The Fall of Troy

ποια ειναι η γνωμη σας για αυτη τη experimental μπαντα ? γουσταρει κανεις ??
να πω την αληθεια οταν πρωτοακουσα δεν τρελαθηκα αλλα σχετικα προσφατα ‘‘κολλησα’’ !
τρομερη μουσικη σε συνδυασμο με τα φωνητικα …ειδικα τα ουρλιαχτα του erak τα σπανε !

υγ : εκανα σερτς αλλα δεν βρηκα κατι…

Doppelganger έχω δώσει προσοχή καλό είναι. Τα Fall of Troy και Manipulator δεν τα χω ακούσει καλά ακόμα και δεν θα γίνει σίγουρα στο άμεσο μέλλον. Δεν περνάω καθόλου τέτοια φάση…

Επίσης είναι απ’ τις μπάντες που ένα τραγούδι θα σε πορώσει και μετά θα ακούσεις ένα άλλο και θα πεις “μου αρέσουν αυτοί εμένα?” :stuck_out_tongue:
Παράδειγμα το Tom Waits :stuck_out_tongue:

NAI. Ανασταση, επιτελους τους αναφερει καποιος.

Το πρωτο album ειναι και το πιο πρωιμο. Το γουσταρω καργα ομως λογω των σκισμενων φωνητικων που υπαρχουν σε μεγαλυτερη αναλογια σε σχεση με τις μετεπειτα δουλειες, καθως και για το τιγκα σπασμωδικο παιξιμο στις κιθαρες. Αυτο το Rockstar Nailbomb δηλαδη απαιτει πολλα κανταρια τρελας για να το γραψεις! Αγαπημενα τρακς ειναι αυτο και το Circus-δε-θυμαμαι-πωςτολενε. Εχουν και μακρυναρια τιτλους.

Το δευτερο με τιτλο Doppelganger ειναι και η καλυτερη σε συνολο κυκλοφορια τους, πιο μεστος ηχος, περισσοτερα ‘‘φλωρικα’’ φωνητικα σε φασεις, αλλα νταμμιτ, γι αυτο γουσταρουμε. Τρελες μελωδιες, δυνατη συνεχεια, πιο δεμενες δομες αλλα και λιγο πιο ευακουστες. Τα αγαπημενα μου τρακς παρολα αυτα βρισκονται στο πρωτο. Βεβαια εχει το ρημαδι το Scene One, Act One, που οταν τ’ ακουω οτι κι αν εχω στο κεφαλι μου με κανει να χαμογελω.

Το Manipulator ηταν απογοητευση. Καλο album αλλα δε φτανει τ’ αλλα δυο. Εχει ωραια κομματια βεβαια, (π.χ. το bluesιστικο που τωρα μου διαφευγει ο τιτλος), αλλα οσο κι αν τ’ ακουω, δε με πωρωνει οσο οι προκατοχοι.

Μετα το δισκο εφυγε κι ενα βασικο μελος o Tim Ward ο οποιος πλην του μπασου χειριζοταν και τα screamo φωνητικα. Στο συγκεκριμενο θεμα μπορει να κανω λαθος μιας και μια προσφατη λαιβ ηχογραφηση που ετυχε ν’ ακουσω δε δειχνει τρελες στυλιστικες αλλαγες. Ισως βεβαια ο τυπος που πηραν μετα να ειναι κοπι πειστ τι να πω.

Σε μια φαση ειχαν βγαλει ενα EP με τιτλο Ghostship demos. Δε ξερω τι ακριβως παιζει με δαυτο καθως μιλαμε για rough mixes. Το θεμα ειναι οτι τελικα δε φαινεται να μενει στο ραφι μιας κι εχουν προγραμματισει να το επανηχογραφησουν σωστα και να το κυκλοφορησουν με τιτλο Phantom On The Horizon καποια στιγμη μεσα στο 2009.

Συν τοις αλλοις τα πραματα πλεον ειναι λιγο περιεργα στο στρατοπεδο μιας κι ειχαν αποφασισει να κυκλοφορησουν και δυο διαφορετικα EP, καθως κι ενα split με τους The Number Twelve Looks Like You. Η εταιρια ομως ειχε διαφορετικη γνωμη κι απ οτι δειχνει, μετα το Phantom θα ακολουθησει ενα κανονικο full length. Ιδωμεν.

Trivia info: Ο πατερας του Tomas ειχε περασει και ως session μουσικος απ τους Eagles.

Έχω ακούσει το ghostship EP και το dopelganger τα οποία γουστάρω κάργα! :thumbup:

Ladies and Gentlemen,

We have finished “Phatom On The Horizon”. (A.K.A. “Ghostship”). We will be releasing it for our tour starting November 28th w/ The # 12 Looks Like You, Warship, and Black Houses… We will be doing the west coast 1st, playing the whole record, the whole way through, and doing the east coast soon to follow. We have spent the last 4 and a 1/2 years on this record, it’s a step up from anything we felt we’ve ever done. And we hope to give back to everyone who’s been waiting so long to hear this song(s) for so long as we have.

We love you, and need you all. Mad respect, this one’s for all of you guys who have been around for it all, and waited for it as well. Let’s show the rock n’ roll industry it’s not all about singles and good looks, it’s about vision, integrity, time, and patience. We are so proud of this record, so come out to the tour and get ur copy while we have them.

μμμ. :smiley:

Πλησιαζει. Κι ελπιζω να μην απογοητευσει σαν το περσινο.

Fall of Troy !! αχαχα οι τρελλαρες επιστρεφουν αν και πιστευω περασε η μπογια τους βεβαια ειναι μικροι ακομα και καλοι μουσικοι[καλα εκεινο to f.c.p.r.e.m.i.x τι κομματαρα…]οποτε οψωμεθα ¨)

There will only be 3,000 copies of the album made

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο.

Επίσης γιατί δεν βγάζουν επιτέλους αυτό το split με τους the number twelve looks like you?

Its online :wink:

Edit: εντάξει κοντράρει στα ίσια τους protest the hero. Λίγο μικρό ρε γαμώτο :frowning:

Τώρα παίζει, καλό ακούγεται…

απο τι διαβασα ειναι ep
και ειναι επανεκτελεση ενος παλιοτερου τους ep του ghostship
οπωτε αναμενουμε το νεο αλμπουμ

Με βαζεις σ’ αναμμενα καρβουνα! Προτιμω να το ακουσω αυριο απερισπαστος.
(Edit@Sgnl: Εδω που τα λεμε, η αρχικη version ηταν ψιλοπροχειροδουλεια).

Εαν παντως λεγαμε ποια ειναι τα πιο αναμενομενα albums στις προσωπικες μας λιστες, αναλογιζομενος τα 3 τελευταία ετη θα ελεγα το Manipulator (το οποιο απογοητευσε), το Elil των Fall Of Efrafa (αυτο κι αν απογοητευσε…) και το επερχομενο Circle Takes The Square, για το οποίο εχουμε καρκινιασει να περιμενουμε. Αν βγει κι αυτο φολα, πα να τα παρατησω να γινω ξυλοκοπος, μπας και βρω την υγειαμ. Σταδιαλα.

Βσικά αυτό περιμένω και εγώ, τίποτα άλλο. Αλλά από τα live που έχω δει ενα τραγούδι ήταν πολύ ωραίο. Το κακό είναι πως δεν βάζουν και κανένα νέο στο blog τους.

Το παρακολουθω κιε γω ανελλειπως. Ασε, δε ξερεις πως σε νοιωθω.

Και τους ειχαμε ανακαλυψει μ’ ενα φιλο εντελως στο ακυρο. Αυτος δλδ, ειδε μια αποθεωτικη κριτικη σ’ ενα doom zine. Καπου Σεπτεμβρη του 05 τους πρωτακουσα, ε κι απο τοτε υπαρχει ενας ερωτας μεγαλος.

Πληροφοριακα, εχω πετυχει κι αλλους που γουσταρουν. Λιγοι, αλλα υπολογισιμοι.

το ακουω και γω τωρα

δεν θα το συγκρινα παντως με τους pth
εδω οι fall of troy κινουνται σε πιο at the drive in-ιστικα μονοπατια (και ολιγον mars volta του πρωτου)

τεσπα
ειναι ενδιαφερον παντως

Εγώ ψάχνομαι γενικώς με emo/screamo συγκροτήματα.

Τεσπα ας μην συνεχίσουμε offtopic

ειμαι και’γω στο club,the fall of troy rocks:metal:
απο παρομοιους σε μουσικη ξερω τους μονο τους protest the hero αν κανενας ξερει αλλους παρομοιους ας μου προτεινει:)οταν τους εψαξα στην wiki ειδα οτι μουσικα κινουνται σε mathcore και progressive rock.
λιγο off topic:εχει ακουσει κανεις blood has been shed;αξιζουν;το μονο που ξερω για αυτους ειναι οτι τραγουδαει ο μικρος θεουλης howard jones.

bump!

Νεο album μεσα στο 2009.

Ελπιζω να φτασουν τον παλιο καλο τους εαυτο. Last chance before they get recycled.

hm…kai egw sto funclub FALL OF TROY
exw akusei dopelganger kai manipulator…
kata thn gnwmh mu prokeitai gia mia experimental/mathcore band pu exei entelws to diko ths yfos !

Οπου να ναι θα εμφανιστει ενας μοδερατορας να σου πει να μην γραφεις με greekλις και να διαβασεις τους κανονες του φορουμ !