The Flight of Sleipnir - Lore

Δηλαδη τι,δεν αξιζει δικο του τοπικ?Αρ γιου κιντινγκ μη?

Θα ελεγα η καλυτερη κυκλοφορια της χρονιας,αλλα επειδη δεν εχω ακουσει πανω απο 2-3 κυκλοφοριες το 2010,θα ηταν ατοπο.

Παρα πολυ ωραιο doom/stoner με εξαιρετικες μελωδιες,και αν και δεν το εχω λιωσει ακομα μου εχει τραβηξει παρα πολυ το ενδιαφερον,κατι που δεν μου συμβαινει συχνα στις πρωτες ακροασεις.

Και επειδη θα πεταχτει μια τσουτσου να διεκδικησει δικαιωματα,ναι εσυ μου το προτεινες μπαουγκ87,σε ευχαριστω τα μαλακα.

Φοβερός δίσκος, απ’τους καλύτερους της χρονιάς.Και όντως σε κερδίζει από την πρώτη ακρόαση.

Απίθανος δίσκος όντως! Για κάποιο λόγο δεν τον έχουν ακούσει πολλοί…
Αρκετά παρόμοιος με τον προηγούμενό τους ο οποίος μου άρεσε λίγο περισσότερο!
Ετοιμάζουν αρκετά πράγματα για φέτος. Πολύ πρόσφατα μου έδωσαν interview:
http://drdoomslair.com/2010/12/27/keepers-of-the-secret-lore-interview-with-the-flight-of-sleipnir/

Τα τύμπανα του δίσκου (και γενικά η παραγωγή) σας άρεσαν δηλαδή?

Kαταλαβαίνω ίσως γιατί να μη σου άρεσε ο ήχος απ’τα τύμπανα και γενικότερα η παραγωγή, αλλά εμένα προσωπικά μου άρεσε:wink:

Bump
Μιας και μόλις είδα ότι μέσα στον μήνα θα κυκλοφορήσει ο νέος τους δίσκος.
Απορώ πώς δεν έχει προκαλέσει τόση αίσθηση αυτή η δισκάρα.Κομματάρες σαν το Let Us Drink Till We Die και Of Words and Ravens (για να αναφέρω δύο ενδεικτικά) δεν γράφονται και κάθε μέρα…ειδικά στα φολκ-ίζοντα σημεία είναι που με τρελαίνουν.Δεν έχω ακούσει ακόμα τον πρώτο τους δίσκο ολόκληρο,αλλά από κάποια κομμάτια που άκουσα μου φαίνεται ότι θα είναι εξίσου μαγευτικός με το Lore και θα τσεκαριστεί άμεσα.Από τις πιο ενδιαφέρουσες μπάντες που έχω ακούσει τελευταία χωρίς αμφιβολία

Εμενα μια χαρα με προκαλεσε παντως. Το πηρα και βινυλιο. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Πολύ καλός και ο καινούριος “Essence of Nine”.
Στο κλασικό style της μπάντας ίσως λίγο περισσότερο ακουστικό απ’οτι θα τον ήθελα εγώ.
Σχεδόν όλα τα τραγούδια ξεκινάνε με ακουστικές κιθάρες και μετά χώνουν.
Σε όσους άρεσε ο folk χαρακτήρας της μπάντας σίγουρα θα τον λατρέψουν.
Εμένα με πόρωσαν το πρώτο και το τελευτάιο κομμάτι που είναι λίγο πιο extreme.

Δυστυχώς, δεν έχω ακούσει ολόκληρο ούτε το ‘‘Lore’’ ούτε τον καινούργιο δίσκο ‘‘Essence Of Nine’’, έχω ακούσει όμως σκόρπια τραγούδια από το συγκρότημα και μου άρεσαν πάρα πολύ! Το Transcendence είναι εξαιρετικό κομμάτι, ειδικά στο τέλος (από το 04.05 μέχρι το 05.12) είναι το ‘‘κάτι άλλο’’! Τα ‘‘χαλαρά’’ φωνητικά και το όλο feeling που βγάζουν προς το τέλος με κάνουν να σκέφτομαι όμορφα πράγματα! :roll: Μακάρι όλα τα τραγούδια του δίσκου να κυμαίνονται στο ίδιο ύφος, τότε σίγουρα θα ναι ένα από τα καλύτερα αυτής της χρονιάς (για μένα τουλάχιστον). Και τώρα στα του ‘‘Lore’’…ζήτημα είναι αν έχω ακούσει τρία τραγούδια…αλλά το Let Us Drink Till We Die είναι ανεπανάληπτο! Επικό! :slight_smile:

[SPOILER]DrDoomMetal: υπάρχει κάποιο σάιτ που μπορείς να ακούσεις ολόκληρο το νέο δίσκο; ε και το ‘‘Lore’’…!![/SPOILER]

Αν σου άρεσε αυτό το κομμάτι συνιστώ να ακούσεις Lore.

Τα εκπληκτικά Angiz+Berkanan καθώς και το Lore κυκλοφορούν στο νετ από τους συνήθης ύποπτους…

[SPOILER]robixxx, βάλτο κτλ.[/SPOILER]

Αξίζει να τα τσεκάρεις και μετά τσίμπα το LP που έχει και φοβερή αφίσα.

Για το Essence of Nine αμφιβάλω τουλάχιστον ακόμα…εγώ το άκουσα από το promo που μου έστειλε η εταιρία τους, 13 Μαίου κυκλοφωρεί.

Εκτός αυτού την ίδια ημερομηνία κυκλοφωρεί και ένα split (με Apostole of Solitude) που περιέχει δυο (πολύ καλά) νέα κομμάτια τους.

Review και παλιότερη συνέντευξη στο blogμου.