The Gaslight Anthem

Πώς σας φάνηκε?
Θα τολμήσω γρήγορα γρήγορα να το βάλω πάνω από το Get Hurt. Εγώ που δεν τρελάθηκα κιόλας όπως άλλοι με Handwritten (αν και μου άρεσε), πιστεύω θα παίξει σε τέτοια επίπεδα. Αλλά μου βγάζει κάτι οικείο και όμορφο. Θέλω να προσέξω καλύτερα τους στίχους…

Είδα το ποστ πριν 2 εβδομάδες και ήθελα και τότε να γράψω ότι δεν το έχω ακούσει ακόμα, δεν το παρήγγειλα καν και δεν ξέρω τι λέει αυτό για το πώς τους βλέπω πλέον, αλλά έβαλα πριν λίγο να ακούσω τα Weatherman και A Lifetime Of Preludes και λίγο συγκινήθηκα και μου έλειψαν, αν έχει κανείς λινκ για παράνομο νταουνλόντινγκ μέχρι να το παραγγείλω από κάπου που δεν θα πληρώσω κερατιάτικα στα τελωνεία θα το εκτιμούσα :pray:

1 Like

Λοιπόν.

Πρώτον, αγόρασε κανείς το cd? Γιατί στο digipack που πήρα (σφραγισμένο προφανώς) ενώ είχε θήκη για το booklet δεν είχε booklet :smiling_face_with_tear:

Δεύερον,
άκουσα τον δίσκο 2 φορές μέσα στο κτελ και ευτυχώς ήμουν πίσω και δεν είχε κόσμο να με δει να βουρκώνω. ΣΤΙΧΑΡΕΣ, ρε Φάλλον μου έλειψες ρε χοντρούλη.

Ήθελα να κάνω ποστ στο “με λίγα λόγια”, πήγα να γράψω ένα κατεβατό, μου φάνηκε τέρμα χαζό, το έσβησα, γράφω εδώ, ακούστε τη δισκάρα.

-Είναι καλύτερο από τα προηγούμενα;
-Μόνο από το Get Hurt.
-Ε τότε τι δισκάρα.

Δισκάρα, σκάσε. Στιχάρες.

“What’s that you say, I knew you when?” στη Μαρία δίπλα από τις Navesink όχθες και το πρώτο κλάμα, τα μπλου τζινς με τα άσπρα τισερτς έγιναν black jeans πια αλλά οι wild hearts έμειναν απείραχτες, “What’s that sound?”, τίποτα, από το '59 πήγαμε στο Μίσιγκαν και είναι 1975 αλλά δεν έχει σημασία 'Cause love doesn’t scare me anymore και μετά And the harvest moon offers its light
To the lovers still in love with the night και συνεχίζεται το κλάμα γιατί είμαι ακόμα in love with the way you’re in love with the night, και το Have Mercy του Get Hurt δεν έχει πια νόημα γιατί στην τελική No mercy, no mercy for you-no mercy for me, και They don’t know where I was αλλά μη ρωτάτε γιατί δεν θέλετε να ξέρετε, και παιδιά, σοβαρά, έβαλα τα κλάματα μέσα στο λεωφορείο την πρώτη φορά που το άκουσα, μεγάλος άνθρωπος, αλλά τι να κάνω,

Now there’s a picture in a Bible
That I swear I’ve seen before
Where she was bathing on the rooftop
While David looked on

Αλληλούια, δισκάρα, δι σκά ρα.
it’s good to be alive ρε Φάλλον (How I’ve missed you, how I’ve missed you),
μακάρι να μη σταματήσετε να βγάζετε μουσικάρες.

And so we struggle for each other
And on and on and on and on it goes.

6 Likes

:heart:

Αλήθεια.

2 Likes
1 Like