The Ocean

Ελα και ζηλευουμε … Αναμονη λιγες μερες.
Στο release θα τους δω μαζι με Rosetta και Arabrot.

Τι έγινε αδέρφια, δεν πιστεύω οι βουτιές να σας έκαναν να ξεχάσετε ότι το Phanerozoic II πλησιάζει…

Υπάρχει κανένας άλλος στο φόρουμ που να πιστεύει ότι οι The Ocean είναι στις 4-5 καλύτερες σύγχρονες metal μπάντες στο σύμπαν; Ή είμαι μόνος;

Αυτό το έπος το έχει λιώσει κανείς;

4 Likes

Ειναι γκρουπαρα συμφωνω απο τις πολυ ιδιαιτερες και δημιουργηκες… Αγαπημενο τους αλμπουμ για μενα παραμενει ακομα το Precambrian που το θεωρω μεγιστο επος…

2 Likes

Κορυφαια μπαντα με 2 αλμπουμς υπερ-επη και υπολοιπα πολυ καλα:
To Pelagial - απο τα καλυτερα αλμπουμς της 10ετιας και το διπλο Precambrian το οποιο και με εχωσε στο ποστ στο post και ειναι αριστουργημα.

Τους λατρευω και εχω δει πολλες φορες - και εχουμε γνωρισει και απο κοντα με συμφορουμιτη! Το Phanerozoic I: Palaeozoic του 2018 ομως δε με συγκινησε πολυ, μπορει και εγω να αλλαξα.

2 Likes

Αν και συμφωνούμε οτι το Precambrian είναι το μεγάλο έπος τους, λάτρεψα το Phanerozoic I.

Ένιωσα οτι εκει έπαψαν να αφορουν το post/sludge metal, ότι εκεί μεγάλωσαν τον ήχο και το όραμα τους.

Νομίζω κι ελπίζω ότι έχουν ακόμα πολλά να δώσουν στην τρέχουσα δεκαετία.

Μπορει εκει να με εχασαν, μιας και πηγαν λιγο πιο προς το prog ενω μου αρεσαν πιο πολυ τα ποστοσλατς μονοπατια τους.
Εχεις δικιο παντως, οτι βρηκαν τον ηχο τους με το τελευταιο λαιν απ τουλαχιστον.

Νταξ δεν ειναι οτι δε μου αρεσε το Phanerozoic I τελειως (Cambrian II κ Parmian μου αρεσαν αρκετα), ηταν ενα πανω-απο-τη-βαση αλμπουμ εκεινη τη χρονια (2018), απλα τοτε επαιζε μπαλα διπλα σε Daughters, Sumac, Sleep, Deafheaven oποτε ειχε χασει πριν μπει στο γηπεδο.

Πιθανόν να μην σου αρέσει καθόλου το καινούργιο…

Πάρτε κάμψεις όλοι! Το καλύτερο δείγμα μέχρι τώρα. Και τρομερό βίντεο

2 Likes

Απίστευτο τραγούδι, από τα καλύτερα του δίσκου.

Η κριτική έρχεται πολύ σύντομα!

2 Likes

Λοιπόν, αδέρφια, για οποιον ενδιαφερεται, ανεβασαμε σήμερα review και συνεντευξη από τον Robin:

Ειδικά όσοι πραγματικά αγαπουν αυτή την μπάντα, η συνέντευξη έχει πολύ ζουμί, ο Robin αρέσκεται στο να αναλύει κάθε λεπτομέρεια γύρω από το μουσικό και στιχουργικό όραμα της μπάντας!

Ο δίσκος έρχεται επιτέλους σε μια βδομάδα. Προσωπικά, τον αγάπησα και αυτόν!

6 Likes

Where breathing becomes a challenge…

Με μια ακρόαση, τα Jurassic/Cretaceous, miocene/pliocene και το pleiStoCene ηχούν πανέμορφα. Έχει αρκετα διαφορετική προσέγγιση από τον προηγούμενο δίσκο, αλλά νομίζω(στις δυνατότητες που δίνει μια “αυτιά”) πως ξανά έχουν βγάλει έναν πολύ καλό δίσκο.

1 Like

The Ocean - Parabiosis - Official Video - YouTube.

19 Μαίου βγαίνει ο καινούριος δίσκος.

1 Like
νέο 8λεπτο single τόσο σύντομα;

1 Like