδων του μεταλ δεν τους δεχεται.

για την αξια τους,προσωπικα οπως ειπα,με εξαιρεση κανα 2 κομματια,δεν μαρεσουν!

Συμφωνώ με τον από πάνω. Νομίζω πως το όλο θέμα με τον Jim είναι βαθιά ριζωμένη προκατάληψη προερχόμενη από το ότι δεν ήταν τόσο μάτσο όπως άλλοι “πραγματικοί” ροκάδες.
Οι Doors σε μένα βγάζουν μία μοναδική μαγεία και ατμόσφαιρα και προσωπικά ο ήχος του Manzarek μου είναι ιδιαίτερα αρεστός. Πχ όταν μπαίνει το όργανο στο “Spanish Caravan” πέφτω και προσκυνάω.

Για μένα οι Doors συνδύασαν πολύ επιτυχημένα την ψυχεδέλεια με την pop rock μουσική γράφοντας κομμάτια σε ένα σχετικά μεγάλο ηχητικό εύρος. Δηλαδή έχουν ποικιλομορφία στους δίσκους τους.

Eternal :respect: στον Τάσο Σταματούκο και στο θάψιμο που τους έριχνε! :smiley:

Ό,τι είχε να κάνει σε σχέση με αυτούς και τα groups που τυχόν να τους διασκεύαζαν, ήταν γραμμένα όλα με διακριτή διαγραφή! :bow: :lol: :lol:

Εχω την εντυπωση πως αν δεν ειχε γυριστει η ταινια-αγιογραφια του Ολιβερ Στοουν,οι Doors δεν θα ειχαν φτασει τοσο πολυ στις νεωτερες γενιες…και εκει που ριχνω φταιξιμο λιγακι και στη δικη μας γενια.Θυμαμαι μετα την προβολη της ταινιας τα μπλουζακια Doors στο σχολειο ειχαν πολλαπλασιαστει δυστυχως και κλασικα οσοι κυκλοφορουσαμε με μπλουζακια Maiden κτλ τους πειραζαμε…:stuck_out_tongue:

Το μενος των μεταλλαδων-και οχι μονο-απεναντι στους Doors μαλλον εξηγειται στο οτι προσπαθησαν αρκετοι κατα καιρους να τους πεισουν για την αξια της μπαντας.Δηλαδη γιατι δεν ζοριζεται κανεις τοσο να πεισει εναν μεταλλα πχ για την αξια των Zeppelin και των Floyd ή του Hendrix(ως αυτοκαταστροφικου επισης)ενω με τους Doors προκυπτει παντα προβλημα??Δεν ειναι πια και κατι το τοοοοοσο διαφορετικο σαν ακουσμα,απλα ειναι δυσκολο να πειστει κανεις για τιες τοσες υπερβολες που χουν γραφτει γι αυτους,εχοντας ακουσει καποια πραγματα ειτε απο κεινη την εποχη ειτε απο μεταγενεστερες,τουτεστιν μουσικες με πραγματικο αντικτυπο στην εποχη τους,μουσικους με πραγματικα μεγαλη επιρροη και εμβελεια και διαχρονικη αξια,καλλιτεχνες με αποψη,εμβληματικες περσονες(icons) που σημαδεψαν ολοκληρες γενιες.Οι Doors περα απο μερικα χιτακια δεν καταφεραν τιποτα απ ολα αυτα,περασαν στη σφαιρα του μυθου μ ενα κενο νοηματος παραμυθι.Φυσικα και δεν ειναι κακο να τους ακουει καποιος.Δεν νοειται η λεξη"κακο" οταν μιλαμε για Τεχνη και μουσικη. Το βρισκω ομως λυπηρο να βλεπω πιτσιρικαδες να χτυπιουνται καθε φορα που ακουνε το Roadhouse Blues και να ακουνε κατι απο Blind Faith ή και Yardbirds και να κοιτανε με απορια για το τι ειναι αυτο…

Doors=μαγεια

Παντως οι doors δεν ειναι το συγκροματημα με τα χιτακια…Εχουν δισκους που αξιζουν ως συνολο περα απο τις προσωπικες εκτιμησεις του καθενος βεβαια.Απο τη μια εχει περασει η αγιοποιηση/ειδωλοποιηση του γκρουπ και απο την αλλη η διαγραφη του.Και οι 2 μεριες ειναι λαθος κατ εμε.Και προσωπικα οι ντορς ειναι απο τα αγαπημενα μου γκροπυς.Α και ειμαι μεταλας(που δεν φοβαμαι να το πω-ζουμε σε δυσκολες εποχες:p )

+1

η ισως επειδη οι μεταλλαδες καμια φορα υιοθετουν καποιοες αποψεις επειδη απλα ειναι μεταλλαδες
δηλαδη ειναι αξιοσοημειωτο οτι η πλειοψηφια των μεταλλαδων εχει ιδιες αποψεις για:
το πανκ, τους ντορς, το γκραντζ, τους νιρβανα, το ελληνοφωνο ροκ, την ελληνοφωνη μουσικη γενικοτερα (αλλα και για θεματα που δεν εχουν να κανουν με μουσικη) κτλ

καταλαβαινω τι θες να πεις
ισως να ισχυε πιο παλια
σημερα πιστευω εχουν αλλαξει τα πραγματα

συγκεκριμενα με τους doors ισχυουν ισως αυτα που χουν αναφερθει παραπανω
η αγιοποιηση τους και τα ρεστα

Απο τα καλυτερα συγκροτηματα στην εποχη του εγω εχω τρελα με τον manzarek τον θεωρω απιστευτο μουσικο

Κερδίζουν επάξια την πρώτη θέση στην προσωπική μου λιστα με τα πιο υπερεκτιμημένα συγκροτήματα όλων των εποχών. Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί χειρότεροι απο αυτούς, όμως θεωρώ ότι το εν λόγω σχήμα είναι κατα την προσωπική μου πάντα άποψη, ότι πιο αντιπαθητικό υπάρχει τουλάχιστον από τα πολύ γνωστά συγκροτήματα. Τους καθιστά υπερεκτιμημένους και μόνο το γεγονός ότι αναφέρονται στις ίδιες γραμμές με Floyd, Hendrix, Zeppelin και άλλους τέτοιους (ούτε των οποίων μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου φαν, αλλά τους σέβομαι απεριοριστα). Και αυτή δεν είναι καθόλου “μεταλλική” άποψη. Το σχήμα αυτό το αντιπαθούν παρα πολλοί για τους ίδιους όμως λόγους που έχουν αναφερθεί και εδώ…

σορυ ρε παιδια αλλα αυτα ειναι βλακειες, αμα δεν σ’αρεσει μια μπαντα δεν σ’αρεσει γιατι δεν σ’αρεσουν τα τραγουδια της, δεν σε εκφραζει, δεν σου κανει καμμια αισθηση τεσπα. Τωρα να αντιπαθεις μια μπαντα επειδη μπορει για σενα να αξιζει 5 και για τους αλλους 10 ε ξερω γω? Σιγα λες και μονο για τους ντορς εχουν ακουστει υπερβολικες αποψεις. Ουτε εγω κοβω φλεβα, ειναι μερικα κομματια που μ’αρεσουν αλλα στα @@ μου τι ηταν ο μορισον η αν ειναι υπερεκτιμημενοι. Οταν ακους μουσικη δεν καθεσαι να σκεφτεσαι απλα κοιτας τι σου καθεται καλα στ’αυτι.

ετσι ειναι ρε vangeli απλα ο καθενας βλεπει κ ακουει την μουσικη με ενα δικο του τροπο!
το μεγαλο προβλημα ειναι οταν συγκρινουν τον Μπιμπ με αλλα μεγαθυρια της εποχης!
τοτε πρεπει να ερχετε η θεια δικη!:stuck_out_tongue: ξες να πεφτει ενα τεαρστιο αμονι στο κεφαλι αυτου που λεει κατι τετοιο!:lol:

ναι ρε οκ αλλα δεν σημαινει οτι αμα ακουσω καποιον να λεει οτι η ντορς ειναι η μεγαλυτερη μπαντα στον πλανητη θα σταματησει να μ’αρεσει το ραιντερς ον δε στορμ ξερω γω. μονο για τους ντορς εχεις ακοσυει δηλαδη υπερβολες?

ναι ρε δικιο εχεις!:wink:
εχω ακουσει χειροτερα για τους Floyd! :lol: :lol:
αντε ελα στον καφε σημερα να ουμε!

Ενταξει οτι και να λεμε ειχε εκτοπισμα ο Μπιπ παντως…Ολοκληρη γενια επηρεασε και οχι γενια ηλιθιων μουσικά…

Δεν περιμενα να ακουγονται τετοια πραματα εδω μεσα…[-X Οι περισσοτεροι λετε οτι οι ντορς ειναι καλο γκρουπ αλλα τους σιχαινεστε επειδη γινονται συγκρισεις με τα αλλα μεγαθηρια…Συγνωμη αλλα τις συγκρισεις αυτες τις κανουν οι ασχετοι(θελετε αναλυση για αυτους τωρα??:-s )ι…Και σεις τις παιρνετε σαν δεδομενα…
Μου θυμιζει τη φαση με τα δελτια τυπου…’‘το μεγαλυτερο γκρουπ των 80s…’'και ειναι οι motley crue ας πουμε…(τυχαιο παραδειγμα(ναι καλα:roll: ))

χα! το περιμενα