The Guitarist's Thread

Τι ακριβως θες να μαθεις πανω στην κιθαρα?Να παιζεις τραγουδια η γενικοτερα?(αυτοσχεδιασμος κτλ)

το συγκεκριμενο το εχει αποσυρει το ιδιο το berklee! μονο στο ελλαδισταν το κανουμε ακομα…

δεν ειναι δυσκολο ρε! απλος βαριεστε ολοι σας να διαβασετε!

:lol: :lol: :lol: Πραγματικα πλεον αυτο το βιβλιο το θεωρουν της ξεφτιλας

Για πείτε τη γνώμη σας για τις ταμπλατούρες.

Εγώ που είμαι άσχετος απο κιθάρα με βοηθάνε πάρα πολύ, αλλά γενικά είναι “η εύκολη λυση”, έτσι?

Το guitar pro εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει παρα πολυ.Το προτεινω με κλειστα τα ματια

Το ωραίο στο guitar pro είναι οτι έχει ταμπλατούρες για σχεδόν όλα τα όργανα, ακόμα και τα φωνητικά πολλές φορές :thumbup:

Αυτό λες ρε bluezlick?
Μήπως εσύ λες για άλλο βιβλίο?
http://www.berkleepress.com/catalog/product?product_id=11108&category_id=19
Δε νομίζω πως έχει αποσυρθεί.
Στη σελίδα πάντως του berklee press δεν το έχουν βγάλει.

Κοίτα και η έννοια ευκολία-δυσκολία είναι σχετική οπότε δε μπορώ να πω, αλλά πιστεύω πως είναι οκ για αρχή.

Eνοουσε οτι το εχουν αποσυρει στη σχολη,δεν το διδασκου πια(εδω και πολυ καιρο βασικα απ’οτι ξερω)

thats right! :wink:

τα βιβλια για μενα δεν εχουν τοση μεγαλη χρησιμοτητα στην αρχη…για τα πρωτα βηματα χρειαζεται ενας καλος δασκαλος να μαθεις

πως σχηματιζονται οι συγχορδιες και οι κλιμακες για μενα πολυ βασικο να ξερεις με βαση την ντο ματζορε…

και να τις μαθεις να τις παιζεις σε οσες περισσοτερες θεσεις μπορεις που εξαρταται απ την ενασχοληση σου…

στην συνεχεια της εβδομες,εκτες και πως σχηματιζονται προσθετοντας τις νοτες στα ακορντα…

με τα διαφορα βιβλια μπορει καποιος να ασχοληθει για να μαθει να διαβαζει νοτες και να αποκτησει ρυθμο παιζοντας με μετρονομο…

απο κει και περα ολα ειναι θεμα ποσο θα ασχοληθεις για να αποκτησεις ταχυτητα, τεχνικη,ρυθμο να μαθεις κομματιακ.λ.π.

Συμφωνω.Αν θες να μαθεις σολο το πρωτο πραμα που πρεπει να μαθεις ειαι οι κλιμακες,ξεκινωντας με πενατονικες και μαντζορε/μινορε.Να μαθεις τις βαθμιδες τον κλιμακων ωστε να καταλαβαινεις πανω σε τι συνχορδιες πρεπει να παιξεις τις κλιμακες αυτες.

ετσι…αν τα μαθεις μηχανικα δεν κανεις τιποτα…να ξερεις τι παιζεις…:wink: :wink: :slight_smile:

Δεν ειμαι και πολύ ειδική σε θέματα εξοπλισμου! εχω μια κιθάρα washburn και ενισχυτη line 6. Ρε παιδιά ισχύει ότι αν παίζεις κάθε μερα πρεπει να αλλάζεις τις χορδες κάθε 10 μέρες?8O :-k

Λιγο υπερβολικο αλλα καθε μηνα θελει στο χαλαρο.Προσωπικα παιζω καθε μερα αλλα εχω να τις αλλαξω απο το σεπτεμβριο :stuck_out_tongue:

οχι κ 10 μερες αλλα μια φορα το μηνα οπωσδηποτε! εγω τα καλοκαιρια τις αλλαζω καθε 15 μερες γιατι γινονται χαλια απο ιδρωτες κ τα συναφη! γενικα να κοιτας οτι αμα μεσα στον μηνα σε εχουν μαυρισει οι χορδες να τις αλλαζεις γιατι οι παλιες χορδες φθειρουν τα ταστα πιο γρηγορα!:wink:

εσυ ειασια βλακας! :lol: :stuck_out_tongue:

κοίτα υπάρχουν και χορδές που πιστεύω αντέχουν πάρα πολύ, ας πούμε οι elixir, αλλά είναι πανάκριβες.
τέσπα
15 euros το μήνα για καλές χορδές δεν είναι και μεγάλος βραχνάς…

Οντως οι Elixir αντεχουν πολυ αλλα δεν μου αρεσει ο ηχος τους.Ασε που κανουν και 14.5 ευρω το σετ(Ενας φιλος ειχε παραγκειλει απο γερμανια καμποσα σετ με 6και κατι το καθενα,ελαδα=κοροιδια)

Εγώ κάτι χορδές των 5,50 ευρώ παίρνω πάντως:p

καπου εκει κυμαίνονται οι τιμες! εχει κ λιγο πιο ακριβες αλλα οπως σε ολα αυτα τα θεματα ειναι τι σε βολευει!
πχ εγω παιζω με daddario χρονια

Παίζω κάθε μέρα και νομίζω ότι όλες οι χορδές τρώνε λίγο παίδεμα με τέτοιους ρυθμούς:-s Αλλά νομίζω ότι όπως λέτε και εσείς μια φορά το μήνα είναι λογικό. Α τώρα που το λέω πρέπει να τις αλλάξω:lol: