The Guitar Trio poll

οκ!
θενκς φορ δε ινφο :slight_smile:

Ο πιο βασικος λογος ειναι για τι ειναι πολυ αληταρας!

paco de lucia να πω την αμαρτια μου εχω ακουσει λιγα πραγματα…:frowning:

ο al di meola καπου μου θυμιζει τον malmsteen να παιζει fusion (αλλα ενταξει ο ανθρωπος ειναι θεος,θα σκοτωνα και ανθρωπο για να χα την τεχνικη του)8O

ο mc laughin μ αρεσει περισσοτερο απ ολους κυριως στους mahavishnou:)

o santana θα μπορουσε να μπει στο ιδιο club???..τον θεωρω κιθαριστικη ιδιοφυια…

Και εγώ σε σέβομαι :wink:
Του αρέσουν τα 3 note per string patterns αλλά δεν είναι το μόνο πράγμα που παίζει. Μιλάμε για τεράστιο κιθαρίστα δεν νομίζω πως πρέπει να γίνονται τέτοιες απλουστέυσεις. Επίσης προτιμώ όταν ακούω μουσική να συγκεντρώνομαι στην μουσική και όχι στην τεχνική ανάλυση. Αν ακούγεται καλά μου αρέσει είτε παίζει 3 notes per string είτε string skips είτε ότι άλλο θέλει. Την τεχνική την θαυμάζω σε δεύτερο χρόνο.

Και αν κάποιοι shredders αναμάσησαν τα licks του αυτό δεν είναι κάτι που μειώνει την δική του αξία. Στα 80’s τα riffs των Zeppelin αντιγράφηκαν από ορδές συγκροτημάτων. Μειώνει αυτό την αξία των Zeppelin ή αυτών που αναμασούσαν;

Δεν αμφισβητεί κανείς πως υπήρξε επιρροή και για shredders και για πολύ κόσμο. To έγραψα και εγώ στο post μου. Και επίσης το shred για μένα δεν είναι ανάθεμα, μπορείς να διαβάσεις τι γράφω σχετικά και στο thread για τον Michael lee Firkins στις “κυκλοφορίες”

Αλλά η ουσία είναι πως αντί να αρκεστείς να γράψεις γιατί προτιμάς τον McLaughlin έχεις γράψει στα posts σου εδώ μία σειρά από αρνητικά σχόλια για τον DiMeola. Ίσως να είχαν περισσότερο θέση στο thread που άνοιξες “Ποιόν μεγάλο δεν γουστάρετε για δικούς σας λόγους” παρά στο thread για το Guitar Trio. Θα προτιμούσα να δώ περισσότερο θετικά posts εδώ.:slight_smile:

Μέχρι και αυτό που γράφεις για το πως σχηματίστηκε το πρώτο Guitar trio είναι άκρως απαξιωτικό για τον DiMeola έτσι όπως το γράφεις και δεν καταλαβαίνω τι σκοπό εξυπηρετεί. Να αποδείξει πως δεν τον εκτιμoύσε ούτε ο ΜcLaughlin; Και να συνέβαινε αυτό τότε -προσωπικά δεν το έχω ξαναδιαβάσει κάπου-μήπως έχει αλλάξει γνώμη αφού κυκλοφόρησαν μαζί ένα live album που θεωρείται από όλους κλασσικό; Γιατί 15 χρόνια μετά τον ξανακάλεσε να φτάξουν το τρίο…:wink:

Εκπληκτικό τρίο, και αυτό επανενώθηκε το περασμένο καλοκαίρι και έπαιξαν κάποιες συναυλίες στην Ευρώπη αλλά δυστυχώς όχι εδώ.
Είχα την τύχη να τους δώ όταν έβγαλαν τον δίσκο το 95 και ήταν εξαιρετικοί αλλά η συναυλία δεν τελείωσε ομαλά γιατί ο Clarke δεν ήταν ευχαριστημένος με το πως ακουγόταν και παράτησε το κοντραμπάσσο του και έφυγε αφήνοντας τους άλλους δύο να τελειώσουν την συναυλία παίζοντας περίπου 20’ ως ντουέτο:lol: :stuck_out_tongue:

Εχεις δικιο.Ειμουν υπερβολικος και φανηκε οτι δεν μου αρεσει ο Μεολα ενω την πραγματικοτητα και μου αρεσει και με εχει επηερασει.Αλλα ποτε δεν προσπαθησα να μειωσω την αξια του σαν μουσικο γενικα.Τον θεωρω μουσικαρα και ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολυ επιδραστικο.Απλα επικεντρωθηκα στο τεχνικο του παιξιμο το
οποιο ΠΛΕΟΝ(οχι ΤΟΤΕ) ακουγεται σαν κατι κοινο(εφοσον τον εχουνε αντιγραψει πολλοι) και αρκετα ανακυκλωμενο σε σχεση με ας πουμε του McLaughlin(ε που να καταλαβεις τι παιζει αυτος ο καταραμενος για να τον αντιγραψεις κιολας :stuck_out_tongue: ), ΧΩΡΙΣ αυτο να μειωνει την αξια του σαν μουσικο φυσικα.Απλα τα γρηγορα μοτιβα του πλεον σε μενα τουλαχιστον(χωρις αυτο να λεει οτι δεν ειναι μουσικα ωρεα) ακουγονται πολυ been there,done that(οχι οτι μπορω να τα παιξω ετσι αλλα ως κατι αναγνωρησημο που το χω μελετησει)
Οσα ειπα παντως για το guitar trio για τον Coryell ισχυουν .Οσο για την επανενωση του guitar trio o McLaughlin leeii oti htan A BIG BIG Mistake στην συνεντευξη του στο site ths abstract logic.Γενικα ο Μεολα με τον John δεν τα πηγεναν καλα και αυτο κορυφωθηκε οταν ο Μεολα πουλουσε στα live του το Friday in San Franscisco σε DVD unedited με μετρια εικονα και ηχο(ασε που το ιδιο το live δεν εχει καμια σχεση με την επισημη κυκλοφορια γιατι ειναι very heavily edited in the studio) χωρις να εχει παρει αδεια απο τους αλλους 2 και προφανως κερδιζοντας μονο αυτος.Και πολλες φορες εχουν εμφανιστει ο John me ton Paco σαν ντουετο χωρις τον Μεολα.Αυτο δεν το λεω ουτε για να μειωσω την αξια του Μεολα ουτε τπτ.Απλα ετσι το λεω.Και για επιλογο ενας φιλος μου οταν τον ειδε εδω πριν καποια χρονια και του μιλησε στο τελος(τον Μεολα ενοω)τον ρωτησε αμα θα ξαναγινει ποτε το τριο , και του απαντησε:“Αμα με θελουνε…” το οποιο ακουστηκε καπως πικρο(γενικα δεν το κοβω να γινεται)

Επισης να προσθεσω οτι ο Paco μετα την αποχωρηση του Al ειχε προτεινει τον Jorz Strunz για αντικαταστατη.Θα ηταν ωρεα συνεργασια και αυτη.Φυσικα ο Strunz μουσικα δεν μπορει να αγγιξει τον Μεολα αλλα ειναι ποολυ κιθαρισταρας

:lol: :lol: :lol: Οτι να ναι ! …
Η συναυλια γενικα πως ηταν ?Τα διελυσαν ολα ?
Ο Clarke εσπειρε ή ηταν σπασμενος απο τον ηχο και δν επαιζε ?

ΥΓ: Σε μισω που εχεις δει απειρα άλλα live ,αλλα γι’αυτο συγκεκριμενα αμα σε πετυχω δν την γλυτώνεις :stuck_out_tongue: :lol: (αστειευομαι…)

Αυτό που γράφεις εδώ είναι ενδιαφέρον. Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει την συνέντευξη του Mc Laughlin στο Abstract Logix (ψωνίζουμε και από τα ίδια sites 8) ) αλλά θα την ψάξω. Το DVD που λες το είδα να πωλείται στην συναυλία του DiMeola στη σφεντόνα τον Μάιο του 2006. Αλλά δεν είχα πάνω μου αρκετά λεφτά και δεν το πήρα -δεν ήξερα και για τι ακριβώς πρόκειται…
Την επόμενη μέρα το έψαξα στο Abstract Logix δεν το βρήκα και τους έγραψα ρωτόντας για αυτό. Μου απάντησαν πως πρόκειται για bootleg και δεν το πουλάνε:!:
Μου έκανε εντύπωση ο DiMeola να πουλάει bootleg στις συναυλίες του αλλά δεν το έψαξα περισσότερο. Τώρα με αυτό που λες κάπως “κουμπώνει” η ιστορία. Το Abstract Logix έχει πολλά πάρε-δώσε με τον Mc Laughlin και είναι λογικό να μην ήθελε να τα σπάσει μαζί του πουλώντας το συγκεκριμένο DVD.
Tεσπα, αυτά έχουν να κάνουν σε μεγάλο βαθμό με εμπορικές σχέσιε και όχι με μουσική.
Εσύ το έχεις το DVD;
Aν ναι, με ενδιαφέρει να αποκτήσω ένα αντίγραφο. Στείλε ένα PM και θα δούμε πως θα γίνει να μου το αντιγράψεις και τι μπορώ να σου στείλω και εγώ. Εϊμαι βέβαιος πως έχω πράγματα που θα σε ενδιαφέρουν:wink:

H συναυλία ήταν απίστευτη όπως ήταν αναμενόμενο. Ο Clarke όσο έπαιξε ήταν φυσικά εντυπωσιακός. Στο Indigo ένιωθες κάθε νότα του μπάσου σαν να ακουμπάει ένας γίγαντας στον ώμο σου, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ… 8)

Δεν δικαιούμαι να έχω παράπονο από τα live που έχω δεί, αυτό είναι αλήθεια.8) Όταν ήμουνα μικρός εδώ δεν βλέπαμε τίποτα (ή σχεδόν τίποτα) οπότε μεγαλώνοντας με αυτό το απωθημένο δεν άφησα ποτέ εύκολα ευκαίρία να δώ live να πάει χαμένη.

Θα με πετύχεις, είμαι σίγουρος! Τώρα που έγινε η καλή αρχή με τον Bluezlick θα σας γνωρίσω και τους υπόλοιπους της παρέας σε κανένα live είτε εδώ είτε πάνω σε σας.:wink:

Για την 1η παραγραφο … καταλαβαινω τι θες να πεις και το Indigo ειναι απο τα αγαπημενα του δισκου αυτου.

Ναι ναι ετσι , αντε να σε δουμε και να τα πουμε απο κοντα . :smiley: :smiley:

Καρβουνο

Η ποιoτητα της εικονας και του ηχου δεν ειναι σε καμια περιπτωση up sto standar gia official release.Ο Paco ακουγεται με το ζορι και η εικονα ειναι πολυ σκοτεινη.Ασε που οπως ειπα και πιο πριν η ιδια συναυλια ειναι κατα πολυ χειροτερη απο το official αlbum καθως υπαρχει"βαρυ" overdubbing αλλα ειναι περιραγμενη και η ταχυτητα καθως στο album τα κομματια εναι 1/4 του τονου ψηλοτερα στο pitch και λιγο πιο γρηγορα σε ταχυτητα.Παρολαυτα ειναι ενδιαφερον καθως το σετλιστ ειναι μεγαλυτερο και εχει μια πολυ ωραια version του spain του Chick Corea.Σου εστειλα ΠΜ για τα υπολοιπα.Δεν εμφιβαλω οτι εχεις πραμα που θα με ενδιαφερει :smiley: