The Lord of the Rings: The Rings Of Power (TV series)

Και μέσα σε όλα έχουμε και αυτό

https://www.tolkiensociety.org/2017/11/christopher-tolkien-resigns-as-tolkien-estate-director/

Παράξενο το timing αν και όπως διάβασα το είχε προαναγγείλει. Δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με δικαιώματα Silmarillion αυτή την στιγμή.

Προσωπικα και ταινιες και βιβλια τα εχω εκει πανω… Η τριλογια του Lord Of The Rings ειναι η αγαπημενη μου ταινια ολων των εποχων χωρις σκεψη. Τα βιβλια ειναι απο τα αγαπημενα μου μαζι με 2-3 ακομα. Υπαρχουν πραγματα στα βιβλια που τα εχουν κοψει απο την ταινια και θα τα ηθελα, αλλα γενικα θεωρω την τριλογια την τιμιοτερη και καλυτερη μεταφορα βιβλιου στην μεγαλη οθονη.

1 Like

Είναι 92 χρονών ρε.

…και σταματάει από τώρα;;;;

1 Like

Απλά ο Christopher Tolkien πάντα ήταν υπερπροστατευτικός με τα δικαιώματα των βιβλίων του πατέρα του και μέχρι πρόσφατα είχε την επιμέλεια του τελευταίου βιβλίου Μπερεν και Λούθιεν. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό η αποχώρηση επηρεάζει τα δικαιώματα των ιστοριών που δεν είχαν δοθεί πουθενά (δηλαδή Silmarillion). Ως τώρα τα μόνα δικαιώματα βιβλίων τα έχει δώσει ο ίδιος ο Tolkien πολλά χρόνια πριν και ακόμα αυτά λιβανίζουν τα διάφορα στούντιο (Lord of the Rings, Hobbit).


Γενικά πάντως όπως την βλέπω την δουλειά για να δούμε σωστή δουλειά σε fantasy αυτού του στυλ πλέον μόνο στην TV μπορούμε να ελπίζουμε. Το καλό epic fantasy στον κινηματογράφο θέλει το λιγότερο 150 λεπτά γεμάτα για να χωρέσουν όλα ωραία και καλά και πλέον κανείς δεν θέλει να βλέπει ταινία πάνω από 130-140 λεπτά. Χώρια που πλέον στην TV αρχίζει να πέφτει τρελό χρήμα.

Στη πρώτη ταινία Hobbit το μόνο που διάβαζες σε κριτικές ήταν για την διάρκεια της ταινίας και πόσο αργή και κουραστική ήταν. Προσωπικά ωστόσο κόβω το πόδι μου πως την ίδια ταινία αν την έδινες σε 3 επεισόδια 55 λεπτών η αντιμετώπιση θα ήταν εντελώς διαφορετική. Όπως βασικά και όλη την τριλογία που στην extened πιάνει 9 ώρες, σε μια τηλεοπτική σεζόν δέκα 50λεπτων επεισοδίων το ίδιο υλικό θα είχε άλλη αντιμετώπιση. Όποιο fantasy μετά τους Άρχοντες και τα Harry Potter βγήκε απέτυχε αφού πήγαιναν για αρπαχτή με ένα 2ωρακι και ότι βγει (Από Warcraft σε Eragon, Narnia, Golden Compass κ.α.). Δεν μπορείς να περάσεις ολόκληρους κόσμους και 10αδες χαρακτήρες σε 90-120 λεπτά ταινίας (Το ίδιο ισχύει και για μεταφορά Hobbit και ας ήταν όσο μικρό θέλει το βιβλίο)

Αν και πάντα θα προτιμάω κινηματογράφο από TV θέλω να δω τι συνέχεια θα έχει η όλη φάση αν το όλο project βγει πετυχημένο. Όχι μόνο με Tolkien αλλά γενικά με epic fantasy.

Για να βγάλουν μόνο την εισαγωγή του Silmarilion θέλουν ολόκληρες season φαντάσου όλο το Silmarilion… Αυτό το βιβλίο για εμένα επειδή είμαι ευαγγέλιο και το πιο αγαπημένο μου από τον Τολκιν δεν πρέπει να το πειράξουν ποτέ… Άσε που θα χαθεί η φαντασία άμα βγει σε σειρά η ταινία

Εγω φοβαμαι οτι θα ναι μια political correct ελαφροποπ μπουρδα. Ελπιζω να διαψευστω πανηγυρικα και να χει τον ιδιο αντικτυπο που χαν σε μενα οι ταινιες οταν βγηκαν.

Σύμφωνα με το επίσημο Δελτίο Τύπου:

Τοποθετημένη στη Μέση Γη, η τηλεοπτική προσαρμογή θα εξερευνήσει νέες ιστορίες που προηγούνται της «Συντροφιάς του Δαχτυλιδιού» του Τόλκιν. Η συμφωνία περιλαμβάνει και πιθανές spin-off σειρές.


εκτός κι αν είναι πρωταπριλιάτικη μούφα

3 Likes

Ασχετο με τη σειρα αλλα θα βγει βιβλιο σχετικα με την πτωση της Gondolin

1 Like
1 Like
1 Like

πσοοφοοοοοοοοοοςςςςςςς :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ρε μλκς εγω γιατι το φοβαμαι πολυ αυτο :stuck_out_tongue:

Θα προτιμουσα κατι αλλο για θεματολογια, αλλα αν ειναι με μερακι αναλογο του Αρχοντα, τοτε θα γουσταρω πολυ οτιδηποτε

Εγώ ακόμα δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς προσπαθούν να κάνουν. Διαβάζω διάφορα πράγματα που δεν βγάζουν και πολύ νόημα. Όπως για παράδειγμα πως τελικά δεν πρόκειται να πιάσουν στα χέρια τους τα γεγονότα των βιβλίων του Άρχοντα και πως οι ταινίες του Jackson θα είναι στο ίδιο σύμπαν. Αυτό τώρα τι μπορεί να σημαίνει για το casting της σειράς…

Από την άλλη διαβάζω πολλούς να λένε για γεγονότα από Silmarillion που από όσο ξέρω δεν έχει κανείς δικαιώματα ακόμα. Ομολογώ πως θα προτιμούσα να πιάσουν Silmarillion και ας κλωτσάνε οι φανς :stuck_out_tongue:

Μια σεζόν για νεαρό Aragorn δεν ξέρω πως θα την γεμίσουν. Φαντάζομαι πως θα υπάρχει μέσα και πολύ ιστορία Gondor με το σπάσιμο της διαδοχής. Από αυτή την πλευρά υπάρχει λίγο ψωμί παραπάνω και η σειρά θα θυμίζει πολύ περισσότερο Game of Thrones που μάλλον αυτός είναι και ο στόχος.

Σωστα τα λεει ο αποπανω γιατι ουτε εγω εχω καταλαβει τι πανε να κανουνε. Βιβλιο ο Τολκιν για τον Αραγκον δεν εχει γραψει μονο καποιες αναφορες ουτε προκεται να γραφτει γιατι ο γιος ειναι 93 χρονων χρεπι. Και επειδη εχουν επηρεαστει απο το goat ευχομαι να μην τα γαμησουν οπως και το σεναριο ,να μην αυτοσχεδιασουν γιατι θα τραβαμε τα βυζια μας

Ξέχαστε την επική-“ρομαντική” καυλα του lotr. Αυτά έχουν περάσει, μεχρι και εγω πλεον θεωρούμε κωλόγερος. Αυτά που πουλάνε τώρα είναι βία με το κιλό και γαμήσι. Οπότε πιο κοντα σε GoT θα ναι παρα σε lotr. Δεν λεω οτι το GoT με χαλάει, κάθε άλλο. Αλλά υπάρχει μια διαφορετική σχέση με τον Τόλκιν, κάτι πιο ρομαντικο και fanatsy που το κοινό του σήμερα δεν ψήνει πολύ. Μακάρι αν βγω ψεύτης αλλά νομίζω ότι έτσι είναι πλεον τα πράγματα και δύσκολα να πάνε κοντρα στα γούστα του κοινού. Μια σειρά με πνεύμα lotr σήμερα φαντάζει "βαρετη και προβλέψιμη ¨

1 Like

Αυτο ρε φιλε δεν θελω να δω βια και σεξ

2 Likes