The Greatest Bass Player

Πιστεύω ότι αν ήταν ξένος ο Γιώτης Κιουρτσόγλου θα ήταν αν όχι ο καλύτερος σίγουρα ένας απότους καλύτερους

STEVE DIGIORGIO

Nocturno Culto… Τι τεχνική!!!

Λατρεύω τον Tony Levin
Και θα ψηφίσω Geddy Lee, γιατί θυμάμαι videaki που έπαιζε μπάσο, πλήκτρα και τραγούδαγε. Και τα τρία ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. :expressionless:

Σορρυ αλλα μπορεις να βαλεις εως 10 επιλογες.

Μου αρεσει πολυ. Παρα πολυ καλος rock μπασσιστας.

Αντιθετα ο Burton δν μ’αρεσει σαν μπασσιστας.

Να προσθέσω και τους Willie Dixon και Bill Black (Elvis Presley);; Ανήκουν στους greatest αν και με διαφορετική ίσως έννοια από αυτή που οι περισσότεροι εννοούν.

Όσο για τον Bogert τον είχα πιο ψηλά στην εκτίμησή μου πριν τον δω live. Απογοητεύτηκα λίγο. Φταίει και η ηλικία βέβαια…

Γιατι απογοητευτηκες ?

Κοίτα, πάνε αρκετά χρόνια για να θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά σίγουρα ο ήχος του, όπως και όλου του γκρουπ (Vanilla Fudge), δεν είχε καμία σχέση με αυτόν του παρελθόντος. Ο ίδος ήταν, ή τουλάχιστον αυτή η εντύπωση μου έχει μέινει, άνευρος και υπερβολικά διακριτικός. Τον περίμενα πιο “στιβαρό” (δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ).

Για να καταλάβεις, λίγες μέρες πριν ή μετά (δε θυμάμαι καλά) είχα δει τους Nazareth και ο μπασίστας τους μου φάνηκε πολύ εντυπωσιακός (συγκρίνοντας τις δύο εμφανίσεις ε;)!

Μη με παρεξηγείς, δε μειώνω την αξία του, απλά απομυθοποιήθηκε λίγο στα μάτια μου.

Ας βάλω κι εγώ τον Geddy Lee. Μία άποψη ο καθένας έχει και καλά λάνει. Τουλάχιστον, αυτόν τον έχω δει και από κοντά να παίζει τους παπάδες του. Για να είμαι και ειλικρινής για τον Pastorious δεν έχω άποψη και από ότι καταλαβαίνω, μάλλον κακώς…

Δν σε παρεξηγω. Καταλαβαινω τι εννοεις , παιζεις να ηταν και λογω ηλικιας ετσι ή απλα να μην ειχε ορεξη.

Όρεξη είχε, στο τέλος μάλιστα παράτησε το μπάσο και τραγούδησε το Parchman Farm. Αλλά έχει στραβογεράσει είναι η αλήθεια. Αν τον έβλεπες στο λεωφορείο παίζει να του έδινες τη θέση σου…

Αν ξανάρθει πάντως θα του έδινα κι άλλη ευκαιρία εννοείται.

Τον εχω δει πως ειναι τωρα , τεσπα.

Μακαρι να ερχοταν αν και δν το βλεπω.

Πόσα χέρια έχει?

Όταν είναι να γελάσω στείλε πμ.

\:D/

[SIZE=“3”]ΠΑΙΔΙΑ 3 ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΜΠΑΣΙΣΤΕΣ,ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΟΙ 2 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ POLL:!:[-X

1.VIC WOOTEN
2.STU HAMM
3.TONY LEVIN(ΚΥΡΙΩΣ CHAPMAN STICK ΒΕΒΑΙΑ…)[/SIZE]

Ο Wooten ειναι στο πολλ. Οσο για τον Ham και τον Levin θεωρησα πως αυτοι που εβαλα ειναι σημαντικοτεροι αυτων των 2 , φυσικα και οι 2 οι τερατα. Τελος οπως εχω ξαναπει το πολλ εχει 10 επιλογες.

απ τη λιστα ουδεις:p

flea
geezer butler
john deacon
john paul jones
roger glover
kristoffer gildenlow
steve harris κ αλλοι…

Κανείς δεν είναι ο μεγαλύτερος απ’αυτούς που είναι στο poll; Εδώ δεν λέμε για τον αγαπημένο μας, μου φαίνεται…
Δηλαδή όσο καλοί κι αν είναι αυτοί που αναφέρεις, δύσκολα μπορούν να συναγωνιστούν αυτούς που προτείνει o Texas…

Ε όπως έχω ξαναπεί πολλάκις και όπως θα’χω γράψει σίγουρα κάπου εδώ, η γνώμη μου είναι πως ό,τι αποτελείι για την κιθάρα ο Hendrix, αποτελεί για το μπάσο ο Pastorius, σε προσφορά. Ήταν και μεγάλος παίχτης, όμως… πολύ μεγάλος. Δύσκολα θα ξεπεραστεί σε αξία…

Παστοριους ακολουθουμενος με διαφορα ανασας απο τον θεορατο Stanley Clarke.

Για μένα είναι πολύ δύσκολο να διακρίνω ανάμεσα σε αυτούς τους δύο και βάζω πολύ κοντά και τον Wooten.

Στους SMV είχες έρθει Red Rum;