The Ocean - Heliocentric/Anthropocentric

φοβερό το δίσκιον.

αληθεια παιδες ξερετε ημερομηνια κυκλοφοριας και ποτε θα φτασει στα ραφια των δισκαδικων?το αναμενω πως και πως! μακαρι να μας αφησει μαλακοβιοληδες οπως το precambrian!

Τί popιά το Ptolemy! :stuck_out_tongue:

Και τρελό tribute σε Cornell το Metaphysics…

Πολύ καλό πάντως, μου αρέσει περισσότερο απ’ τα προηγούμενά τους.

χαρμοσυνα νεα ! την αλλη βδομαδα πληροφορηθηκα πως θα υπαρχει και στα δισκοπωλεια ! οσοι πιστοι, οφειλουμαι να σπευσουμε να το αποκτησουμε! αυτο το γκρουπ το εμπιστευομαι με κλειστους τους οφθαλμους ! λιγη αναμονη ακομη…

Άντε να δούμε …το τελευταίο τους θα έλεγα πως ήταν ότι καλύτερο κυκλοφόρησε τα τελευταία χρόνια από δίσκους σχετικού ύφους :slight_smile:

Δηλαδή, καλύτερους από ποιος δίσκους για παράδειγμα;

το κατεβασα το απογευμα κ μωλις τελειωσα την πρωτη ακροαση με ακουστικα στο full…8O
παει ο υπνος μου… δεν μπορω να κλεισω ματι… καταραμενε γερμανε…:lol:

Πολυ καλος δισκος!!!Τον εχω ακουσει ηδη 2 φορες και μπορω να πω οτι κολλισα με καποια κομματακια!!!

Ωραίος δίσκος (πάλι), αρκετά διαφορετικός, πιο ταξιδιάρικος και κοντά στο κάπως πιο χαλαρό κλίμα του Fogdiver. Έχει και τις επικούρες του βέβαια. Λογικά το δεύτερο μέρος θα ακολουθεί πιο βαριές φόρμες στα πρότυπα του Precambrian ή του Fluxion/Aeolian. Ένα χαλαρό, ατμοσφαιρικό δισκάκι και ένα με χωσίδια.
Όπως και να΄χει, αρκετά ιδιαίτερο συγκρότημα και δύστροπο άκουσμα, θέλει ακροάσεις. Ο καινούριος τραγουδιστής πάντως, φαίνεται να 'χει δέσει.

Πανέμορφο, όσο περισσότερο το ακούω, τόσο κολλάω.

Αν μάλιστα δεν είστε και πολύ της θρησκείας -ή έστω της θρησκοληψίας-, τσεκάρετε και τα βιντεάκια τους στο tube στα οποία αναλύουν τα κομμάτια:

http://www.youtube.com/user/theoceancollective

Επίσης, [The Ocean - Epiphany] —> [Blueneck - Epiphany]

Πολύ καλό Review εδώ

To God delusion του Dawkins είναι όντως πολύ καλό.

επιτελους ο εν λογω δισκος αποκτηθηκε !πλεον ξεκινουν ακροασεις επι ακροασεων ! οταν αρχισει να κατασταλαζει μεσα μου θα εκφρασω και την ταπεινη μου γνωμη για την ποιοτητα του .

Με έστειλε…ακόμα πιο κοντά στο στυλ που μου αρέσει…δλδ το ατμοσφαιρικό/επικό/post-ίζον… (απο ταμπέλες καλά πάμε:p)
Και ήχος…απίστευτος…τεράστιος…

Άρχοντες…

To πακέτο τι λέει? Το Precambrian έχει απο τα καλύτερα artworks και το πακέτο του ήταν μπόμπα…κοντράρει tool.

η συσκευασια που περικλειει το σιντι ειναι πραγματικα ιδιαιτερως καλαισθητη ! στο εσωτερικο της υπαρχουν καρτες οπου επανω τους ειναι γραμμενοι οι στιχοι και μοιαζουν αρκετα με καρτες ταρο ! επισης, στην επιφανεια της συσκευασιας υπαρχουν 2 κυκλοι (ο ενας ειναι ο ζωδιακος και ενας αλλος που αναπαριστα κατα ενα μερος το πλανητικο συστημα) οπου εαν τοποθετησεις τον δεικτη του χεριου σου επανω τους μπορεις να τους περιστρεψεις ! με τετοιες κινησεις ελκεται και ο καταναλωτης να τον αγορασει !

Δηλαδή, συμπερασματικά υπονοείς ότι οι Ocean, η μπάντα του ιθύνοντα νού, Staps, προέβη σε μια καλαίσθητη δημιουργία ενός artwork, το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί ιδιαίτερα εφάμιλλο μια καλλιτεχνικής δημιουργικής έξαρσης, στην οποία επερικλείετο το προηγούμενο -εξιδανικευμένης ποιότητος- πόνημα της εκ Γερμανίας ορμώμενης post , ατμοσφαιρικής, προοδευτικής κολλεκτίβας, υπό του τίτλου ?Precambrian? ;

:lol::lol:

με σκοτωνεις…

dyingfreedom εισαι χοντρος, ασχημος, κομπλεξικος και κανεις εκπομπη στο mad ?

ακριβως dyingfreedom ! ωστοσο διερωτωμαι…που αποσκοπει η γλαφυροτερη και θελκτικοτερη επαναδιατυπωση της προλαληθεισας σκεψεως μου απο πλευρας σου ?:wink:

Ξερνάω! Απόλυτο ρισπέκτ σε dyingfreedom!

αρεσκομαι στην απλοτητα της εκφρασης των σκεψεων…

Δεδομένης της σαφήνειας, με βάση την οποία στο παραπάνω γραπτό μήνυμα…(δηλαδή πόστ εις την ιντερνετικήν) υπεβλήθη το ερώτημα περί της καλαισθησίας, η οποία από το ?Fluxion? κιόλας διατρέχει την επιμέλεια της καλλιτεχνικής σύμπραξης της κολλεκτίβας, το ερώτημά σου υπονοεί ότι δια μέσω γλαφυρών οσαύτως και θελτικών λογιδρίων επαναδιατυπώθη η απόκριση, περί της οποίας και γίνεται ο τούδε λόγος; Διότι, ο εν λόγω δίσκος εκπέμπει εξ ορισμού μια καλαισθησία, η οποία φανερώνει και τη διάθεση της μπάντας από τα γεννοφάσκια της κιόλας, να αποδώσει Τέχνη και δικαιολογώντας την περί του Ωκεανού ονομασία της, να παρασύρει σε έναν ωκεανό κατακλυσμού συναισθημάτων και μουσικών εξάρσεων το δόκιμο αυτί ενός ακροατή που επιζητά ολίγη από τη μαγεία που προσδίδει η κολλεκτίβα με τους δίσκους της.

edit: Και αυτό είναι το πρώτο μέρος. Λογικά μαζί με το Anthropocentric θα ακούγεται πιο ολοκληρωμένο ως concept. Και τα λινκς με τις επεξηγήσεις παραπάνω,μια χαρά.