The Kills

δεν ξέρω πόσοι τους γνωρίζουν εδώ μέσα, αλλά είναι από τις πιο επιτυχημένες indie rock μπάντες των 00’s.
είναι δίδυμο που αποτελείται από την αμερικανίδα Alison “VV” Mosshart (<3) και τον άγγλο Jamie “Hotel” Hince.
έχουν κυκλοφορήσει τρείς δίσκους, όλοι τους εξαιρετικοί, και αρκετά διαφερτικοί ο ένας από τον άλλο.
αξίζει να σημειωθεί η συμμετοχή της Alison στους Dead Weather καθώς και στους πολύ καλούς punk rockers Discount, τη μπάντα που είχε δηλαδή πριν τους Kills.

Keep On Your Mean Side (2003)

το ηχογράφησαν στα ίδια studios που οι White Stripes ηχογράφησαν το Elephant και η αλήθεια είναι πως η heavy προσέγγιση του ήχου είναι πολύ κοντά σ’αυτό.το indie στοιχείο όμως κάνει τη διαφορά.ο πιο punk rock δίσκος τους (μέχρι και desert rock) και από τα καλύτερα ντεμπούτα στον alternative/indie χώρο στα 00’s.

No Wow (2005)

για μένα και για πολλούς άλλους αυτός είναι ο καλύτερος δίσκος τους.εδώ οι κιθαρες ρίχνουν ταχύτητες και η ατμόσφαιρα γίνεται πιο σκοτεινή ανοίγοντας δρόμους για τις post punk επιρροές τους.με αυτό το δίσκο η Αlison γίνεται το απόλυτο θηλυκό indie είδωλο.αριστούργημα.πιο απλά: αν το σεξ ήταν μουσική, θα ήταν αυτός ο δίσκος…

Midnight Boom (2008)

ο τρίτος τους δίσκος είναι κατά πολλούς ο κατώτερός τους.εγώ δε θα συμφωνήσω.είναι αρκετά bluesy και το punk στοιχείο έχει σχεδόν εξαλειφθεί.τα νταραβέρια της Alisson με τον Jack White κάνουν την εμφάνισή τους σε συνδυασμό με την retro προσέγγιση που είναι στη μόδα στο indie αυτήν την εποχή.πρόοδος.

ποστάρω και τα 10 παρακαλώ βίντεοκλίπ που έχουν γυρίσει.
το ένα καλύτερο από το άλλο:

Fried My Little Brains
Kissy Kissy
The Good Ones
Love Is A Deserter
No Wow
U.R.A. Fever
Cheap And Cheerful
Last Day Of Magic
Tape Song
Black Ballon

Οτι έχω ακούσει απο αυτούς μου άρεσε. Δεν τους εχω ψαξει ιδιαίτερα όμως. Η Αλισον ειχε και το ντουέτο με τους Placebo στο Meds ή κάνω λάθος?

Χαρα στο κουραγιο σου ρε horror που ανοιγεις τετοια thread.
Μαρεσουν αρκετα οι Kills, για την ακριβια λατρευω Alison Mosshart!
To No Wow καλυτερος δισκος τους οντως.
@about music ναι αυτη ειναι αν δεν κανω και εγω λαθος.

2η σελιδα δεν βλεπω να φτανει αυτο το thread :stuck_out_tongue:

ναι, η alison είναι στο meds.
πάντως αξίζει να αναφέρω και τα τραγούδια που κλείνουν τους δίσκους των kills (gypsy death and you, ticket man και goodnight bad morning).όλα folk μπαλαντοειδή και κάπως ιδιαίτερα σε σχέση με την υπόλοιπη μουσική των δίσκων τους, αλλά πραγματικά πανέμορφα.
και για μένα η alison μαζί με την karen o των yeah yeah yeahs είναι οι κορυφαίες indie performers αυτή τη στιγμή.

δεν τρέφω ελπίδες να φτάσει τη δεύτερη σελίδα αυτό το thread, αλλά οι kills μ’αρέσουν πάρα πολύ, και τώρα τελευταία έφαγα ξανά κόλλημα μαζί τους και είπα “δε βαριέσαι, ας υπάρχει μωρέ ένα thread και γι’αυτούς”…:stuck_out_tongue:

Μου άρεσε η αισθητική των video clip τους και ο αρκετά βρώμικος ήχος. Γενικά γουστάρω “παρακμή” 8). Θα τσεκάρω και τα τρία αλμπουμ τους και θα σας πω τη γνώμη μου.

Love The Kills ολα τα αλμπουμς τους μου αρεσουν υπαρχουν μερες που ακουω μονο the kills τους βαζω να παιζουν και κοιταζω το ταβανι

οι kills ίσως και να είναι η αγαπημένη μου indie μπάντα των 00’s.
μιας και έγινε το bump, προσθέτω και poll…

…και μιας και το προσεθεσες, ψηφιζω : Midnight Boom. Αν και το αγαπημενο μου εξαρταται κυριως απο τη διαθεση μου…

bump.
πρώτο κομμάτι από το νέο δίσκο.[I]satellite[/I].

http://www.youtube.com/watch?v=zT4OWvOERHs

edit: φτάσαμε δεύτερη σελίδα.fuck yeah! :stuck_out_tongue:

double post, γιατί μετά το πολύ, πάρα πολύ καλό satellite ([B]κλικ[/B]), διαρρέει και δεύτερο κομμάτι από το νέο άλμπουμ.

[U]DNA[/U]

κομματάρα κι αυτό.τι έπος ετοιμάζουν πάλι?

Horror

εχω φιλη στην ηλικια σου (22) πουναι φατσικα ιδια η αλισον , ροκακι και χυμαδιο μια χαρα τυπακι γενικως

ειναι ελευθερη κ ψαχνω να της βρω κανα καλο παλικαρι να περασουν ωραια γιατι μπαινει ανοιξη κ δεν ειναι εποχη για μοναξιες

αμα ψηθεις κ βγεις εξω (δεν σε κοβω να ξεμυτας ουτε για τσιγαρα) στειλε πμ να κανονισω κοινη εξοδο μπας κ παιξει χημεια μεταξυ σας

(δεν ειναι καμια διμετρη θεα μην φοβασαι :wink: )

αμα ψηθεις στειλε πμ μην το γαμησουμε το θεματακι

αβε.

μη βγαίνεις εκτός θέματος σε παρακαλώ πολύ.

edit: σε περίπτωση που θέλετε να κατεβάσετε το κομμάτι, πατάτε απλά sign up [U]εδώ[/U].

ξανά double post.
κι άλλο νέο κομμάτι από το “blood pressures”.το τρίτο:

[U]Baby Says[/U]

3 στα 3 μέχρι στιγμής.πάμε για μεγάλη δισκάρα.
άντε, τι περιμένετε?διαρρεύστε το:!:

τώρα στο streaming του coachella σε μαγνητοσκόπηση η χθεσινή εμφάνιση των kills:

http://www.youtube.com/user/coachella?blend=5&ob=5

η alison πιο sexy από ποτέ…

Οντως γουσταρουμε καργα Αλισον και το μπιχλομαλλο της ! :thumbup:

Κατα τα αλλα ,επειδη δν ειχα ξαναδει ουτε βιντεο απο lives τους, ξενερωνω λιγο με τα προηχογραφημενα .

Θα μπορουσαν ξερω γω, να ειχαν session drummer και μπασιστα …

καλά, ισχύει αυτό που λες. από την άλλη όμως προτιμούν να είναι ντουέτο και επί σκηνής, και καταφέρνουν και γεμίζουν μια χαρά τη σκηνή. ειδικά αυτό το distortion pedal του jamie hince είναι από άλλη διάσταση. και η alison είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ frontwoman. δηλαδή νομίζω ότι αν είσαι παρών στο live, δε θα σε ενοχλεί και τόσο. μακάρι κάποια στιγμή να το διαπιστώσουμε, αν και δεν το βλέπω. :stuck_out_tongue:

Ας στηρίξω τα indie rock thread του φόρουμ μη μας πάρουνε φαλάγγι οι μεταλλάδες! :stuck_out_tongue:

Πρωτοαντάμωσα τους Kills στο channel της Domino, λέω ας ρίξω μια ακρόαση ενδιαφέροντες φαίνονται.
Άκουσα πρώτα το Midnight Boom λοιπόν και δεν μ’ άρεσε, τα περισσότερα κομμάτια μου φάνηκαν πολύ αδιάφορα- με λαμπρές εξαιρέσεις βέβαια το Cheap and Cheerful, το οποίο είναι ΥΠΕΡΘΕΪΚΗ ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ, άντε και το Last Day of Magic.
Λίγο αργότερα έκανα ένα bump εδώ και είπα να τους δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Βελτιώθηκε αρκετά η άποψή μου μετά τα Kissy Kissy, Fried My Little Brain και Love Is A Deserter!
Και τα καινούρια τους καλά φαίνονται -ή εγώ έγινα Kills-junkie χωρίς να το καταλάβω:p
Γενικά καλή μπάντα και μ’ αρέσει που είναι ανέμελοι και θυμίζουν White Stripes.

that’s the spirit! ='D

κατά τα άλλα, πράγματι το midnight boom άργησε και εμένα να με κερδίσει. είναι κάπως πιο poppy σε σχέση με τις άλλες κυκλοφορίες τους, αλλά είναι ένας πολύ καλός δίσκος. το cheap and cheerful άνετα το καλύτερο του άλμπουμ. πολύ δυνατό και το sour cherry (βρίσκεται και στο soundtrack του gossip girl :P), και το ura fever είναι διαολεμένα sexy. είναι λίγο παρεξηγημένο το midnight boom τελικά…

άκου πάντως και το φετινό τους άλμπουμ, όπου θα ακούσεις κομματάρες όπως αυτή [U]εδώ[/U].

συμφωνώ τέλος όσο δεν πάει με την τελευταία σου πρόταση. έχω ξαναπεί στο φόρουμ πως οι kills αναπληρώνουν επάξια το κενό των white stripes.

Για οσους δν χορταινουν να βλεπουν Αλισον [B][U]ΕΔΩ[/U][/B] ενα short documentary για το blood pressures.

*Ολα τα λεφτα το baby says με ακουστικη !

Επισης ενα dubstep ρεμιξ του saltelite απο τους/τον The Bug >> [B][U]Κλικ[/U][/B]

ωραίο το documentarty. αρκετά 60’s.

και το remix κρατάει ένα επίπεδο και διευρύνει τους ορίζοντες του satellite. μας αρέσει, μας αρέσει…

επί τη ευκαιρία, πάρτε και μια κομματάρα των kills από το 2006 που βρίσκεται σε ένα tribute album στον serge gainsbourg:

[U]http://www.youtube.com/watch?v=QKCC54ywC3k[/U]