The Kovenant

Και ομως δεν υπηρχε θεμα:p Για να σας ακουσω λοιπον…Μπορει το πρωτο τους CD να ηταν πολυ καλο αλλα το Nexus Polaris γαμαααααει αβερτα…

:respect:

Υ.Σ. Τι τους βαρεσε και το γυρισαν μετα δεν ξερω:-k:-k

Δεν τα χω ακούσει αυτά τα παλιά, αλλά είχαν πάρει πολύ καλές κριτικές θυμάμαι.
Μετά γελάει ο κόσμος.

Aκου το Nexus Polaris φιλε και δεν θα χασεις…Δισκαρα!

το είχα πάρει το nexus polaris όταν είχε κυκλοφορήσει και μάλιστα σε βινύλιο. είχε δημιουργηθεί ένας ντόρος διότι υποτίθεται πως ήταν κάτι το πρωτοποριακό. έχει τις στιγμές του. σίγουρα πιό βατό και λιγότερο σκατόψυχο από limbonic art ή dodheimsgard αλλά νομίζω πως σε αυτό το στυλ δηλαδή το πολυμετοχικό ματζεστικ διαστημικού τύπου με ακριβές μεταγραφές, οι dimmu παίρνουνε το πρωτάθλημα.

To Nexus Polaris το 'χα πάρει όταν βγήκε και το ακούω μέχρι και τώρα (λιγότερο συχνά βέβαια), αυτό τα λέει όλα πιστεύω. Space με τα μπούνια, οι Hawkwind σε black έκδοση, και καμία σχέση μe τις άλλες πλαστικές black μπάντες, αν και κατατάχτηκε στην ίδια κατηγορία λόγω πλήκτρων. Πολλές κομματάρες και δισκάρα.

Το επόμενο ήταν μεγάλη στροφή προς πιο industrial/electro ονοπάτια, είχαν κάνει και τη διασκευή του Spaceman αν θυμάμαι καλά. Διαφορετικό αλλά καλό album. Μετά το παράχεσαν…

Aν πρέπει να ακούσετε μόνο ένα κομμάτι ακούτε το αποκάτω, αλλιώς και τα άλλα…

Bringer of the sixth sun - EΠΟΣ- http://www.youtube.com/watch?v=5-0-Zec5C_s

Planetarium - http://www.youtube.com/watch?v=jX3sxIVYoqI

Jihad - http://www.youtube.com/watch?v=2X41-jB_pdA&feature=related

Νew world order - http://www.youtube.com/watch?v=mohtVnxVGDk&feature=related

Spaceman - http://www.youtube.com/watch?v=5ck00Ph0Adg&feature=related

Έντιτ προς απόπάνω: ΒΙΝΥΛΙΟ??? τρώω τα λυσσακά μου!:blow:

Αν και για το Nexus Polάρεις έχω διαβάσει εγκωμιαστικά σχόλια δεν το έχω ακούσει αν και το έχω σε mp3. Θα γίνει κι αυτό.

Αυτό που θέλω να πω είναι άλλο. Πόσο ασχετίλας (sic) μπορεί να είσαι που δεν ψάχνεις πριν ονομάσεις την μπάντα σου;
Και μετά έχεις το θράσος να προσπαθήσεις να παίξεις το ίδιο είδος μουσικής στο οποίο ένα από τα πιο γνωστά γκρουπ είναι οι… Covenant! Και, φυσικά, αναγκάζεσαι να αλλάξεις το όνομά σου! Άσχετε! Και, φυσικά, από τη στιγμή που το ενδιαφέρον σου για το electro-industrial είναι όψιμο, γελάει ο κόσμος! Καραγκιόζη!

Δε φαίνομαι πολύ ψαγμένος-και-κακός; Ε; ε;

ΥΓ. Ντάξει, εσύ martian άνοιξες το τόπικ για να αποθεώσεις τα πρώτα. Αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ. Sorry!

Εσυ, δεν έπρεπε να κάνεις αυτο το θρέντ.

Δεν θα πω πολλά, αλλά το Nexus Polaris, το βάζω στα καλυτερα albums - top 5 - που έχω ακούσει ποτέ στη ζωη μου - απο τότε που ακουω μέταλ και ροκ μουσική.

Αυτο το album δεν το βαριέσαι με τίποτα. Είναι μελωδικο, ορχηστρικό, ειναι ατμοσφέρικο, είναι γκαζιάρικο και άγριο, είναι τεχνικο, έχει και τρομερές μελωδιες και πολλά στακάτα ριφάκια. Έχει παραγωγάρα - Woodhouse DE απο τον Siggi Bemm , ο Hell-Hammer παίζει τα τύμπανα, κιθάρα o Astennu, πλήκτρα ο Sverd, καταλαβαινετε… και γενικά ειναι μια ‘παραγωγη’ ένα εγχείρημα που πέτυχε σε όλα του.

Οι Kovenant πάνTως πήραν Νορβιγικο Γrammy για το Nexus Polaris, με την Νορβιγικη τουβου να δειχνει για έξι εβδομάδες την περιοδεία τους. Μετά έβγαλαν το Anιmatronic, πιο ηλεκτρονικο, μετα έγιναν ακόμα πιο ηλεκτρονικοι, και απο τότε αγνοείτε η τύχη τους. Εδω και μια 5-ετια τουλάχιστον λεγεται οτι ετοιμάζουν ένα καινουργιο δίσκο, Galactica νομίζω θα λεγέται και μάλιστα ο Black-Heart είπε θα είναι οτι καλύτερο έχουν βγάλει ποτε !! Αλλά όπως είπα έχουν καιρο να δώσουν σημεία συνθέσης ή απο-συνθεσης.

Όπως και να έχει όμως θεωρείτε black δίσκος, και γιαυτο στις κριτικές μερικοι το αδικούν. Γιατι δεν είναι δυνατον να βλέπω αυτο το αριστουργημα, στο alone της Θεσσ/νίκης σε προσφορά, για ένα χρονο τουλάχιστον!

Θα πω μια μεγάλη κουβέντα τώρα, όποιος αγάπάει την καλη μουσική αυτο το album πρέπει να το ακούσει.

Y.Γ. Τους εχω δει live, περιοδεία Animatronic. :smiley:

Το χα πάρει τότε 97 ή 98 νομίζω και για εκείνη τη χρονιά ήταν το αγαπημένο μου.Ακόμα και τώρα ακούω τα Planetarium και Chariots of Thunder και παραμιλάω…Το ξανάκουσα ολόκληρο με αφορμή το θρεντ και ένιωσα ακριβώς όπως παλιά.space black metal forzaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!ΔΙΣΚΑΡΑ.και ΕΞΩΦΥΛΛΑΡΑ ε.
Μου αρέσουν επίσης το πρώτο αλλά και το Animatronik.Το οποίο είναι ακριβώς αυτό που λέει btw.ηλεκτρονική ψυχή.Πιασάρικο και με κάμποσο μπλιμπλίκι το οποίο παραδόξως όχι μόνο δε με ξενέρωσε αλλά γούσταρα και πολύ μάλιστα.

Άντε πάω να κοιμηθώ σε planetary black elements…

p.s. ο Mike Stan καλά τα λέει.Επίσης σε μισώ που τους έχεις δει λαηβ.Σε μισώ από τον Σεπτέμβρη που μου το χες πει πρώτη φορά…γκρρρρρρρρρρρρρρ

Ενω ειχα ακουσει - και ακουσα αρκετα - το Animatronik το Nexus Polaris ακομη δεν μου εχει κανει
κλικ.Ωραιο ηταν το Animatronik παντως.Οτι πρεπει για τον απογευματινο καφε :stuck_out_tongue:
Μπολικα μπλιμπλικια και ομορφα τραγουδια.

Mπαμπ, γιατί το ξαναξέθαψα τώρα, και από το να κάνω κανα ποστ στο σκουπιδοντενεκέ “τι ακούτε τώρα”, καλύτερα να ανασύρω ένα παλιό τόπικ.

Λοιπόν, μετά από τόσα χρόνια δεν έχει ξεθωριάσει καθόλου. Κλασσικότατος δίσκος. Ό,τι είναι για τα 00ς το The Sham Mirrors, είναι για τα 90ς αυτό εδώ. Και πως δε θα μπορούσε άλλωστε, εδώ πρωτοέκαναν τα διαγαλαξιακά τους ταξίδια ο Sverd κι ο Hellhammer, και απλά μετά στους Arcturus τα τελοιοποίησαν. Απλά ξερωγώ δεν είχαν Garm και τους υπόλοιπους τρελούς.

Προσοχή μόνο, άλλο οι Kovenant και άλλο οι Covenant… Γι’ αυτό και έκανα την απαραίτητη αλλαγή στο όνομα…

(νόμιζα οτι λέγατε για την άλλη μπάντα εδώ και πήγα να γράψω γνώμη :P)

Όντως, με Arcturus μπορεί να συγκριθεί (και να χάσει, αλλά αυτό δεν λέει κάτι). την εποχή που βγήκε είχε, για κάποιο λόγο, μπει στην κατηγορία dimmumajestic.