The Electronic Μusic Thread

Ξερεις κανεις σας τους Boards Of Canada ?
Ακουσα καμποσα τραγουδια τους σε ενα σπιτι πριν καποιο καιρο και μαρεσανε αρκετα.

Τους ξερω εγω τους απο πανω, εχω δυο δισκους τους και δυο Ep. Παιζουν ambient/experimental (μοιαζουν με τους Autechre) και αν σου αρεσει γενικά τετοια φαση, τοτε θα σου αρεσουν… Αλλιως μην τους ψάχνεις.
Μπορω να σου στειλω να ακουσεις αν θες απο μσν, οταν σε πετυχω… Θεωρουνται πολυ καλοι στο ειδος τους γενικα.

Μικρη και τριανταφυλλενια,κατεβασα χτες και τους ακουγα πριν.
Πολυ καλοι ειναι.Απλα ρωτησα για να δω τι ονομα εχουν στην πιατσα.

Αφού ρωτά ο Deathster για το τι όνομα έχουν οι Boards, τότε να πω ότι τους ξέρω, έχω ακούσει 5 - 6 άλμπουμ, ακούγονται ευχάριστα αλλά δεν μου έχουν κάνει ιδιαίτερο κλικ.

μιας και αναφερθηκαν οι future sound of london εχω να πω οτι το Lifeforms ειναι μια μεγαλη δισκαρα.αυτοι οι ανθρωποι εχουν ξεφυγει.πιθανον η κορυφαια τους στιγμη.

Προσωπικά θεωρώ το “Dead cities” το απαύγασμά τους. Για παρόμοια ακούσματα δοκίμασε Νeotropic…

Delerium
Conjure One

σε αυτους δε συμμετεχει ο rhys fulber των front line assembly(και παραγωγoς σε ονοματα οπως paradise lost,fear factory)?κατι τετοιο εχω ακουσει

καλα εχεις ακουσει, μαλιστα στο πρωτο cd των conjure one συμμετεχουν και οι Sinéad O’Connor kai o Jeff Martin απο Tea Party (παιζει βιολι στο τελευταιο κομματι δεν τραγουδα δυστυχως). Ειναι καλοι για πιο chiil out φαση (το center of the sun και τo extraordinary ways απο τo 2o κομματαρες). με delerium δεν εχω ασχοληθει και τοσο. νομιζω οτι καπου εχει αναφερθει στο site αλλα ειναι τοσο καλο που θα το ξαναπω:

BURIAL

ο τυπος ειναι θεος

Pendulum - In Silico (2008 )

Πρόσφατη κυκλοφορία από ένα γρουπάκι από την Αυστραλία, στα χνάρια των ΘΕΩΝ, Prodigy. Drum n Bass καταστάσεις, φρέσκος ήχος, ωραίες μελωδίες, ολίγον από ροκ και γενικά πώρωση στο τέρμα. Οι ίδιοι έχουν κάνει και μια τρελή ρεμιξάρα στο απίστευτο Voodoo People των Prodigy πριν 1-2 χρόνια περίπου. Το λιώνω αρκετά και νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή γεύση μέχρι την κυκλοφορία του επόμενου άλμπουμ των Πρόντιτζι (είμαι φανμπόης τι να κάνω;:D).

κυκλοφορια ανταξια αντιστοιχων ευρωπαικων (τρομερο κλισε :D) ειναι το Getalife απο την Ολγα Κουκλακη. ακουστε τουλαχιστον το ομωνυμο τραγουδι κ αν δε σας κινησει το ενδιαφερον…παραδινομαι! οριστε κ το myspace της: www.myspace.com/olgakouklaki

[SIZE=“1”]Redhooker - The Future According to Yesterday[/SIZE]

myspace

πολύ όμορφο 25λεπτο ep του 2007. δεν είναι ούτε τριπ χοπ, ούτε ελέκτρο, ούτε ακριβώς ambient, αλλά δεν ήξερα πού αλλού να το βάλω. περισσότερο προς το τρίτο φέρνει πάντως (με μια μεγάλη τζούρα από Contemporary classical και άλλα τέτοια εντυπωσιακά), λόγω του μινιμαλιστικού ύφους των συνθέσεων. και τα 4 κομμάτια είναι σχεδόν εξίσου σαγηνευτικά, με πολλές και εξαιρετικές μελωδίες. η ατμόσφαιρα είναι μοιρασμένη σε αγχολυτικές καταστάσεις και μελαγχολία. όσοι θέλουν να ακούσουν, ας κατευθυνθούν στο myspace και όποιος ενδιαφέρεται για ολόκληρο το επ και δεν βρίσκει, ας με βρει στα κρυφά λημέρια.

Χμμμ… Δεν θα έλεγα οτι είμαι στο κατάλληλο threat, αλλά για τσεκάρετε αυτό το album…

[CENTER]B p.e. - Seltitle[/B]

[/CENTER]

Τσεκάρετε και αυτό εδώ:

Juno Reactor - Gods And Monsters

21 χρονών είναι ο συγκεκριμένος τύπος, ισλανδός, οπότε ξέρει από μπάλα. στα ίδια ψιλο-ambient, ψιλό-modern classical, ψιλό- βάζωκάτιναπαίζεικαικοιτώτασύννεφα.

Ólafur Arnalds - Variations of Static

Ólafur Arnalds - Eulogy For Evolution

τσεκαρετε κι αυτο εδω 8O

Oι Portishead τους επόμενους μήνες ξεκινάνε ηχογραφήσεις για νέο άλμπουμ κι αυτός είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους δεν θα δώσουν άλλες συναυλίες το 2008. Αυτά επιβεβαίωσε με δηλώσεις του ο κιθαρίστας Adrian Utley συμπληρώνοντας μάλιστα πως οι fans δεν θα χρειαστεί να περιμένουν αυτή τη φορά μεγάλο χρονικό διάστημα για νέο άλμπουμ όπως έχει γίνει στο παρελθόν.

“Έχουμε στα σχέδια ένα νέο άλμπουμ γι’ αυτό δεν θα δώσουε άλλες συναυλίες φέτος. Εξάλλου δεν μας αρέσουν οι ατελείωτες περιοδείες. Το 1998 περιοδεύσαμε για πάνω από ένα χρόνο και μας εξόντωσε, δεν θέλαμε να βλέπουμε πια ο ένας τον άλλον” είπε.

by Avopolis

Electronica τόπικ υποτίθεται πως είναι αυτό και έχουμε αναλωθεί να γράφουμε rock/metal μπάντες που σε κάποιον δισκίον τους έχουν αρκετές νύξεις προς electronica. Λοιπόν πάρτε το παρακάτω εφετινής εσοδείας κομψοτέχνημα στο χώρο του dark ambient και ονειρευτείτε συνεφιασμένα τοπία…

Blackfilm - s/t (Spectraliquid rec.)

highlight το ανατολίτικης μυσταγωγίας Mahabharata

σημ. Η εταιρία που δισκογραφούν είναι ημεδαπή…

http://www.spectraliquid.com/

Bersarin Quartett - Bersarin Quartett

κουαρτέτο ενός ατόμου έχουμε εδώ! γερμαναράς είναι και μας τα λέει αρκετά καλά. μινιμαλιστική ελεκτρόνικα, ambient εμπλουτισμένη με strings, μου θύμισε σε σημεία τις πιο αφαιρετικές στιγμές των ulver. δλδ, τα 2 soundtracks και τα silence eps. παρόλο που έχει σχετικά μεγάλη διάρκεια δεν το βαριέμαι εύκολα, ιδιαίτερα αν είναι νύχτα.

Jacaszek - Treny

πολωνός είν’ αυτός, κρατάμε την πρώτη ύλη του αποπάνω, δλδ electronica, minimal & ambience, και αλλάζουμε την ατμόσφαιρα, η οποία είναι ελαφρώς σκοτεινότερη, προσθέτουμε κάποια κλασικότροπα γυναικεία φωνητικά και έχουμε πάνω κάτω το treny. στον τρόπο που χτίζει τις συνθέσεις του ο τύπος, μου θύμισε τον περσινό δίσκο των saddleback. παίρνει δλδ ένα θέμα, το αναπτύσσει, στην πορεία προσθέτει κι άλλο, κι άλλο και πάει λέγοντας. δεν το κάνει τόσο πετυχημένα, αλλά τα θέματα αυτά καθαυτά (προέρχονται από τσέλο, πιάνο, βιολιά και τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια βέβαια) είναι πολύ καλά. θα μπορούσε, επίσης, να έχει ελαφρώς μικρότερη διάρκεια.

Τι μαγευτικη μουσικη,τι αυθεντικο συναισθημα μελαγχολιας…Απο τα καλυτερα που εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο.Το επ δεν το βρηκα,περιμενω βοηθεια ε!

Προς ολους:Υπαρχει καμια προταση κοντα στο υφος των portishead και των massive attack;

Μεγαλο ονομα στην electro μουσικη ειναι και οι shamen.Οι παρακατω δισκοι ειναι οι κορυφαιες τους στιγμες.