The Ocean - Heliocentric/Anthropocentric

λοιπον … ο δισκος ειναι μια τεραστια αηδια … πραγματικα . Συνθετικα ειναι το απολυτο μηδεν …οχι μαλλον λαθος , στιχουργικα ειναι το απολυτο μηδεν , συνθετικα σωζεται λιγο μονο και μονο επειδη εχει τετοιους στιχους και επειδη υπαρχει το Origin of species και το Origin of God (εξαιρωντας τα χυδαια καθαρα φωνητικα της αρχης ).

Σε ενα βυθο με :

οι The ocean καλο θα ταν να μεινουν στουσ κοριαλιογενεις τους υφαλους μαζι με το nemo … πλακα πλακα δεν θα μπορουσα να σκεφτω πιο ταιριαστο soundtrack .

???

:-k

οσο το ακουω
τοσο μαρεσει
παιζει να μαρεσει περισσοτερο απο το προηγουμενο

αληθεια λεω … :slight_smile:

εισαι σιγουρος ? :-s

Ναι ρε παιδιά δεν του αρέσει του Χριστιανού…Αρέσει σε 5-10 απο εμάς και όταν έρχεται η πρώτη αντίθετη γνώμη αρχίζουν τα πλάκα κάνεις? σοβαρά τώρα? είσαι σίγουρος ?

crimson δεν το λέω για σένα αλλά μετά το crack the skye που δεν άρεσε σε νομιστεράκι και είχαμε 50 σελίδες να αναλύουμε το τιεστί προσωπικό γούστο, ε, δεν θα το αντέξω και εδω…Το άκουσε ο χριστιανός, δεν του άρεσε, καλά έκανε, το έγραψε όπως έχουμε όλοι αυτό το δικαίωμα και no big deal στην τελική…

no harm feelings:)

για το αν λεω αληθεια ? απολυτα

για το αν συμφωνεις, οχι … αλλα δεν νομιζω οτι τεθηκε σαν θεμα. :wink:

edit : tyler εκτος απο διπλη προσωπικοτητα και ωραιος γκομενος του hollywood εισαι και ωραιος φορουμας :wink:

ναι ρε παλικαρια…
χαλαρωστε… μια πλακα εκανα…
σιγα μην παρω τα πολυβολα και αρχισω…!
και εγω εχω τοσους δισκους που δεν μου αρεσουν καθολου και ας τους εχουν μαξιλαρι ολοι οι υπολοιποι…

απλα με παραξενεψε ο τροπος που μιλησε…

χυδαια καθαρα φωνητικα

ενταξει…δεν ειναι και ο τσαλικης στα φωνητικα…

παντως ξαναλεω οτι δεν ειπα κατι κακο…
ολα μια χαρα…:slight_smile:
ο καθενας ακουει οτι του καθετε καλα…
δεν ειναι καταναγκαστικα εργα η μουσικη

cool 8)

νταξ
δεν παιζει προβλημα με το να λεει ο καθενας την γνωμη του

απλα
επειδη
οι the ocean
αλλαξαν καπως στυλακι
και επειδη προσωπικα δεν γνωριζω και πολλες μπαντες που να παιζουν σαν και αυτους (οπως ακουγωνται δηλαδη οι the ocean στο heliocentric)
μου κανει εντυπωση
αυτα που αναφερει περι μηδεν στην συνθεση
χυδαια φωνητικα κλπ κλπ

δηλαδη
αμα κατσω να ακουσω πχ το νεο slagmaur
που δεν ακουω black
και κατα 99% δεν θα μαρεσει
η κριτικη μου
-που θα ειναι του στυλ : χαλια φωνητικα, χαλια παραγωγη, κουραστικες συνθεσεις κλπ κλπ-
δεν θα φαινεται “καπως” στους αλλους που τα βρισκουνε φυσιολογικα ολα αυτα??

το εκανα εντιτ πιο πανω αλλα προλαβες και ποσταρες ατιμε οποτε το κατεβαζω σε νεο ποστ

… η αποψη μου για τους the ocean περαν του οτι ειναι τρελα hype μπαντα ετσι κ αλλιως, ειναι οτι στην ελλαδα εχουν διπλα hype απηχηση γιατι ειναι απο τις μπαντες με τις οποιες εχουμε δεθει παραλογα πολυ, σαν κοινο και καλα … μας ηρθαν δυο φορες σερι με το ομολογουμενος πολυ καλο precambrian, φαγανε και το προμοσιον του αιωνα ως next big thing με τις απαραιτητες indie-λεγε με κολεκτιβα καλλιτεχνικες πινελιες … μας εσκασε και η φλασια οτι τους ανακαλυψαμε απο την αρχη (λες και δεν ειχαν αλλους δυο ηδη γνωστους δισκους) , οποτε τους οικειοποιηθηκαμε , ειναι δικα μας παιδια τωρα . Αρα οτι κ να κανουν θα μας αρεσει … ε οχι ρε μαν ο νεος δισκος δεν ειναι καλος …ποσο μαλιστα οταν οντως περιμενεις κατι ακομα πιο δυνατο απο το precambrian. Σε καποιον που αρεσουν οι Tool και οι Evergrey ξερω γω , μπορει να χει να πει περισσοτερο απο τα παλια The ocean , αλλα ακομα και σε αυτη την περιπτωση ειναι ενας αχταρμας επιροων χωρις ουσια .Αυτα* …

*αφηνοντας εξω απο το χορο hammers kai rock hards

Π.Σ. τα καθαρα του ειναι απαραδεκτα στην καλυτερη των περιπτωσεων

edit : σιγκναλ προφανως κρινω κατι μεσα στα πλαισια του “ειδους” που εντάσσεται … μαλλον ομως τους Giant Squid δεν τους ξερεις , και τους Isis τους αγαπησες οταν αντεγραψαν τους Tool και οχι στο ομωνυμο σου . αλλιως ρε μαν δεν εξηγειται ξερω γω…κ για να κλεισω με το προσωπικο κομματι , τους ηξερα πριν το Precambrian και το hammer, man…no offense ε .

από κοντά είναι πολύ πιό ωραίος, στο φόρουμ είναι λίγο βλάκας!

το σιντί έχει γαμάτες στιγμές (firmanent, τα δυο origin), αλλά ίσως χάνει κάπου στο σύνολο. ξαναλέω ότι μαλάκωσαν ωραία, αντίθετα με άλλους κι άλλους!

όλα ωραία κι όλα καλά βββ, αυτά που λες στο τέλος ψιλοάκυρα όμως.

μαλακα πεθαινω με το sig σου … αρα προτεινεις να κλεισω ραντεβου με αγριες διαθεσεις με τον Ταιλερ ?

Ρε δεν ειναι το μαλακωμα το θεμα … υπαρχουν χιλιες πιο μαλακες μπαντες πιο καλες … απλα ο δισκος εκτος απο τα δυο τελευταια που ειναι πιο αξιοπρεπη (συμπτωματικα κ λιγο πιο εντονα κομματια) πασχει στο θεμα συνθεση απειρα … ποιες ενορχηστρωσεις ρε κανουμε πλακα ? Cult of Luna εχουμε ακουσει ? Gian squid ? για να μεινουμε στα αυστηρα πλαισια αυτης της μουσικης και να μην το ξεκωλιασουμε πιανοντας τελειως ασχετα πραγματα τα οποια εξορισμου εχουν πιο πολυπλοκες συνθεσεις. :-k

εντιτ : μλκ εχει παρα γινει γρηγογη η φαση …τιγκα αδρεναλινη . Ποσο γρηγορα μπορεις να ποσταρεις ? Μπες στο ροκιν και τεσταρε τον εαυτο σου … :stuck_out_tongue:
τωρα σε ειδα … τι εννοεις ρε ντιουντ ?

Σε κάποιον που ακούει Tool, Evergrey καινούρια Opeth κτλ μπορεί να έχει περισσότερα να πει από τα παλιά The Ocean, αλλά ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση δεν παύει να είναι ένας ποιοτικότατος δίσκος με φοβερές μελωδίες και ωραίες ιδέες.

Βαριέμαι να τα ξαναλέω, αλλά ορισμένοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν το να μη σου αρέσει de facto ένας ήχος, από το άκουσμα και μόνο ρε αδερφέ, από το να είναι κάτι κακή μουσική.

Με το που ακούω το Heliocentric ξέρω ότι θα φάει πολύ θάψιμο από πολλούς. Υπάρχουν άνθρωποι που θα βγάλουν φλύκταινες με τον γυαλισμένο progressive metal ήχο με καθαρά φωνητικά κιόλας που μπορεί να ακουστεί από πολλούς. Καμία σχέση δλδ ο μοντερν μεταλ ήχος του Ocean με τον αβανγκαρντ του ιχθυολόγου ή με τον isis ¨ηχο των cult of luna. Πόσο μάλλον όταν κάτι δε σου αρέσει και είναι και hyped συν τοις άλλοις, ε τότε ο κόσμος ξεσπαθώνει.

Και δεν το λέω (μόνο) για τον BBB. Γενικά για τις κριτικές που έχει πάρει ο δίσκος και έξω. Δεν είναι τίποτα παράξενο. Αρκετά προβλεπόμενο θα έλεγα. Αλλά προτιμώ να μένουμε σε εκφράσεις, δεν είναι του γούστου μου, ειδικά αν ξέρεις ότι μέτρια φωνητικά έχεις συγχωρέσει σε πολλούς δίσκους. Τα συγκεκριμένα δεν τα συγχωρείς, όχι επειδή είναι πράγματι μέτρια, αλλά επειδή είναι μιας αισθητικής που σε απωθεί.

Όπως και να έχει, ο δίσκος υπό καμία έννοια δεν είναι κακός. Καταλαβαίνω γιατί να μην αρέσει στον BBB, γιατι να μην αρέσει σε άλλους (νομιστεράκη υποθέτω πχ) και επίσης καταλαβαίνω γιατί μπορεί να αρέσει σε πολλούς πιο “άσχετους” με τον ήχο. Αλλά δεν είναι κακός δίσκος, πως να το κάνουμε.

πρεπει να σταματησω να γραφω στο μπλακ μεταλ θρεντ μαλλον :smiley:

προσωπικα το progressive, με την μεταλ εννοια του κυριως, δεν μ αρεσει ( εχω βεβαια μια καποια ιδεα) . Τεσπα κοιτα δεχομαι οσα λες περι γουστου κτλ . Αλλα σοβαρα δεν μπορω να καταλαβω τι αλλο ακους , για να θεωρεις οτι μεσα στον συγκεκριμενο δισκο υπαρχουν πολλες καλες ιδεες … μερικες υπαρχουν σιγουρα , μην τα ισοπεδωνουμε ολα … αλλα με μια μπαντα απο την οποια περιμενεις μεγαλα πραγματα , εισαι πιο αυστηρος. Οχι γιατι αλλαξαν τον ηχο τους , αλλα γιατι σε αυτον τον νεο ηχο-οπως θες πες το - δεν προσφερουν τα αναμενομενα. Οσον αφορα τα φωνητικα , δεν με νοιαζει ποσες οκταβες πιανει (ακουω bathory) , αλλα ειναι τζουφια …δεν ειναι καν εκεινα τα ηρωικα των Burst , ειναι απλα ασχημα, ανευρα, ξενερωτα και πραγματικα φλωρικα, με ολη την εννοια, καθαρα φωνητικα (δεν με ενοχλει καθολου το οτι δεν εχει πολλα μπρουταλ ο δισκος , δεν εχω τετοιο θεμα).

Βεβαια μπορουμε για ολα αυτα να πουμε … ΑΠΟΨΕΙΣ και να σφυριξουμε αδιαφορα :wink:

π.ς. μια χαρα ριβιους παιρνει ο δισκος και στο εξωτερικο.

Ναι ρε μπιπ μπιπ μπιπ, αλλά λες ότι σε αυτόν τον νέο ήχο δεν προσφέρουν τα αναμενόμενα. Που σημαίνει ότι για να αναμένεις κάποια πράγματα, τα έχεις βρει και αλλού. Και αναφέρεις το ιχθυόλοτζιστ, που σου εξηγώ ότι σαν δίσκος στην ουσία του, για μένα, απέχει παρασάγγας από το Heliocentric. Πιο κοντά βρίσκω το τελευταίο Opeth για να καταλάβεις. E όπως δεν περιμένω να σου άρεσε αυτό, έτσι δεν περιμένω να σου αρέσει και το Heliocentric. Και αυτό, όχι επειδή σ’ έχω στο νου μου σαν μπλακμεταλλά, αλλά επειδή πιστεύω ότι δεν είσαι ο ακροατής που αρέσκεται σε όλο αυτό τον εμπορικό μεταλ ήχο που βρίσκεται πολλές φορές στα πλαισιάκια του χάμμερ. Και καλά κάνεις, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό.

Εμένα ο συνήθης ήχος που αποκαλείται progressive metal δε με ενθουσιάζει, αλλά αυτός ο δίσκος μου αρέσει αρκετά έως πολύ. Βέβαια δεν είναι ακριβώς αυτός ο πατενταρισμένος ήχος. Και μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αρέσει και σε κάποιο, και ειδικά τα φωνητικά, που φέρνουν σε πιο ποπ καταστάσεις.

Αυτό που χρειάζεται είναι να καταλάβουμε γιατί έκανε στροφή η μπάντα και τι θέλει να πετύχει μαυτό.

Να αρχίσει να τους ακούει επιτέλους περισσότερος κόσμος. Ξέρω ότι αυτό στα μεταλ φόρα ακούγεται κακό, αλλά εγώ το καταλαβαίνω απόλυτα.

Και επίσης, είπαμε, προφανώς το Anthropocentric θα ακολουθήσει τα χνάρια του Aeolian και του πρώτου μισού του precambrian. Θα χώνει δηλαδή. Οπότε θα έχουν και άλλοθι. Μια χαρά.

επειδή φλέημ χωρίς εμένα δε γίνεται… 8)8)8)

Βασικά μπορώ να καταλάβω τα πάντα εδώ μέσα, εκτός από το να έχεις “μεγάλες προσδοκίες” για τους όσεαν.
Άνετα η πιο υπερεκτιμημένη μπάντα του ποστμέταλ (ή ότιδιγιάολο θεωρούνται), με δύο απλά συμπαθητικά άλμπουμς στο ενεργητικό τους ως τώρα (τα δυο τελευταία). Καλοί, συμπαθητικοί, αλλά ως εκεί. Η γενικότερη αισθητική τους είναι απείρως πιο ενδιαφέρουσα από τη μουσική τους. Άνετα αυτό.

Και εννοείται δεν έχω ακούσει το καινούριο οπότε συνεχίστε άφοβα.

Αλλά Μάνο…

Αλλά δεν είναι κακός δίσκος, πως να το κάνουμε.

Ποιός ήταν ο τελευταίος πραγματικά ΚΑΚΟΣ δίσκος που άκουσες, και πως ορίζεται ένας “κακός δίσκος”?

inb4 απαντήσεις τύπου “αυτός που θέλει φορμάτ”, “διακόσα γκίγκα” κλπ.