The Electronic Μusic Thread

Χμ, μερικά απο τα αγαπημένα μου τραγούδια τους δε τα έχει το myspace απ’ ότι βλέπω. Όχι, το “σκατά” δε θα το βαζα στα τοπ τους (αν και φαίνεται είναι δημοφιλές).

δε μεταφέρεις και το θρεντ στις κυκλοφορίες κιόλας να το βρίσκουμε πιο εύκολα?:slight_smile:

Όντως το μαγαζί τα σπάει!!! Και με κάποιες ωραιές παρουσίες:naughty:(ειδικά η σερβιτόρα8))

Από αυτό το είδος μ’αρέσουν Apoptygma Berzerk,VNV Nation,Rotersand,Pride and Fall,Icon of Coil,X-Fusion,Modulate και τα πιο δημοφιλή Diary of Dreams και Depeche Mode.Παρτε και μερικά τραγουδάκια:

http://www.youtube.com/watch?v=Yu1AeyY-xEA (επική η σκηνή και η ταινία που δείχνει το βίδεο)

Kraftwerk πραγματικα banda σταθμος στην ιστορια της ηλεκτρονικης μουσικης, κομματια του 1970 που ακουγονται ανετα και σημερα, νομιζω εχουν μπει και στο μουσειο μοντερνας τεχνης

Fever Ray - s/t

Η πρώτη solo κυκλοφορία από την κοπέλα των The Knife.
Άμα δεν έχετε ακούσει The Knifre πρέπει οπωσδήποτε να ακούσετε το Silent Shout, καλύτερο δίσκο του 2006 σύμφωνα με το Pitchfork. Ίσως να την ξέρετε και από το τραγούδι των Röyksopp με τίτλο What Else Is There? όπου συμμετέχει.

Φφφφ και ενθουσιάστηκα όταν το είδα. Δε μου άρεσε το αλμπουμίδι, και η φωνή της πολύ χωμένη, καμία σχέση με το What Else Is There ας πούμε που ακούγεται υπέροχη :? [The Knife δεν έχω ακούσει] Κρίμα.

Άκου όλο το silent shout, και πες μας εντυπώσεις :slight_smile:

Με τη μία φορά που τα άκουσα [Silent Shout + Fever Ray] ψιλομοιάζουν, αν και το Silent Shout είπε κάτι παραπάνω. Δεν είναι τόσο το στυλ μου πάντως…

Σίγουρα δεν μπορεί να αρέσει σε όλους, εγώ πάντως όποτε το ακούω μου αυτό το album θέλω να χορέψω και ας μην μου αρέσει αρκετά τέτοια μουσική.

Τώρα ανακάλυψα τους I Am X (δε ξέρω αν έχουν αναφερθεί), σόλο project του Chris Corner, που χαρακτηρίζεται απο την πολύ ιδιαίτερη, σκοτεινή ατμόσφαιρα και στίχους του. Έχουν δύο άλμπουμ ως τώρα, το Kiss & Swallow του 2004 και το The Alternative, ενώ αναμένεται τις επόμενες μέρες η κυκλοφορία του νέου άλμπουμ τους. Ειδικά το πρώτο τους άλμπουμ, με τον συνδιασμό σκοτεινής electro μουσικής, κιθαριστικών σημείων, trip-hop περασμάτων, της ατμόσφαιρας και του συνδιασμού αντρικών και γυναικείων φωνητικών το βρήκα πολύ ενδιαφέρον μπορώ να πω, αν και το The Alternative δε πάει πίσω.

Τσεκάρετε τους οι φίλοι της σκοτεινής ηλεκτρονικής αλλά και alternative μουσικής. :wink:

Πάτησα τυχαία το “Mercy”(acoustic) και κόλλησα εκεί! όμορφο :slight_smile:

Αγαπαμε Ολαφουρ γαμω το κερατο!

Moderat - Moderat

Καταπληκτική συνεργασία Modeselektor και Apparat
Λίγο idm λίγο techno λίγο dubstep και το αποτέλεσμα είναι αυτή η albumάρα!

ωραιος ο rip noob…γαματο δισκακι το moderat

To ντεμπούτο των Röyksopp τρώει τρελό λιώσιμο τον τελευταίο καιρό. Είτε κατά τη διάρκεια του διαβάσματος της εξεταστικής, είτε κατά τη χαλάρωση σπίτι είτε κατά την οδήγηση, τα ΟΜΟΡΦΑ τραγούδια του μας συντροφεύουν.

Το alpha male γαμάει από το The Understanding

Mιας και το “ξέθαψα” και δε θυμάμαι αν έχω μιλήσει γι’ αυτό (αν έχω σχωράτε με), όσοι αγαπάτε ηλεκτρονικές μελαγχολικές τριπ-χοπ καταστάσεις και ρεηντιοχεντ, ακούστε το πανέμορφο αυτό δισκάκι.

Son Lux-At war with walls and mazes (2008 ή 2007 δε θυμάμαι :Ρ)

Ένα τραγούδι του δίσκου για να ακούσετε

Ωραίο το album, το έχουν αναφέρει και 2 blogs που διαβάζω


http://elafini.blogspot.com/2008/06/at-war-with-walls-and-mazes.html

το σονικ ντεθ μανκυ ειναι απο τα πλεον εξαιρετα ελληνικα μουσικα blogs… φοβερο…

το αλλο δε το ξερω…ευκαιρια να το μαθω… :stuck_out_tongue:

Όντως, είναι απίστευτος ο τρόπος που γράφουν.