The Guitar Trio poll

Ποιον απο τους 3 προτιματε και γιατι?

ολοι ειναι ωραιοι

μουσικη δεν ξερω,για να πω οτι μ’αρεσει περισσοτερο η τεχνικη του ταδε,απο τον ταδε
καταλαβαινω ομως οτι ολοι ηταν πρωτοποροι και παιχταραδες

προτιμω John, λογω των mahavishnu orchestra!!!

Άλλο ένα poll από τα “δύσκολα”…:smiley:

Μεταξύ των τριών σίγουρα προτιμώ Di Meola και McLaughlin από τον DeLucia (με όλο το σεβασμό:wink: ) γιατί γενικά προτιμώ jazz/fusion από Flamenco, μου αρέσει που πάιζουν και ηλεκτρικά κλπ.

Μεταξύ των δύο γιγάντων τώρα:
Στα σημεία Di Meola

Γιατί:
-Γουστάρω την κιθαροκαυλία του και το γεγονός πως στις συνθέσεις του η κιθάρα πρωταγωνιστεί πάντα. Τώρα βέβαια ξέρω πως αυτό για κάποιους θα ήταν επιχείρημα για να επιλέξουν τον McLaughlin…
Για μένα πάντως μετράει υπέρ του DiMeola.
-Τα γρήγορα καθαρά του μέρη είναι σημείο αναφοράς για όλους. Mέχρι και ο Zakk Wylde τον αναφέρει ως επιρροή.
-Toν έχουμε δεί περισσότερες φορές στην Ελλάδα και ήταν όλες εξαιρετικός.
-Γουστάρει Ελλάδα και δεν το κρύβει, έχει παίξει μέχρι και σε συναυλία ευαισθητιποίησης της Αμερικάνικης κοινής γνώμης για την Κύπρο στο New Jersey.
-Είμαι πιό δεμένος με την μουσική του για προσωπικούς λόγους.

ΑΣΥΜΑΖΕΥΤΗ ΣΠΟΡΑ …
Δυστυχως δν μπορω να ψηφισω και τους 3…
Προτιμω John και Αl επειδη εχουν παιξει με τον Jaco :stuck_out_tongue:

Μεολα γιατι ηταν ο πρωτος απ τους 3 που ακουσα και το παθα!Επισης μ αρεσει περισσοτερο συνθετικα απ τους αλλους 2.Επισης αυτο το palm mute παιξιμο του ειναι φετιχ και το γουσταρω ατελειωτα και το κλεβω επισης ανερυθριαστα!:stuck_out_tongue:

Λοιπον και γω καταρχην να πω οτι προτιμω Meola kai Mclaughlin απο De Lucia για τον ιδιο λογο που ειπε και ο Mule.Ψηφισα Mclaughlin γιατι:

1)Ειναι πολυ καλυτερος κιθαριστας απο τον Meola.Εχει απειρως καλυτερη τεχνικη,κατεχει σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο τον jazz αυτοσχεδιασμο,μπορει και παιζει περισσοτερα ειδη μουσικης,εχει καλυτερο ελενχο των δυναμικων στο παιξιμο του,τα picking shapes που χρησιμοποιει ειναι απλα απιστευτα σε αντιθεση με του Meola που ειναι λες και ακουω shrapnel era shredders(παρολαυτα με αυτο φενεται ποσο πιο προσιτος ηταν ο Meola και ποσο επηρεασε)
2)Μου αρεσουν περισσοτερο τα κομματια του , και η ποικιλια στα ειδη που παιζει απο album se album.Ο Meola κατεχει αψογα το latin jazz στοιχειο αλλα μεχρι εκει.
3)Λογω Μahavishnu
4)Loγω Shakti(και το καινουργιο και το παλιο)

Α και να προσθεσω πως ο Mclaughlin σαν κιθαριστας βελτιωνεται συνεχως σε αντιθεση με τον Meola

Θεος ο Γιαννης μακΧαμογελιν δε λεω,αλλα περα απ τις τεχνικες ικανοτητες(για τις οποιες χεστηκα παρεμπιπτοντως) σε φασεις τον βαριεμαι ως συνθετη,ισως επειδη βαριεμαι και τη Τζαζ,μια και δεν την εχω μελετησει σε βαθος και ουτε προκειται.

Το θεμα ειναι οτι ΚΑΙ οι 2 εχουν τεχνικες ικανοτητες.Απλα του Meola ειναι εντελως αδιαφορες και εντελως shred φιλοσοφιας(o meola ειναι η μεγαλυτερη επιρροη στην shred κιθαρα) ενω του Γιαννη πολυ ενδιαφερουσες ΚΑΙ μουσικες.Τεχνικη ειναι σημαντικη σε κιθαριστες τετιου ειδους καθως τους δινουν περισσοτερες επιλογες στο τι θα πεξουν.Και φενεται καθαρα αφου ο Meola παιζει 5 licks γρηγορα ολη την ωρα.Δεν αμφιβαλω οτι ηταν ΠΟΛΥ σημαντικος κιθαριστας για την εποχη του ο Meola, η οτι εχει γραψει κομματαρες αλλα σολιστικα δεν μπορει ουτε καν να αγγιξει τον Mclaughlin αντικειμενικα.Τωρα αμα σου αρεσει πιο πολυ το στυλ του και τα κομματια του παω πασο.

Αυτο εννοω φιλτατε Θανασ’!:slight_smile:
Στα αλλα συμφωνουμε more or less!:wink:

Έλεος ρε παιδιά, μας διαβάζουν και νέώτεροι ακροατές που δεν έχουν ακούσει τους δίσκους και θα φανταστούν πως ο DiMeola είναι κάτι μεταξύ Chastain και Joe Stump με αυτά που γράφονται εδώ!:smiley:

Δεν είναι τυχαίο που και ο McLaughlin και μερικές δεκάδες ακόμα κολοσσοί της Jazz Fusion γουστάρουν να παίζουν με τον DiMeola: Προφανώς δεν βρίσκουν τις τεχνικές του ικανότητες “αδιάφορες” ούτε “μη μουσικές”.

Η ενασχόληση του DiMeola με την μουσική του Piazzola δείχνει και αυτή shred νοοτροπία και έλλειψη μουσικότητας;:wink:

Το ρυθμικό του πάιξιμο τι λέει; :papas:

o holdsworth κολλαει στην κουβεντα???

Συμφωνώ με το ότι ο McLaughlin βελτιώνεται συνεχώς και ψάχνει να παίξει εντελώς διαφορετικά είδη για να ανανεώνει τα ακούσματα και τις παραστάσεις του. Χθες άκουγα το “επίσημο bootleg” που έβγαλε από την Αμερικάνικη περιοδεία του Σεπτεμβρίου με τους 4th Dimension και έίχα τρελαθεί.

Αλλά δεν βλέπω αυτό που κάνει ο Mc Laughlin "σε αντίθεση¨ με τον Di Meola.

Προτιμω και τους 3 μαζι σε ακουστικο σοου.

Το thread έχει θέμα την προτίμηση σε κάποιο μέλος του Guitar Trio.

Kαι τεχνικά μάλλον όχι γιατί εδώ μιλάμε για γρήγορες πένες, “στακάτους” παίχτες και ο Holdsworth είναι που έμαθε τους κιθαρίστες να παίζουν γραμμές σαν σαξοφωνίστες με το legato παίξιμο του.

Κατσε λιγο.Σε σεβομαι αλλα μην μου πεις οτι το γρηγορο παιξιμο του Meola δεν ειναι αυστηρως 3 note per string patterns?

Δεν υπαρχει γρηγορο lick του meola Που να μην εχει χιλιοπαιχτει απο παικτες οπως ο gilbert και ο michael angelo

Στο κατω κατω δεν μιλησα για SHRED νοοτροπια στη μουσικη του . ΑΠΛΑ αυτα τα μοτιβα που επαιζε ο meola υιοθετηθηκαν ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ απο τους shreders των 80’ς.Μπορει να ηταν πολυ σημαντικα αυτα που επεξε για τοτε τωρα απλα ακουω χιλιοπαιγμενα μοτιβα.(εξαρια προς τα πανο ,εξαρια προς τα κατω,εξαρια 5-1 και 16ακτα σε groop των τεσσαρων,ενα καλο 80% τουλαχιστον απο το γρηγορο παιξιμο του meola).To ρυθμικο του παιξιμο ειναι θεικο.Το δεξι χερι στα ρυθμικα groovarei απιστευτα.

Because of his early recordings, Di Meola became arguably the most important pioneer of shred guitar, influencing guitarists such as Yngwie Malmsteen

Απο το wikipedia , οπως φαινεται δεν ειμαι ο μονος που το πιστευει. και επισης

http://www.youtube.com/watch?v=9cadbYIzhqQ συγκρινεται εδω.Μπροστα στου mclaughlin ο meola δεν μοιαζει βαρετος με μοτιβα χιλιοπαιγμενα?Δεν εχει απειρως χειροτερες δυναμικες?Και μην ακουσω για την μουσικη του κτλ.Δεν αμφιβαλω οτι ειναι μουσικαρα , αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγοντε.Αλλωστε δεν ειναι μυστικο πως ο Mclaughlin στο πρωτο guitar trio εφερε τον meola μονο επειδη η δισκογραφικη δεν τους αφεινε να βγαλουν το album με τον coryell γιατι δεν ηταν αρκετα εμπορικος.

Αυτο δν το ηξερα !! Καλη φαση …
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

A και κατι ακομα ψιλοασχετο …
Εχω τον δισκο των Stanley Clarke, Al Di Meola & Jean-Luc Ponty - The Rite Of Strings
και ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ οποιος δν τον εχει ακουσει , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΕΙ :!:
8)