The Guitarist's Thread

Μιας και βλεπω πολλα threads για κιθαριστες ειπα να κανω ενα για να τα συνοψισουμε ολα.Να πουμε για το τι κιθαρες εχουμε,ποιες ελπιζουμε να αποκτησουμε,τι εξοπλισμο εχουμε(και τι θελουμε ακομα να παρουμε),τις αποψεις μας για διαφορους κιθαριστες/κιθαρες/κιθαρες/χορδες/πενες/μηχανηματα γενικοτερα,τις επηροες μας,σε τι επιπεδο φιλοδοξουμε να φτασουμε κιθαριστικα,να λυνουμε αποριες οσο αφορα καποια αγορα η τεχνικης φυσεως και αλλα τετοια

ΥΓ.σκατα,μονο που το εγραψα κουραστηκα :stuck_out_tongue:

ΕΙναι ευσπροσδεκτοι και οι μπασιστες και απογορευεται αυστηρα η εισοδος στους drummer :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: (στον shortsakia πει αυτο :stuck_out_tongue: )

Μια πρωτη ερωτηση απο μενα ειναι αν ξερεται να προτεινετε καποιο καλο instructional video?Exω παρα πολλα και κανενα δεν φαινεται να βοηθαει πραγματικα

Αφου ειμαι ευσπροσδεκτος ως μπασσιστας θα γραψω
Για το υπογραμμισμενο : :lol: :lol: :lol:

Εχω 2 μπασσα , ενα Cort Β4 Fretless και ενα Squier Precision.Ευελπιστω να παρω ενα καλο ενταστο (ισως το Yamaha Aittude ΙΙ Bass του Sheehan) και ενα κοντραμπασσο.
Απο εξοπλισμο εχω το Bass V-Amp και ενα Boss πεταλι Super OverDrive SD-1 (αυτο ειναι για οταν θελω να ειμαι πολυ τρου). Απο εξοπλισμο θελω να παρω σε καποια φαση εναν Ampeg (αλλα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ !) και απο πεταλια , ενα Chorus , ένα Reverb ( οταν παιζεις μονος σου ειναι απιστευτο , με μπαντα φυσικα δν το χρησιμοποιεις γιατι ακουγετε ενα χαος) και ενα Whah και βλεπουμε.:slight_smile:
Για κιθαριστες θα σχολιασω οταν αν μιλησει καποιος αλλος.
Για χορδες χρησιμοποιω Rotosound Swing 66 και στα 2 μπασσα , βεβαια αμα θελει καποιος να βγαλει κοντραμπασσιλα στο αταστο βαζει φλατ χορδες. Πενες δν χρησιμοποιω.
Επιρροες μου απ’οτι νομιζω ειναι : Geezer Butler , Billy Sheehan , Tim Bogert , John Paul Jones , Ritchie Blackmore και ο Jaco Pastorius (ΟΧΙ πως οταν παιζω ακουγεται σαν Jaco μην παρεξηγηθουμε κιολας αλλα πολλες φορες εχω στο μυαλο μου κομματια του και licks του). Αν θυμηθω κι αλλους θα γραψω.
Το επιπεδο που θελω να φτασω μπασσιστικα ειναι υψηλο και ευελπιστω καποια μερα ( φυσικα μετα απο σκληρη μελετη ) να το φτασω .
:slight_smile:
Ακουω σχολια αν εχει κανεις να μου κανει ή ερωτησεις .
Για την υπογραμμιση : Γμσε τα και γω ! :smiley:

Εγω εχω μια BC Rich Assassin την οποια εχω να ακουμπησω 2 χρονια περιπου (και γενικως εχω ασχοληθει ελαχιστα) κυριως λογω ελλειψης χρονου. Τωρα που με σπουδες ξεμπερδεψα ομως λεω να ασχοληθω κατιτις παραπανω. Οποτε ρωτω τους ειδικους τα εξης:

  • Για μαθηματα με καθηγητες χρηματα δεν παιζουν (τουλαχιστον αυτον τον καιρο). Ποιον τροπο μου προτεινετε για εκμαθηση απο μονος μου?

  • Ενας φιλος παλιοτερα που ξερει κιθαρα μου ειχε πει να αλλαξω χορδες. Εσεις τι προτεινετε?

Αν θες απλως να παίζεις κομμάτια στο utube υπάρχουν on line μαθήματα κ ορισμένα είναι κ πολύ καλά…Τώρα εξαρταται απο το τί είχες μάθει κ πως παίζεις…Κανένα βιβλίο θα βοηθούσε(έχω να σου δωσω ένα με απαντα scorpions:lol: )…Kαι οπωσδήποτε να αλλάξεις χορδες…Δεν εχουν σκουριασει μετα απο 2 χρόνια???Αυτά απο μενα

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5760&highlight=guitarist's+thread

Το ειχα ανοιξει πριν καιρο

Χμ, ναι εχεις δικιο. Δεν το χα δει και βλακεια μου που δεν εκανα search…
Παταω θαυμαστικο!

Χορδές, αν έχεις να παίξεις και 2 χρόνια μάλιστα, φυσικά και να αλλάξεις.
Αν έχεις βασικά τόσο πολύ καιρό να παίξεις πήγαινέ την για ένα service.
Τώρα όσον αφορά χορδές πιστεύω πως πολύ καλές είναι οι elixir αλλά μιλάμε για 20 ευρώ χορδές.

Για βιβλίο για αρχή σου προτείνω του william leavitt το a modern method for guitar: volume 1.
Είναι απ τις εκδόσεις του πανεπιστημίου του berklee και είναι φοβερό βιβλίο

Είναι πολύ δύσκολο για αρχαριο…Πολύ καλό βιβλιο αλλα είναι αστα να πάνε για αχή…8O 8O

Βασικα εξαρτατε απο το τι θέλεις να μαθεις ? Να εξιγίσω …

Θες να μαθεις να παιζεις διαφορα κομματια τα οποια σου αρεσουν ή θες να μπορεις να αναλύεις αυτο που ακους (να το απλοποιεις με λιγα λογια) και να εισαι σε θεση να γραφεις δικα σου κομματια ? Και γενικα σε τι επιπεδο θες να ασχοληθεις ?

ps. Μονο σοβαρα ποστ εδω καθως γινετε προσπαθια να ανοιξει subforum για μουσικους .

ναι όντως δεν είναι και το ευκολότερο αλλά δε ξέρω να προτείνω κι άλλο να σου πω την αλήθεια.
Προ ακουστικής και ηλεκτρκής έπαιζα κλασσική και τα άλλα βιβλία που έχω είναι για κλασσική.

ps πάντως οι χορδές πρέπει να αλλάζοντα τακτικά, και 2 φορές το χρόνο πρέπει να γίνεται ένα service. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι και ακριβό.

το θέλω εγώ

Hμουν σίγουρη:lol: …Θυμησε το μου πάλι κ θα στο φερω σε κανενα meeting:wink:

οκ.πόσο το πουλάς?

Θα στο φωτοτυπήσω ρε συ…Κ εγώ ετσι το εχω πάρει:wink:

φτηνολόγια,τέσπα.:roll:
ε,ποιοι θα ψήφιζαν τόλκι

Καλά αμα χαλιεσαι πανε αγορασε το…:lol: Αυτοί ψηφίζουν τολκι:wink: :stuck_out_tongue:

όχι δεεε,νταξ,δέχομαι να μου το δώσεις:-s

Οχι σπαμιν!