The Mars Volta

Λογικα ποτέ (ποιος να τους φερει οταν πουλανε 1000 cd [-X ?

Απο την αλλη κανουμε καθε μερα τον σταυρο μας στον καλο Αγ. Βασιλη που μας εκανε την χαρη κ ειδαμε τον θεουλη τον Omar με τη μπαντα του(=οι mars volta μειον τον cedric) σε μια [SIZE=“3”]συναυλια-καψιμο[/SIZE] εδω στην Ελλαδα περυσι τον μαρτιο στο ΑΝ

8O8O8O8O
[B]
τελειος ηχος

καθολου ασχετοι/περαστικοι

σουπερ συναυλια[/B]

Αμα θες να τους δεις πολυ,μαζεψε λεφτα κ πηγαινε εξωτερικο.

Ok, όταν απογοητευτώ πλήρως θα βγω έξω να τους δω.

Όχι ρε γαμώτο! Έχασα τέτοιο πράγμα. ARRRRGH.

Το pitchfork εχει ξετρυπωσει μπανταρες και αλμπουμαρες.

Μπορει να βαραει λιγο αυγολεμονο στις βαθμολογιες και τα δεκαδικα νουμερα που βαζει να ειναι λιγο εκνευριστικα αλλα κανουν αρκετα καλη δουλεια.

Τωρα πως μπορει καποιος να αντιπαθει τοσο πολυ τους hipsters μου φενεται λιγο περιεργο.

Και σιγουρα δεν ειναι τοσο τραγικα οπως τα λες.

Και για να ειμαι και ontopic τους συμπαθω τους mars volta.

Παω τωρα να δω σε “μπομπινα rip” συναυλια των Yeasayer που τα τελευταια χρονια ειναι απο τους αγαπημενους των hipsters.

Δες απο εδω αν θες εσυ.

Aααα και δεν ακουω animal collective.

δε καταλαβαίνω την έκρηξή σου. (θα έπρεπε να πει ο awake)

Βαρετοί και ανούσιοι, δύσκολα θα επιχειρήσω να τους ξανακούσω.

Ε μωρε 3 χρονια στο forum παντα ησυχος ημουν ειπα να το ριξω λιγο εξω και εγω :stuck_out_tongue:

λοιπόν,
το pitchfork από μόνο του δεν είναι κακό.μπορεί γενικά να είναι λίγο έως αρκετά κολλημένο σε κάποια πράγματα, αλλά κατά καιρούς έχει προτείνει εξαιρετικές μουσικές.τώρα το πως μπορεί να το χρησιμοποιούν κάποιοι στην ελλάδα αυτό είναι άλλο θέμα.οι χίψτερζ στην ελλάδα είναι μια κλειστή κάστα ατόμων που μάλλον τείνει προς το γελοίο πλέον.
τώρα για τους μάρς βόλτα: είναι ξεκάθαρα love or hate περίπτωση.εγώ είμαι στο love, αλλά κατανοώ όσους δεν τους παλεύουν.πάντως βαρετούς σίγουρα δεν τους λες…

και τέλος κάτι για τους animal collective: γενικά είναι ψιλογτπ μπάντα και gay alert, αλλά ο τελευταίος δίσκος τους είναι μια χαρά και από τους κορυφαίους στο είδος τους τα τελευταία χρόνια.

Για ανέφερε 2-3 παραδείγματα καλλιτεχνών/album που ξετρύπωσε το pitchfork.

πολύ πρόσφατα τους wavves.
και οι arcade fire πάντως από το pitchfork αν δεν κάνω λάθος έκαναν το breakthrough.

Τι είναι οι hipsters?

Για τον nodi πήγαινε αλλά τεσπα. Βέβαια και σένα σε πιάνει ώρες ώρες η αμπαλίαση, δεν μπορώ να καταλάβω πως σου αρέσουν οι wavves.

το τελευταίο των wavves πάντως είναι πολύ καλός δίσκος.
έχει μέσα από beach boys μέχρι nirvana.ειδικά οι πιο punk στιγμές είναι εξαιρετικές.
έχει και αυτά τα fuzzy reverbs που εμένα γενικώς μου κάνουν κλικ.

Οπως ειπε και ο horror, arcade fire, ακομα modest mouse, broken social scene. Προσφατα το ντεμπουτο των tame impala που ειναι δισκαρα.
Θα μπορουσα να σου αναφερω και καμποσα Indie συγκροτηματα που προωθηθηκαν απο αυτο πχ dirty projectors, grizzly bear δεν συνεχιζω ομως γιατι θα τους πειτε πως ειναι για γελια :stuck_out_tongue:
Kαι με το φεστιβαλ που διοργανωνει προωθει πολυ καλες underground μπαντες.

[SIZE=“3”]De-loused in the Comatorium[/SIZE]

The Mars Volta are one of the few truly original-sounding progressive rock bands of the new millennium, and De-Loused in the Comatorium remains the clearest statement of their unique vision. The album successfully mixes the angular, guitar-oriented prog rock of King Crimson with Santana-esque Latin-tinged grooves, krautish soundscaping, and the vocal energy of hardcore punk.

(…)

The obvious starting point of any Mars Volta collection, and a record that any open-minded lover of classic progressive rock should probably give a try. If you enjoy this album, also be sure to check out Frances the Mute and Amputechture- two more near masterpieces from these masters of modern prog rock.

[B]

http://rateyourmusic.com/release/album/the_mars_volta/de_loused_in_the_comatorium/[/B]

δισκαρα,7 χρονια μετα μας καιει,μας καιει,μας καιει…

'Ασπα Τσίνα? Σοζ για το οφτόπικ αλλά ήταν σημαντικό.

βεβαίως

awake, φτιάξε την ορθογραφία στον τίτλο του δίσκου ρε.

κατά τ’ άλλα, για μένα το de-loused είναι στο τοπ-10 της δεκαετίας και ερίζει για την πρώτη θέση.

με ξυπνάει αυτός ο δίσκος. όλα χοροπηδάνε μέσα μου όταν τον ακούω.

bedlam in goliath.

Αυτό που μου αρέσει στη μουσική των Mars Volta είναι ότι είναι μη-ντετερμινιστική(αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό τον όρο και μουσικά). Έχω σχέση με τη μουσική μόνο ως ακροατής οπότε μπορεί να λέω και βλακείες αλλά νιώθω ότι κάποιος που ακούει ένα δίσκο τους για πρώτη φορά, είναι αδύνατο να προβλέψει πως θα εξελιχθεί ένα τραγούδι.
Φυσικά μέσα σε τόσες πολλές ιδέες είναι εύκολο να χαθεί η μπάλα(τόσοι και τόσοι την έχουν πατήσει δημιουργώντας χαοτικές συνθέσεις που δεν προσφέρουν τίποτα τελικά) αλλά απ’ό,τι φαίνεται οι Mars Volta το έχουν!
Ακόμα πιο απαιτητική είναι η εκτέλεση των κομματιών live οπότε εκτός από μουσικάρες που είναι σίγουρα, πρέπει να σκίζονται και στις πρόβες…Μακάρι να τους δούμε!!

http://www.youtube.com/watch?v=egFCHJC7TWg&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=aTcJT_WLa_s

επιτελους με ωραιο ντραμερ…ο προηγουμενος μας ειχε σπασει τα νευρα ετσι που επαιζε στα 50000bpm

προσευχες και ταματα να ερθουν ελλαδα τον νοεμβρη !!!

:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll: