The Ocean

Έκανα search αλλά δε βρήκα τίποτα από δαύτους. ¶μα υπάρχει ήδη, παρακαλώ τον κύριο Τζον να επέμβει.
Λοιπόν, πήρα το Precambrian πριν από κάτι μέρες και είναι απίστευτο. Δυστυχώς δεν έχω ακούσει τίποτα άλλο από αυτούς αλλά το precambrian είναι δισκάρα! Και αυτό το packaging…
Πείτε.

Δεν έχω ιδέα τι άλλο έχουν κάνει οι κύριοι, αλλά είχα παρατηρήσει το hype γύρω απο το Precambrian στο φόρουμ (έμαθα πως είχε βγει και δίσκος του μήνα στο hammer) και είπα να ακούσω δοκιμαστικά το άλμπουμ να δω τι παίζει.

Τελικά ήταν όντως πάρα πολύ καλό, πειραματικό hardcore-post ή κάτι τέτοιο ένα πράγμα, με ορισμένα εξαιρετικά ατμοσφαιρικά μουσικά περάσματα (εδώ ειδικά είναι που έγινε η διαφορά κατά τη γνώμη μου), με ικανοποίησε πλήρως σαν άκουσμα… Πρέπει να είναι απο τις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς που πέρασε βασικά. Αυτά.

Υπάρχει αυτό αν σου κάνει

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6025&page=6&highlight=precambrian

Θα μπορούσε να πει κανείς πως το τόπικ αυτό είναι γενικά για τους Ocean, ενώ το άλλο αφορά ειδικά το Precambrian… Αν και εδώ που τα λέμε, όλοι λίγο πολύ έχουν πει τη γνώμη τους εκεί…

Εγω ειμαι αναποδος.Εχω ακουσει το προηγουμενο τους το Aeolian κατοπιν προτροπης του signal σε ενα τοπικ.
Αφου μαρεσε πολυ εκεινο πρεπει να βρω χρονο να ακουσω το Precambrian.

Δεν το έχω ακούσει, όπως είπα πιο πάνω, αλλά ένα παιδί που έχει ακούσει και τα δυο μου έχει πει ότι το precambrian είναι καλύτερο (αλλά βέβαια γούστα είναι αυτα…)

ρε σεις για πειτε τα παλια τους λενε τπτ…εχω βρει κ αλλο ενα με ασπρουλιαρικο(!!) εξωφυλλο…λεει τπτ?
να το χτυπησω 'η θα χτυπαω το κεφαλι μ μετα?:stuck_out_tongue:

Το Αeolian εννοεις.Ειναι εξαιρετικο!Ακουσε το μια αν σε προβληματιζει.

Καλο συγκροτημα.Αν δεν κανω λαθος στο Precambrian πρεπει να εχουν και μερικους guests.

Βασικά σε μια συνέντευξη τους διάβασα οτι δεν έχουν ακριβώς guests, απλώς για τα φωνητικά έχουν πολλά άτομα τα οποία συμμετέχουν όποτε μπορούν ή όποτε τους φωνάξουν αυτοί. Είναι δηλαδή η μπάντα και αποπίσω κάποιοι που κάνουν τα φωνητικά και δεν είναι τόσο χωμένοι μέσα.

Nα κάνω μια μικρή ερωτησούλα…επειδή δεν το έχω ακούσει το εν λόγω album ακόμα, μπορείτε να μου πείτε περίπου τι παίζουν και με ποιο συγκροτημά μοιάζουν ωστέ να δω αν θα αγοράσω κατευθείαν η όχι …

Progressive metalcore??? Με τους Between the buried and me θα έλεγα ότι μοιάζουν…
Γιατί δεν ακούς καλύτερα μόνος σου?

Thnx:D

Παιδια εμενα η αγαπημενη μου κυκλοφορια τους ειναι το fogdiver ep του 2003!!!
μιλαμε για απιστευτη μουσικη!!!5 κομματια ποστ μεταλ απο τα καλυτερα που χω ακουσει ποτε!!χωρις φωνητικα!με samples απο ταινιες ταρκοφσκυ!!!ριφαρες (το ριφ στη μεση του the long road to nha trang κατεδαφιζει! )!!!Progressive δομες!!!πιανο,ηλεκτρονικα στοιχεια!απιστευτο!!
εντελως ξεχωριστος ηχος! (δεν ειναι κοπια των neurosis,isis)

μετα βεβαια αλλαξανε
βγαλανε το fluxion και μπηκανε τα φωνητικα,γινανε πιο “majestic” post metal!!!διατηρωντας παντα χαρακτηρα!!
στο aeolian που αρχισαν και οι “συνεισφορες” γινανε πιο επιθετικοι!!πιο γρηγοροι!!!
κατι που συνεχιστηκε στο πρωτο cd του Precambrian,καθως στο δευτερο cd κινηθηκαν προς την κατευθυνση των πρωτων τους κυκλοφοριων!!

παντως ειναι πολυ ξεχωριστη μπαντα!
σιγουρα αξιζει την προσοχη μας και τον ντορο που γινεται!!

τραγικό να κάνεις περιοδείες με τις συνθήκες που αναφέρονται στο άρθρο στην αρχική σελίδα και να σε κλέβουν…
πόσο άσχημα μπορεί να νιώθουν αυτοί οι άνθρωποι…??

οσο για το [B][I]Όσοι δωρίσουν πέντε ευρώ θα λάβουν ένα αντίγραφο της αστυνομικής αναφοράς[/I][/B] έκλαψα στο γέλιο…

κρίμα πάντως…αν ζητάς στα ίσια δωρεές , φαντάσου σε τι κατάσταση είναι η μπάντα…

Και οι Pelican απ’οτι θυμαμαι ειχαν παθει το ιδιο και χειροτερα…
Μεγαλο κριμα.

Οντως κριμα και φανταστειτε την θεση στην οποια βρισκονται…

ε ειδικα σε μια τετοια μπαντα τα μερτς μανευ ειναι ζωτικης σημασιας :frowning:

και για να το συνεχίσω το απο πάνω…
οι πωλήσεις του [B]Anthropocentric[/B] στην αμερικη την πρώτη εβδομάδα ήταν…400 κόπιες…!!
οπότε καταλαβαίνουμε οτι είναι πολύ σημαντικά τα χρήματα απο περιοδείες…

τελειώσαν το καινούργιο λέει.
26 απρίλη λέει.
Pelagial λέει.
περιγράφει ένα ταξίδι από την ήρεμη και sunny επιφάνεια του ωκεανού ως τον σκοτεινό και distorted πάτο λέει.
http://www.metalhammer.co.uk/news/subterranea-the-ocean-new-album-update/
άντε να δούμε.