The Eyes Of Alice Cooper

[size=6][/size]ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ ALICE COOPER ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ. Ο ALICE ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΙΓΟΣΤΗ ΑΠΗΧΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΤΟΥ ( ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ), ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ. ΑΦΗΝΕΙ ΜΕΤΕΩΡΑ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΑΚΟΜΗ CONCEPT ALBUM, ΠΟΥ ΘΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕ ΤΗΝ ΤΡΙΛΟΓΙΑ ΤΩΝ BRUTAL PLANET & DRAGONTOWN KAI EΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΜΕ ΠΙΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ROCK ΗΧΟ (ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ LOVE IT TO DEATH, TRASH ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ [i]GUNS N’ ROSES[/i)].
ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΑ ΕΩΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ. ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ: DETROIT CITY, LOVE SHOULD NEVER FEEL LIKE THIS, THIS HOUSE IS HOUNTED, I’M SO ANGRY, MAN OF THE YEAR, THE SONG THAT DIDN’T RHYME, NOVOCAINE…TO ΛΥΠΗΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ ΟΣΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ. ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ROCK ΚΑΙ ΗΕΑVY METAL ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΑΡΚΕΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ (ΘΕΤΙΚΗ ΒΕΒΑΙΑ) ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΗΣ ΔΙΣΚΟΚΡΙΤΙΚΗΣ .
ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΣΚΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΑΣΥΓΚΙΝΗΤΟ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΟ THΣ ROCK. ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

Αριστερά από το Α είναι ένα κουμπάκι… Πάτα το, μην το φοβάσαι

Άπαπα…να το αποπάρεισ το παιδί αμέσως… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Αριστερά όπως πας ή όπως έρχεσαι ? ? :roll:

__Καλησπέρα φίλε Σωτήρη (μην έχει πατημένο το Caps Lock όταν γράφεις, είναι σα να “φωνάζεις” αυτά που λες /φράφεις).

__Εγώ προσωπικά συμπαθώ τον Alice Cooper σαν καλλιτέχνη και μου αρέσουν τα τραγούδια του. Μάλιστα, τον Ιούνη που θα έρθει στην Ελλάδα, αν έχω λεφτά, καλή διάθεση και ταιριάξει, θα πάω και στην συναυλία του.

__Ομως έχοντας ακούσει το Novocaine δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα κιόλας. Δηλαδή είναι καλό τραγούδι, αλλά γιατί να το ακούσω; Είναι σαν ένα όπως όλα τα άλλα. Μία απο τα ίδια. Εάν σου αρέσει ΠΟΛΥ ο Cooper υπάρχει λόγος να τ’ ακούς και να αγοράσεις το δίσκο -“α, έβγαλε κάτι ωραίο ο Alice, θα το ακούω ευχάριστα”. Ομως εάν κάποιος δεν είναι φανατικός οπαδός του, δε νομίζω ότι θα δώσει και μεγάλη σημασία…

__Εάν δε το τραγουδούσε ο Alice Cooper το τραγούδι αυτό, θα ακουγόταν ποτέ στα ραδιόφωνα; Δύσκολα. Εχει κάτι να προσφέρει, κάτι διαφορετικό ή πολύ ποιοτικό; Μπα. Αν το βάλει στο ραδιόφωνο θα το ακούσω; Πιθανόν, αν δε παίζει κάτι καλύτερο. Εάν το ραδιόφωνο βάλει τα House of Fire, School’s out, Poison, Hey Stupid, Love is a loaded gun θα τα ακούσω; Σίγουρα ναι.

__Εσύ τι πιστεύεις;

Το ερώτημα αν ένα τραγούδι θα είχε την ίδια απήχηση στην περίπτωση που το έλεγε κάποιο άλλο (μικρότερο) όνομα νομίζω ότι αφορά σε όλους τους καλλιτέχνες/συγκροτήματα. Λίγες είναι οι περιπτώσεις μέτριων ή και κακών δίσκων που παίρνουν καλές κριτικές λόγω του ονόματος του καλλιτέχνη; Θυμηθείτε το μετριότατο “Χ FACTOR” των IRON MAIDEN, που όταν κυκλοφόρησε αντιμετωπίστηκε από τον εγχώριο μουσικό τύπο (βλ. ΜΕΤAL HAMMER) ως αριστούργημα, ενώ τρία χρόνια αργότερα όλοι μιλούσαν για περίοδο παρακμής όταν αναφέρονταν σε αυτό. Όσον αφορά το Novocaine, θεωρώ πως ναι, θα μου άρεζε ακόμα και αν το άκουγα από κάποιο άγνωστο όνομα, χωρίς να σημαίνει και ότι θα αγόραζα το δίσκο απαραίτητα (αν αγοράζαμε ό,τι από όσα ακούγαμει μας άρεζε, θε θα έφταναν δέκα μισθοί).

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, για μένα το “EYES OF ALICE COOPER” στέκεται επάξια δίπλα στους κλασικούς του δίσκους, όπως τα School’s out, Love it to death, Killer αλλά και στο Trash.

__Χμμμ… πάνω στο τελευταίο που λες. Διάβασα σήμερα μία κριτική του δίσκου απο το Rock On (παλιό τεύχος) και ήταν πολύ ενθαρρυντική. Λίγο πολύ έλεγε ότι κι εσύ. Οπότε -κι εδώ θέλω τη γνώμη σου- να συμπεράνω ότι το Novocaine είναι “το λιγότερο καλό τραγούδι” ή το πιο πιασάρικο, αλλά όχι και πιο καλό; Η έτσω ότι όλα τα υπόλοιπα τραγούδια είναι τουλάζιστον τόσο καλά όσο αυτό;

__Δεν έχω κανένα κόλλημα με το τραγούδι αυτό, απλά το αναφέρω ως μέτρο σύγκρισης γιατί είναι το μόνο του δίσκου που έχω ακούσει. Πάντως για το δίσκο έψ ακούσει μόνο καλά λόγια, κι αν και συμφωνώ ότι του άξιζε περισσότερη δημοσιότητα, εδώ στη Θεσσαλονίκη ο δίσκος ακούστηκε αρκετά.