The Mayan Factor

Πόσοι τους γνωρίζετε είναι άγνωστο. Και αν και αποφεύγω να ανοίγω θρεντ για άγνωστες μπάντες, αυτό που ξέρω στα σίγουρα είναι πως το συγκεκριμένο συγκρότημα θα πρεπε να το γνωρίζουν οι πάντες, καθώς μιλάμε για ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ με όλη τη σημασία της λέξης. Τους είχα αναφέρει παλιότερα στο forum, αλλά ένα θρεντ το αξίζουν πραγματικά.

Απλά, ένα απο τα καλύτερα alternative rock/progressive/spacey ακούσματα μου των τελευταίων χρόνων.

Αλλά δυστυχώς στο ίντερνετ δε τους βρίσκεις εύκολα - όχι μόνο αυτό, αλλά κάπου διάβασα οτι διαλύθηκαν κιόλας. Αν ναι, κρίμα, γιατί το συγκρότημα αυτό θα μπορούσε να πετύχει πάρα πολλά.

Κυκλοφόρησαν τα προηγούμενα χρόνια 2 άλμπουμ, το In Lake 'Ch και το ομώνυμο δεύτερο άλμπουμ τους. Ειδικά το δεύτερο συγκαταλέγεται άνετα για μένα στις τοπ-alternative κυκλοφορίες των '00ς. Μελωδικό και ταξιδιάρικο, θυμίζει κάτι απο Porcupine Tree, κάτι απο Nirvana σε σημεία, δισκάρα όσο λίγες. Μα να διαλύσουν ρε γαμώτο.

Όσοι δε ξέρετε αλλά έχετε μια περιέργεια, ρίχτε μια αυτιά στα παρακάτω.

Warflower (η λέξη ύμνος είναι πενιχρή γι’ αυτό το τραγούδι)

Beauty and The Beast

Terrorist (κομματάρα, δε το βρήκα στο τιουμπ αλλά ευτυχώς υπήρχε αλλού χεχε)

ΥΓ - Είμαι περίεργος αν θα χει replies αυτό το θρεντ.

πολύ όμορφο συγκρότημα! νομίζω ειδικά το warflower έχει αποθεωθεί από αρκετά μέλη του rocking αν δε με απατά η μνήμη μου. θα έχει αρκετά replies το thread. νύχτες τώρα.

καταπληκτικη μπαντα

φοβερη φωνη με συναισθημα

ομορφη χρηση των ακουστικων

2 πανεμορφα εξωφυλλα

πραγματι απο τις τοπ αλτερνατιβ κυκλοφοριες των 00ς

ενα απο τα καλυτερα τους κομματια
the hopi elders

οποιος ενδιαφερεται για τα cd τους
τα βρηκα στο cdbaby με 10 δολλαρια το καθενα (συνολο με μεταφορικα 25.72 δολαρια-ουτε 20 ευρω δηλαδη)

το μονο κακο ειναι οτι δεν εχουν στιχους
και γενικα δεν υπαρχουν στιχοι για ολα τους τα κομματια στο ιντερνετ

επισης οποιος ξερει να μας πει τι/που ειναι το peridon θα του ειμαι ευγνωμων… :slight_smile:

Πάρα πολύ καλοί δίσκοι και οι 2, με καλύτερο το δεύτερο. Τους μάθαμε από το alternative thread και τους αγαπήσαμε. Το Warflower είναι απίστευτο κομμάτι, σου κολλάει στο μυαλό με την πρώτη ακρόαση. Όποιος δεν τους έχει τσεκάρει πρέπει να το κάνει πάραυτα.

Και γω απόρησα γι’ αυτό. Το αναφέρουν μάλιστα 2-3 φορές τουλάχιστον στα τραγούδια τους…

Αξίζει πάντως να τους μάθει και κανείς άλλος με αφορμή αυτό το θρεντ πέρα απο μας που τους ξέραμε ήδη.

Απίστευτο group…Η μουσική τους είναι εξαιρετική! Το πρώτο κομμάτι που άκουσα ήταν το Aim For the Sky,σε drum cover για την ακρίβεια. Έψαξα τότε πολύ για να καταφέρω να βρώ να κατεβάσω το κομμάτι τους γιατί το είχαν ελάχιστα καταστήματα.
Μπράβο στο topic starter για την κίνηση,ελπίζω να ακουστεί περισσότερο η μουσική τους,πραγματικά το αξίζουν :slight_smile:

EDIT:Ξέχασα να πώ για το peridon! Απο όσο διάβασα το “Peridon” είναι το προσωπικό σου ονειρικό μέρος όπου δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός απο την δύναμη του ρυθμού… Για αυτό το μέρος λοιπόν αυτοί έχουν 2 εισιτήρια,ένα για αυτούς και ένα για σένα.

Ωραίος cretandrummer… Έβαλα πάλι να ακούσω το ομότιτλο τους άλμπουμ μετά απο καιρό, τι δισκάρα ρε γαμώτο.

Έχω ακούσει μόνο το In Lake 'Ch το οποίο, ναι μεν είναι καλό, αλλά ο ΥΜΝΟΣ Warflower επισκιάζει όλα τα υπόλοιπα τραγούδια.
Τον ομώνυμο δίσκο δεν τον έχω ακούσει, αλλά ο Ellanor με έψησε και θα το κάνω άμεσα.

Φτυάρι.

Λατρεμένο συγκρότημα οι συγκεκριμένοι. Δυστυχώς, πέρυσι πέθανε ο τραγουδιστής τους… Κάποιος του συγκροτήματος έχει ανεβάσει εδώ και καιρό στο youtube κάποια ακυκλοφόρητα κομμάτια. Check them out.







ΥΓ. Γεια σας.